Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Drukuj newsy
· Formularz kontaktowy
· Forum
· Lista zarejstrowanych
· Prywatne wiadomosci
· Statystyki
· Szukaj
· Tematy
· Top 10
· Zarekomenduj Nas

     Styl strony
Tylko dla zarejstrowanych użytkowników

Wybierz styl

     Twoje IP
54.167.41.199

 Stypendia dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych

News
OGŁASZAMY

Konkurs stypendialny, w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą:

Stypendia dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych należących do romskiej mniejszości.

„EDUKACJA - KROK DO LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”W/w konkurs jest przeznaczony dla osób pochodzenia romskiego, posiadających obywatelstwo polskie, uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych dziennym - liceach, technikach, szkołach zawodowych, szkołach  publicznych i niepublicznych z uprawnieniami szkół publicznych. Również absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończą naukę w roku szkolnym 2013/2014 będą mogli otrzymać stypendium motywacyjne.

Osoby aplikujące powinny posługiwać się językiem romani oraz kultywować tradycje romskie. Jest to najważniejszym warunkiem otrzymania stypendium motywacyjnego, który będzie skrupulatnie weryfikowany. Mile widziani będą także laureaci konkursów oraz olimpiad. Rekrutacja odbędzie się na terenie całej Polski.

Status materialny stypendystów nie będzie brany pod uwagę. Ostatecznego wyboru stypendystów dokona Komisja Stypendialna.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu stypendialnego oraz formularz zgłoszeniowy i spis wymaganych dokumentów do nadesłania dostępne są na stronie internetowej ZRP www.romowie.com  w zakładce Stypendia romskie.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz o nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.

W związku z powyższym prosimy o rozpowszechnienie tej informacji w szkołach ponadgimnazjalnych.

Zrealizowano dzięki dotacji  Ministra Administracji i Cyfryzacji


UWAGA! Prosimy o przysyłanie swoich zgłoszeń na AKTUALNYCH FORMULARZACH dostępnych tutaj.

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-08-2014 o godz. 10:09:06 (72 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zakończyły się konsultacje PO WER

News
Zakończyło się ostatnie spotkanie konsultacyjne Programu Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Przewodniczył mu wiceminister Paweł Orłowski. We wszystkich spotkaniach wzięło udział 689 osób. Uwagi do dokumentów można było zgłaszać do 25 października 2013 r.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) powstał w odpowiedzi na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. Będzie też wspierał innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową w wymienionych obszarach oraz wdrażanie w Polsce Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych.

Spotkania odbyły się w Warszawie Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Białymstoku i Poznaniu, w którym udział wzięli przedstawiciele Związku Romów Polskich Roman i Joanna Chojnaccy).

Chcemy podkreślić, że nasza organizacja była jedyną romska organizacją, która bezpośrednio uczestniczyła w konsultacjach, zgłosiła swoje dwa postulaty, z których jeden został zaakceptowany.

Zgłoszone uwagi Związku Romów Polskich

Na stronie MIR opublikowany został raport, w którym znajdą się m.in. najważniejsze postulaty.

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-08-2014 o godz. 15:50:16 (43 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 52

News
Ukazał się czwarty tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 52 numer naszego dwumiesięcznika, w którym jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć.  Jak zawsze, tak i w tym numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru są relacje z uroczystych obchodów z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Piszemy o zorganizowanej przez Związek Romów Polskich uroczystości upamiętniającej Romów i Sinti zamordowanych w Treblince oraz odsłonięciu pomnika pamiątkowego na ich cześć na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Ponadto przedstawiamy kilkudniowe obchody, które miały miejsce w Krakowie i Oświęcimiu z okazji 70. Rocznicy likwidacji obozu romskiego w Auschwitz-Birkenau.

Oprócz tego prezentujemy wywiad z jedynym romskim paleontologiem Gerardem Gierlińskim, który już od trzydziestu lat prowadzi badania nad kopalnymi tropami dinozaurów na całym świecie. Przedstawiamy również tragiczną sytuację bliskowschodnich Romów – Doma, którzy jako uchodźcy z ogarniętej wojną Syrii starają się przeżyć w państwach sąsiednich. Polecamy także artykuł „Obiecanki cacanki a głupiemu radość” wyjaśniający niezorientowanym mechanizm pozyskiwania środków na projekty na rzecz Romów.

W dalszej części numeru przedstawiamy artykuł o obchodach Dnia Niepodległości w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych, na których gościł nasz redaktor naczelny Roman Chojnacki. Publikujemy również artykuł Dawida Jędrzejaka o sterylizacji kobiet romskich  na Słowacji. Przedstawiamy także wywiad z ks. Stanisławem Opockim – Krajowym Duszpasterzem Romów, który złożył nam wizytę w Dniu Ojca.

Ponadto kontynuujemy cykl pt. Mieszanka kultur, w którym tym razem przedstawiamy ciekawą historię, zwyczaje i folklor Ślązaków i Basków. Prezentujemy również kolejne opowiadania Zenona Rogali – tym razem pt. „Dusza”. Zachęcamy także do przeczytania artykułu o tegorocznym Światowym festiwalu kultury romskiej Khamoro. Oprócz tego polecamy nasz stały dział - Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 14-08-2014 o godz. 13:16:56 (66 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zobacz i nie zapomnij

News
Obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. 70 – rocznica likwidacji obozu romskiego w KL Auschwitz – Birkenau.

2 sierpnia br. już po raz czwarty jako oficjalne święto państwowe w Polsce obchodzony był Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, ustanowiony przez Sejm RP na mocy uchwały z dnia 29 lipca 2011 r. W tym roku miał on szczególny wymiar, albowiem właśnie tego lata przypada 70 – rocznica likwidacji „Zigeunerlager” (obozu romskiego) w KL Auschwitz – Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. niemieccy naziści wymordowali umieszczanych tam od lutego 1943 r. Romów i Sinti z różnych krajów Europy. Spośród wszystkich 23.000 romskich więźniów przebywających w obozie życie straciło co najmniej 20.000. Romowie i Sinti stanowili trzecią pod względem liczebności grupę więźniów KL Auschwitz – Birkenau po Żydach i Polakach.

W obliczu wyjątkowości symboliki i znaczenia 70 – rocznicy likwidacji obozu romskiego tegoroczne obchody Dnia Pamięci miały szczególny charakter. Nie bez znaczenia był tu również fakt, iż dzień wcześniej tj. 1 sierpnia w całym kraju uroczyście obchodzona była przypadająca także 70 – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Po odsłonięciu 30 lipca br. wzniesionego z inicjatywy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince pomnika ku czci 2.000 Romów i Sinti zamordowanych w obozie zagłady w Treblince stolica Małopolski, a zarazem dawna stolica całej Polski na 5 dni stała się europejskim, a nawet światowym centrum spraw romskich. Z inicjatyw Sieci Młodzieżowych Organizacji Romskich ternYpe już po raz drugi pod hasłem „Dikh He Na Bastar” (z języka romskiego „Zobacz i nie zapomnij”) zostały zorganizowane wydarzenia upamiętniające zamordowanych podczas II wojny światowej Romów i Sinti. Niemal w tym samym czasie w dniach od 1 do 3 sierpnia na krakowskich Błoniach miał miejsce III Festiwal Kultury Romskiej w Krakowie.

Pierwsze dwa dni tegorocznych obchodów obejmowały konferencję oraz warsztaty pod hasłem „Edukacja na rzecz pamięci o zagładzie Romów”, poświęcone różnym zagadnieniom związanym z tragedią narodu romskiego w okresie II wojny światowej oraz z podtrzymywaniem pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach. Pamięć ta ma na celu lekcje na temat niebezpieczeństwa płynącego z ideologii ksenofobicznych dla obecnego oraz przyszłych pokoleń Romów i osób innych narodowości. Szczególnego znaczenia nabiera ona w kontekście współczesnych aktów nienawiści i przemocy wobec Romów i Sinti w wielu europejskich krajach.

W tegorocznej części naukowo – edukacyjnej, która odbywała się na terenie Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie uczestniczyli czołowi naukowcy, przedstawiciele instytucji państwowych, muzeów i archiwów oraz działacze romscy i przedstawiciele organizacji społecznych działających na rzecz praw człowieka, którzy na co dzień zajmują się tematyką II wojny światowej, ludobójstwa, Holokaustu i Zagłady Romów oraz rasizmu i nienawiści na tle etnicznym.

Należy wyraźnie podkreślić fakt obecności w Krakowie ponad 1.000 osób młodzieży romskiej i nieromskiej z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Albanii, Serbii, Macedonii, Bułgarii, a także z Hiszpanii, z Portugalii, Niemiec, Austrii, Ukrainy oraz z Polski. Warsztaty tematyczne 31 lipca i 1 sierpnia prowadzone były w różnych językach. Oprócz oficjalnych języków UE tj. angielskiego, francuskiego i niemieckiego seminaria poświęcone wybranym szczegółowym zagadnieniom odbywały się również po węgiersku, rumuńsku, hiszpańsku, słowacku, czesku, a ponadto po romsku i po polsku.

W sobotę 2 sierpnia uczestnicy obchodów oddali cześć Romom i Sinti zamordowanym w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau. Uroczystości na terenie byłego nazistowskiego obozu rozpoczęły się częścią oficjalną która odbywała w trudnym do wytrzymania dla każdego upale i w pełnym słońcu, obecni na niej byli przedstawiciele Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego, Prezesa Rady Ministrów – Donalda Tuska, Marszałek Sejmu – Ewy Kopacz, parlamentu niemieckiego – Bundestagu, a także delegaci z ramienia Ambasad i Konsulatów Generalnych USA, RFN, Izraela, Austrii, Węgier, Rumunii, Ukrainy, Rosji i Bułgarii. Obecni byli również żyjący Romowie i Sinti, którzy uniknęli śmierci z rąk nazistów z Krystyną Gil na czele.

Po części oficjalnej przedstawiciele młodzieży romskiej z Polski i zagranicy oraz działacze romscy złożyli kwiaty oraz odśpiewali romskie pieśni z hymnem „Gelem, gelem” na czele w miejscach gehenny romskich więźniów z Auschwitz – Birkenau.

Najważniejsze przesłane tej znaczącej dla Romów - i nie tylko dla nich - rocznicy jest takie, że nigdy nie wolno pozwalać na ludobójstwo, czystki etniczne, czy wszelką segregację z powodu przynależności etnicznej, językowej, religijnej bądź politycznej. Jest to szczególnie ważne w chwili, kiedy to ugrupowania głoszące nienawiść i na starcie dzielące ludzi na „lepszych” i „gorszych” ponownie zdobywają poparcie w demokratycznych wyborach. Ich najczęstszym, choć oczywiście nie jedynym obiektem ataku są Romowie i Sinti, którzy od 8 wieków są nieodłączną częścią Europy, zarówno w sensie demograficznym, jak i kulturowym oraz językowym. W latach 20 – tych i 30 – tych ugrupowania faszystowskie i nazistowskie w Europie również uzyskiwały głosy w wyborach, a jaki były późniejsze tego konsekwencje pokazują miejsca takie jak Auschwitz – Birkenau, Dachau, Treblinka, Jasenovac czy też Babin Jar. Oby doświadczenia tych tragicznych wydarzeń sprzed 70 – laty stanowiły wieczną przestrogę dla przyszłych pokoleń Europejczyków.

Mateusz Babicki

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-08-2014 o godz. 14:08:01 (79 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Apel od młodzieży romskiej

News
Treblinka/Oświęcim 2014

Miejsce w którym dziś się zebraliśmy, jest miejscem szczególnym dla naszego narodu. To miejsce, które lata temu pochłonęło tysiące niewinnych istnień. To tu przelała się krew naszych przodków, tu wydawali swe ostatnie tchnienie.  Bez winy, tracili tu życie w myśl chorej faszystowskiej ideologii. W milczeniu ich samych i  w krzyku niesprawiedliwości.

Dziś, po wielu latach gromadzimy się w tym miejscu, by wspólnie wspominać tych, którym odebrano najcenniejszy skarb jakim jest życie. Spotykam się jednak nie tylko po to, by oddać im hołd i należną cześć. Nie tylko po to, by składać kwiaty i wygłaszać górnolotne mowy. Naszą misją, misją młodych pokoleń, jest także coś więcej. To na nas spoczywa obowiązek mówienia głośno o tym, co zaszło podczas II wojny światowej. To do nas, młodych należy głos, my musimy nauczyć swoje dzieci, przyjaciół i bliskich czym był Holocaust i jak przerażające straty przyniósł. Naszym zadaniem jest nie bać się tego trudnego tematu i przypominać wszystkim, do czego niegdyś doprowadziła niewiedza, nietolerancja i skrajny rasizm.

Pamiętając grozę tamtych czarnych dni i czując po dziś dzień ból straty w naszych sercach, zjednoczmy się dziś i wspólnie zadbajmy o to, by nigdy więcej nie doświadczyć podobnej historii. Holocaust to nie mit, nie bajka, ani legenda. Te okrutne wydarzenia miały miejsce w rzeczywistości. Zabito tysiące prawdziwych ludzi, z których każdy miał swą własną, unikalną historię. Za każdym z tych ludzi ktoś tęsknił, każdy z nich kogoś kochał. To nie liczby w statystykach, to prawdziwi ludzie, którzy zginęli, bo inni nie rozumieli ich odmienności.  Nie pozwólmy o tym zapomnieć.

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-08-2014 o godz. 12:48:10 (86 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Pamiętamy! Uroczystości w Treblince

News
Uroczystości upamiętniające Romów i Sinti pomordowanych w Treblince

W dniu 30 lipca odbyły się uroczyste obchody upamiętniające Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w byłym niemieckim nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady w Treblince. Uroczystość zorganizowana przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku odbyła się na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, w miejscu straceń w byłym niemieckim nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady. To miejsce szczególnie ważne dla społeczności romskiej, ponieważ właśnie tam rozstrzeliwani byli romscy więźniowie obozu. Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pomnika pamiątkowego ufundowanego przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Było to niezwykle ważne wydarzenie historyczne dla wszystkich Romów i Sinti, które nie miało dotąd miejsca w Treblince. Wydarzenie poprowadziły siostry Justyna i Magdalena Matkowskie, które powitały licznie zgromadzonych gości. Wśród z nich znaleźli się Romowie z terenu całej Polski oraz urzędnicy i przedstawiciele wielu zagranicznych ambasad. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Związku Romów Polskich oraz odsłuchaniem hymnu romskiego i polskiego. Następnie prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki uroczyście powitał zaproszonych gości oraz wygłosił przemówienie, w którym powiedział: „Tragedia naszego narodu przez wiele lat była pomijana we wszystkich rozważaniach i analizach dotyczących zbrodni ludobójstwa popełnionych podczas ostatniej wojny światowej. Dopiero niedawno zaczęto mówić otwarcie o gehennie Romów i Sinti w okupowanej Europie. Dla wielu państw wydawało się być niewygodnym oficjalne przyznanie się do udziały ich funkcjonariuszy w zbrodniach wobec Romów, co mogłoby postawić w niekorzystnym świetle ich dotychczas znaną rolę w II wojnie światowej. (…) Dziś po prawie 70 latach od zakończenia II wojny światowej sytuacji Romów w Europie nadal nie jest zadowalająca, a co gorsza wciąż padają oni ofiarami aktów przemocy, a niekiedy również i zbrodni o podłożu rasistowski i etnicznym.”

Swój kunszt oraz wielki talent zaprezentował zgromadzonym zespół romski Nowa Roma z Lublina, w którego skład wchodzą Ewa, Sesil oraz Adam Krzyżanowscy, którzy wzruszyli gości poruszającym wykonaniem dwóch utworów w języku romskim. Po spotkaniu z muzyką przyszedł czas na przemówienia przybyłych gości, wśród nich znaleźli się m.in.: Stanisława Prządka reprezentująca Marszałka Sejmu, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Ambasador Austrii Thomas Buchsbaum, Philippe Cerf Pierwszy Radca Ambasady Francji, Alison Dilworth z Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, Rolf Nikel Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Krystyna Pawłowicz posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Dariusz Napiórkowski przedstawiciel Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Jacek Wilczur Honorowy Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu.

Potem przyszedł czas na kulminacyjny moment – odsłonięcie pomnika. Prezes Roman Chojnacki zaprosił do siebie delegację składającą się z przedstawicieli romskich pochodzących ze wszystkich szczepów romskich żyjących w Polsce i wspólnie odsłonili pamiątkową kamienną bryłę z tablicą zapisaną w języku polskim, romskim i angielskim. Widniał na niej tekst: „Pamięci Romów i Sinti zamordowanych przez niemieckich okupantów w Karnym Obozie Pracy i Obozie Zagłady w latach II wojny światowej. Ból i cierpienie ofiar zabrała ziemia, która kryje prochy tysięcy niewinnych ludzi. Pochylamy głowy nad waszą męczeńską śmiercią. Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa 20014 rok” oraz krótki, ale jakże znamienny wiersz Teresy Mirgi:

„Na świecie bywałem,
krótko wędrowałem,
zostałem wezwany,
na inne bywanie.”

Następnie ks. Biskup Ordynariusz poświęcił pomnik i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Tablica pamiątkowa została poświęcona przez ks. Biskupa Tadeusza Pikusa, a Kamila Zielińska odmówiła modlitwę w języku romskim. Następnie odczytano apel młodzieży romskiej do świata w języku polskim, romskim i angielskim, po czym przybyłe delegacje przy akompaniamencie przejmującej muzyki złożyły pod pomnikiem wiązanki i wieńce.

Po zakończeniu części oficjalnej chętni udali się do budynku Muzeum, gdzie swoje wykłady wygłosili Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Bukowski oraz prof. dr Jacek Wilczur Honorowy Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu. Tematy wykładów to „Zagłada Romów w Treblince oraz „Udział Romów w oddziałach partyzanckich w czasie II wojny światowej”. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni mieli możliwość zwiedzania wystawy w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Po zakończeniu uroczystości w Treblince Romowie oraz część zgromadzonych gości udali się w podróż do Krakowa na konferencję o zagładzie Romów oraz obchody dnia 2 sierpnia, czyli Dnia Pamięci o Zagładzie Romów, które odbyły się w Krakowie i Oświęcimiu.

Agnieszka Huczko

Wysłany przez admin_zrp dnia 31-07-2014 o godz. 08:37:36 (90 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Papież Franciszek w obronie Romów

News
W czerwcu media podały do wiadomości informację o sprzeciwie papieża Franciszka wobec pogardzania Romami. Przyznał on otwarcie, że Romowie padają ofiarami wykorzystywania  i są zmuszani do żebrania na ulicach. Podkreślił też, że często znajdują się na marginesie społecznym.

Słowa te wypowiedział w Watykanie podczas audiencji dla uczestników sympozjum „Kościół i Romowie”, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów. Franciszek stwierdził także, że konieczne są akcje solidarności z ich wspólnotami oraz zaangażowanie i wsparcie ze strony instytucji poszczególnych państw i społeczności międzynarodowej. Apelował o podejmowanie inicjatyw na rzecz poprawy życia Romów.

Papież przytoczył także swoje własne obserwacje. -  Pamiętam, jak wiele razy w Rzymie, gdy jechałem autobusem, wsiadali Cyganie. Wtedy kierowca mówił: "uwaga na portfele". To jest pogarda, to może być nawet prawda, ale to jest pogarda – powiedział.

Franciszek próbował zwrócić uwagę słuchaczy na złożoność sytuacji romskiej. Stwierdził też, że społeczność romska powinna wnosić swój wkład do dobra wspólnego i również od niej wymagane jest przestrzeganie obowiązków.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-07-2014 o godz. 10:22:05 (89 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dzień Niepodległości w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych

News
Dzień 4 lipca to w Stanach Zjednoczonych data, którą wszyscy znają jako Dzień Niepodległości (ang. Independence Day), kiedy to świętuje się kolejne rocznice ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, co miało miejsce w 1776 roku. Ten szczególny dla Amerykanów dzień jest także hucznie celebrowany w Ambasadzie USA w Warszawie. W tegorocznych obchodach na zaproszenie samego Ambasadora USA Stephena Mulla, miał zaszczyt uczestniczyć prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki wraz z małżonką.

W trakcie spotkania Ambasador Mull przyznał nagrodę im. Jana Karskiego Bogdanowi Borusewiczowi, który odebrał ją w imieniu Komitetu Obrony  Robotników. Podkreślono także zasługi członków założycieli KOR-u. Wręczając nagrodę Ambasador powiedział do zgromadzonych: „Szanowni Państwo, Mam teraz zaszczyt wręczyć Nagrodę Wolności im. Jana Karskiego. Ambasada amerykańska przyznaje tę nagrodę Polakom w uznaniu ich wyjątkowych zasług na rzecz demokracji i praw człowieka. W tym roku świętujemy dwudziestopięciolecie polskiej wolności, a także setną rocznicę urodzin Jana Karskiego. Dlatego też czuję się zaszczycony, że mogę wręczyć Nagrodę Wolności im. imienia Jana Karskiego grupie polskich obywateli, którzy utorowali drogę do wolnej Polski i do wolnej Europy – Komitetowi Obrony Robotników. Tak jak Jan Karski, członkowie KOR-u jak dziś sławni Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Adam Michnik podejmowali osobiste ryzyko działając w podziemiu – w opozycji do władz państwowych. Tak samo jak Jan Karski, zwrócili uwagę świata na ofiary represji. I tak jak Jan Karski, kierowali się ogromną troską o rodaków, umiłowaniem ojczyzny i oddaniem sprawie wolności."

Stephen Mull wygłosił także oficjalne przemówienie, w którym powiedział: „Amerykanie i Polacy mają wiele wspólnego. Hałaśliwą demokrację. Umiłowanie ludzkiej wolności. Dumę z historii. Patriotyzm. Pracowitych i innowacyjnych obywateli. Gotowość do stawania w obronie przyjaciół, niezgodę na to, by zostawiać kogokolwiek na polu walki. I oczywiście rozczarowanie, że nasi nie będą mistrzami świata w piłce nożnej! W tym roku!  Panie prezydencie, dziękuję panu i wszystkim naszym polskim przyjaciołom za to, że my, Amerykanie, możemy czuć się w pięknej i przyjaznej Polsce jak u siebie w domu!”.

Ambasador wyraził także wdzięczność wobec Polaków zamieszkujących Amerykę, którzy zacieśniają relacje pomiędzy naszymi krajami oraz budują sieć przyjacielskich relacji i wspólnych wartości  umacniających coraz mocniejszą więź między Polską i USA.

Wśród wielu zgromadzonych gości swoją obecnością spotkanie uświetnili m.in. prezydent Bronisław Komorowski, ministrowie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, rządu i samorządów, posłowie, senatorowie, wojskowi, funkcjonariusze organów ścigania, a także przywódcy grup wyznaniowych, przedstawiciele kultury, sportu, edukacji i  biznesu. Uroczystość zwieńczył zachwycający pokaz sztucznych ogni, który rozbłysnął nad gmachem Ambasady.

Agnieszka Huczko

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-07-2014 o godz. 11:17:29 (93 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Światowy festiwal kultury romskiej – KHAMORO

News
Festiwal kultury romskiej Khamoro odbywa się corocznie w Czechach od 1999 roku.  Jego celem jest spowodowanie by ludzie, którzy żyją obok siebie potrafili współdziałać, a co najważniejsze, ukazać innym piękno i całe bogactwo kultury romskiej.  Tegoroczny festiwal Khamoro odbywał się pierwszy raz w Pilźnie w dniach 26-28 czerwca. W festiwalu wzięły udział zespoły z całego świata m.in. z Rumunii, Francji, Włoch i  Węgier. Głównym organizatorem festiwalu Khamoro jest  stowarzyszenie Slovo21 z Pragi. Ta pozarządowa organizacja realizuje projekty związane z działaniami na rzecz tolerancji i propagowania kultury romskiej, a także wspiera integrację cudzoziemców mieszkających w Czechach.

Pomysł zorganizowania festiwalu powstał dosłownie z dnia na dzień. Jelenai Džemil Silajdżić producent filmowy i profesor muzyki po tragicznym rozpadzie Jugosławii osiadł w Pradze. W tym samym czasie zorganizował kulturalne wydarzenie, na które zaprosił czeskie gwiazdy muzyki pop oraz zespół romski. Wszystko szło gładko do momentu, aż romscy artyści weszli na scenę - nagłośnienie przestało działać. Jednak doświadczeni romscy muzycy doskonale wiedzieli jak sobie z tym poradzić. Opuścili scenę i przyłączyli się do tłumu. Ich występ okazał się sukcesem pomimo problemów technicznych. Jak się później okazało problemy te nie były przypadkowe. Państwo Silajdżić byli zszokowani przejawami takiej ksenofobii. Nadal pamiętali co spowodowała etniczna nienawiść w ich ojczystej Bośni i Hercegowinie.

Tejże nocy narodził się Khamoro Światowy Festiwal Kultury Romskiej. Nazwa festiwalu pochodzi od nazwy zespołu Khamoro oznaczającego słońce, pozytywną energię, która rozgrzewa serca, budzi w ludziach entuzjazm i zrzesza ich w dążeniu do radości i szczęścia.

Festiwal nie koncentruje się jedynie na muzyce romskiej, biorą w nim udział również interpretatorzy współczesnej muzyki romskiej, przedstawiciele znanego na całym świecie gipsy jazzu. Znamienna dla Khamoro jest mieszanka tradycji i nowoczesności, jak również unikanie stereotypów. Podczas festiwalu możemy oglądać nie tylko genialne umiejętności muzyczne i taneczne Romów, które od wieków są dla tej grupy etnicznych bardzo charakterystyczne. Ideą tegoż festiwalu jest prezentacja tego wszystkiego, co kultura romska wniosła do tego świata  i jednocześnie integracja międzyludzka.

Pomysł zorganizowania profesjonalnego festiwalu pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Pradze spotkał się z aprobatą tamtejszych władz. Idea tego festiwalu została również przyjęta z wielka aprobatą przez samych Romów. Romscy działacze, badacze chętnie wspierają organizatorów w przygotowaniach i realizacji Khamoro. Wśród osób związanych z festiwalem jest m.in. Václav Havel, który miał niesamowity dar do jednoczenia ludzi. Ten „słoneczny” festiwal od lat wywołuje w ludziach pozytywne doznania, doświadczenia, które są niezwykle ważne w naszym współistnieniu.

Trzydniowy festiwal rozpoczął się 26 czerwca teatralnym przedstawieniem pt. Słodka Matka, które jest inspirowanie anty-romskimi wydarzeniami, które miały miejsce w Czechach. Tego samego  dnia wystąpił jazzowy zespół KlaJazzRom, który  w swojej twórczości łączy muzykę klasyczną, jazz i tradycyjną muzykę romską, na co wskazuje sama nazwa zespołu. Zespół KlaJazzRom walczy ze stereotypowym postrzeganiem Romów, jego członkowie pokazują, że są wykształceni, mają wizję i wyczucie muzyki nie tylko romskiej, ale również wykonywanej przez nich muzyki klasycznej i jazzu. Tego dnia odbyło się również otwarcie wystawy „Wiek katastrof – Wiek cudów”.

Piątkowe występy były poświęcone tańcom. Ten dzień skupił miłośników nowoczesnego tańca ulicznego. Konkurs prowadzony był przez organizację Plzeň’s Ponton i skierowany był do dzieci i młodzieży  z miejscowości wykluczonych społecznie. Ostatni dzień festiwalu był zwieńczeniem wydarzeń festiwalowych.

Wszystkie poprzednie festiwale, tak jak i tegoroczny, cieszyły się ogromną popularnością i obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń.

Agnieszka Huczko

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-07-2014 o godz. 09:04:52 (97 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Spotkanie Rady Naukowej Instytutu

News
Spotkanie Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu – Szczecinek, 26 czerwiec 2014 r.

Dnia 26 czerwca 2014 w siedzibie Związku Romów Polskich w Szczecinku odbyło się IV posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu działającego przy ZRP.

Uczestniczyli w nim poszczególni członkowie Rady Naukowej: prokurator IPN w Koszalinie - Krzysztof Bukowski, prof. dr hab. Janusz Mieczkowski z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, Mateusz Alan Babicki – doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletni współpracownik gazety Romano Atmo i Instytutu; Andrzej Łuczak – Dyrektor Instytutu, który pełnił rolę protokolanta tegoż posiedzenia, doktorant Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Andrzej Sochaj – Sekretarz Instytutu, szczecinecki działacz społeczny.

Spotkanie poprowadzili prezes Związku Romów Polskich – Roman Chojnacki wspólnie z Dyrektorem Instytutu –Andrzejem Łuczakiem oraz jego Sekretarzem Andrzejem Sochaj.

Na początku Prezes Związku Romów Polskich – Roman Chojnacki wspólnie z Dyrektorem Instytutu – Andrzej Łuczakiem oficjalnie poinformowali wszystkich zebranych, że z dniem 01.06.2014 r. Mateusz A. Babicki został członkiem Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

Podczas trwającego ponad cztery godziny spotkania Zarząd Instytutu oraz członkowie Rady Naukowej dyskutowali nad dotychczasowymi osiągnięciami jednostki naukowo – dokumentacyjnej Związku Romów Polskich. Obszerne sprawozdanie z dotychczasowej działalności przedstawił Andrzej Sochaj i wśród osiągnięć wskazał m.in. pozyskanie nowych zasobów do archiwum i pozycji książkowych do biblioteki, oraz płyt filmów do płytoteki; przygotowanie nowych opracowań naukowych przez członków Rady Naukowej, przygotowanie i nagranie kilu audycji na temat działalności Instytutu, historii i kultury Romów ze szczególnym uwzględnieniem życia i twórczości Bronisławy Wajs Papuszy oraz tematyki związanej z Zagładą Romów i Sinti oraz akcją osiedleńczą Romów w Polsce i Europie; wykłady, odczyty, prezentacje, aktywny udział w różnych wydarzeniach poświęconych problematyce mniejszości narodowych i etnicznych ze szczególnym uwzględnieniem spraw społeczności romskiej, jak również zjawisk dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii związanej z działalności w ramach projektu „Moda na tolerancję”, jaką rozpoczęliśmy w kwietniu br. z Fundacją im. Stefana Batorego.

Ponadto osoby biorące udział w posiedzeniu przedstawiały swoje propozycje w zakresie potencjalnych nowych kierunków działań Instytutu w przyszłości. Reprezentujący różne podmioty i instytucje, a jednocześnie odmienne spojrzenia na tematykę romską wymieniali swe uwagi na temat potencjalnych zmian i możliwości wprowadzenia ich w życie. W trakcie spotkania omawiane były bowiem następujące aspekty działalności Instytutu:  dalsze starania na rzecz podtrzymywania pamięci o zagładzie Romów w czasie II wojny światowej, pozyskiwania nowych dokumentów do zasobów archiwalnych oraz ich wykorzystania do prac naukowo-badawczych i wydawniczych, dokonania analizy aktualnej sytuacji Romów w Polsce i na świecie, a także podtrzymywania romskiej kultury, tradycji i języka oraz współpraca z mediami i różnego rodzaju instytucjami oraz organizacjami.

Oprócz dokonania podsumowania bieżącej pracy Instytutu dyskutowano także nad tym, co nas czeka w 2014 r.,  m.in. obchody upamiętniające zagładę Romów w Treblince, Konferencja Międzynarodowa poświęcona sprawom Romów w Krakowie, konferencje romologiczne (Poznań, Kielce, Warszawa, poświęcone zagładzie Romów oraz 50-leciu akcji osiedleńczej, udział w konferencji w Kamieniu Śląskim; przygotowanie wystawy i koncertu muzyki romskiej w Szczecinku, która odbędzie się 12 października w sali Kina Wolność); nawiązanie współpracy z Muzeum Państwowym Koszalinie oddział w Szczecinku i dokonanie wspólnej kwerendy materiałów do opracowania w przyszłości monografii „Romowie na Ziemi Szczecineckiej”.

Zostały poruszone także kwestie związane z tym, na co szczególnie pracownicy Instytutu powinni zwrócić uwagę jeszcze w bieżącym roku oraz w roku przyszłym, aby w ramach skromnych możliwości finansowych, móc podkreślić na różnych polach swej działalności zbliżające się ważne historyczne wydarzenia z historii Romów polskich. Ponadto szczególną bliską i ważną kwestią, poruszaną na tym posiedzeniu przez członków Rady Naukowej była sprawa dotycząca tego, jakie w najbliższym czasie należy podjąć działania oraz w jaki sposób upamiętnić miejsca pamięci zagłady Romów i Sinti m.in. w Kobylance, Siedlcach oraz w Chełmnie nad Nerem.

Spotkanie Rady Naukowej, a także cała działalność Instytutu  Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu działającego przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku jest finansowane dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Andrzej Sochaj

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-07-2014 o godz. 08:44:32 (105 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

801 newsów (81 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 ]

     Raport

     Stypendia

     Cooltura

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring
Zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund