Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Drukuj newsy
· Formularz kontaktowy
· Forum
· Lista zarejstrowanych
· Prywatne wiadomosci
· Statystyki
· Szukaj
· Tematy
· Top 10
· Zarekomenduj Nas

     Styl strony
Tylko dla zarejstrowanych użytkowników

Wybierz styl

     Twoje IP
54.166.33.25

1% podatku dochodowego na rzecz OPP

Sam decyduj na jakie cele mają być przeznaczone Twoje podatki! Wszyscy (prawie) narzekamy na to, jak państwo wydaje nasze pieniądze. Twierdzimy, że je marnotrawi. Wydajmy więc część pieniędzy z naszych podatków po swojemu. Sami możemy wybrać szlachetny cel, który zasilimy kwotą równą 1% naszego podatku.

Nazwa organizacji: ZWIĄZEK ROMÓW POLSKICH

KRS: 0000025929

Pamiętaj nic nie ryzykujesz, nic nie tracisz! Podatek i tak zostanie Ci zwrócony!

Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020

7 października Rada Ministrów przyjęła „Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020”. Dokument jest kontynuacją działań państwa polskiego, podejmowanych od 2001 roku w ramach „Pilotażowego programu rządowego na rzecz społeczności romskiej w województwie małopolskim na lata 2001-2003”, a następnie „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2004-2013”.

Zachęcamy do zapoznania się z treścią Programu. Dokument dostępny jest na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pod tym linkiem.

 Moda na tolerancję - podsumowanie lutego

News
Przed Wami krótkie podsumowanie ostatniego miesiąca naszej pracy. W lutym założyliśmy  6 spraw dotyczących obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy liczbę  577 wpisów niezgodnych z prawem. Od początku trwania projektu do końca stycznia łącznie zgłosiliśmy już 6 172 takie wpisy.

W związku z odmową wszczęcia postępowania w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle etnicznym przez kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców – „Nasz Głos w Samorządzie” do Rady Powiatu Kolbuszowskiego w Widełce listopadzie 2014 r. nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem Projekt: Polska z siedzibą w Warszawie, aby podjąć działania mające na celu dalsze wyjaśnienie sprawy.

Nadal monitorujemy sprawy w Lesznie, Strzelinie koło Wrocławia i Legnicy. Uzyskaliśmy informacje nt. stanu postępowania sądowego w Legnicy wobec uczniów ubranych w rasistowskie szaliki. W marcu ma się odbyć rozprawa przed sądem w tej sprawie. 

Pozostajemy w kontakcie z Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, które pomaga od strony socjalno bytowej i prawnej zamieszkującym tam Romom z koczowiska. Współpracujemy również z Pełnomocnikiem Wojewody Pomorskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-03-2015 o godz. 10:57:14 (22 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wysiedlona rodzina znalazła dom

News
Z początkiem października ubiegłego roku rozpoczął się pilotażowy program pomocy romskiej rodzinie wysiedlonej z baraków w Jelitkowie. Program zaproponowany przez Ewę Kamińską, zastępcę prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, to efekt m.in. protestów Amnesty International i Stowarzyszenia Nomada z Wrocławia przeciw bezprawnemu wysiedleniu 15-osobowej romskiej rodziny z dawnych działek w Jelitkowie. Program przy wsparciu miasta Gdańsk realizuje Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek z Wrzeszcza.

Po wysiedleniu Romowie mieszkali w jednym z domków w Jelitkowie, który wynajmowali od starszego mężczyzny za 60, potem 40 zł dziennie. Mimo to właściciel krzyczał i groził, że „wszystkich tych Cyganów wyrzuci na zbity pysk”. Stamtąd przenieśli się do domu, gdzie za wynajem płacą 50 zł dziennie, a w kwotę tę są wliczone opłaty za wodę i prąd.

Władze Gdańska zadeklarowały gotowość do wspólnego działania na rzecz zmian na poziomie państwowym, zmierzającego do poprawy sytuacji nisko uposażonych migrantów o nieuregulowanym statusie, mieszkających w Polsce. Pod koniec lutego prokuratora umorzyła śledztwo w sprawie wysiedlenia Romów z gdańskiego Jelitkowa. Postanowienie o umorzeniu postępowania jest nieprawomocne.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-03-2015 o godz. 14:04:01 (41 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Mały Rikardo dzieli Węgry

News
Rikardo Racz urodził się jako pierwsze dziecko na Węgrzech w 2015 roku. Zgodnie z węgierską tradycją pierwsze dziecko narodzone w Nowy Rok otrzymuje od władz sumę 100 tys. forintów. Kiedy Elod Novak, deputowany z partii Jobbik opublikował na Facebooku zdjęcie małego Ricardo z rodziną, na Węgrzech zawrzało. Fakt, że to Romowie otrzymają nagrodę wzbudził wiele kontrowersji. 

Novak w opisie zdjęcia rodziny Racz podkreślił, że chłopiec jest już trzecim dzieckiem 24-letniej Romni. Według niego, choć liczba Węgrów nie spada w sposób katastrofalny, to niebawem „staną się oni mniejszością w swoim własnym domu”. Pod zdjęciem znalazło się wiele rasistowskich komentarzy, „Oni mnożą się jak szczury, jak pasożyty” - pisali Węgrzy. 

Sytuacja bardzo dotknęły rodzinę Racz. „Być może wcześniej istniały rasistowskie nastroje na Węgrzech, ale ich nie odczuwaliśmy” - powiedziała dla BBC matka chłopca. „Żyliśmy spokojnie w naszym miasteczku, wszyscy byli dla nas bardzo mili” - dodała. Rodzice chłopca nie rozumieją dlaczego tak się ich traktuje. Tłumaczą, że żyją i pracują jak wszyscy Węgrzy. „Różni nas tylko kolor skóry” - stwierdziła matka chłopca. 

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-02-2015 o godz. 10:13:00 (63 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zakaz wysyłania karetek do Romów w Bułgarii

News
W grudniu ubiegłego roku bułgarski minister zdrowia Petyr Moskow wprowadził zakaz wyjeżdżania karetek pogotowia na wezwania do romskich dzielnic, jeżeli nie będzie porozumień z miejscowymi liderami lub ochrony policji dla ekip ratunkowych.

Minister wskazał, że od początku roku w Bułgarii dokonano 227 napadów na ekipy pogotowia ratunkowego, w tym 174 miało miejsce w romskich dzielnicach. Niektórzy lekarze odnieśli bardzo ciężkie obrażenia. Napady Romów na lekarzy zdarzają się też w szpitalach. „Koniec z gadaniem, kto ma jakie prawa, i z apelami, by dalej tak nie postępować. Jeśli ktoś woli żyć jak bydlę, to będzie traktowany w odpowiedni sposób. Nawet dzikie zwierzęta rozumieją, kiedy otaczane są opiekę, i wtedy nie napadają” - napisał minister na swoim Facebookowym profilu. Stanowisko ministra poparło środowisko lekarskie.

Cwetelin Kynczew lider romskiej partii Euroroma stwierdził, że minister stosuje zasadę odpowiedzialności zbiorowej, zarzucił pogotowiu celowe zaniedbywanie pracy w romskich dzielnicach i opóźnianie wyjazdów na wezwania Romów. 

Ilii Ilijew, lider partii DROM, uważa, że decyzja Moskowa jest sprzeczna z konstytucją, dyskryminująca i sprzeczna z przysięgą Hipokratesa. Wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Moskowowi chodzi o odwrócenie uwagi od opłakanego stanu systemu ochrony zdrowia w Bułgarii i wmówienie ludziom, że winę za to ponoszą Romowie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-02-2015 o godz. 08:41:30 (70 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Oświadczenie Prezesa ZRP

News

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-02-2015 o godz. 13:34:10 (289 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Papież odwiedził Romów

News
Jak podają media, 9 lutego papież Franciszek w trakcie drogi do parafii położonej w północno-wschodniej części Wiecznego Miasta złożył krótką wizytę w obozowisku romskim. Jak powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, papież odmówił modlitwę i udzielił błogosławieństwa grupie Romów, mimo że nie było tego w jego planie dnia.

– Romowie mogą mieć w was braci, którzy kochają ich taką miłością, jaką Chrystus kochał ludzi opuszczonych. Bądźcie dla nich radosną i przyjazną twarzą Kościoła – wezwał Franciszek w czerwcu ubiegłego roku. Znany jest z tego, że chętnie pomaga ludziom biednym i dotkniętym przez los. W swoich kazaniach kładzie nacisk na współczucie wobec ubogich. Otwarcie wyraża poparcie dla programów na rzecz rozwoju społecznego i publicznie krytykuje politykę wolnorynkową.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-02-2015 o godz. 10:32:45 (99 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie stycznia

News
Minął kolejny miesiąc naszej pracy. Styczeń to dla wielu z nas czas postanowień noworocznych, nowy początek, przełomowy etap, kiedy można zacząć działać z tak zwanym „czystym kontem”, dla Mody na tolerancję niezmiennie był to miesiąc wytężonej pracy.

W styczniu założyliśmy  4 spraw dotyczące obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy liczbę  628 wpisów niezgodnych z prawem i 15 takich komentarzy ze spraw założonych w listopadzie ubiegłego roku. Od początku trwania projektu do końca stycznia łącznie zgłosiliśmy już 5 595 takich wpisów.

Pracownik do spraw monitoringu podejmował działania w celu dalszego monitorowania i wyjaśniania spraw w Legnicy, Lesznie, Ostrowie Wlkp., Andrychowie, Strzelinie koło Wrocławia, Głogowie i Gdańsku - Jelitkowie.

Otrzymaliśmy informację, że gdańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie eksmisji rodziny romskiej z działki należącej do miasta w Gdańsku – Jelitkowie. Nawiązaliśmy również kontakt z Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

Nadal prowadzone są działania dotyczące rasistowskich incydentów związanych z klubem piłkarskim Miedź Legnica.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-02-2015 o godz. 11:32:01 (100 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 KAROL PARNO GIERLIŃSKI (1938-2015)

News
Po długiej i ciężkiej chorobie dnia 04.02.2015 roku w miejscowości Nowe Miasto nad Pilicą zmarł Karol Parno Gierliński. Znany romski działacz społeczny, rzeźbiarz, malarz, poeta i prozaik. 

Urodził się w 1938 roku w Poznaniu, w rodzinie Sinti zamieszkałej w Wielkopolsce od kilku pokoleń. Był Wiceprezesem Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku oraz posłem Międzynarodowego Parlamentu Romskiego - International Romani Union (IRU).

W roku 1957 ukończył Technikum Chemiczne w Poznaniu. W latach 1957-1963 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

W młodości zarabiał na życie jako wędrowny kotlarz. Pracował w zawodzie konserwatora dzieł sztuki, instruktora zajęć plastycznych w domach kultury, nauczyciela. Był kierownikiem literackim zespołów działających pod auspicjami Poznańskiej Estrady, w tym Romskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Roma”.

W roku 2001 został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2011 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Parno rzeźbę uprawiał zawodowo od roku 1963. Początkowo pracował w metalu, później najczęściej w drewnie. Jego prace były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą, znajdują się w licznych muzeach i zbiorach prywatnych. 

Należał do Związku Literatów Polskich. Jako poeta zadebiutował w roku 1968 wierszem „Deszcz”, wydrukowanym w tygodniku „Nowa Wieś”. Jego utwory poetyckie były publikowane w prasie literackiej i w almanachach. W roku 2001 ukazał się nakładem Wydawnictwa NICE w Bydgoszczy zbiór jego poezji pt. „Haratuno thuv/Odległy dym”, który wzbudził znaczne zainteresowanie i został przetłumaczony na język niemiecki przez Karin Wolff.

W roku 2007 Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku wydał, obszerny zbiór opowiadań pt. „Meteory/Siłałe cierhenia” jego autorstwa. Natomiast w 2012 roku w Tarnowie został opublikowany wybór jego dawnych i nowych wierszy pt. „Róża pustyni”.

W 2009 r. Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku razem z Samorządową Agencją Promocji i Kultury w Szczecinku zorganizowali „Piknik romski” pod nazwą „Poezja w rytmie czardasza”. Tego dnia jego uczestnicy mieli m.in. możliwość zapoznać się z poezją Karola Parno Gierlińskiego.

Karol Parno Gierliński miał bardzo wyczulony słuch społeczny. Działał w związkach zawodowych. Wspierał utworzenie Spółdzielni Socjalnej „KHETANE” w Szczecinku, która nie tylko dała pracę potrzebującym jej ludziom, ale i stwarzała szansę na zachowanie zawodów tradycyjnie uprawianych przez Romów. Dostrzegał, że w zmieniającym się świecie warunkiem nie tylko awansu społecznego, ale i godziwego życia staje się wykształcenie. Stał się autorem pierwszego w Polsce i jednego z bardzo niewielu na świecie podręcznika dla romskich dzieci w wieku wczesnoszkolnym „Miri szkoła/Romano elementaro”, który  wydany został w 2007 roku.

Jest autorem publikacji wydanych w ramach serii „Romowie wczoraj i dziś” przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku:
- „Zawody, profesje romskie”, 2008. 
- „Kobieta w środowisku romskim” (razem z Elżbietą Aliną Jakimik), 2009.
- „Sinti w Polsce” (razem z Elżbietą Aliną Jakimik), 2011.

W 2012 r. opublikował we Wrocławiu „Profesje romskie”, opracowane graficznie przez Marka Rudowskiego.

Był także konsultantem ds. romskich i zagrał postać Śero Roma (Króla Romów) w filmie „Papusza” w reż. Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.). Zagrał także w serialu telewizyjnym „Na dobre i na złe” wcielając się w rolę „Hauptmano” (2009 r., odcinek 11x12 pt. „Kabała”). 

Był także konsultantem kilku prac magisterskich i doktorskich z dziedziny romologii.

Odszedł człowiek, który uważany był za znawcę języka, kultury oraz obyczajowości romskiej. Był osobą niezwykle lubianą i cenioną w środowisku romskim.

„Łokhi phuv łenge”
„Niech mu ziemia lekką będzie”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-02-2015 o godz. 15:14:56 (220 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Podsumowanie roczne Moda na tolerancję

News
Moda na tolerancję trwa już 9 miesięcy! W tym czasie  wciąż monitorowaliśmy negatywne zjawiska w stosunku do Romów w życiu publicznym oraz w przestrzeni internetowej. Chcesz poznać szczegóły naszej pracy? Czytaj dalej.

Od początku trwania projektu wszczęliśmy i rozpatrywaliśmy 20 spraw dotyczących aktów dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii, mowy nienawiści, jakie miały miejsce stosunku do Romów na terenie Polski (Legnica, Wrocław, Strzelin, Głogów, Zabrze, Siemianowice Śląskie, Gdańsk, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Andrychów, Szczecin). Wszystkie sprawy konsultowano z prawnikiem, co skutkowało obraniem określonej drogi postępowania. Zawiadomienia spływały do nas telefonicznie, listownie lub pocztą elektroniczną. Dotyczyły one spraw indywidualnych oraz grupowych.

Do końca roku 2014 zamknęliśmy 9 spraw, z możliwością wznowienia tych, co do których wystąpiły nowe okoliczności. Z ogółu spraw 11 jest w toku, co oznacza, że trwają postępowania przed sądem, innymi organami lub wewnętrzne postępowania dyscyplinarne. 

Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z wieloma osobami, angażujących się zawodowo w sprawy mniejszości, w tym m.in. z Pełnomocnik ds. Równego Traktowania, z Pełnomocnikami Wojewodów ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Pełnomocnikami Wojewodów ds. Równego Traktowania, Pełnomocnikiem Komendanta Głównego ds. Ochrony Praw Człowieka i Pełnomocnikami Komendantów Wojewódzkich ds. Ochrony Praw Człowieka oraz placówkami oświatowymi i organizacjami pozarządowymi z terenu całej Polski. Ponadto  w czerwcu odwiedziliśmy Śląsk w celu bezpośredniego kontaktu z poszkodowanymi, którzy zgłaszali nam dyskryminację na tym terenie.

W rezultacie monitoringu Internetu pod kątem mowy nienawiści wobec Romów, zostało założonych 108 spraw, dotyczących znalezionych i zarchiwizowanych 4952 wpisów znajdujących się w Internecie, znieważających romską mniejszość oraz nawołujących do nienawiści wobec Romów. 

Co do wszystkich spraw zostały podjęte interwencje od strony prawnej, w wyniku których dotychczas zostało usuniętych 2338 wpisów. W zdecydowanej większości (105) sprawy dotyczyły komentarzy, które bezpośrednio lub pośrednio naruszają przepisy polskiej ustawy karnej, znajdujących się pod artykułami lub materiałami video dotyczącymi Romów (m.in. na najbardziej znanych portalach w Polsce, tj. wp. onet, interia, youtube, facebook, gazeta, wykop, sfora). 

Proces weryfikacji, czy wnioskowanie o usunięcie negatywnych treści okazał się dla nas bardzo czasochłonny. Administratorzy oraz moderatorzy stron (usuwając wpisy lub nie) nie zawsze odpowiadają na naszą prośbę o odzew odnośnie usunięcia wpisów, co utrudnia weryfikację tego, czy komentarze rzeczywiście zniknęły z sieci. Okazało się też, że nawet odpowiedź pozytywna ze strony administratorów portali o fakcie usunięcia negatywnych wpisów, nie musi dawać podstawy do zamknięcia sprawy. W przytłaczającej większości powodem takich sytuacji jest brak precyzji administratorów stron w usuwaniu wskazanych przez nas komentarzy. W znacznej części spraw, w których otrzymaliśmy zapewnienie o usunięciu wpisów, wiele z nich nadal było dostępnych i wymagało ponownej interwencji. Utwierdziło nas to w przekonaniu, że każdy wpis musi być weryfikowany pod kątem faktycznego usunięcia.

Ponadto w wielu przypadkach należało wracać do zamkniętych już spraw, ponieważ pod tymi samymi artykułami pojawiały się nowe dyskryminujące komentarze. Z tego względu prowadzone były okresowe przeglądy zamkniętych już spraw.

W prowadzonych przez nas sprawach toczą się postępowania wyjaśniające przed sądami, organami policji lub prokuratury skutkujące już na tym etapie m.in. postawieniem zarzutów, czy też nałożeniem kar finansowych. 

Dziękujemy za to, że jesteście z nami i pomagacie nam skutecznie realizować projekt. Zachęcamy do dalszej współpracy i wspólnego szerzenia najnowszego trendu – Mody na tolerancję.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-01-2015 o godz. 12:03:58 (114 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 70. rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

News
27 stycznia 2015 roku przypada 70. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, istniejącego w latach 1940-1945. Po dziś dzień miejsce to jest symbolem Holocaustu, także romskiego. To jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. 

27 stycznia, czyli w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście, który został ustanowiony 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, odbędą się obchody upamiętniające wyzwolenie obozu Auschwitz-Birkenau i ofiary pomordowane w czasie II wojny światowej.

Główne obchody będą miały miejsce przed Bramą Śmierci KL Auschwitz II-Birkenau. O godz. 15:30 rozpoczną się główne obchody w namiocie przed Bramą Śmierci, natomiast o godzinie 17:00 nastąpi oddanie hołdu przy pomniku ofiar w Birkenau.

Podczas obchodów 70. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, oczy całego świata będą skierowane na około 300 Ocalałych, którzy staną przed Bramą Śmierci Auschwitz II-Birkenau.

W tym dniu, rocznicowe wydarzenia odbędą się również w wielu innych krajach. Będzie to niezwykły symbol tego, że pamięć o dramacie Auschwitz i o jego ofiarach jest w sercach ludzi na całym świecie.

Organizatorami wydarzenia są Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowa Rada Oświęcimska. Ich zamysłem jest, aby tego dnia w miejscach pamięci i muzeach, w szkołach i na uniwersytetach, w przestrzeni publicznej, w centrach kultury, w synagogach i kościołach – zwyciężyła pamięć.

Honorowy patronat nad uroczystością objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-01-2015 o godz. 11:03:47 (134 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

834 newsów (84 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 ]

     Raport

     Stypendia

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Wsparcie
Zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund