Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Drukuj newsy
· Formularz kontaktowy
· Forum
· Lista zarejstrowanych
· Prywatne wiadomosci
· Statystyki
· Szukaj
· Tematy
· Top 10
· Zarekomenduj Nas

     Styl strony
Tylko dla zarejstrowanych użytkowników

Wybierz styl

     Twoje IP
54.242.231.109

 Moda na tolerancję – podsumowanie działań we wrześniu

News
Ubiegły miesiąc, był dla nas miesiącem wytężonej pracy. We wrześniu większą uwagę skupiliśmy na dyskryminacyjnych treściach, które zalewają Youtube i Facebook. Uwierzcie, to prawdziwe zatrzęsienie. Pracy przy zgłaszaniu negatywnych komentarzy, dyskryminacyjnych fanpagów i rasistowskich filmików starczyłoby na dobre kilka lat. To przestrzeń, gdzie internauci czują się wyjątkowo bezkarni.

We wrześniu założyliśmy 8 spraw dotyczących obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy horrendalną liczbę 727 wpisów niezgodnych z prawem. Od początku trwania projektu do końca września łącznie zgłosiliśmy już 3 528 takich wpisów.

Pracownik ds. monitoringu również nie próżnował, 18 września w Wólce Milanowskiej koło Nowej Słupi wziął udział w konferencji w ramach III Forum Pełnomocników Wojewodów ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz Pełnomocników Komendantów Stołecznego/Wojewódzkich i Szkół Policji ds. Ochrony Praw Człowieka „Administracja publiczna przeciw mowie nienawiści. Społeczność romska dawniej i dziś”. Podczas niej przybliżył i przypomniał uczestnikom spotkania o projekcie Moda na tolerancję. Podczas konferencji uzyskał również więcej informacji na temat koczowiska Romów we Wrocławiu; postępowania służb miejskich wobec tychże Romów oraz na temat statusu jaki obecnie ma ta sprawa oraz zajście w Strzelinie koło Wrocławia, w Andrychowie oraz w Gdańsku.

Z kolei w dniach 14-26 września pracownik projektu wziął udział w XIX Seminarium Śląskim „Edukacja mniejszościowa w Polsce – wczoraj-dziś-jutro”, podczas którego obyło się posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, gdzie wygłosił dwa referaty, promował Modę na tolerancję i zaprosił do współpracy w celu przeciwdziałania i pokonywania aktów dyskryminacji, rasizmu, mowy nienawiści.

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-10-2014 o godz. 15:09:14 (20 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 53

News

Tematem numeru jest 50. rocznica rozpoczęcia akcji zatrzymania taborów w Polsce. Piszemy o tym jak Romowie prowadzący wędrowny tryb życia przegrali w nierównej walce z bezdusznym prawem. Ponadto przedstawiamy artykuł Patryka Pawełczaka - Pełnomocnika Wojewody Wielkopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych – pod tytułem „Wielkopolscy Romowie w PRL-u”. Prezentujemy także dwa artykuły o głośnych w ostatnim czasie wydarzeniach: o eksmisji Romów w Gdańsku-Jelitkowie oraz o przykrych zajściach w Andrychowie.

Oprócz tego prezentujemy 10 Elementarnych Zasad Integracji Romów, czyli Vademecum wydane przez Stowarzyszenie NOMADA, ratyfikowane przez Unię Europejską. Przedstawiamy również Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020, w którym mamy nadzieję już będzie można realizować projekty na rzecz Romów. Polecamy także artykuł Mateusza Babickiego „Echa Eurowyborów”, o nowych władzach UE w odniesieniu do Romów.

W dalszej części numeru przedstawiamy artykuł „Cygańska nuta zza krat”, o duecie romskich muzyków przebywających w zakładzie karnym, którzy koncertują charytatywnie na rzecz niepełnosprawnych. Publikujemy również artykuł „Sumienie” Zenona Rogali oraz opowiadanie „Cygański Król”. Zachęcamy także do przeczytania artykułu „Moda na edukację”, o świetlicy integracyjnej „Słoneczko” w Szczecinku.

Ponadto kontynuujemy cykl pt. Mieszanka kultur, w którym tym razem przedstawiamy ciekawą historię, zwyczaje i folklor Kurdów i Mazurów. Oprócz tego zapowiedź konferencji podsumowującej projekt „Cooltura równych szans”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zapraszamy również na wystawę i koncert w Szczecinku. Oprócz tego polecamy nasz stały dział - Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 10-10-2014 o godz. 14:37:40 (31 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Warsztaty „Tożsamość, kultura i język Romów w historii...”

News
W dniach od 11 do 13 października w Hotelu VIKI w Szczecinku odbędą się szkolenia w formie warsztatów „Tożsamość kultura i język Romów w historii i świecie współczesnym”, których tematem będzie kultura, język i tradycja Romów osadzona we współczesnym świecie w czasach globalizacji. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak odnaleźć się w zmaterializowanym świecie i jak zachować romskie wartości, nie pozostając w tyle za resztą świata.

Celem warsztatów jest zwiększenie wiedzy uczestników na temat romskiej mniejszości narodowej oraz upowszechnienie i popularyzacja wiedzy na temat dziedzictwa pięćsetletniej obecności romskiej mniejszości narodowej na ziemiach polskich. Uczestnikami warsztatów będą Romowie z terenu całej Polski, liderzy stowarzyszeń romskich, studenci romscy, wolontariusze działający w organizacjach romskich oraz asystenci romscy pracujący z dziećmi w świetlicach integracyjnych. Uczestnicy warsztatów otrzymają pakiet materiałów szkoleniowych w formie papierowej i elektronicznej.

Warsztaty odbędą się dzięki dofinansowaniu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-10-2014 o godz. 10:06:16 (52 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Stypendia dla studentów romskich

News
OGŁASZAMY

Konkurs stypendialny, w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą:

Stypendia dla studentów pochodzenia romskiego.
„Stypendia dla studentów pochodzenia romskiego szansą na lepszą przyszłość”


W/W konkurs jest przeznaczony dla osób pochodzenia romskiego, posiadających obywatelstwo polskie, którzy są studentami uczelni lub słuchaczami kolegiów w Polsce bądź są doktorantami lub uczestnikami studiów podyplomowych w Polsce, którzy zaliczyli semestr letni roku akademickiego 2013/2014 uzyskując promocję na kolejny rok studiów lub absolwentami uczelni lub kolegiów w Polsce, którzy zakończyli studia II lub III stopnia w semestrze letnim roku akademickiego 2013/2014, uzyskując wyróżnienia lub legitymują się szczególnymi osiągnięciami naukowymi, które są w stanie udokumentować.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu stypendialnego oraz formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami są dostępne na stronie internetowej ZRP www.romowie.com w zakładce Stypendia romskie.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz o nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.


Fundatorem stypendiów jest Minister Administracji i CyfryzacjiUWAGA! ZMIANA REGULAMINU - Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z regulaminem.

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-09-2014 o godz. 14:09:18 (80 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowe władze UE a sprawa Romów

News
Echa Eurowyborów


Sukces skrajnej prawicy

W  dniach 22 – 25 maja br. w 28 krajach Unii Europejskiej miały miejsce wybory do Parlamentu Europejskiego. Były to pierwsze Eurowybory z udziałem Chorwacji, która jest członkiem Wspólnoty od 1 lipca 2013 r., a już trzecie z udziałem Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Malty i Cypru, zaś drugie w przypadku Bułgarii i Rumunii.

Po 5 latach trwającego kryzysu gospodarczego, tegoroczne wybory do Europarlamentu dały spory sukces partiom skrajnie prawicowym, populistycznym, nastawionym ksenofobicznie, antyimgrancko, a wręcz antyeuropejsko. Co ciekawe, największy wzrost poparcia zanotowały działające od wielu lat partie w wysoko rozwiniętych i od dawna wielokulturowych krajach „starej” Unii, gdzie wydawać się mogło, że nie ma już miejsca na rasizm, ksenofobię czy jakąkolwiek dyskryminację o podłożu etnicznym. Mandaty w Parlamencie Europejskim uzyskały ugrupowania skrajnie prawicowe w Austrii – Austriacka Partia Wolnościowa, w Danii – Duńska Partia Ludowa, w Grecji – Złota Jutrzenka, w Niemczech – Narodowa Partia Niemiec, w Szwecji – Szwedzka Demokracja, a także znany ze swych aktów przemocy wobec Romów Ruch na rzecz lepszych Węgier (Jobbik). Prawdziwym zwycięzcą tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego został jednak nacjonalistyczny Front Narodowy z Francji, który uzyskał aż 24 mandaty w Europarlamencie.

Jak pokazują wyniki tegorocznych wyborów, hasła ograniczania swobody przepływu osób, ograniczania dostępu do rynków pracy oraz wydatków socjalnych na obcokrajowców pochodzących z innych państw Unii i ich rodziny, choć obecne w społeczeństwach Europy Zachodniej, Północnej i Południowej co najmniej od początku lat 90 – tych tym razem uzyskały na tyle wysokie poparcie wyborcze, że ich zwolennicy uzyskali mandaty Europosłów. Również partie z Polski - Nowa Prawica, kierowana przez Janusza Korwina – Mikke oraz Partia Niepodległościowa Wielkiej Brytanii (UKIP), które uzyskały mandaty w majowych wyborach, mogą być przynajmniej częściowo zakwalifikowane do partii skrajnie prawicowych, populistycznych i eurosceptycznych.

Wprawdzie wybory do Parlamentu Europejskiego nie mają zasadniczego wpływu na politykę narodowościową, społeczną i sprawy wewnętrzne poszczególnych państw członkowskich, jednak pokazały one, że społeczeństwa w krajach „starej 15” nie chcą wspierania przez Brukselę i ich rządy krajowe biedniejszych krajów „nowej Unii”, a już tym bardziej krajów kandydackich oraz potencjalnych kandydatów w dotychczasowym kształcie. Jednocześnie jednak ci sami wyborcy regularnie korzystają z usług wykonywanych przez pracowników pochodzących z państw postkomunistycznych, a ponadto chętnie korzystają z Europy otwartych granic i nabywają tańsze, a jednocześnie tej samej jakości produkty firm ze swych krajów pochodzenia, które przeniosły swe zakłady produkcyjne do krajów o relatywnie tańszej sile roboczej.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć o wydarzeniach z ostatnich 3 tygodni, kiedy to ogłoszona została decyzja o wyborze nowego Przewodniczącego Rady Europejskiej. Został nim dotychczasowy Szef polskiego rządu, a obecnie były już premier Donald Tusk. Obok Jean – Claude Juncker’a – byłego premiera Luksemburga, który 15 lipca został wybrany na Przewodniczącego Komisji Europejskiej przez Parlament Europejski, a także Federicy Mogherini - dotychczasowej Minister Spraw Zagranicznych Włoch, a obecnie Szefowej Dyplomacji UE, Donald Tusk będzie osobą nr 3 we władzach Wspólnoty. To wielki zaszczyt dla Polski, która nigdy jeszcze nie miała swego przedstawiciela na tak wysokim stanowisku we władzach Unii (były premier Jerzy Buzek był Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego w latach 2009 – 2012), jak i dla samego premiera Tuska, którego ugrupowanie – centroprawicowa Platforma Obywatelska jako pierwsza partia polityczna w RP po roku 1989 dwa razy z rzędu wygrała kolejne wybory parlamentarne (2007 i 2011). Ta nominacja ma być swoistym wzmocnieniem znaczenia i pozycji całej „nowej” części UE, szczególnie w kontekście wydarzeń w Europie Wschodniej. 10 września br. Jean – Claude Juncker ogłosił nominację dotychczasowej wicepremier oraz Minister Infrastruktury i Rozwoju RP – Elżbiety Bieńkowskiej na urząd komisarza Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, który podobnie jak Donald Tusk obejmie z dniem 1 grudnia tego roku. Elżbieta Bieńkowska jeszcze jako Minister Rozwoju Regionalnego korzystając z okazji odwiedziła latem 2013 r. siedzibę Związku Romów Polskich w Szczecinku, gdzie prowadziła owocne rozmowy z kierownictwem Związku na temat przyszłych zasad przyznawania środków z funduszy UE na rzecz społeczności romskiej w nowej perspektywie finansowej Wspólnoty w latach 2014 – 2020.

14 września w Szwecji miały miejsce wybory parlamentarne. Dotychczasowa centroprawicowa koalicja rządowa z premierem Frederikiem Reinfeldtem, która zdobyła 39% głosów musiała uznać wyższość lewicowej opozycji, na którą zagłosowało 43,7% wyborców. Przed zwycięską koalicją z przewodniczącym socjaldemokracji – Stefanem Loefvenem na czele trudne zadanie w postaci utworzenia rządu, albowiem swoistym „języczkiem u wagi” może być partia Szwedzcy Demokraci, którzy uzyskali trzeci wynik, a zarazem rekordowy dla siebie – 12,9%. Partia ta jest nastawiona populistycznie i wręcz skrajnie wobec wszystkich imigrantów przebywających na terenie Królestwa Szwecji. Zdaniem komentatorów oraz z zapowiedzi polityków centroprawicy oraz lewicy będzie ona izolowana przez pozostałe ugrupowania w szwedzkim parlamencie – Riksdagu. Szwecja, gdzie osoby narodowości innej niż szwedzka stanowią ponad 15% społeczeństwa (najwięcej ze wszystkich krajów skandynawskich) była dotychczas postrzegana jako państwo przyjazne osobom innego pochodzenia etnicznego i otwarte na imigrantów z różnych stron świata.

Mateusz Babicki

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-09-2014 o godz. 14:01:22 (61 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 KULTURA ROMSKA W SZCZECINKU

News
Zaproszenie na wystawę fotograficzną o taborowym życiu Romów w XX wieku oraz na koncert zespołu romskiego pt.”Romanse w cieniu skrzypiec”.

Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku kiedy ma ku temu możliwości chętnie prezentuje kulturę, historie i tradycję romską także lokalnej szczecineckiej społeczności. Podobnie będzie też już niebawem  w niedzielne popołudnie 12 października 2014 r. w Szczecinku.

Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku razem z Samorządową Agencją Promocji i Kultury w Szczecinku z wielką radością mają zaszczyt zaprosić Państwa do Kina Wolność w Szczecinku. Tam, dnia 12 października 2014 r. w holu i sali szczecineckiego kina odbędą się dwie wielkie imprezy kulturalne przybliżające mieszkańcom Szczecinka i nie tylko historię, tradycję i kulturę romską.

Najpierw w związku z pięćdziesiątą rocznicą rozpoczęcia przymusowej akcji osiedlenia Romów w Polsce Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który działa przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku zebrał i przygotował wystawę fotograficzną przedstawiającą taborowe życie Romów w XX wieku. W dniach od 12 do 19 października br. każdy zwiedzający wystawę w holu Kina Wolność będzie miał możliwość przyjrzenia się oraz zapoznania z tym jak wyglądał wędrowny tryb życia Romów przemierzających Polskę taborami wzdłuż i wszerz w XX wieku. Zdjęcia, które zostały wykorzystane w wystawie o taborowym życiu Romów w Polsce pochodzą z zasobów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie oraz Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, który działa przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku.

W celu przybliżenia okresu wielkiej wędrówki i akcji zatrzymania taborów planowana jest prezentacja w formie wykładu. Klimat tego czasu oraz niepowtarzalności i zjawiskowość kultury romskiej odda również piękny koncert muzyki cygańskiej, jaką przedstawią Siostry Matkowskie z zespołem, który odbędzie się w sali Kina Wolność.

Koncert odbędzie się tego samego dnia, bezpośrednio po otwarciu wystawy. Widowisko muzyczno-taneczne zespołu Sióstr Matkowskich, którym towarzyszy Michał Półtorak - wirtuoz skrzypiec muzyk z „Piwnicy pod Baranami”, to zdaniem wielu ciekawy sposób porozumiewania się artystów z publicznością, jest to interesujące połączenie temperamentu, estetyki i sztuki oddające piękno i romskiego ducha. W repertuarze niezwykle utalentowanych i charyzmatycznych romskich Sióstr - Justyny i Magdaleny Matkowskich znalazły się romanse cygańskie oraz rosyjskie i pieśni bałkańskie. Muzyka dla nich to uniwersalny język dusz, pozwalający na wzajemne zrozumienie, niezależnie od pochodzenia, wykształcenia czy statusu społecznego. Ich muzyka łączy w sobie przejrzystość konstrukcji i siłę przekazu, dzięki szczerej emocjonalności oddziałuje na każdego.
Głównym celem koncertu zespołu Sióstr Matkowskich jest ukazanie piękna i bogactwo tradycyjnej muzyki cygańskiej, rosyjskiej oraz bałkańskiej, niestylizowanej oraz złamanie, obalenie stereotypu, który opiera się na niepełnej i fałszywej wiedzy.

Wstęp na wystawę i na koncert zespołu romskiego wolny! Serdecznie zapraszamy!

Wystawa fotograficzna oraz koncert zostały sfinansowane dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Starostwu Powiatowemu w Szczecinku, Urzędowi Miasta w Szczecinku oraz dofinansowaniu ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Ośrodka Działaj Lokalnie w Szczecinku.

Wystawa fotograficzna oraz koncert nie mogłyby się także odbyć gdyby nie pomoc i zaangażowanie w jej przygotowanie i przebieg dyrekcji oraz pracowników SAPiK-u, czyli Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku.

Już dzisiaj wszystkim ludziom, którzy w jakimkolwiek stopniu przyczynili się i pomogli nam w przygotowaniu niniejszej wystawy fotograficznej oraz koncertu serdecznie dziękujemy.

Mamy nadzieję, że zarówno wystawa fotograficzna oraz koncert zespołu romskiego zapadnie na długo w naszych sercach oraz umysłach i pomoże nam poznać historię i kulturę romską oraz przezwyciężyć błędne stereotypy i uprzedzenia na temat społeczności romskiej.

Rozpoczęcie imprezy: Szczecinek, Kino Wolność - 12 października o godz. 16:30.

Serdecznie zapraszamy!

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-09-2014 o godz. 12:51:54 (79 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie działań w sierpniu 2014

News
Kolejny miesiąc Mody na tolerancję minął. Jak zawsze informujemy Was na bieżąco o naszych postępach i podejmowanych działaniach. Tym razem więcej pracowaliśmy w terenie, ale nie zapomnieliśmy o „złych” wpisach mnożących się w internecie.

W sierpniu  założyliśmy 15 spraw dotyczących obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy aż 591 wpisów niezgodnych z prawem. Od początku trwania projektu do końca lipca łącznie zgłosiliśmy już 2801 takich wpisów.

Działania jakie w ubiegłym miesiącu podjął pracownik ds. monitoringu dotyczyły dalszego monitorowania sytuacji Romów na Śląsku oraz w Andrychowie, Wrocławiu, Strzelinie koło Wrocławia i Lesznie. W sprawie zajścia w Lesznie, które dotyczy pobicia Romni i jej córki jesteśmy w stałym kontakcie z Pełnomocnikiem Wojewody Wielkopolskiego Patrykiem Pawełczakiem. Pracownik ds. monitoringu 28 września odbędzie spotkanie z Panem Pełnomocnikiem w celu bliższego zapoznania się ze sprawą.

W dniach 31.07-03.08 braliśmy udział w konferencji o Zagładzie Romów (Roma Genocide Remebrance Initiative 2014) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. W jej ramach braliśmy udział w wykładzie w formie prezentacji „Dyskryminacja – jak z nią walczyć”, jaki przeprowadziła Wiesława Kostrzewa - Zorbas z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Ponadto jesteśmy w stałym kontakcie z Prokuraturą Generalną, z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. Praw Człowieka.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-09-2014 o godz. 15:04:25 (68 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Cooltura równych szans - konferencja podsumowująca tuż tuż

News
Ach jak ten czas leci… Wydaje się nam, że dopiero kilka dni temu rozpoczęliśmy realizację tego projektu, a wczoraj stażyści zaczęli swoje staże… Nic bardziej mylnego, jesteśmy już na ostatniej prostej – przed nami konferencja podsumowująca realizację projektu Cooltura równych szans.

Od czasu rozpoczęcia projektu (01 września 2013 r.) minął już ponad rok, a stażyści, którzy do pracy ruszyli 01 listopada ubiegłego roku właśnie zaczęli ostatni miesiąc stażów. Nie milkną telefony do naszego biura z pytaniami od stażystów - czy i kiedy projekt będzie kontynuowany? Niestety nie mamy dla nich dobrych wiadomości, gdyż na razie nie ma żadnych nowych konkursów na składanie projektów ogłoszonych przez WWPE. Poza tym program Kapitał Ludzki się kończy, a wraz z nim „Komponent romski”, w ramach którego – przypominamy z nieukrywaną satysfakcją – realizujemy już siódmy projekt na rzecz Romów. Mamy jednak nadzieję, że podobne projekty - niosące pomoc niepełnosprawnym, ale i również inne aktywizacyjne dla Romów – uda nam się realizować już w nowym programie POWER.

Tymczasem staże kończą się wraz ostatnim dniem października, a projekt kończy się 30 listopada. Jednak jeszcze przed tym, 13 października odbędzie się konferencja podsumowująca realizację projektu. Informujemy, że konferencja rozpocznie się o godz. 10:30 w Hotelu Viki przy ulicy Kościuszki 76 w Szczecinku. Po powitaniu gości, program konferencji przewiduje m.in. pokaz prezentacji multimedialnej, przemówienia zaproszonych gości oraz catering. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konferencji. Zaznaczymy także, że ilość miejsc jest ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 06 października 2014 r. telefonicznie pod numerem 94 37 250 82 (w godz. 8.30 - 16.00 pon - pt) lub mailem pod adresem rom.ch@pro.onet.pl.

Cooltura równych szans to równy dostęp do zatrudnienia, równe szanse dla wszystkich – równość przede wszystkim!

Program Operacyjny Kapitał Ludzki

Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna
Działanie 1.3 Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej
Poddziałanie 1.3.1 Projekty na rzecz społeczności romskiej

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-09-2014 o godz. 10:49:36 (82 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Eksmisja Romów w Gdańsku-Jelitkowie - poza prawem?

News
Nie ma chyba osoby, która nie słyszała o głośnej sprawie próby wysiedlenia rumuńskich Romów z nielegalnego koczowiska we Wrocławiu. Wielki medialny rozgłos, dylematy dotyczące polityki, równości, tolerancji, ale przede wszystkim ludzkie dramaty - tak można streścić wydarzenia jakie miały miejsce we Wrocławiu. Niestety, historia lubi się powtarzać, tym razem w podobnej sytuacji znaleźli się rumuńscy Romowie w Gdańsku.

4 sierpnia między prowizoryczne domki Romów rumuńskich, które zajmowali od dwóch lat, zbudowane na dawnych działkach w Jelitkowie, weszli urzędnicy miejscy wspierani przez policję i straż miejską. Romowie mieli godzinę na spakowanie się, ich domy zostały porąbane siekierami. Od tego czasu koczowali w namiotach. Trzy dni po przymusowej eksmisji działkę, którą zajmowali Romowie kupił deweloper.

Urzędnicy Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych działali tylko na podstawie tego, że teren jest miejski. Do poniedziałku 4 sierpnia w prowizorycznych domkach przy ulicy Bursztynowej mieszkały trzy rodziny - dziesięcioro dorosłych i pięcioro dzieci. Działki zamieszkiwali od 2010 roku. Gdański magistrat twierdzi, że w ciągu tych czterech lat mieszkańcy pobliskich terenów często zgłaszali skargi na uciążliwe sąsiedztwo. Po jednej z interwencji Romowie przenieśli się do Sopotu, ale niedługo potem wrócili do Gdańska.

„To teren miejski, za którego stan, między innymi porządek i bezpieczeństwo, odpowiada miasto” - tłumaczył Michał Piotrowski z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. „Osoby te miały świadomość, że przebywają na działce stanowiącej cudzą własność, a zatem że prędzej czy później ktoś poprosi je o opuszczenie terenu”.

Działacze Amnesty International zarzucili osobom wynajętym przez magistrat do eksmisji Romów „przymusowe wysiedlenie w sposób naruszający prawa człowieka”. Draginja Nadażdin, dyrektorka polskiego oddziału Amnesty International, wysłała list otwarty w tej sprawie do prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Z kolei Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego „Nomada”, które pomagała m.in. Romom z Wrocławia zapowiedziało złożenie doniesienia do prokuratury. „Uważamy, że w Gdańsku doszło do złamania praw człowieka, naruszenia miru domowego, dyskryminacji, nadużycia uprawnień i zniszczenia mienia” - powiedziała Agata Ferenc z „Nomady”. W oświadczeniu stowarzyszenia czytamy, że w świetle obowiązującego prawa władze nie mogą dokonywać przymusowych wysiedleń, które naruszają podstawowe prawa człowieka.

13 sierpnia na list AI odpowiedział wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki. W siedmiu punktach opisał wcześniejsze działania miejskich służb dotyczące Romów z Jelitkowa. Przyznał, że pomiędzy jednostkami miejskimi zabrakło zadowalającego przepływu informacji, w wyniku czego służby MOPR nie zostały poproszone o asystę, co byłoby wskazane w kontekście ich dotychczasowego zaangażowania w sprawę. Lisicki zaznaczył też, że w Jelitkowie nie doszło do żadnego „przymusowego wysiedlenia”, ale również, że „w przypadku zaistnienia podobnych zdarzeń” miejskie instytucje zostały zobowiązane do korzystania z wyspecjalizowanych pracowników MOPR.

Amnesty International 15 sierpnia po raz kolejny zabrało głos w sprawie Romów twierdząc, że Romowie zostali postawieni przed faktem dokonanym, ich mienie oraz miejsce, które stanowiło ich dom, zostały zniszczone. „Odbyło się to, co warto podkreślić, bez  przedstawienia jakichkolwiek nakazów czy decyzji na piśmie. Za niedopuszczalne należy również uznać twierdzenie, że ktoś mógłby się na takie działanie dobrowolnie zgodzić" - napisała Draginja Nadażdin. Nadażdin dała też do zrozumienia, że wysiedleni Romowie śpią w tym momencie na ulicy, w namiotach, i wezwała prezydenta Pawła Adamowicza do „rozpoczęcia rzeczywistego dialogu z wysiedlonymi oraz zapewnienia poszanowania ich prawa do mieszkania i bezpieczeństwa”.

Tymczasem trzy dni od eksmisji Romów teren, na którym koczowali Romowie został sprzedany deweloperowi, który kupił działkę o powierzchni 3 hektarów za 37,7 mln złotych, czyli o niespełna 400 tys. zł więcej niż wynosiła cena wywoławcza. W przetargu, który odbył się 7 sierpnia trójmiejski deweloper był jedynym oferentem. Co ciekawe urzędnicy do zakończenia przetargu nie podali do mediów żadnych informacji o nim, czemu zaprzeczył rzecznik prezydenta miasta Antoni Pawlak. „Ani media, ani Amnesty International nie pytały o plany miasta dotyczące tej nieruchomości. (…) Z uwagi na brak znamion długotrwałego zamieszkiwania jakichkolwiek osób - podczas wyceny i oglądu tego miejsca nie było tam żadnych zamieszkujących ludzi - nie było potrzeby kontaktu z MOPR w zakresie udzielenia jakiejkolwiek pomocy” - powiedział Pawlak.

Wyeksmitowani Romowie sami również napisali list do Prezydenta Gdańska, w którym proszą go o pomoc w odzyskaniu swoich domów i dalsze spokojne życie. Romowie wyznają w liście, że mieszkają na ulicy w namiotach ukrytych w krzakach. „Sytuacja naszej rodziny jest bardzo trudna. Są wśród nas osoby starsze, małe dzieci, kobieta w ciąży, jedna z naszych sióstr cierpi na wadę serca, która wymaga operacji” - piszą. Zapowiadają też, że chcą pracować i posłać swoje dzieci do szkoły.

Po eksmisji z działki w Jelitkowie Romowie osiedlili się na działce w pobliżu Ergo Areny. Sopoccy strażnicy miejscy zezwolili na ich pobyt na działce do 29 sierpnia, jednak już 26 w asyście pracowników MOPS nakazali Romom opuszczenie terenu. Ci spakowali się i udali na miejsce, gdzie wcześniej mieszkali - do Gdańska-Jelitkowa. Tam szybko pojawili się przedstawiciele gdańskiego magistratu, którym asystowali strażnicy i polecili Romom opuszczenie terenu. Negocjacje trwały kilka godzin, na teren zajęty przez Romów przyjechała policja, straż graniczna, a nawet zastępca prezydenta Gdańska Maciej Lisicki. Ostatecznie Romowie opuścili teren działki w Jelitkowie.

Gdański ratusz upiera się, że pod względem prawnym władze miasta postąpiły wzorcowo i nic nie można im zarzucić. „Naszym zdaniem pod względem prawnym nic nie można nam zarzucić. Ktoś zajął miejską działkę i nas najmniej interesuje, czy to jest Polak, Rumun czy Szwed. Gdyby w miejskim parku rozbili namiot Szwedzi, też byśmy ich wyprosili” - powiedział PAP Antoni Pawlak rzecznik prezydenta Gdańska.

Z Romami spotkali się pracownicy socjalni oferowali m.in. pomoc prawną, żywnościową czy psychologiczną. Warunkiem skorzystania z tego rodzaju pomocy jest jednak kooperacja, np. wynajęcie mieszkania, wprowadzenie się do rodziny czy znajomych lub ośrodek dla osób bezdomnych. Rozwiązania te nie są jednak dla Romów realne z powodu braku pieniędzy lub tradycji kulturowych - nie zaakceptują rozdzielenia rodzin.

Do 13 września trwa postępowanie sprawdzające, które wykaże czy eksmitując Romów władze Gdańska nie naruszyły przepisów. Tymczasem rumuńscy Romowie pozostają bez dachu nad głową, a temperatury na zewnątrz z dnia na dzień staja się coraz niższe.

Agnieszka Huczko

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-09-2014 o godz. 13:23:22 (100 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Stypendia dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych

News
OGŁASZAMY

Konkurs stypendialny, w ramach realizacji zadania publicznego pod nazwą:

Stypendia dla uczniów szkól ponadgimnazjalnych należących do romskiej mniejszości.

„EDUKACJA - KROK DO LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”W/w konkurs jest przeznaczony dla osób pochodzenia romskiego, posiadających obywatelstwo polskie, uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych dziennym - liceach, technikach, szkołach zawodowych, szkołach  publicznych i niepublicznych z uprawnieniami szkół publicznych. Również absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończą naukę w roku szkolnym 2013/2014 będą mogli otrzymać stypendium motywacyjne.

Osoby aplikujące powinny posługiwać się językiem romani oraz kultywować tradycje romskie. Jest to najważniejszym warunkiem otrzymania stypendium motywacyjnego, który będzie skrupulatnie weryfikowany. Mile widziani będą także laureaci konkursów oraz olimpiad. Rekrutacja odbędzie się na terenie całej Polski.

Status materialny stypendystów nie będzie brany pod uwagę. Ostatecznego wyboru stypendystów dokona Komisja Stypendialna.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu stypendialnego oraz formularz zgłoszeniowy i spis wymaganych dokumentów do nadesłania dostępne są na stronie internetowej ZRP www.romowie.com  w zakładce Stypendia romskie.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz o nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.

W związku z powyższym prosimy o rozpowszechnienie tej informacji w szkołach ponadgimnazjalnych.

Zrealizowano dzięki dotacji  Ministra Administracji i Cyfryzacji


UWAGA! Prosimy o przysyłanie swoich zgłoszeń na AKTUALNYCH FORMULARZACH dostępnych tutaj.

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-08-2014 o godz. 10:09:06 (127 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

810 newsów (81 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 ]

     Raport

     Stypendia

     Cooltura

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring
Zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.19 sekund