Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Drukuj newsy
· Formularz kontaktowy
· Forum
· Lista zarejstrowanych
· Prywatne wiadomosci
· Statystyki
· Szukaj
· Tematy
· Top 10
· Zarekomenduj Nas

     Styl strony
Tylko dla zarejstrowanych użytkowników

Wybierz styl

     Twoje IP
54.82.122.194

1% podatku dochodowego na rzecz OPP

Sam decyduj na jakie cele mają być przeznaczone Twoje podatki! Wszyscy (prawie) narzekamy na to, jak państwo wydaje nasze pieniądze. Twierdzimy, że je marnotrawi. Wydajmy więc część pieniędzy z naszych podatków po swojemu. Sami możemy wybrać szlachetny cel, który zasilimy kwotą równą 1% naszego podatku.

Nazwa organizacji: ZWIĄZEK ROMÓW POLSKICH

KRS: 0000025929

Pamiętaj nic nie ryzykujesz, nic nie tracisz! Podatek i tak zostanie Ci zwrócony!

 Wizyta Benjamina G. Hessa

News
Z okazji Światowego Dnia Romów obchodzonego 8 kwietnia, Związek Romów Polskich odwiedził przedstawiciel ambasady amerykańskiej Benjamin G. Hess. – Chcemy nawiązać bliższą współpracę – mówi B. Hess. – W USA żyje ponad milion Romów i nie wszyscy maja się dobrze. Realizujemy tam szereg programów ułatwiających im życie. Wiem, że tak też jest w Polsce. Liczę na to, że razem z zarządem Związku określimy ramy współpracy i opracujemy programy, które wspólnie będziemy realizować. Zależy nam głównie na współpracy w zakresie programów socjalnych i integracyjnych.

Benjamin Hess osobiście zna niewielu Romów, ale bardzo wysoko ceni sobie takie znajomości. Współpracował już z grupą Romów, która przedstawiała zamierzenia swojej organizacji w zakresie działań integrujących społeczeństwo romskie z resztą mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-04-2014 o godz. 15:22:10 (16 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 8 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Romów

News
Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony 8 kwietnia, to czas w którym świętują Romowie pod każdą szerokością geograficzną. Ta szczególna data została ustanowiona na IV Kongresie International Romani Union, który odbył się w Jadwisinie nieopodal Serocka w 1990 roku pod patronatem UNESCO. Dzień ten upamiętnia 8 kwietnia 1971 roku, kiedy to na pierwszym Światowym Kongresie Romów w Orpington pod Londynem spotkało się 25 przedstawicieli narodu romskiego z różnych zakątków świata.

W trakcie Kongresu zainaugurowano działalność Międzynarodowej Unii Romskiej (IRU), która zwróciła się do państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. Na kongresie tym uznano także za właściwe stosowanie nazwy "Rom" dla określenia wszystkich Romów świata. Tego samego dnia jako symbole narodu romskiego ustalona została flaga oraz hymn. Na cześć tych wydarzeń dzień 8 kwietnia nazywany jest Międzynarodowym Dniem Romów, który świętowany jest  nie tylko przez Romów, ale i przez wielu miłośników kultury i tradycji romskiej.

Obchody Międzynarodowego Dnia Romów obchodzone są z roku na rok w coraz większej ilości państw i miast. Można rzecz, że wszędzie gdzie mieszkają Romowie, święto to na stałe wpisało się do kalendarza.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-04-2014 o godz. 08:37:22 (30 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję

News
1 marca 2014 r. ruszyła realizacja nowego projektu „Moda na tolerancję”, którego głównym celem jest monitorowanie, dokumentowanie, upowszechnianie informacji o aktach dyskryminacji, agresji i nietolerancji wobec Romów oraz, co najważniejsze, podejmowanie interwencji wobec tych zjawisk i dążenie do pociągnięcia do odpowiedzialności osób dopuszczających się tych aktów.

Działania zawarte w projekcie zagwarantują osobom dyskryminowanym uzyskanie konkretnej pomocy. Istotą tego projektu jest działanie, którego skutkiem będzie to, że winni poniosą konsekwencje swoich czynów. W ramach projektu prowadzony będzie monitoring wpisów propagujących akty dyskryminacji w sieci. Będziemy wyszukiwać aktualne i archiwalne wypowiedzi i podejmować wobec nich interwencje u moderatorów, administratorów oraz właścicieli stron, na których widnieje dany wpis – a następnie (gdy brak będzie efektu) zgłaszać je do odpowiednich instytucji państwowych. Pomocą zostaną objęci także poszkodowani, których dotknęła bezpośrednia dyskryminacja w pracy, szkole, urzędzie, czy na ulicy.

Każdy, kto doświadczył lub był świadkiem dyskryminacji wobec Romów może zgłosić ten incydent, a  my podejmiemy natychmiastową interwencję. Można to zrobić na trzy sposoby:
- pisząc e-mail na adres zrp.interwencja@wp.pl,
- dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800-889-881, która działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:00,
- wchodząc na stronę projektu www.modanatolerancje.romowie.com.

Projekt „Moda na tolerancję” korzysta z dofinansowania w kwocie 220 000 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.

Szukaj nas:
www.modanatolerancje.romowie.com
FB: Moda na tolerancję

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-04-2014 o godz. 08:57:09 (47 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Program integracji pod znakiem zapytania

News
Program integracji społeczności romskiej w Polsce w 2014 r. pod znakiem zapytania

W związku z dużą ilością pytań kierowanych do Związku Romów Polskich w Szczecinku, informujemy, że na dzień dzisiejszy nadal nie otrzymaliśmy konkretnych informacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, które wyjaśniłyby czy Program integracji społeczności romskiej w Polsce w 2014 r. będzie kontynuowany. Uruchomienie działań Programu planowano na luty 2014,  jednak do tej pory nic się w tej kwestii nie zmieniło. Prawdopodobnie MAiC nie będzie udzielać już wsparcia na rzecz mniejszości romskiej w dawnej postaci.

W związku z powyższym pod znakiem zapytania stoi także Program stypendialny dla studentów pochodzenia romskiego. Istnieje możliwość, że stypendia za letni semestr roku akademickiego 2013/2014 nie zostaną wypłacone. Po otrzymaniu konkretnych informacji poinformujemy studentów droga mailową.

Niewiadomy jest także los świetlic integracyjnych i innych działań propagujących edukację, które miały być dofinansowywane w ramach Programu integracji społeczności romskiej w Polsce w 2014 r.

W związku z powyższym apelujemy do stowarzyszeń romskich, by nie zadłużały się w oczekiwaniu na dofinansowanie, ponieważ finalnie mogą go nie otrzymać.

Wysłany przez admin_zrp dnia 31-03-2014 o godz. 15:09:29 (55 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Ogłoszenie ZRP

News
Ogłoszenie ZRP

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-03-2014 o godz. 14:31:05 (33 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie bez domu

News
Wyburzą pustostan przy Krauthofera

Na dzień 1 kwietnia została wyznaczona data wyburzenia pustostanu przy ulicy Krauthofera w Poznaniu, gdzie mieszkają obecnie rumuńscy Romowie – informuje portal Moje Miasto Poznań. Decyzja ta została podjęta przez Nadzór Budowlany. Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów aby pomóc Romom wystosowało list otwarty do prezydenta miasta, w którym proszą o udzielenie Romom lokum po wyburzeniu budynku. Imigrantom z Rumunii pomaga także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, dzięki któremu odwiedza ich lekarz, pielęgniarka, położna i pracownicy społeczni.

Romowie nie mogą zarejestrować swojej tożsamości, bo urzędnicy nie potrafią udzielić im informacji, jak to zrobić. Bez legalnego pobytu nie można im oficjalnie pomóc. Anarchiści oskarżają miasto twierdząc, że urzędnicy zostają głusi na wołanie Romów o pomoc, mimo że doskonale znają sytuację w jakiej od lat się znajdują. Jeżeli Romowie nie dostaną innego lokalu będą zmuszeni zająć inny pustostan, co nie rozwiązuje sprawy.

Obecnie przygotowywana jest odpowiedź na list otwarty WSL do prezydenta miasta, a urzędnicy zastanawiają się jak rozwiązać problem.

Źródło: codziennypoznan.pl, epoznan.pl, mmpoznan.pl


Wysłany przez admin_zrp dnia 26-03-2014 o godz. 08:44:59 (42 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Odszedł Marcin Kornak

News
Z przykrością przekazujemy smutną informację, którą otrzymaliśmy od redakcji "Nigdy Więcej":


Z głębokim żalem powiadamiamy, że 20 marca 2014 roku odszedł nagle, przeżywszy lat 46, nasz Przyjaciel Ś. P. Marcin Kornak, działacz społeczny, założyciel i prezes Stowarzyszenia 'NIGDY WIĘCEJ', a także redaktor naczelny magazynu 'NIGDY WIĘCEJ'. Poeta i autor tekstów utworów grup rockowych ze sceny niezależnej. Od 15. roku życia, po wypadku, poruszał się na wózku inwalidzkim. W 2012 r. uhonorowany został tytułem 'Człowieka Bez Barier'. Odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zawsze będziemy o Nim pamiętali.
Przyjaciele i współpracownicy


Wysłany przez admin_zrp dnia 25-03-2014 o godz. 08:58:23 (37 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Raport Departamentu Stanu

News
Raport na temat przestrzegania praw człowieka na świecie 2013

Sekretarz Stanu USA John Kerry przedłożył najnowszy raport na temat przestrzegania praw człowieka na świecie (2013 Human Rights Report).  Coroczny raport  Departamentu Stanu opisuje sytuację dotyczącą przestrzegania praw człowieka w 199 państwach i regionach na świecie.  

W raporcie ujęta została również Polska. Wśród najważniejszych  problemów w zakresie praw człowieka w naszym kraju wymieniono: nieefektywny system sądowniczy, długotrwałe procedury sądowe, które utrudniają wymierzenie sprawiedliwości. Zauważono wzrost zachowań rasistowskich i ksenofobicznych, różnorakie przestępstwa w tym podpalenia, przypadki antysemityzmu. Lokalne organizacje pozarządowe odnotowały, że metody śledzenia przestępstw dotyczących nienawiści uległy poprawie, jednakże śledztwa policyjne dotyczące aktów antysemickich oraz ksenofobicznych nie doprowadziły do zatrzymania sprawców.

Wśród poruszanych problemów znalazły się: kwestia więźniów, warunki w więzieniach, traktowanie skazanych przez strażników. Nadal pomimo poczynionych wysiłków wszechobecna jest korupcja. Niejednoznaczne procedury uniemożliwiają odpowiednią klasyfikację przemocy w rodzinie oraz traktowanie tego zjawiska jak zbrodni.  

Wspomniano również o problemach takich jak: dyskryminacja kobiet na rynku pracy, nadużycia i wykorzystywanie seksualne dzieci, handel ludźmi, dyskryminacja i przemoc wobec mniejszości etnicznych, lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych, łamanie prawa pracowników do zrzeszania się, wstępowania do związków, do strajków, dyskryminacja związków zawodowych.

W raporcie napomknięto także o społecznej dyskryminacji Romów. Przywódcy romscy skarżyli się na dyskryminację w pracy, ograniczony dostęp do mieszkań, usług bankowych, systemu sprawiedliwości, mediów czy edukacji. Przywołano zdarzenia w Andrychowie, Wrocławiu oraz Łodzi. Organizacje romskie i Ministerstwo Edukacji poinformowało, że władze szczególnie w południowej części kraju nadal bez przyczyny wysyłają dzieci romskie do szkół dla dzieci z upośledzeniem umysłowym. Podczas gdy na poziomie krajowym około 80% Romów było bezrobotnych, poziom bezrobocia w niektórych regionach osiągnął prawie 100%.

Z raportu wynika, że rząd przeznaczył około 10 mln złotych na roczny program na rzecz Romów, który obejmował projekty edukacyjne oraz mające na celu poprawę zdrowia, warunków życia oraz zmniejszenia bezrobocia. Program skupiał się również na edukacji obywatelskiej oraz zapewnianiu dotacji dla studentów i licealistów.

Odnotowano również pojedyncze przypadki przemocy na tle rasowym, w tym słownej i fizycznej agresji skierowanej do osób pochodzenia afrykańskiego, azjatyckiego i arabskiego. Ukraińskie i białoruskie mniejszości wciąż doświadczają dyskryminacji.

Jak zauważono w raporcie, rząd egzekwuje prawa człowieka i podejmuje kroki, które mają na celu poprawienie warunków życia obywateli, jak również czyni kroki mające na celu pociągnięcie do odpowiedzialności urzędników, którzy dopuścili się nadużycia w służbach bezpieczeństwa jak i rządzie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-03-2014 o godz. 15:49:54 (55 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zapytanie ofertowe

News

Zapytanie ofertowe odnośnie dwumiesięcznika Romano Atmo

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-03-2014 o godz. 08:39:46 (47 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie warci poznania

News
Stowarzyszenie  „Jeden świat” z Poznania zaprasza do udziału w dwudniowych warsztatach pod nazwą „Romowie warci poznania”. Zajęcia odbędą się w dniach 31 marca - 1 kwietnia 2014 r. Nabór trwa do 24 marca. Udział mogą wziąć osoby interesujące się kulturą mniejszości romskiej i chcące poznać ją bliżej w kontekście nierówności społecznych, a także pracownicy PCPR-ów, straży miejskiej, organizacji porządkowych, kadra nauczycielska i studenci.

Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę przygotować się do  pracy w środowisku różnokulturowym oraz przezwyciężyć barierę w kontaktach z inną kulturą. Warsztaty będą poruszały m.in. tematy takie jak: nierówności społeczne a stereotypizacja, kultura romska a polska czy kontakt między kulturą romską a polską. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej stowarzyszenia „Jeden świat”.

Źródło: jedenswiat.org.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-03-2014 o godz. 10:03:16 (58 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

771 newsów (78 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 ]

     Raport

     Stypendia

     Cooltura

     Ogłoszenie IPN
Zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.10 sekund