Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Moduły
· Strona główna
· Archiwum
· Drukuj newsy
· Formularz kontaktowy
· Forum
· Lista zarejstrowanych
· Prywatne wiadomosci
· Statystyki
· Szukaj
· Tematy
· Top 10
· Zarekomenduj Nas

     Styl strony
Tylko dla zarejstrowanych użytkowników

Wybierz styl

     Twoje IP
54.159.205.37

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Przedstawiciele rządu amerykańskiego w Krakowie

News
W dniach 20 i 21 kwietnia Konsulat Generalny USA w Krakowie odwiedziła niecodzienna grupa gości, składało się na nią 25 przedstawicieli rządu amerykańskiego, którzy zajmują się prawami człowieka w placówkach dyplomatycznych w Europie. Do Karkowa przybyła między innymi przedstawicielka Komisji Helsińskiej, przedstawiciel Organizacji ds. Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), dyrektor szkoły podstawowej,  pracujący z dziećmi romskimi, pracownik Biura Pełnomocnika Wojewody Małopolskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych i przedstawiciel Biura ds. Demokracji i Praw Człowieka w Departamencie Stanu USA. Konferencja zaplanowana została w kwietniu dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Romów, który przypada  8 dnia tego miesiąca.

Podczas dwudniowego spotkania uczestnicy poruszyli temat polityki aktywizacji Romów, metod integracyjnych w edukacji w Polsce oraz dyskutowali o amerykańskich programach do spraw romskich w Europie.

Drugiego dnia miał miejsce wyjazd uczestników do obozu Auschwitz – Birkenau, gdzie w Pawilonie Romskim oddali hołd Romom tam zamordowanym oraz wszystkim ofiarom Holokaustu. Poprzednie edycje tego typu konferencji odbyły się także w Pradze i Bratysławie. Kraków został wybrany na gospodarza tegorocznej konferencji, ponieważ władze lokalne i władze konsulatu są żywo zainteresowane i zaangażowanie w sprawy Romów. Wpływ na miejsce konferencji miała też niedaleko odległość od obozu Auschwitz – Birkenau.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-06-2012 o godz. 08:39:16 (607 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 3)

 Zabójstwo Roma w Czechach

News
Okazuje się, że zabójstwa Romów w Europie Środkowej mają miejsce nie tylko na Węgrzech. 26 kwietnia w miejscowości Chotbuz strzałem z kuszy trafiony został w głowę 39 – letni Rom Martin H. Pomimo wysiłków lekarzy i tygodniowego leczenia w szpitalu ciężko ranny mężczyzna zmarł. Wraz z innymi Romami przyjechał on do wsi zbierać nikomu niepotrzebny złom. Zabójstwa dokonał Jaroslav S. na stałe mieszkający w Czeskim Cieszynie. Mężczyzna twierdzi, że Romowie chcieli go okraść i poczuł się zagrożony, gdyż już wcześniej został przez nich okradziony. Z kolei osoby narodowości romskiej utrzymują, że chcieli jedynie zebrać niechciany przez nikogo złom i nie mieli zamiaru okradać kogokolwiek. Mówią też, że S. im groził, a potem do nich strzelił.

Pomimo tego, iż za zabójstwo mężczyźnie grozi 16 lat więzienia mieszkańcy wsi oraz całego Zaolzia zarówno Czesi, jak i Polacy wyrażają zrozumienie, a nawet pochwałę dla jego działań. Zebrano już ponad 700 podpisów w obronie zabójcy. Mieszkańcy wielu miejscowości Zaolzia skarżą się na Romów, którzy dokonują ich zdaniem wielu kradzieży na terenach przez nich zamieszkałych. W Kocobędzu (polska nazwa miejscowości) odbyła się nawet manifestacja poparcia dla Jaroslava S.

Z badań opinii publicznej prowadzonych na terenie Czech wynika, że 75% Czechów nie lubi Romów, a 14% ich nienawidzi. Polacy mieszkający na Zaolziu wyrażają podobne opinie. Zapytany przez „Gazetę Wyborczą” Prezes Zabrzańskiego Stowarzyszenia Romów Andrzej Puma uważa, że Polsce nie grozi napływ Romów zza południowej granicy, gdyż w Polsce jest znacznie mniej osób narodowości romskiej. Ponadto Romowie w Polsce korzystają z różnego rodzaju programów na rzecz edukacji dzieci i młodzieży i dążą do poprawy swego bytu. Są także jego zdaniem bardziej zintegrowani ze społeczeństwem i nie chcieliby masowych przyjazdów swoich rodaków z Czech bądź też Słowacji.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-05-2012 o godz. 15:08:04 (508 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wielokulturowy piknik

News
20 maja przy ulicy Pułaskiego 21 a w Poznaniu odbyła się kolejna impreza współorganizowana wraz z poznańskim środowiskiem Romów rumuńskich. Wielokulturowy piknik, był pierwszym spotkaniem w Poznaniu w ramach cyklu „Romowie, czy ich znamy?”. W trakcie spotkania można było obejrzeć pokaz slajdów, zdjęć i krótkich filmów. Gościem imprezy był Paweł Lechowski – etnolog, który skonfrontował powszechną, krzywdzącą Romów opinię wraz z własnymi doświadczeniami i poglądami opartymi na wielu podróżach do Rumunii, wieloletnich znajomościach i przyjaźniach z Romami. Piknik organizował Rozbrat czyli skłot, swoiste centrum kultury alternatywnej w Poznaniu, które angażuje się w wiele działań, między innymi wystawy, koncerty, pokazy filmów. Jak mówią sami o sobie są miejscem opartym na niezależnej aktywności społecznej i kulturalnej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-05-2012 o godz. 13:37:57 (478 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Komisja do Oceny wniosków

News
W ramach Programu rządowego na rzecz społeczności romskiej w Polsce w 2013r. powstał projekt powołania Komisji do Oceny wniosków na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Komisja ta powoływana będzie w województwach , w których średnia łączna wartość z rezerwy celowej, liczona w trzech ostatnich latach, wyniosła nie mniej niż 625 000 zł lub na wniosek Ministra Administracji i Cyfryzacji. Członkowie Komisji to między innymi pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych, dwóch przedstawicieli wojewody odpowiedzialnych za realizację na terenie województwa zadań z zakresu dziedzin Programu, przedstawiciel MAiC oraz nie więcej niż trzech reprezentantów mniejszości romskiej z danego województwa. Komisja odpowiedzialna jest za ocenę merytoryczną wniosków o dofinansowanie lub sfinansowanie realizacji zadań przeznaczonych do oceny, tj. ocenę pod kątem stopnia spełnienia kryteriów merytorycznych oraz określenie proponowanej dotacji. Ponadto Komisja odpowiedzialna jest za przygotowanie listy wniosków proponowanych do dorzucenia oraz listy wniosków wybranych do realizacji wraz z wysokością proponowanych dotacji w zakresie poszczególnych dziedzin Programu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-05-2012 o godz. 14:28:19 (508 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kontynuacja Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce

News
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie zwrócił się do ZRP z prośbą o przygotowanie analizy sytuacji mniejszości romskiej na terenie gminy oraz krytyczne podejście do dotychczasowych działań szczególnie pod względem ich efektywności, a także sugestie dotyczące rozwiązań, które powinny zostać uwzględnione w nowej edycji Programu na rzecz społeczności romskiej. Pomóc w tym miały pytanie dotyczące między innymi tego, jak powinny być sformułowane cel główny i cele szczegółowe Programu, w jakich dziedzinach Programu uzyskane zostały najlepsze efekty i dlaczego, jak zmodyfikować Program aby był bardziej efektywny czy też jaki sposób monitorowania powinien zostać wprowadzony dla działań podejmowanych w programie. Inicjatywa sporządzenia tej analizy wiąże się z przygotowaniami kolejnej edycji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-05-2012 o godz. 11:03:33 (659 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Spotkanie w sprawie obozowiska romskiego we Wrocławiu

News
Wrocławski Pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych Dariusz Tokarz, zorganizował spotkanie mające na celu przedyskutowanie sytuacji rumuńskich Romów koczujących w mieście w obozowisku przy ulicy Kamieńskiego. W zebraniu wzięli udział także przedstawiciele samorządu oraz służb i organizacji pozarządowych. „Coraz częściej przyjeżdżać będą do nas ludzie w poszukiwaniu lepszego życia jako do kraju Unii. Dziś to Romowie, za parę lat pewnie inne grupy. Jeśli nie chcemy mieć w mieście etnicznych gett, musimy podjąć walkę o przywracanie ich do społeczeństwa.” – powiedział Pełnomocnik wojewody. W trakcie spotkania wyszło na jaw, że problemy Romów, a nawet przysługujące im prawa są nieznane dużej liczbie osób. „Brak świadomości ze strony urzędników, że ci ludzie jako obywatele Unii Europejskiej są u nas zupełnie legalnie i nie można ich ot tak po prostu wydalić, jest szokujący” - skwitowała Agata Ferenc ze stowarzyszenia Nomada, które zadeklarowało napisanie projektu dotyczącego społeczności romskiej. Prócz tego, ze spotkania nie wynikły żadne konkretne wnioski. Pełnomocnik zapowiedział, że zorganizuje spotkanie z mieszkańcami bloków sąsiadujących z obozowiskiem romskim.

Źródło: wroclaw.gazeta.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-05-2012 o godz. 09:11:39 (761 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 4)

 Nowości wydawnicze

News
Na przestrzeni ostatnich tygodni biblioteka Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu wzbogaciła się o kolejne pozycje. Jednymi z nich są: „Sterylizacja ludności romskiej 1943 – 1945” Krzysztofa Bukowskiego oraz „Papusza. Między biografią a legendą” Magdaleny Machowskiej. Wzbogacają one i tak już bogate zasoby biblioteczne Związku Romów Polskich.

Dzieło autorstwa prokuratora IPN z Koszalina jest 14 opracowaniem wydanym na zamówienie Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w ramach serii wydawniczej „Romowie wczoraj i dziś”. Opisuje ono śledztwa w sprawie przypadków sterylizacji osób narodowości romskiej w latach 1939 – 1945 w Złotowie, Pile, Bydgoszczy i Dobiegniewie. Prowadzone były one przez Okręgowe Komisje Badania Zbrodni Hitlerowskich w Koszalinie i Bydgoszczy, a następnie przez Oddziałowe Komisje Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku i Poznaniu. Powodem dokonywania tych haniebnych czynów przez hitlerowców były ustawy norymberskie z 15 września 1935 roku. Na jej mocy próbowano wprowadzić w Niemczech czystość rasową narodu niemieckiego eliminując Żydów oraz Romów. Tych ostatnich nawet w przypadku posiadania obywatelstwa niemieckiego wysyłano do obozów koncentracyjnych, jak również poddawano sterylizacji.

Książka Krzysztofa Bukowskiego opiera się na wspomnieniach romskich ofiar represji nazistowskich należących do grupy Sinti, którzy mieszkali w Pile, Złotowie, Sępólnie i Nakle nad Notecią. Zabiegi ich sterylizacji oraz kastracji były przeprowadzane nawet wobec osób małoletnich i weteranów I wojny światowej. Często stawiano ich przed „wyborem” w postaci pobytu w obozie koncentracyjnym i poddania się sterylizacji. Ofiary cielesnego okaleczenia wspominając czasy wojny uskarżały się na olbrzymi ból, którego doświadczyły oraz trudności w życiu osobistym i w relacjach rodzinnych spowodowane niemożnością posiadania dzieci.

Dzieło dr Magdaleny Machowskiej opisuje życie najsłynniejszej poetki romskiej w Polsce Bronisławy Wajs – Papuszy. Opis ten zawiera zarówno relacje dotyczące lat młodości i wędrówek taborowych, a ponadto okresu powojennego i twórczości literackiej, jak również ostatnich lat życia – okresu samotności i odrzucenia. Kluczem do pokazania kolei życiowych pierwszej poetki romskiej w Polsce są jej korespondencja oraz utwory pisane we współpracy z poetami Julianem Tuwimem i Jerzym Ficowskim. Dr Machowska wykorzystuje tu zarówno twórczość własną Papuszy, jak również jej wspomnienia oraz opinie krytyków literackich i wspomnienia dotyczące życia najsłynniejszej poetki romskiej w Polsce. Książka opisuje ponadto niektóre trudne momenty z życia Papuszy, które spowodowane były w dużej mierze jej odseparowaniem się od społeczności romskiej oraz poczuciem pustki i osamotnienia w jej życiu. Autorka – doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego dokonuje ponadto analizy życia społeczności romskiej z punktu widzenia różnych kwestii, kwestii które są trudne w każdej społeczności i nie mają jednakowej oceny. Autorka przytacza ponadto dotychczasowe sposoby opisywania Romów w polskiej literaturze i badaniach naukowych. Zawarte tam są między innymi opisy przemiany sposobu postrzegania tej społeczności oraz procesu przywracania poczucia godności osobom narodowości romskiej.

Książka dr Magdaleny Machowskiej warta jest uwagi ze względu wysoki poziom merytoryczny analizy życia Bronisławy Wajs – Papuszy dokonanej przez autorkę, a także z uwagi na jej bogatą wiedzę z zakresu problematyki romskiej. Dzieło to uzyskało wiele pozytywnych opinii od przedstawicieli środowiska akademickiego jako udana synteza aspektów literackich, biograficznych, a także socjologicznych i kulturowych dotyczących społeczności romskiej, opisujących życie najwybitniejszą poetkę romską w Polsce.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-05-2012 o godz. 10:52:44 (662 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nieznany grób Romów

News
Nieznany grób Romów zamordowanych w Kobylance w lipcu 1943 r.

Romowie w Polsce ponieśli niewyobrażalne straty podczas okupacji hitlerowskiej. Mimo upływu 67 lat od zakończenia II wojny światowej oraz wielu działań badawczych i dokumentacyjnych prowadzonych przez różne instytucje, organizacje i osoby, zagłada narodu romskiego na ziemiach polskich nadal nie została w pełni  poznana. Zarówno obecne terytorium Polski, jak i wszystkie przedwojenne tereny Rzeczypospolitej z pewnością były areną wielu nieznanych jeszcze kaźni ludności romskiej. Jednym z takich obszarów jest województwo małopolskie, zamieszkałe przez najliczniejszą w Polsce społeczność romską, które co również warto podkreślić było pierwszym miejscem obecności Romów na ziemiach polskich w XV w.

We wsi Kobylanka w gminie Gorlice na terenie Małopolski znajduje się grób dwudziestu osób narodowości romskiej z 3 rodzin zabitych w lipcu 1943 r. Informację o romskiej mogile przekazała Związkowi Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku Prezes Koła Miłośników Ziemi Kobylańsko – Dominikowieckiej – Marta Krupczak. Jej stowarzyszenie dąży do stworzenia w miejscu spoczynku ofiar na cmentarzu parafialnym w Kobylance tablicy pamiątkowej, godnie oddającej cześć pomordowanym. Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu podjął współpracę ze stowarzyszeniem z Kobylanki, której celem jest nadanie mogile należytej rangi jako miejsca pamięci romskich ofiar II wojny światowej. W tym celu prowadzone są intensywne kontakty z przedstawicielstwem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, władzami Gminy Gorlice oraz Urzędem do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Przewidziane jest ponadto zgłoszenie sprawy popełnionej zbrodni Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie celem podjęcia przez nią śledztwa.

Wedle relacji ówczesnych mieszkańców wsi egzekucji dokonali  gestapowcy wspierani przez policję niemiecką i polską z Gorlic. Równocześnie zniszczono dwa domy należące do Romów. Dwadzieścia osób narodowości romskiej mieszkało we wsi od zakończenia I wojny światowej. Ich relacje z pozostałymi mieszkańcami wsi były pozytywne, co podkreślają wszyscy przedwojenni mieszkańcy miejscowości. Na przełomie lat 60 – tych i 70 – tych XX w. dokonano w miejscu zbrodni ekshumacji z udziałem urzędników, Milicji, Prokuratury i Sanepidu. Przeniesiono wówczas szczątki ludzkie na cmentarz parafialny, gdzie spoczywają one do chwili obecnej. Zamordowani niemal równo 70 lat temu Romowie z pewnością zasługują na znacznie bardziej godne miejsce przypominające o ich tragedii.

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-05-2012 o godz. 14:17:55 (600 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Przymusowe wysiedlenia w Belgradzie

News
W Belgradzie doszło do przymusowych wysiedleń ok. 1000 Romów, na te liczbę składa się około 250 romskich rodzin. Drewniane slumsy, w których od lat zamieszkiwali Romowie, zostały zniszczone przez buldożery, na polecenie władz Belgradu. Na nic zdały się protesty Amnesty International i miejscowych organizacji pozarządowych. Dzikie osiedle Romów znajdowało się w pobliżu nowego luksusowego hotelu oraz osiedla Belvil w północno – zachodniej części Belgradu. Deweloperzy nie byli zadowoleni z sąsiedztwa Romów, twierdząc, że utrudnia im to sprzedaż apartamentów mieszkalnych. Jak podało belgradzkie radio, wysiedleni Romowie trafią do miast na południu Serbii, z których pochodzą, a pozostali będą mieszkać w metalowych kontenerach na peryferiach stolicy. Amnesty Internatoinal komentuje tę przymusową eksmisję jako jawne naruszenie norm i praw międzynarodowych oraz rażące łamanie praw człowieka. Władze miasta bronią się twierdząc, że osiedle było nielegalne i uniemożliwiało realizację projektów budowlanych. Burmistrz Dragan Dżilas twierdzi, że przesiedleni Romowie będą czuć się lepiej w nowym miejscu, a Belgrad robi co w jego mocy, by poradzić sobie z problemem sytuacji Romów. Dżilas w przeszłości był już krytykowany za inne wysiedlenia Romów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-05-2012 o godz. 08:49:21 (459 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 38

News
Ukazał się drugi tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 38 numer naszego dwumiesięcznika, w którym piszemy w trzech językach – polskim, romskim i angielskim. W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć.

Tradycyjnie numer zaczynamy od Newsów, a w nich m.in. o stypendiach dla uczniów szczególnie uzdolnionych, o spotkaniu platformy europejskiej na rzecz integracji Romów czy o planie integracji Romów na Litwie. Wspominamy również XXXII posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz o apelu o zjednoczenie Romów w Polsce.

Tematem numeru jest raport o dyskryminacji Romów w Polsce przygotowany przez Związek Romów Polskich. Raport ten ukazuje sytuację mniejszości romskiej w Polsce na przestrzeni ostatnich kilku lat i porusza najistotniejsze kwestie z nią związane.
 
Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru jest wywiad z prezydentem International Romani Union Stanisławem Stankiewiczem, który opowiada m.in. o swojej wieloletniej działalności na rzecz Romów oraz o nietolerancji z którą spotykają się Romowie. Ponadto polecamy również artykuł o obchodach z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Romów. Przedstawiamy także artykuł o tym jaką rolę dla Romów odgrywają popularne portale społecznościowe.

W dalszej części numeru prezentujemy tekst autorstwa Andrzeja Łuczaka „O pochodzeniu Romów”, w którym przedstawia szereg opinii na przestrzeni wieków na  temat pochodzenia Romów. W artykule „Romowie i Żydzi – różni a podobni” przedstawiamy najważniejsze cechy wspólne obydwu narodowości. Z kolei w artykule „Radżasthan dawniej i współcześnie” prezentujemy charakterystykę praojczyzny Romów.

Piszemy również o ks. Stanisławie Opockim, krajowym duszpasterzu Romów, człowieku o wielkim sercu. Prezentujemy także relację z ubiegłorocznej Wigilii Narodów, która miała miejsce w Gorzowie Wielkopolskim.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach. W cyklu Romowie na świecie, tym razem przedstawiamy Romów w Bułgarii. Ponadto działy Nowości wydawnicze, Listy  oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominam również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 08-05-2012 o godz. 13:26:51 (461 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

830 newsów (83 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 ]

     Raport

     Stypendia

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Wsparcie
Zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.12 sekund