Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.207.136.184

OGŁOSZENIE

Informujemy, że trwają prace nad przywróceniem treści, które z powodu awarii zniknęły z naszej strony internetowej. Już wkrótce wszystkie wiadomości z ostatnich miesięcy zostaną opublikowane ponownie.

 Dogonić dziecięce marzenia

NewsKażdemu z nas, w którymś momencie naszego życia zadano pytanie: Kim będziesz jak dorośniesz? Wśród odpowiedzi najczęściej padały takie profesje jak strażak, nauczycielka, policjant, lekarz, piłkarz, a nawet… księżniczka. Chociaż ten ostatni zawód wydaje się być lekko nierealny do spełnienia, to jednak niejakiej Kate Middleton się udało.

Cofając się wspomnieniami do czasów naszego dzieciństwa zauważyć możemy, że wtedy łatwiej było marzyć i łatwiej było wierzyć, że nasze marzenia mogą się spełnić. Bo jakże inaczej, fakt posiadania kolekcji aut strażackich, czy lalek w pięknych strojach księżniczki nie mógł być dla dziecka tylko przypadkiem, ono wierzy, że będzie takim strażakiem Samem, czy księżniczką na królewskim dworze. My sami będąc dziećmi nie widzieliśmy żadnych trudności, przeszkód, nie zakładaliśmy porażki, tylko wierzyliśmy, że wszystko to o czym marzymy spełni się, kiedy będziemy już troszeczkę starsi… W tym przekonaniu utwierdzaliśmy się, kiedy podczas obchodzenia kolejnych urodzin dostawaliśmy wymarzoną zabawkę. Wówczas mieliśmy pewność, że warto marzyć, bo coś lub ktoś te marzenia spełnia. W dzieciństwie nie było czasu na analizowanie, czy coś się uda, czy nie. Coś co wstępnie się założyło trzeba było realizować samodzielnie lub z grupą, często na przekór rodzicom, czy zdrowemu rozsądkowi, ale jaką radość wówczas sprawiała realizacja zamierzonego celu! Nieważne były konsekwencje, ale satysfakcja z tego, że udało się coś osiągnąć. I wtedy radość smakowała też zupełnie inaczej… Bo kiedyś radością się dzieliliśmy, a dziś niestety to radość dzieli nas ludzi, na tych, którzy motywują i innych, którzy zwyczajnie zazdroszczą…

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-05-2019 o godz. 10:01:02 (40 odsłon)
(Czytaj więcej... | 13937 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Wsparcie na „piątkę”

News
W ostatnim czasie obecnie sprawujący władzę rząd zapowiedział wprowadzenie kolejnego, przełomowego – można byłoby powiedzieć – programu adresowanego do Polaków. Wcześniejsze reformy przyniosły zdaniem rządu nadspodziewanie pozytywne efekty, czego skutkiem jest właśnie wprowadzenie tzw. „Piątki Kaczyńskiego”, której zadaniem jest poprawić sytuację bytową przeciętnego Polaka.

W ramach postulatów partii rządzącej zapowiedziano następujące rozwiązania:
• przywrócenie lokalnych połączeń autobusowych,
• pomoc dla emerytów,
• świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko,
• zwolnienie z PIT osób pracujących do 26 r.ż.,
• obniżenie kosztów pracy.

Rozwiązania te mają przede wszystkim aspekt finansowy i dotyczą pośrednio każdej grupy zamieszkującej Polskę, w tym także społeczności romskiej, która również będzie korzystać, w mniejszym bądź większym stopniu, z proponowanych rozwiązań, które na pewno będą punktem podparcia dla polskich rodzin. Wprowadzenie tych sztandarowych zmian, na pewno będzie miało wpływ na stabilność Polaków w obszarach zawodowych, rozwojowych, społecznych, ale przede wszystkim bytowych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 29-04-2019 o godz. 08:57:42 (50 odsłon)
(Czytaj więcej... | 13235 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Międzynarodowy Dzień Romów w Polsce i na świecie

News
Dzień misia, dzień czekolady, czy dzień książki – kalendarz upstrzony jest przeróżnymi świętami, nic więc dziwnego, że jeden z dni w roku, a dokładniej 8 kwietnia poświęcony jest także naszej romskiej mniejszości. Kiedy kartka kalendarza dotrze do tej właśnie znamiennej daty, to znak, że dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Romów. Jaka jest historia powstania tego święta?

Międzynarodowy Dzień Romów obchodzony jest w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Orpington pod Londynem. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Unii Romów (na II Kongresie przemianowaną na Międzynarodową Unię Romów – International Romani Union, IRU). Po raz pierwszy Romowie zamanifestowali tam swoje istnienie na arenie międzynarodowej jako jeden naród romski. Ustalono flagę i hymn „Gelem, gelem...”, którego opracowaniem zajmował się Jarko Jovanović. Wówczas przyjęto także barwy romskiej flagi. Od tamtej chwili romska flaga składa się z poziomych pasów: niebieskiego, symbolizującego niebo i zielonego, oznaczającego ziemię – po środku zaś umieszczone jest stylizowane czerwone koło od wozu, które przywodzi na myśl wędrówkę Romów, ale także koło występujące w godle i fladze Indii (czakra), symbolizując wieczny ruch i słońce. To symbole, które umocniły tożsamość romską, poczucie przynależności i dziś kojarzą się już nierozerwalnie z Romami. Wtedy też, na prośbę tej mniejszości oficjalnie zastąpiono słowo „Cygan” wyrazem „Rom”, pochodzącym z języka romanes i oznaczającym człowieka, mężczyznę. Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Romów ustanowiony zaś został w roku 1990 podczas IV Światowego Kongresu Romów, który odbył się w Serocku koło Warszawy. Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-04-2019 o godz. 15:16:06 (62 odsłon)
(Czytaj więcej... | 15041 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Limanowski pat

News
czyli gdzie przenieść Romów, których nigdzie nie chcą

Po niespełna trzech latach wracamy do kontrowersyjnego tematu Romów z ulicy Wąskiej w Limanowej, którzy traktowani byli jak przysłowiowe kukułcze jajo. W 2016 roku pisaliśmy o tym jak władze Limanowej próbują doprowadzić do wyprowadzki Romów ze starego, nienadającego się do zamieszkania domu i szukają dla nich nowego miejsca zamieszkania w sąsiednich gminach. Niestety, w żadnej z nich Romowie nie byli mile widziani.


Sami Romowie wciąż liczyli na to, że ostatecznie sąd wstrzyma eksmisję i tak też się stało. Pod koniec czerwca 2016 roku Sąd Rejonowy w Limanowej wydał postanowienie o zawieszeniu postępowań egzekucyjnych prowadzonych przez komornika wobec trzech rodzin, zamieszkujących budynek przy ul. Wąskiej. Według sądu istniała obawa, że w rzeczywistości Romów nie będzie dokąd eksmitować, gdyż burmistrz Czchowa wydał zarządzenie porządkowe o zakazie zasiedlenia nieruchomości kupionej przez samorząd miasta z przeznaczeniem na nowe lokum dla Romów, twierdząc że ich obecność przyczyni się do zakłócenia porządku publicznego i  stworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców gminy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-04-2019 o godz. 09:34:44 (45 odsłon)
(Czytaj więcej... | 19254 bajtów więcej | Wynik: 0)

 VII edycja Konkursu Grantowego RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

News
Informujemy, iż  Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku po raz kolejny został laureatem - już VII edycji - Konkursu Grantowego: „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!”, zorganizowanego przez Fundację „Dbam o Zdrowie”.

Więcej nt. Konkursu: fundacja.doz.pl/projekty/granty

Projekt „Ku zdrowej przyszłości - dla ofiar Holocaustu” - cz. V. realizowany jest w okresie od marca 2019 r. do lutego  2020 r. i skierowany jest on bezpośrednio do romskich ofiar Holocaustu.

Celem projektu jest niwelowanie barier w dostępie do leków poprzez zapewnienie ofiarom Holocaustu zaopatrzenia w leki i inne materiały medyczne, dzięki czemu nasi beneficjenci chętniej korzystać będą z opieki medycznej, mając świadomość tego, że problem społeczny jakim jest pieniężna bariera w dostępie do leków zostanie w pewnym stopniu zneutralizowany.Wysłany przez admin_zrp dnia 01-04-2019 o godz. 14:11:19 (34 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie w kinematografii bałkanskiej

News
Bałkany to obszar o szerokiej różnorodności kulturowej, językowej i historycznej, w jej skład wchodzą również Romowie. Nic więc dziwnego, że wśród reżyserów wywodzących się z tego regionu, wielu inspirowało się w swoich dziełach tą właśnie społecznością. Obecnie kino bałkańskie to często ekranizacje tworzone w koprodukcji kilku państw, przy czym państwa Europy Zachodniej zazwyczaj wspierają produkcje finansowo. Jakie są wspólne mianowniki bałkańskich filmów o Romach? Jaki wyziera z nich wizerunek tej grupy i czy różni się od obrazu Romów z innych stron świata? Zapraszamy na filmową podróż po magicznej części Europy.


Wśród bałkańskich reżyserów, najbardziej słynący z fascynacji Romami jest niewątpliwie Emir Kusturica. Ten pochodzący z Serbii reżyser, scenarzysta, a także muzyk i aktor, w swej filmowej twórczości ukazuje życie w Jugosławii, gdzie dorastał w bliskim sąsiedztwie z Romami, chłonąc ich wizerunek i nietypowe zachowanie. Jego najgłośniejszy film inspirowany Romami to bez wątpienia „Czas Cyganów”, powstały 1988 roku. To etnograficzny portret jugosłowiańskich Romów, w którym zagrali amatorzy. Film opowiada historię Perhana, młodego Roma obdarzonego niezwykła mocą – zdolnościami telekinetycznymi. Perhan potrzebuje znacznej ilości pieniędzy, ma dwa cele – opłacenie operacji swojej chorej siostry i ożenek z urodziwą Azrą. By zdobyć potrzebne finanse chłopak wyjeżdża do Włoch. Na miejscu okazuje się, że jego praca polega głównie na rabunkach na zlecenie i żebraniu, choć nie tak to sobie początkowo wyobrażał. Wkrótce Rom staje się tak biegły w niecnych interesach, że przejmuje schedę swego szefa. Po drodze los rzuca mu pod nogi wiele kłód i niespodzianek. Nieoczekiwane, magiczne wydarzenia zmieniają bieg fabuły, przy wciąż realistycznym odwzorowaniu romskiej społeczności.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-03-2019 o godz. 11:39:38 (56 odsłon)
(Czytaj więcej... | 15650 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Ku zdrowej przyszłości - dla ofiar Holocaustu

News
Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku zakończył pracę przy projekcie „Ku zdrowej przyszłości - dla ofiar Holocaustu” - cz. IV.

Beneficjentami projektu „Ku zdrowej przyszłości - dla ofiar Holocaustu” - cz. IV były ofiary nazizmu należące do mniejszości romskiej. Ze względu na to, że Romowie prowadzili przez wiele lat koczowniczy tryb życia, nie podejmowali się w większości stałego zatrudnienia, czego efektem dziś są ich niskie dochody albo ich całkowity brak i konieczność niesienia im pomocy przez instytucje pomocowe. Każdy z podopiecznych projektu zmaga się na co dzień z mniej lub bardziej poważnymi chorobami, co znacznie utrudnia im funkcjonowanie w życiu codziennym.

Romowie charakteryzują się pewną specyfiką kulturową, polegającą m.in. na hermetyczności ich społeczności. Z tego powodu osoby ze społeczności Romów z niechęcią otwierają się na ludzi „z zewnątrz” ich środowiska, są nieufni wobec ludzi - dlatego tak ważna jest systematyczna praca z nimi przy pełnej znajomości ich zwyczajów i tradycji.

Do najczęściej występujących wśród beneficjentów chorób zalicza się: cukrzyca, miażdżyca, choroby serca, choroby nowotworowe. Beneficjenci często mieszkają samodzielnie. Łącznie z pomocy na zakup leków oraz usług medycznych i zakupu sprzętu medycznego skorzystało 43 beneficjentów.

Możliwość dotarcia do beneficjentów stwarzał Asystent Socjalny, który odbywając wizyty u swoich podopiecznych miał możliwość na bieżąco monitorować ich stan zdrowotny. W czasie takich wizyt beneficjent każdorazowo przedstawiał listę potrzeb w zakresie medykamentów np. na podstawie recepty lekarskiej. Ponadto Asystenci w wielu przypadkach towarzyszyli beneficjentom podczas wizyt lekarskich, przez co mieli wgląd w dokumentację medyczną beneficjenta i zaleceń lekarskich. Na podstawie dokumentacji lekarskiej (wypisy, recepty itp.) oraz wiedzy na temat sytuacji zdrowotnej beneficjentów, Asystent dokonywali zakupów niezbędnych medykamentów, a następnie przekazywali do wglądu dla beneficjenta, bądź członka jego rodziny dokument zakupu - fakturę, dla celów zapoznania się z treścią i pozostałym limitem na leki.

Realizacja projektu pozwoliła na osiągnięcie następujących rezultatów:
 
• wzrost liczby beneficjentów, którzy chętnie odwiedzali lekarzy specjalistów;
• wzrost liczby beneficjentów, którzy sami kontrolują swój stan zdrowia,
• wzrost liczby beneficjentów, u których w znacznym stopniu zwiększyła się świadomość, że profilaktyka zdrowotna jest sprawą priorytetową.


„Projekt został zrealizowany w ramach VI  edycji Konkursu Grantowego RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!, organizowanego przez DOZ Fundację dbam o zdrowie.”

Więcej na temat Konkursu:  fundacja.doz.pl/projekty/grantyWysłany przez admin_zrp dnia 15-03-2019 o godz. 13:57:12 (40 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 79

News
Pierwszy tegoroczny numer Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już 79 numer naszego dwumiesięcznika, w którym piszemy w języku polskim i romskim.

Głównym tematem numeru jest romskie tysiąclecie, czyli rocznica eksodusu Romów z Indii i początek ich wielowiekowej wędrówki. W ramach tego tematu prezentujemy artykuł Sonii Styrkacz o konferencji poświęconej upamiętnieniu tysiąclecia migracji Romów z północnych Indii, która odbyła się w New Delhi pod koniec ubiegłego roku. Dodatkowo, w celu przybliżenia tej historii, publikujemy również opracowanie „Euroazjatyckiej sieci romskich akademików” dla Rady Europy w tłumaczeniu i z przedsłowiem Marcela Courthiade. Ponadto piszemy o 87. posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, w trakcie którego omawiano kwestie powołania mediatora w relacjach z mniejszością romską oraz sprawy dotyczące asystentów edukacji romskiej. Przedstawiamy również artykuł o przyszłości Romów w Polsce po roku 2020, czyli jak wygląda wizja kontynuacji rządowego programu u schyłku jego obecnej edycji. Oprócz tego pokazujemy kolejną części cyklu o Romach w kinematografii, biorąc tym razem na tapetę Europę Środkowo-Wschodnią.

W dalszej części numeru publikujemy artykuł Marcina Szewczyka o opracowaniu Jadwigi Depczyńskiej na temat Romów w Nowej Hucie. Przedstawiamy także działalność Fundacji Dialog i Porozumienie, której prezesem jest nasz wieloletni współpracownik Andrzej Łuczak. Ponadto piszemy o prezentacji nowej książki o upamiętnieniu zagłady Romów w czasie II wojny światowej autorstwa Andrzeja Sochaja.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 28-02-2019 o godz. 10:25:55 (70 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie w kinematografii Europy Środkowo-Wschodniej

News
O tym, że Romowie są bogatym źródłem inspiracji do wszelkich form artystycznych, wiadomo nie od dziś. W jednym z poprzednich numerów ukazaliśmy jak przekłada się to na płodność w polskich produkcjach filmowych z motywem romskim w tle. Tym razem, sięgniemy nieco dalej, bo do naszych południowych i wschodnich sąsiadów. Jak ich natchnęli Romowie? Jak zdecydowali się przedstawić tę nietuzinkową grupę etniczną i czy obraz ten znacząco różni się od tego jaki przyjęła polska kinematografia na przestrzeni lat?

Flagową produkcją inspirowaną Romami, pochodzącą z byłego Związku Radzieckiego, jest bez wątpienia film „Tabor wędruje do nieba” z 1975 roku w reżyserii Emila Loteanu. Genezą tej słynnej ekranizacji stały się opowiadania „Makar Czudra” i „Starucha Iziergil” autorstwa Maksyma Gorkiego, których przeniesienie w realia początku XX wieku na terenie Besarabii dało niesamowicie barwny efekt. Film opowiada romantyczną historię zachwycającej urodą Cyganki Rady (Swietłana Toma) i nieustraszonego koniokrada Loiko Zobaru (Grigore Gigoriu), Juliszki zakochanej w Loiko oraz szlachcica Siładi kochającego Cygankę Radę. Choć produkcja jest już naprawdę leciwa, bazuje na motywie, który po dziś dzień jest aktualny i można rzec „zawsze się sprzedaje”. Miłosna historia doprawiona nutą sensacyjnych przygód, pięknymi widokami okolicy dzisiejszej granicy rumuńsko-mołdawsko-ukraińskiej i nieoczywisty finał dają w efekcie film, który – choć już stary – wciąż może się podobać i nie traci na naturalności aktorów. Rumuński reżyser stawia na przesłanie, że wolność to najwyższa wartość człowieka. „Tabor wędruje do nieba” to opowieść o Cyganie, który „kochał konie, kochał kobiety, ale nade wszystko kochał wolność”. Z produkcji Loteanu wyłania się pozytywny wizerunek Roma, roztańczonego, barwnego, otoczonego magiczną aurą. Wśród wschodnich filmów o tej tematyce „Tabor...” jest tym, który zdecydowanie trzeba zobaczyć.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-02-2019 o godz. 08:39:13 (73 odsłon)
(Czytaj więcej... | 12736 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Integracja dzieci romskich na sportowo

News
Od marca 2019 roku realizowany będzie projekt przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku „Integracja dzieci romskich na sportowo”. Głównym celem projektu jest nabycie przez uczniów nawyków zdrowego stylu życia oraz umiejętności dbania o własne zdrowie i propagowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego. Ponadto celem jest inicjowanie wśród dzieci działań na rzecz poprawy stanu zdrowia, poprzez propagowanie zdrowego stylu życia i zachęcanie do aktywności ruchowej.

Na program składa się kilka bloków tematycznych realizowanych w postaci cyklicznych zajęć teoretycznych i praktycznych, realizowanych w siedzibie Związku Romów Polskich w Szczecinku, w Świetlicy Integracyjnej „Słoneczko”. W trakcie programu odbędą się spotkania z „ekspertami” np. spotkanie ze specjalistą żywienia zbiorowego, ze specjalistą sportu. Dodatkowo zaplanowane są wyjścia poza świetlicę, w trakcie których realizowane będą założenia programowe np. wyjście do parku trampolin i laserów, zawody sportowe, wycieczka rowerowa, mecz piłki nożnej.

Projekt zrealizowany zostanie przy zastosowaniu różnorodnych form edukacyjnych: odbędą się warsztaty, pogadanki, „burza mózgów”, prezentacje multimedialne, obserwacje, emisje filmów dydaktycznych, ankieta, quiz, gry i zabawy, zadania obrazkowe, krzyżówki, zagadki, inicjowanie swobodnych wypowiedzi dzieci, metoda „skrzynki pytań”.

Termin zakończenia realizacji zadania: grudzień 2019.Projekt realizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-02-2019 o godz. 14:26:58 (51 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1046 newsów (105 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 ]

     Stypendia

     Ogłoszenie IPN

     Wsparcie

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.18 sekund