Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
3.235.172.213

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Aby mieszkało się lepiej...

News
Gmina Głubczyce otrzymała od Wojewody 85.000 zł. na wyremontowanie pięciu mieszkań socjalnych dla Romów. Pieniądze pochodzą z programu "Żyjmy lepiej", który kierowany jest właśnie do społeczności romskiej. Na dzień dzisiejszy baraki znajdują się w opłakanym stanie. Mieszkania, w których brakuje toalet, są zniszczone. Do tej pory łazienki znajdowały się na dworze. Dzięki pracom budowlanym, łazienki zostaną zbudowane wewnątrz pomieszczeń. Odnowione zostaną także pokoje, kuchnie i korytarze. Planowo prace potrwają do końca lipca. Pierwsze przeprowadzki będą miały miejsce najprawdopodobniej we wrześniu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:17:21 (979 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Jedyna romska uczelnia na Słowacji zamknięta

News
Samorząd regionu Bańska Bystrzyca zdecydował o zamknięciu zlokalizowanej w Lucenecu szkoły średniej dla uczniów o niskich dochodach. Szkołę założono 3 lata temu, jako program pilotażowy adresowany do Romów. Milan Murgas – miejscowy gubernator powiedział telewizji TA3, że do wspomnianej szkoły uczęszczało za mało uczniów, a zatem otrzymywała ona mniej funduszy. Dodał też, jego urząd nie mógł wspierać szkoły dodatkowymi pieniędzmi, gdyż byłoby nie w porządku wobec innych szkół.
Peter Gabor – były dyrektor szkoły, zagroził złożeniem skargi do Brukseli, określając decyzję władz regionu jako skandaliczną. Władze regionu próbują porozumieć się z Ministerstwem Edukacji co do możliwości dalszego funkcjonowania szkoły pod pewnymi warunkami.

Według danych Amnesty International, jedynie 3 procent słowackich Romów ma wykształcenie średnie, a niecałe 0,5 procenta wyższe.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:13:41 (916 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 UE krytykuje ataki na Romów we Włoszech

News
Kierownictwo UE skrytykowało akty przemocy wymierzone w Romów we Włoszech i ostrzegło przed wydalaniem obywateli innych państw członkowskich jedynie z powodu ich pochodzenia etnicznego. Napastnicy podłożyli ogień pod romskie chatki na przedmieściach Neapolu, w ramach odpowiedzi na rzekomą próbę porwania przez młodzież romską dziecka z domu na przedmieściach miasta.

Konserwatywni politycy we Włoszech wzywają do podjęcia ostrzejszych środków przeciwko cudzoziemcom. Premier Silvio Berlusconi na spotkaniu Gabinetu, zaproponował rozprawienie się z nielegalną imigracją i cudzoziemcami popełniającymi przestępstwa.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:06:13 (1037 odsłon)
(Czytaj więcej... | 2074 bajtów więcej | Wynik: 1)

 Wsparcie dla Romów

News
"Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce" realizowany jest niemal na całym terenie naszego kraju. Nie inaczej jest w województwie łódzkim, gdzie ogólna kwota przekazanych w 2008 r. środków na realizację tego  programu wyniosła 295.261 zł.

Pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na kulturę i edukację. Wojewoda Łódzki zawarł umowy ze Stowarzyszeniem Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce, na mocy których wsparcie finansowe otrzymały świetlice integracyjne w Skierniewicach, Konstantynowie Łódzkim oraz w Łodzi, przy Szkole Podstawowej nr 170. Oprócz tego dofinansowano pomoc prawną i administracyjną dla Romów, zakupiono podręczniki i pomoce szkolne dla uczniów romskich ze Zgierza, Łodzi i Pabianic oraz Konstantynowa Łódzkiego. W tychże miejscowościach zatrudniono także asystentów koordynatorów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 09:42:19 (2102 odsłon)
(Czytaj więcej... | 1667 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Zakończenie romskiego festiwalu Khamoro

News
Galowy koncert romskich muzyków i tancerzy z siedmiu krajów miał miejsce na zakończenie X Światowego Festiwalu Romów Khamoro w Centrum Kongresowym w Pradze. Organizatorzy zaprosili ponad 100 artystów narodowości romskiej z całego świata. Koncert obejrzało około 1500 widzów, z żoną prezydenta kraju Livią Klausową oraz Minister ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Dżamilą Stehlikową na czele.

Organizatorzy przygotowali na finał imprezy występy Czechów Bengów, Hiszpanów z Peurto Flamenco, Ukraińców z Romanów, Serbów z Oludży, Francuzów z Arbatu i Rosjan z Lojko. Nad Festiwalem wisiały problemy finansowe. Ministerstwo Kultury musiało wyasygnować 2.150.000 koron, a Urząd Miasta Pragi 1.400 000 do 6 – milionowego budżetu wydarzenia. Reszta musiała być zapewniona przez organizatora od rozmaitych fundacji i sponsorów. Jak poinformowała organizatorka Jelena Silajdzić, niezbędna suma nie została jeszcze zebrana.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-07-2008 o godz. 15:54:31 (902 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dwoje romskich dzieci utonęło w Nysie Kłodzkiej

News
Z pewnym opóźnieniem podajemy niestety bardzo smutną informację. W kwietniowe niedzielne popołudnie w Kłodzku do rzeki wpadło sześcioro romskich dzieci. Dwoje z nich utonęło, trójce udało się wyjść na brzeg. Dzieci bawiły się nad brzegiem rzeki. Pierwszy do wody wpadł 5 - letni chłopiec. Reszta prawdopodobnie chciała go wyciągnąć. Pierwszego wyłowiono z wody właśnie pięciolatka. Pomimo natychmiastowej reanimacji, jaką podjął lekarz po wyłowieniu chłopca, nie udało się go uratować. Drugą znaleziono 16 - letnią dziewczynę, też już nie żyła. Wyłowiono ją około kilometra od tamy.

W poszukiwaniach dzieci brało udział około 100 osób. Z Wrocławia przyjechali płetwonurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodnego. Oprócz nich dzieci szukali także strażacy, policjanci oraz strażnicy miejscy i graniczni. W sumie ok. 100 osób. Rodziny zmarłych dzieci zostały otoczone opieką psychologiczną.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-07-2008 o godz. 15:50:51 (1094 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie u Wojewody

News
Dnia 16 maja z wicewojewodą zachodniopomrskim Andrzejem Chmielewskim spotkali się przedstawiciele społeczności romskiej - prezesi stowarzyszeń, działacze na rzecz Romów. Spotkanie miało na celu omówienie rządowych projektów dotyczących mniejszości romskiej w Polsce. Było to pierwsze spotkanie zorganizowane z inicjatywy Wojewody Zachodniopomorskiego, będące kontynuacją współpracy z przedstawicielami mniejszości romskiej oraz pracownikami gmin. Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce jest realizowany na terenie całego kraju od 2004 roku. Priorytetem programu jest poprawa edukacji Romów, aktywizacja zawodowa, wzrost zatrudnienia i liczby Romów uczestniczących w życiu społecznym, a także integracja Romów ze społeczeństwem.

W spotkaniu brał udział Dobiesław Rzemieniewski, naczelnik Wydziału Mniejszości Narodowych w Departamencie Wyznań i Mniejszości Narodowych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji: "Najważniejsza dla nas jest edukacja. Chcemy, by Romowie wzięli sprawy we własne ręce, muszą się kształcić. Nasze działania skupiają się na trzech podstawowych aspektach:  zatrudnianiu w szkołach asystentów romskich, nauczycieli wspomagających edukację romską oraz utworzeniu świetlic romskich."
 
W 2004 roku, pierwszym roku realizacji programu, tylko jedno stowarzyszenie ubiegało się o pieniądze z Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Wówczas do MSWiA wpłynęło 25 wniosków, z których 10 zostało zrealizowanych. Na ten cel wykorzystano 250 tys. zł. W 2007 roku liczba wniosków wzrosła do 74, siedem związków ubiegało się o dofinansowanie, łącznie wykorzystano 700 tys. zł.

 

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-05-2008 o godz. 11:49:40 (1240 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowy numer

News
Nowy numer dwumiesięcznika "Romano Atmo" jest już dostępny. Drugi tegoroczny numer naszego pisma - jak zwykle - zawiera wiele ciekawych artykułów o Romach. W aktualnościach przeczytać można  m.in. o kolejnych kontrowersyjnych wypowiedziach polityków włoskich oraz o coraz większej fali emigracji Romów do Kanady. Wielu z Państwa zainteresuje napewno szokujący w treści apel Mazowieckiego Stowarzyszenia Romów. Warto zapoznać się również z niezwykłą historią odnalezienia zerwanych więzi rodzinnych opowiedzianą przez Pana Piotra Kruczkowskiego. W numerze również taborowe wspomnienia spisane przez Szymona Głowackiego oraz Sara Czureja - córka słynnego Miklosza - w cylku Romowie jakich znam, oraz wiele innych.

Przypominamy, że od początku tego roku nasze pisma można nabyć w ramach prenumeraty. Cena - tylko - 5zł.Wysłany przez admin_zrp dnia 20-05-2008 o godz. 12:09:10 (1380 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Finisaż wystawy

News
Muzeum Regionalne w Lubaniu zaprasza na finisaż wystawy "ROMOWIE - czy ich znamy?" ze zbiorów Pawła Lechowskiego z Krakowa.
W dniu 28 maja 2008 r. w sali muzeum. Początek o godz. 12.00

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-05-2008 o godz. 10:24:41 (963 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 „Po pierwsze Człowiek, by być Człowiekiem”

News
Dnia 14 kwietnia otrzymaliśmy pismo od Mazowieckiego Stowarzyszenia Romów w Warszawie. Jest to apel nawołujący do reakcji społeczeństwa na akty dyskryminacji wymierzone w społeczność romską i do podjęcia odpowiednich kroków, aby zapobiec przejawom rasizmu. Oto jego treść:


„Apel do Stowarzyszeń, Organizacji Pozarządowych, Fundacji działających na rzecz Poszanowania Ludzkiej Godności, Praw Człowieka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Rzeczypospolitej Polskiej

    Szanowni Państwo

   Siódmego marca 2008 roku w Warszawie doszło do niewyobrażalnego złamania wszelkich reguł prawnych i podstawowych praw Człowieka. Była godzina piętnasta. W wielu romskich domach kończył się gotować obiad. W tych domach radosne grupki dzieci oczekiwały na jedzenie, na Ojca i braci powracających z handlu garnkami, odzieżą na okolicznych targowiskach. Część Cyganek też wracała do domu, co sił w nogach by ugotować jedzenie mężowi, dzieciom, przygodnym gościom - taka to już cygańska tradycja nie wypuścić nawet gazio tzn. nie Cygana z swego domu głodnego czy chorego. 
    Ot normalny dzień, ciężkiej pracy dla dorosłych i coraz częstszej nauki dla romskich dzieci. Około piętnastej dziesięć do wszystkich romskich domów na warszawskiej Pradze wkraczają uzbrojeni po zęby policjanci.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-05-2008 o godz. 13:30:28 (5851 odsłon)
(Czytaj więcej... | 10929 bajtów więcej | Wynik: 5)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.17 sekund