Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
34.204.176.125

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Wspólnie działamy – efektywnie wspieramy

News
Miło nam poinformować naszych czytelników, że projekt pt. „Ku zdrowej przyszłości dla ofiar Holocaustu” będzie miał swój dalszy ciąg i w tym roku. Realizatorem będzie  Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku. Jest nam niezmiernie miło, że udało się nam stanąć na wysokości zadania, by dodatkowo wspomóc naszych podopiecznych i dzięki naszym działaniom możemy poszczycić się, że zostaliśmy laureatem IV edycji Konkursu Grantowego: „RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!”, zorganizowanego i dofinansowanego przez Fundację „Dbam o Zdrowie”.

Projekt realizowany jest w okresie od 15 maja 2015 r. do 30 kwietnia 2016 r. i skierowany jest on bezpośrednio do ofiar Holocaustu - beneficjentów projektu „Wsparcie dla romskich ofiar nazizmu” finansowanego przez Fundację Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość w Berlinie, za zgodą której został wniesiony wkład własny do projektu „Ku zdrowej przyszłości dla ofiar Holocaustu”. Celem projektu jest niwelowanie barier w dostępie do leków, poprzez zapewnienie ofiarom Holocaustu zaopatrzenia w leki i inne materiały medyczne, dzięki czemu nasi beneficjenci chętniej korzystać będą z opieki medycznej, mając świadomość tego, że problem społeczny jakim jest pieniężna bariera w dostępie do leków zostanie w pewnym stopniu zniwelowany.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-06-2015 o godz. 15:03:03 (242 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Edukacyjne Warsztaty Kulinarne

News
Od 1 czerwca 2015 r. ruszył projekt realizowany przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku, w którym opiekunki ze świetlicy integracyjnej nauczają dzieci jak sprawnie radzić sobie w kuchni oraz zapoznają ich z tradycyjnymi potrawami romskimi. Podczas „Edukacyjnych Warsztatów Kulinarnych”  dzieci nauczą się jak przygotowywać śniadania, obiady, kolacje oraz desery. Nauczą się jakie produkty kupować oraz jak zaplanować i zrobić zakupy. Będzie to dla nich również lekcja zdrowego odżywiania oraz nauka nakrywania do stołu i odpowiedniego użytkowania naczyń i sztućców. Poznają także tajniki tradycyjnej kuchni romskiej oraz zasady kulturalnego zachowania się przy stole.

Jednym z głównych celów warsztatów jest integracja dzieci w czasie zapoznawania się ze sztuką gotowania, rozwinięcie u nich zainteresowań kulinarnych oraz przybliżenie specyfiki tradycyjnej kuchni romskiej. Zajęcia mają na celu również wypracowanie nawyku zdrowego żywienia u dzieci oraz zapoznanie ich ze sztuką savoir-vivre.

Czas realizacji projektu od 01.06.2015 do 30.09.2015

ULOTKA

    


Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego
oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-06-2015 o godz. 11:57:45 (568 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 15 lat minęło, jak jeden dzień…

News
Dawno, dawno temu, a dokładniej 15 lat wstecz w niewielkim mieście na Zachodnim Pomorzu powstał pomysł założenia stowarzyszenia. Miało ono robić wszystko, by Romom w Polsce żyło się lepiej, szczęśliwiej. Miało zadbać o wszelkie aspekty ich życia, wspierać, rozwijać i motywować. Prawda, że brzmi pięknie?  15 lat później, bogatsi o ogrom doświadczenia stajemy naprzeciw swoich dawnych założeń i jednego możemy być pewni – to była dobra decyzja.

Związek Romów Polskich funkcjonuje od 2000 roku. Swoimi działaniami obejmujemy teren całego kraju, a zdarza się, że wykraczamy poza jego granice. Jesteśmy jedyną organizacją romską w Polsce, posiadającą status Organizacji Pożytku Publicznego. Podczas swojej piętnastoletniej działalności zrealizowaliśmy ponad 120 projektów na rzecz Romów. Były to zadania naprawdę przeróżne - od małych projektów obejmujących tylko lokalną społeczność do ogromnych, które angażowały setki osób z terenu całego kraju.

Śmiało możemy stwierdzić, że naszą najmocniejszą stroną są projekty skupiające się na aktywizacji zawodowej i społecznej Romów. Od 2009 roku zrealizowaliśmy siedem projektów w ramach POKL finansowanych z EFS, których celem było wspieranie społeczności romskiej we wchodzeniu na rynek pracy. Nie można nie wspomnieć tu dwóch edycji projektu Innowacyjni Romowie na rynku pracy, Stażów zawodowych dla Romów, czy Cooltury równych szans.

Od zawsze kładliśmy nacisk na propagowanie i wspomaganie edukacji, co potwierdza siedmioletnia realizacja programu stypendialnego dla młodzieży i studentów pochodzenia romskiego. Mówi się, że chwalenie to domena ludzi zadzierających nosa, ale jak nie wspomnieć o tym, że w dużej mierze dzięki nam, corocznie dziesiątki młodych Romów decyduje się pójść na studia lub je kontynuować? Stypendium pomogło wykształcić wielu romskich licencjatów, magistrów, a nawet doktorów!

Nie są nam także obce działania w walce z dyskryminacją, nietolerancją, stereotypami i ksenofobią oraz wspomagające integrację międzynarodową i romsko-polską. Świetnym przykładem jest realizowany obecnie projekt Moda na tolerancję, o którego świetnych efektach możecie dowiedzieć się więcej w tym numerze.

Nieustannie działamy także w mediach, Romano Atmo ma wielu czytelników w całej Polsce, mimo zlikwidowania prenumeraty wielu z Was kontaktuje się z nami, bo chce otrzymywać gazetę na bieżąco. Warto wspomnieć, że ostatni numer w tym roku, będzie 60-ty. Oznacza to, nic innego, jak to, że wydajemy dla Was Cygańską Duszę już od dekady! Jest to dla nas nie tylko kanał jakim przekazujemy informacje z romskiego świata, ale i doskonałe narzędzie do propagowania i popularyzacji naszej historii, pięknej kultury i języka. Dzięki Romano Atmo Polska zyskała wielu fascynatów, którzy rozkochali się w dziedzictwie kulturowym Romów i jest to miłość wyjątkowo trwała.

Oczywiście, praca organizacji romskiej, to nie pasmo sukcesów, ani droga usłana różami. Bywa różnie, jak to w prawdziwym życiu. Wiele zależy od zwykłego szczęścia, którego pokłady czasami się wyczerpują, inne minusy wynikają ze specyfiki naszej pracy - czasami projekty nie uzyskują dofinansowania, pracownicy nie otrzymują swoich wynagrodzeń po kilka miesięcy, konkurencja rozsiewa złośliwe plotki. To demotywuje. Jednak najważniejsza jest dla nas obrana na początku misja, która przyświeca nam bez względu na przeciwności.

Robimy to dla siebie, bo większość pracowników Związku to Romowie znający problemy  i potrzeby środowiska. Robimy to dla Was - bo bez odbiorców naszych działań, projektów nasza praca nie miałaby sensu. Wierzymy, że 15 lat ciężkiej pracy zaowocowało widocznymi efektami i poprawą życia Romów w Polsce. Jednocześnie mamy głęboką nadzieję, że kolejne lata będą czasem hossy, co w efekcie da nam nowe wyzwania i doświadczenia, a Wam Romom szersze możliwości i szansę na jeszcze lepsze jutro.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-06-2015 o godz. 09:23:28 (270 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Ataki hakerskie na stronę Związku Romów Polskich

News
18 maja po alarmie jednego z czytelników Romano Atmo odnotowaliśmy przejęcie przez hakerów lub hakera strony internetowej naszego stowarzyszenia. Wysłaliśmy zgłoszenie dotyczące włamania firmie hostingowej obsługującej naszą stronę i skontaktowaliśmy się z Pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka Krzysztofem Łaszkiewiczem, który doradził nam zgłoszenie faktu bezpośrednio do Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Szczecinie. 22 maja otrzymaliśmy wiadomość o wykorzystywaniu naszej strony internetowej do wyłudzania danych w sieci.

Kilka dni po przywróceniu strony, a dokładniej 23 maja nastąpiło jej ponowne przejęcie przez osoby nieuprawnione. W efekcie tego strona główna naszego stowarzyszenia ponownie została zmieniona (widniał na niej ostrzegawczy napis „you’re next”). Zostaliśmy również zawiadomieni przez firmę hostingową, o tym że nasze konto hostingowe jest wykorzystywane do rozsyłania wiadomości spam. Okazało się, że osoba włamująca się na nasze konto założyła konto pocztowe, które wykorzystywała do rozsyłania spamu.

Nie jest nam wiadoma przyczyna ataków hakerskich. Na chwilę obecną strona stowarzyszenia nie jest jeszcze w pełni funkcjonalna. Przepraszamy za wszelkie niedogodności i liczymy, że sytuacja nie powtórzy się w przyszłości.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-05-2015 o godz. 14:04:33 (276 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 56

News
Drugi tegoroczny numer Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już 56 numer naszego dwumiesięcznika, w dziesiątym roku naszego istnienia. W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze jak zwykle piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru są kwietniowe obchody Międzynarodowego Dnia Romów, z okazji którego swoje oświadczenia przedstawiły liczne instytucje na świecie. Polecamy również artykuł o zamieszaniu w Puławach, związanym z wystąpieniem jednego z tamtejszych radnych, który wypowiedział się o miejscowych Romach. Oprócz tego piszemy o wystartowaniu rządowego Programu integracji społeczności romskiej w roku 2015.

W dalszej części numeru publikujemy artykuł Andrzeja Łuczaka o roli historii w budowaniu romskiej tożsamości, oraz tekst Moniki Szewczyk o roli edukacji dla Romów: czy jest dla nich szansą czy zagrożeniem. Niewątpliwą gratką jest relacja z imprezy jaka miała miejsce w Świetlicy Integracyjnej „Słoneczko”, gdzie romski i polskie dzieci wspólnie uczcili Międzynarodowy Dzień Romów. Polecamy również wspomnienia Romana Chojnackiego, który w artykule z okazji 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej, przybliża nam swoje odczucia z tego tragicznego dla Polski dnia. Piszemy również o 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, oraz kontrowersjach wokół liczby romskich ofiar.

Oprócz tego prezentujemy również artykuł Mateusza Babickiego o  Romach i Sinti w krajach byłej Jugosławii. Publikujemy także artykuł 15-leciu Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku. Ponadto prezentujemy artykuł „Zagłada Romów w okresie nazizmu a współczesne akty przemocy, rasizmu, i dyskryminacji wobec społeczności romskiej w Europie”. Publikujemy także artykuł postępach  w projekcie „Moda na tolerancję”, współfinansowanym z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji, oraz drugą część opowiadania „Kołysanka” autorstwa Zenona Rogali.

Oprócz tego polecamy nasze stałe działy – Nowości wydawnicze oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 28-05-2015 o godz. 10:28:41 (258 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Ku czci pamięci i bohaterstwu

News
W sobotę 16 maja na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau odbędą się uroczystości poświęcone pamięci i bohaterstwu Romów i Sinti, więźniów „Cygańskiego Rodzinnego Obozu”, którzy 16 maja 1944 r. udaremnili Gestapo plany błyskawicznej likwidacji wszystkich osadzonych w obozie więźniów.

Romowie i Sinti tam przebywający otrzymali bowiem od jednego z polskich więźniów KL Auschwitz wiarygodne, bo pochodzące bezpośrednio od SS plany likwidacji wszystkich mieszkańców „Zigeunerlager”. Zgromadzili oni wszystkie mogące służyć w walce przedmioty i narzędzia, jak łopaty, noże, łomy i kamienie i odmówili wyjścia z budynków obozu przybyłym oddziałom SS i Gestapo. Widząc determinację Romów i Sinti, wśród których byli również dawni żołnierze armii niemieckiej i austriackiej, dowództwo KL Auschwitz-Birkenau postanowiło zrezygnować ze swych planów natychmiastowej i błyskawicznej likwidacji „Obozu Romskiego” oraz eksterminacji wszystkich osób tam osadzonych. Zagłada tych osób trwała powoli i stopniowo aż do nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r., kiedy to ostatnich 2897 romskich więźniów zostało zagazowanych.

Dzień 16 maja jest dla Romów i Sinti takim samym powodem do dumy i chwały dla przodków, co Powstanie w Gettcie Warszawskim wiosną 1943 r. dla Żydów. Wiedząc doskonale, że nikt i nic nie jest im w stanie pomóc postanowili z bronią w ręką stanąć do walki ze swymi prześladowcom z pod znaku III Rzeszy. Romowie i Sinti w Oświęcimiu, w przeciwieństwie do Żydów z Warszawskiego Getta nie posiadali niestety broni palnej w swym arsenale, niemniej jednak korzystając z posiadanych przedmiotów skutecznie zaskoczyli odwagą i determinacją swych przyszłych oprawców.

Mateusz Babicki

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-05-2015 o godz. 17:08:33 (239 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Taborowe życie Romów

News
„Taborowe życie Romów” - wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, 15.04.2015 - 24.05.2015

„Taborowe życie - istotny element romskiej tożsamości” - wykład Andrzeja Sochaja

6 maja 2015 (środa), o godz. 16.30 zostanie wygłoszony wykład Andrzeja Sochaja (Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Szczecinku) pt.: „Taborowe życie - istotny element romskiej tożsamości”, w ramach prezentacji wystawy „Taborowe życie Romów”. Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3. Wstęp wolny.

„Dostęp Romów do mediów publicznych” wykład dr hab. Janusza Mieczkowskiego, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego

20 maja 2015 (środa), o godz. 17.00 zapraszamy na wykład „Dostęp Romów do mediów publicznych” wygłosi dr hab. Janusz Mieczkowski, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, w ramach prezentacji wystawy „Taborowe życie Romów”. Muzeum Narodowe w Szczecinie, ul. Wały Chrobrego 3, wstęp wolny.

Do 24 maja 2015 zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Szczecinku „Taborowe życie Romów”, która jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie, przy ul. Wały Chrobrego 3.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-05-2015 o godz. 11:13:13 (296 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Ruszył Program integracji

News
Ruszył Program integracji społeczności romskiej w Polsce w roku 2015

Niedawno pisaliśmy Wam o Programie integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020, z którego będą finansowane lub częściowo dofinansowane projekty na rzecz Romów z rezerwy celowej budżetu państwa, dziś możemy ogłosić, że Program ruszył pełną parą.

Program został przyjęty przez Radę Ministrów 7 października, jest on kontynuacją „Pilotażowego programu rządowego na rzecz społeczności romskiej w województwie małopolskim na lata 2001-2003” oraz trwającego do końca ubiegłego roku „Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2004-2013”. Celem głównym Programu integracji jest zwiększenie poziomu integracji społecznej Romów w Polsce poprzez działania w dziedzinie edukacji (w tym edukacji kulturowej, historycznej i obywatelskiej), aktywizacji zawodowej, ochrony zdrowia oraz poprawy sytuacji mieszkaniowej. Celem zaś nie jest doraźna pomoc w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się społeczność romska, ale wypracowanie takich mechanizmów, które pozwoliłyby na osiągnięcie nakreślonych celów. 

Wśród szczęśliwców, którzy będą mogli realizować zadania dofinansowane z Programu znalazł się Związek Romów Polskich wraz z dwoma swoimi projektami, które dobrze już znacie, bo realizowane są cyklicznie od kilku lat. Są to stypendia dla studentów pochodzenia romskiego oraz stypendia dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pochodzenia romskiego. Prócz nas w Obszarze wsparcia II – Małe granty znalazło się także Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce z Ogólnopolskim konkursem stypendialnym dla uzdolnionych uczniów romskich i Stowarzyszenie Romów w Bydgoszczy „Romano Dzipen” z Ogólnopolskim konkursem języka romskiego.

Wszystkich uczniów i studentów, którzy już cieszą się na myśl o możliwości otrzymania stypendium odsyłamy  na naszą stronę internetową, gdzie na bieżąco będziemy zamieszczać wszelkie informacje dotyczące regulaminu oraz dokumentów, które należy nadesłać. Nalegamy na uważne czytanie ogłoszeń konkursowych i regulaminu, ponieważ z roku na rok procedury ulegają nieznacznym zmianom. Brak nadesłania odpowiednich dokumentów w wyznaczonym terminie lub nieprawidłowe ich wypełnienie może skutkować nieotrzymaniem stypendium.

Decyzja Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie podziału środków na realizację zadań Programu integracji społeczności romskiej w Polsce w 2015 roku:

Województwo dolnośląskie - 2 277 000 zł
Województwo kujawsko pomorskie – 135 000 zł
Województwo lubelskie – 109 000 zł
Województwo lubuskie – 242 000 zł
Województwo łódzkie – 279 000 zł
Województwo małopolskie – 3 241 063 zł
Województwo mazowieckie – 283 825 zł
Województwo opolskie – 789 000 zł
Województwo podkarpackie – 229 370 zł
Województwo podlaskie – 67 000 zł
Województwo pomorskie – 4 284 zł
Województwo śląskie – 1 615 000 zł
Województwo świętokrzyskie – 14 000 zł
Województwo warmińsko-mazurskie – 283 000 zł
Województwo wielkopolskie – 97 000 zł
Województwo zachodniopomorskie – 756 000 zł

Program integracji daje duże możliwości wszystkim organizacjom pozarządowym, które działają na rzecz Romów. To przede wszystkim szansa na wdrażanie długofalowych działań, które są najcenniejsze, bo przynoszą najtrwalsze efekty. Dzięki ich realizacji na przestrzeni lat możemy obserwować rzeczywiste zmiany i rozwój. Zachęcamy wszelkie stowarzyszenia do ubiegania się o środki z Programy integracji i przelewania na papier nawet najśmielszych pomysłów. Do 2020 roku razem możemy zmienić na lepsze naprawdę wiele, a później może być tylko lepiej.

Więcej informacji o Programie dostępnych jest w serwisie poświęconym mniejszościom narodowym i etnicznym na stronie www.mac.gov.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-04-2015 o godz. 10:07:05 (564 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Rezolucja Parlamentu Europejskiego

News
Niedługo po Międzynarodowym Dniu Romów, bo 15 kwietnia Parlament Europejski wezwał do wzmożonych wysiłków w celu zakończenia dyskryminacji, retoryki antyromskiej i ataków na Romów oraz do ustanowienia 2 sierpnia Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów podczas drugiej wojny światowej. Parlament uznał także historyczny fakt ludobójstwa Romów podczas drugiej wojny światowej, a także inne formy prześladowań, takie jak deportacja i internowanie i wezwał państwa członkowskie, aby uczyniły to samo.

Wydarzenie to dla społeczności romskiej może być kamieniem milowym w walce o poznanie wagi zagłady Romów w czasie wojny. Ewentualne ustanowienie Dnia Pamięci przez kraje członkowskie Unii Europejskiej poskutkuje tym, że cała Europa co roku będzie wspominać okrutne wydarzenia drugiej wojny światowej, co - miejmy nadzieję - pociągnie za sobą także działania mające zapobiec ich powtórce  w przyszłości.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-04-2015 o godz. 15:33:23 (284 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 55

News
Za nami pierwszy tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 55 numer naszego dwumiesięcznika, którym rozpoczynamy już dziesiąty rok naszej działalności wydawniczej. W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze jak zwykle piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru jest pożegnanie Karola Parno Gierlińskiego, wybitnego Roma, który po ciężkiej chorobie odszedł od nas 04 lutego bieżącego roku. Polecamy również relację ze spotkania w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych z Prezydentem Bronisławem Komorowskim. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru jest wywiad romskim mistrzem świata w kick-boxingu Gerardem Linderem.

W dalszej części numeru w artykule „Mówmy po swojemu” przedstawiamy kampanię Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, która promuje języki mniejszości narodowych i etnicznych oraz przypomina o możliwości nauki dzieci i młodzieży w dwóch językach - polskim i języku swojej mniejszości, wyłącznie w języku mniejszości oraz języka mniejszości jako przedmiotu dodatkowego. Ponadto piszemy o bardzo ważnej dla Romów 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Pokazujemy również ciąg dalszy historii o wrocławskim problemie z koczującymi Romami, a także działalność romskiego stowarzyszenia „Zefiryn” w Piotrkowie Trybunalskim.

Oprócz tego prezentujemy również artykuł Mateusza Babickiego o  Romach i Sinti w landach Niemiec i Austrii w porównaniu do sytuacji Romów w Polsce. Publikujemy także artykuł „Romski rzemieślnik” autorstwa Andrzeja Łuczaka, w którym przedstawia szeroką gamę profesji jakimi trudnili się Romowie w minionych wiekach. Ponadto prezentujemy relację ze znanej na całym świecie inicjatywy Gwiazdkowa Niespodzianka, która tym razem zawitała do Świetlicy Integracyjnej Słoneczko działającej przy Związku Romów Polskich w Szczecinku. Publikujemy także artykuł o sytuacji Romów w krajach Grupy Wyszehradzkiej oraz opowiadanie „Kołysanka” autorstwa Zenona Rogali.

Oprócz tego polecamy nasze stałe działy – Nowości wydawnicze oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 10-04-2015 o godz. 09:38:40 (304 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund