Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
3.235.172.213

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 8 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Romów

News
W dniu dzisiejszym przypada Międzynarodowy Dzień Romów. Obchodzony jest on w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów (International Romani Union). Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową, ustalono flagę i hymn. To symbole, które umocniły tożsamość romską, poczucie przynależności i dziś kojarzą się już nierozerwalnie z Romami. Wtedy też, na prośbę tej mniejszości narodowej oficjalnie zastąpiono słowo „Cygan” wyrazem „Rom”, pochodzącym z języka romanes i oznaczającym człowieka, mężczyznę. Międzynarodowy Dzień Romów ustanowiony został w roku 1990 podczas IV Światowego Kongresu Romów, który odbył się w Serocku koło Warszawy. 

Międzynarodowy Dzień Romów to doskonała okazja do propagowania tradycji i kultury romskiej. Co roku w związku z tym dniem w wielu miastach organizowane są obchody i towarzyszące im wystawy, koncerty, konferencje, wykłady i przeróżne debaty, na których zjawiają się miłośnicy kultury romskiej.

Z okazji naszego dnia Związek Romów Polskich życzy wszystkim Romom przede wszystkim jedności, wspólnej pracy na rzecz naszego lepszego dobra, bo tylko w ten sposób możemy zawalczyć o godziwe jutro. Życzymy także nieustającego rozwoju i podążania za nowoczesnym światem przy jednoczesnym kultywowaniu naszej pięknej kultury i obyczajów. Radujmy się!

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-04-2015 o godz. 08:34:14 (307 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 PAMIĘTAMY! RYPYRAS!

News
DRODZY STUDENCI,

W dniach 28.07.- 01.08.2015 r. Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku po raz kolejny w historii swojej działalności planuje zorganizować w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince obchody upamiętniające Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w byłym niemieckim, nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady w Treblince.

W trakcie kilkudniowych uroczystości jego uczestnicy zapoznają się z historią i kulturą Romów i Sinti; z historią i funkcjonowaniem Obozu Pracy i Obozu Zagłady w Treblince oraz dokonają podsumowania obecnej sytuacji, w jakiej znajdują się Romowie w Polsce po przemianach w 1989 r.

Będzie to również czas poświęcony międzypokoleniowej integracji społeczności romskiej.

Najważniejszym punktem uroczystości będzie wygłoszenie przemówień przez przedstawicieli społeczności romskiej, jak również przedstawicieli innych przybyłych delegacji oraz oddanie czci wszystkim ofiarom poprzez złożenie wieńców przy pomniku Zagłady Romów i Sinti.

Pragniemy przypomnieć całemu światu tragedię tamtych dni z nadzieją, że już nigdy więcej się nie powtórzy.

Planujemy, iż w obchodach weźmie udział około 120 osób narodowości romskiej z Polski, w tym żyjący jeszcze świadkowie owych dni oraz młodzież studencka. Poza tym, mamy nadzieję, że swoją obecnością zaszczycą nas przedstawiciele władz państwowych różnego szczebla, liczne delegacje korpusu dyplomatycznego z krajów Europy i świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Republiki Federalnej Niemiec, Republiki Włoskiej i innych, a także członkowie różnych organizacji pozarządowych.

Zwracamy się do Was z apelem o obecność i uczestnictwo w tych ważnych dla wszystkich Romów dniach.  

Dla młodej społeczności romskiej spotkanie to będzie niepowtarzalną okazją do zgłębienia tajników historii oraz kultury Romów. To do Was, młodego pokolenia Romów, zależy, aby nasza tradycja była wciąż żywa, by dzięki Wam mogła być przekazywana następnym pokoleniom i nie uległa zapomnieniu. Ten cel przyświeca organizowanemu przez nas międzypokoleniowemu spotkaniu integracyjnemu.

Przeżywamy w tym roku 70-lecie zakończenia II wojny światowej i wszystkim tym, którzy zginęli w czasie jej trwania winni jesteśmy pamięć, a Wasza obecność będzie niewątpliwie świadectwem czci i szacunku dla nich. Śmierć tak wielu tysięcy ludzi nie może zostać zapomniana!

Gdzie bylibyśmy dzisiaj gdyby nie ofiarność naszych braci i sióstr? Uczyńmy to dla nich! Razem!

Dzięki Waszej obecności wzrasta również szansa na przetrwanie tradycji romskiej wśród następnych pokoleń. Nie pozwólcie zaprzepaścić dorobku kulturalnego i pielęgnujcie go tak, jak to czynili Wasi przodkowie.

W trakcie uroczystości będziecie mieli niepowtarzalną szansę poznania ciekawych ludzi, a także okazję do rozmów z żyjącymi jeszcze świadkami minionych wydarzeń. Wykorzystajcie tę szansę póki są wśród nas! Pamiętajcie, że historii nie da się zmienić, natomiast przyszłość leży w Waszych rękach i to od Was wiele zależy!

Jednocześnie chcielibyśmy poinformować, iż wszelkie koszty związane z dojazdem, zakwaterowaniem, wyżywieniem, uczestnictwem w warsztatach oraz powrotem do domów zostaną pokryte przez organizatora.

Ze względu na rangę uroczystości i dużą liczbę uczestników niezbędne jest potwierdzenie Waszego uczestnictwa w planowanych obchodach. W związku z tym bardzo prosimy o telefoniczne lub mailowe potwierdzenie swojego udziału do dnia 29 maja 2015 r.

Ostateczny harmonogram przebiegu uroczystości prześlemy do końca czerwca br.

e-mail do potwierdzenia przybycia: zrp.asystent@wp.pl
telefon: 94-37-250-98

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-03-2015 o godz. 13:30:51 (286 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie lutego

News
Przed Wami krótkie podsumowanie ostatniego miesiąca naszej pracy. W lutym założyliśmy  6 spraw dotyczących obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy liczbę  577 wpisów niezgodnych z prawem. Od początku trwania projektu do końca stycznia łącznie zgłosiliśmy już 6 172 takie wpisy.

W związku z odmową wszczęcia postępowania w sprawie publicznego nawoływania do nienawiści na tle etnicznym przez kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców – „Nasz Głos w Samorządzie” do Rady Powiatu Kolbuszowskiego w Widełce listopadzie 2014 r. nawiązaliśmy kontakt ze Stowarzyszeniem Projekt: Polska z siedzibą w Warszawie, aby podjąć działania mające na celu dalsze wyjaśnienie sprawy.

Nadal monitorujemy sprawy w Lesznie, Strzelinie koło Wrocławia i Legnicy. Uzyskaliśmy informacje nt. stanu postępowania sądowego w Legnicy wobec uczniów ubranych w rasistowskie szaliki. W marcu ma się odbyć rozprawa przed sądem w tej sprawie. 

Pozostajemy w kontakcie z Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku, które pomaga od strony socjalno bytowej i prawnej zamieszkującym tam Romom z koczowiska. Współpracujemy również z Pełnomocnikiem Wojewody Pomorskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-03-2015 o godz. 10:57:14 (336 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wysiedlona rodzina znalazła dom

News
Z początkiem października ubiegłego roku rozpoczął się pilotażowy program pomocy romskiej rodzinie wysiedlonej z baraków w Jelitkowie. Program zaproponowany przez Ewę Kamińską, zastępcę prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, to efekt m.in. protestów Amnesty International i Stowarzyszenia Nomada z Wrocławia przeciw bezprawnemu wysiedleniu 15-osobowej romskiej rodziny z dawnych działek w Jelitkowie. Program przy wsparciu miasta Gdańsk realizuje Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek z Wrzeszcza.

Po wysiedleniu Romowie mieszkali w jednym z domków w Jelitkowie, który wynajmowali od starszego mężczyzny za 60, potem 40 zł dziennie. Mimo to właściciel krzyczał i groził, że „wszystkich tych Cyganów wyrzuci na zbity pysk”. Stamtąd przenieśli się do domu, gdzie za wynajem płacą 50 zł dziennie, a w kwotę tę są wliczone opłaty za wodę i prąd.

Władze Gdańska zadeklarowały gotowość do wspólnego działania na rzecz zmian na poziomie państwowym, zmierzającego do poprawy sytuacji nisko uposażonych migrantów o nieuregulowanym statusie, mieszkających w Polsce. Pod koniec lutego prokuratora umorzyła śledztwo w sprawie wysiedlenia Romów z gdańskiego Jelitkowa. Postanowienie o umorzeniu postępowania jest nieprawomocne.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-03-2015 o godz. 14:04:01 (356 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Mały Rikardo dzieli Węgry

News
Rikardo Racz urodził się jako pierwsze dziecko na Węgrzech w 2015 roku. Zgodnie z węgierską tradycją pierwsze dziecko narodzone w Nowy Rok otrzymuje od władz sumę 100 tys. forintów. Kiedy Elod Novak, deputowany z partii Jobbik opublikował na Facebooku zdjęcie małego Ricardo z rodziną, na Węgrzech zawrzało. Fakt, że to Romowie otrzymają nagrodę wzbudził wiele kontrowersji. 

Novak w opisie zdjęcia rodziny Racz podkreślił, że chłopiec jest już trzecim dzieckiem 24-letniej Romni. Według niego, choć liczba Węgrów nie spada w sposób katastrofalny, to niebawem „staną się oni mniejszością w swoim własnym domu”. Pod zdjęciem znalazło się wiele rasistowskich komentarzy, „Oni mnożą się jak szczury, jak pasożyty” - pisali Węgrzy. 

Sytuacja bardzo dotknęły rodzinę Racz. „Być może wcześniej istniały rasistowskie nastroje na Węgrzech, ale ich nie odczuwaliśmy” - powiedziała dla BBC matka chłopca. „Żyliśmy spokojnie w naszym miasteczku, wszyscy byli dla nas bardzo mili” - dodała. Rodzice chłopca nie rozumieją dlaczego tak się ich traktuje. Tłumaczą, że żyją i pracują jak wszyscy Węgrzy. „Różni nas tylko kolor skóry” - stwierdziła matka chłopca. 

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-02-2015 o godz. 10:13:00 (408 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zakaz wysyłania karetek do Romów w Bułgarii

News
W grudniu ubiegłego roku bułgarski minister zdrowia Petyr Moskow wprowadził zakaz wyjeżdżania karetek pogotowia na wezwania do romskich dzielnic, jeżeli nie będzie porozumień z miejscowymi liderami lub ochrony policji dla ekip ratunkowych.

Minister wskazał, że od początku roku w Bułgarii dokonano 227 napadów na ekipy pogotowia ratunkowego, w tym 174 miało miejsce w romskich dzielnicach. Niektórzy lekarze odnieśli bardzo ciężkie obrażenia. Napady Romów na lekarzy zdarzają się też w szpitalach. „Koniec z gadaniem, kto ma jakie prawa, i z apelami, by dalej tak nie postępować. Jeśli ktoś woli żyć jak bydlę, to będzie traktowany w odpowiedni sposób. Nawet dzikie zwierzęta rozumieją, kiedy otaczane są opiekę, i wtedy nie napadają” - napisał minister na swoim Facebookowym profilu. Stanowisko ministra poparło środowisko lekarskie.

Cwetelin Kynczew lider romskiej partii Euroroma stwierdził, że minister stosuje zasadę odpowiedzialności zbiorowej, zarzucił pogotowiu celowe zaniedbywanie pracy w romskich dzielnicach i opóźnianie wyjazdów na wezwania Romów. 

Ilii Ilijew, lider partii DROM, uważa, że decyzja Moskowa jest sprzeczna z konstytucją, dyskryminująca i sprzeczna z przysięgą Hipokratesa. Wydał oświadczenie, w którym podkreślił, że Moskowowi chodzi o odwrócenie uwagi od opłakanego stanu systemu ochrony zdrowia w Bułgarii i wmówienie ludziom, że winę za to ponoszą Romowie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-02-2015 o godz. 08:41:30 (412 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Oświadczenie Prezesa ZRP

News

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-02-2015 o godz. 13:34:10 (800 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Papież odwiedził Romów

News
Jak podają media, 9 lutego papież Franciszek w trakcie drogi do parafii położonej w północno-wschodniej części Wiecznego Miasta złożył krótką wizytę w obozowisku romskim. Jak powiedział rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi, papież odmówił modlitwę i udzielił błogosławieństwa grupie Romów, mimo że nie było tego w jego planie dnia.

– Romowie mogą mieć w was braci, którzy kochają ich taką miłością, jaką Chrystus kochał ludzi opuszczonych. Bądźcie dla nich radosną i przyjazną twarzą Kościoła – wezwał Franciszek w czerwcu ubiegłego roku. Znany jest z tego, że chętnie pomaga ludziom biednym i dotkniętym przez los. W swoich kazaniach kładzie nacisk na współczucie wobec ubogich. Otwarcie wyraża poparcie dla programów na rzecz rozwoju społecznego i publicznie krytykuje politykę wolnorynkową.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-02-2015 o godz. 10:32:45 (468 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie stycznia

News
Minął kolejny miesiąc naszej pracy. Styczeń to dla wielu z nas czas postanowień noworocznych, nowy początek, przełomowy etap, kiedy można zacząć działać z tak zwanym „czystym kontem”, dla Mody na tolerancję niezmiennie był to miesiąc wytężonej pracy.

W styczniu założyliśmy  4 spraw dotyczące obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy liczbę  628 wpisów niezgodnych z prawem i 15 takich komentarzy ze spraw założonych w listopadzie ubiegłego roku. Od początku trwania projektu do końca stycznia łącznie zgłosiliśmy już 5 595 takich wpisów.

Pracownik do spraw monitoringu podejmował działania w celu dalszego monitorowania i wyjaśniania spraw w Legnicy, Lesznie, Ostrowie Wlkp., Andrychowie, Strzelinie koło Wrocławia, Głogowie i Gdańsku - Jelitkowie.

Otrzymaliśmy informację, że gdańska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie eksmisji rodziny romskiej z działki należącej do miasta w Gdańsku – Jelitkowie. Nawiązaliśmy również kontakt z Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku.

Nadal prowadzone są działania dotyczące rasistowskich incydentów związanych z klubem piłkarskim Miedź Legnica.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-02-2015 o godz. 11:32:01 (434 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 KAROL PARNO GIERLIŃSKI (1938-2015)

News
Po długiej i ciężkiej chorobie dnia 04.02.2015 roku w miejscowości Nowe Miasto nad Pilicą zmarł Karol Parno Gierliński. Znany romski działacz społeczny, rzeźbiarz, malarz, poeta i prozaik. 

Urodził się w 1938 roku w Poznaniu, w rodzinie Sinti zamieszkałej w Wielkopolsce od kilku pokoleń. Był Wiceprezesem Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku oraz posłem Międzynarodowego Parlamentu Romskiego - International Romani Union (IRU).

W roku 1957 ukończył Technikum Chemiczne w Poznaniu. W latach 1957-1963 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.

W młodości zarabiał na życie jako wędrowny kotlarz. Pracował w zawodzie konserwatora dzieł sztuki, instruktora zajęć plastycznych w domach kultury, nauczyciela. Był kierownikiem literackim zespołów działających pod auspicjami Poznańskiej Estrady, w tym Romskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Roma”.

W roku 2001 został wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2011 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Parno rzeźbę uprawiał zawodowo od roku 1963. Początkowo pracował w metalu, później najczęściej w drewnie. Jego prace były wielokrotnie wystawiane w kraju i za granicą, znajdują się w licznych muzeach i zbiorach prywatnych. 

Należał do Związku Literatów Polskich. Jako poeta zadebiutował w roku 1968 wierszem „Deszcz”, wydrukowanym w tygodniku „Nowa Wieś”. Jego utwory poetyckie były publikowane w prasie literackiej i w almanachach. W roku 2001 ukazał się nakładem Wydawnictwa NICE w Bydgoszczy zbiór jego poezji pt. „Haratuno thuv/Odległy dym”, który wzbudził znaczne zainteresowanie i został przetłumaczony na język niemiecki przez Karin Wolff.

W roku 2007 Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku wydał, obszerny zbiór opowiadań pt. „Meteory/Siłałe cierhenia” jego autorstwa. Natomiast w 2012 roku w Tarnowie został opublikowany wybór jego dawnych i nowych wierszy pt. „Róża pustyni”.

W 2009 r. Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku razem z Samorządową Agencją Promocji i Kultury w Szczecinku zorganizowali „Piknik romski” pod nazwą „Poezja w rytmie czardasza”. Tego dnia jego uczestnicy mieli m.in. możliwość zapoznać się z poezją Karola Parno Gierlińskiego.

Karol Parno Gierliński miał bardzo wyczulony słuch społeczny. Działał w związkach zawodowych. Wspierał utworzenie Spółdzielni Socjalnej „KHETANE” w Szczecinku, która nie tylko dała pracę potrzebującym jej ludziom, ale i stwarzała szansę na zachowanie zawodów tradycyjnie uprawianych przez Romów. Dostrzegał, że w zmieniającym się świecie warunkiem nie tylko awansu społecznego, ale i godziwego życia staje się wykształcenie. Stał się autorem pierwszego w Polsce i jednego z bardzo niewielu na świecie podręcznika dla romskich dzieci w wieku wczesnoszkolnym „Miri szkoła/Romano elementaro”, który  wydany został w 2007 roku.

Jest autorem publikacji wydanych w ramach serii „Romowie wczoraj i dziś” przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku:
- „Zawody, profesje romskie”, 2008. 
- „Kobieta w środowisku romskim” (razem z Elżbietą Aliną Jakimik), 2009.
- „Sinti w Polsce” (razem z Elżbietą Aliną Jakimik), 2011.

W 2012 r. opublikował we Wrocławiu „Profesje romskie”, opracowane graficznie przez Marka Rudowskiego.

Był także konsultantem ds. romskich i zagrał postać Śero Roma (Króla Romów) w filmie „Papusza” w reż. Joanny Kos – Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.). Zagrał także w serialu telewizyjnym „Na dobre i na złe” wcielając się w rolę „Hauptmano” (2009 r., odcinek 11x12 pt. „Kabała”). 

Był także konsultantem kilku prac magisterskich i doktorskich z dziedziny romologii.

Odszedł człowiek, który uważany był za znawcę języka, kultury oraz obyczajowości romskiej. Był osobą niezwykle lubianą i cenioną w środowisku romskim.

„Łokhi phuv łenge”
„Niech mu ziemia lekką będzie”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-02-2015 o godz. 15:14:56 (594 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.17 sekund