Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
3.235.172.213

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Pamiętamy! Uroczystości w Treblince

News
Uroczystości upamiętniające Romów i Sinti pomordowanych w Treblince

W dniu 30 lipca odbyły się uroczyste obchody upamiętniające Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w byłym niemieckim nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady w Treblince. Uroczystość zorganizowana przez Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku odbyła się na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, w miejscu straceń w byłym niemieckim nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady. To miejsce szczególnie ważne dla społeczności romskiej, ponieważ właśnie tam rozstrzeliwani byli romscy więźniowie obozu. Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pomnika pamiątkowego ufundowanego przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Było to niezwykle ważne wydarzenie historyczne dla wszystkich Romów i Sinti, które nie miało dotąd miejsca w Treblince. Wydarzenie poprowadziły siostry Justyna i Magdalena Matkowskie, które powitały licznie zgromadzonych gości. Wśród z nich znaleźli się Romowie z terenu całej Polski oraz urzędnicy i przedstawiciele wielu zagranicznych ambasad. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Związku Romów Polskich oraz odsłuchaniem hymnu romskiego i polskiego. Następnie prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki uroczyście powitał zaproszonych gości oraz wygłosił przemówienie, w którym powiedział: „Tragedia naszego narodu przez wiele lat była pomijana we wszystkich rozważaniach i analizach dotyczących zbrodni ludobójstwa popełnionych podczas ostatniej wojny światowej. Dopiero niedawno zaczęto mówić otwarcie o gehennie Romów i Sinti w okupowanej Europie. Dla wielu państw wydawało się być niewygodnym oficjalne przyznanie się do udziały ich funkcjonariuszy w zbrodniach wobec Romów, co mogłoby postawić w niekorzystnym świetle ich dotychczas znaną rolę w II wojnie światowej. (…) Dziś po prawie 70 latach od zakończenia II wojny światowej sytuacji Romów w Europie nadal nie jest zadowalająca, a co gorsza wciąż padają oni ofiarami aktów przemocy, a niekiedy również i zbrodni o podłożu rasistowski i etnicznym.”

Swój kunszt oraz wielki talent zaprezentował zgromadzonym zespół romski Nowa Roma z Lublina, w którego skład wchodzą Ewa, Sesil oraz Adam Krzyżanowscy, którzy wzruszyli gości poruszającym wykonaniem dwóch utworów w języku romskim. Po spotkaniu z muzyką przyszedł czas na przemówienia przybyłych gości, wśród nich znaleźli się m.in.: Stanisława Prządka reprezentująca Marszałka Sejmu, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Ambasador Austrii Thomas Buchsbaum, Philippe Cerf Pierwszy Radca Ambasady Francji, Alison Dilworth z Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki, Rolf Nikel Ambasador Republiki Federalnej Niemiec, Krystyna Pawłowicz posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Dariusz Napiórkowski przedstawiciel Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Jacek Wilczur Honorowy Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu.

Potem przyszedł czas na kulminacyjny moment – odsłonięcie pomnika. Prezes Roman Chojnacki zaprosił do siebie delegację składającą się z przedstawicieli romskich pochodzących ze wszystkich szczepów romskich żyjących w Polsce i wspólnie odsłonili pamiątkową kamienną bryłę z tablicą zapisaną w języku polskim, romskim i angielskim. Widniał na niej tekst: „Pamięci Romów i Sinti zamordowanych przez niemieckich okupantów w Karnym Obozie Pracy i Obozie Zagłady w latach II wojny światowej. Ból i cierpienie ofiar zabrała ziemia, która kryje prochy tysięcy niewinnych ludzi. Pochylamy głowy nad waszą męczeńską śmiercią. Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa 20014 rok” oraz krótki, ale jakże znamienny wiersz Teresy Mirgi:

„Na świecie bywałem,
krótko wędrowałem,
zostałem wezwany,
na inne bywanie.”

Następnie ks. Biskup Ordynariusz poświęcił pomnik i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Tablica pamiątkowa została poświęcona przez ks. Biskupa Tadeusza Pikusa, a Kamila Zielińska odmówiła modlitwę w języku romskim. Następnie odczytano apel młodzieży romskiej do świata w języku polskim, romskim i angielskim, po czym przybyłe delegacje przy akompaniamencie przejmującej muzyki złożyły pod pomnikiem wiązanki i wieńce.

Po zakończeniu części oficjalnej chętni udali się do budynku Muzeum, gdzie swoje wykłady wygłosili Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Bukowski oraz prof. dr Jacek Wilczur Honorowy Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu. Tematy wykładów to „Zagłada Romów w Treblince oraz „Udział Romów w oddziałach partyzanckich w czasie II wojny światowej”. Na zakończenie uroczystości zgromadzeni mieli możliwość zwiedzania wystawy w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Po zakończeniu uroczystości w Treblince Romowie oraz część zgromadzonych gości udali się w podróż do Krakowa na konferencję o zagładzie Romów oraz obchody dnia 2 sierpnia, czyli Dnia Pamięci o Zagładzie Romów, które odbyły się w Krakowie i Oświęcimiu.

Agnieszka Huczko

Wysłany przez admin_zrp dnia 31-07-2014 o godz. 08:37:36 (1026 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Papież Franciszek w obronie Romów

News
W czerwcu media podały do wiadomości informację o sprzeciwie papieża Franciszka wobec pogardzania Romami. Przyznał on otwarcie, że Romowie padają ofiarami wykorzystywania  i są zmuszani do żebrania na ulicach. Podkreślił też, że często znajdują się na marginesie społecznym.

Słowa te wypowiedział w Watykanie podczas audiencji dla uczestników sympozjum „Kościół i Romowie”, zorganizowanego przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Migrantów. Franciszek stwierdził także, że konieczne są akcje solidarności z ich wspólnotami oraz zaangażowanie i wsparcie ze strony instytucji poszczególnych państw i społeczności międzynarodowej. Apelował o podejmowanie inicjatyw na rzecz poprawy życia Romów.

Papież przytoczył także swoje własne obserwacje. -  Pamiętam, jak wiele razy w Rzymie, gdy jechałem autobusem, wsiadali Cyganie. Wtedy kierowca mówił: "uwaga na portfele". To jest pogarda, to może być nawet prawda, ale to jest pogarda – powiedział.

Franciszek próbował zwrócić uwagę słuchaczy na złożoność sytuacji romskiej. Stwierdził też, że społeczność romska powinna wnosić swój wkład do dobra wspólnego i również od niej wymagane jest przestrzeganie obowiązków.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-07-2014 o godz. 10:22:05 (478 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dzień Niepodległości w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych

News
Dzień 4 lipca to w Stanach Zjednoczonych data, którą wszyscy znają jako Dzień Niepodległości (ang. Independence Day), kiedy to świętuje się kolejne rocznice ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii, co miało miejsce w 1776 roku. Ten szczególny dla Amerykanów dzień jest także hucznie celebrowany w Ambasadzie USA w Warszawie. W tegorocznych obchodach na zaproszenie samego Ambasadora USA Stephena Mulla, miał zaszczyt uczestniczyć prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki wraz z małżonką.

W trakcie spotkania Ambasador Mull przyznał nagrodę im. Jana Karskiego Bogdanowi Borusewiczowi, który odebrał ją w imieniu Komitetu Obrony  Robotników. Podkreślono także zasługi członków założycieli KOR-u. Wręczając nagrodę Ambasador powiedział do zgromadzonych: „Szanowni Państwo, Mam teraz zaszczyt wręczyć Nagrodę Wolności im. Jana Karskiego. Ambasada amerykańska przyznaje tę nagrodę Polakom w uznaniu ich wyjątkowych zasług na rzecz demokracji i praw człowieka. W tym roku świętujemy dwudziestopięciolecie polskiej wolności, a także setną rocznicę urodzin Jana Karskiego. Dlatego też czuję się zaszczycony, że mogę wręczyć Nagrodę Wolności im. imienia Jana Karskiego grupie polskich obywateli, którzy utorowali drogę do wolnej Polski i do wolnej Europy – Komitetowi Obrony Robotników. Tak jak Jan Karski, członkowie KOR-u jak dziś sławni Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Adam Michnik podejmowali osobiste ryzyko działając w podziemiu – w opozycji do władz państwowych. Tak samo jak Jan Karski, zwrócili uwagę świata na ofiary represji. I tak jak Jan Karski, kierowali się ogromną troską o rodaków, umiłowaniem ojczyzny i oddaniem sprawie wolności."

Stephen Mull wygłosił także oficjalne przemówienie, w którym powiedział: „Amerykanie i Polacy mają wiele wspólnego. Hałaśliwą demokrację. Umiłowanie ludzkiej wolności. Dumę z historii. Patriotyzm. Pracowitych i innowacyjnych obywateli. Gotowość do stawania w obronie przyjaciół, niezgodę na to, by zostawiać kogokolwiek na polu walki. I oczywiście rozczarowanie, że nasi nie będą mistrzami świata w piłce nożnej! W tym roku!  Panie prezydencie, dziękuję panu i wszystkim naszym polskim przyjaciołom za to, że my, Amerykanie, możemy czuć się w pięknej i przyjaznej Polsce jak u siebie w domu!”.

Ambasador wyraził także wdzięczność wobec Polaków zamieszkujących Amerykę, którzy zacieśniają relacje pomiędzy naszymi krajami oraz budują sieć przyjacielskich relacji i wspólnych wartości  umacniających coraz mocniejszą więź między Polską i USA.

Wśród wielu zgromadzonych gości swoją obecnością spotkanie uświetnili m.in. prezydent Bronisław Komorowski, ministrowie, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, rządu i samorządów, posłowie, senatorowie, wojskowi, funkcjonariusze organów ścigania, a także przywódcy grup wyznaniowych, przedstawiciele kultury, sportu, edukacji i  biznesu. Uroczystość zwieńczył zachwycający pokaz sztucznych ogni, który rozbłysnął nad gmachem Ambasady.

Agnieszka Huczko

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-07-2014 o godz. 11:17:29 (567 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Światowy festiwal kultury romskiej – KHAMORO

News
Festiwal kultury romskiej Khamoro odbywa się corocznie w Czechach od 1999 roku.  Jego celem jest spowodowanie by ludzie, którzy żyją obok siebie potrafili współdziałać, a co najważniejsze, ukazać innym piękno i całe bogactwo kultury romskiej.  Tegoroczny festiwal Khamoro odbywał się pierwszy raz w Pilźnie w dniach 26-28 czerwca. W festiwalu wzięły udział zespoły z całego świata m.in. z Rumunii, Francji, Włoch i  Węgier. Głównym organizatorem festiwalu Khamoro jest  stowarzyszenie Slovo21 z Pragi. Ta pozarządowa organizacja realizuje projekty związane z działaniami na rzecz tolerancji i propagowania kultury romskiej, a także wspiera integrację cudzoziemców mieszkających w Czechach.

Pomysł zorganizowania festiwalu powstał dosłownie z dnia na dzień. Jelenai Džemil Silajdżić producent filmowy i profesor muzyki po tragicznym rozpadzie Jugosławii osiadł w Pradze. W tym samym czasie zorganizował kulturalne wydarzenie, na które zaprosił czeskie gwiazdy muzyki pop oraz zespół romski. Wszystko szło gładko do momentu, aż romscy artyści weszli na scenę - nagłośnienie przestało działać. Jednak doświadczeni romscy muzycy doskonale wiedzieli jak sobie z tym poradzić. Opuścili scenę i przyłączyli się do tłumu. Ich występ okazał się sukcesem pomimo problemów technicznych. Jak się później okazało problemy te nie były przypadkowe. Państwo Silajdżić byli zszokowani przejawami takiej ksenofobii. Nadal pamiętali co spowodowała etniczna nienawiść w ich ojczystej Bośni i Hercegowinie.

Tejże nocy narodził się Khamoro Światowy Festiwal Kultury Romskiej. Nazwa festiwalu pochodzi od nazwy zespołu Khamoro oznaczającego słońce, pozytywną energię, która rozgrzewa serca, budzi w ludziach entuzjazm i zrzesza ich w dążeniu do radości i szczęścia.

Festiwal nie koncentruje się jedynie na muzyce romskiej, biorą w nim udział również interpretatorzy współczesnej muzyki romskiej, przedstawiciele znanego na całym świecie gipsy jazzu. Znamienna dla Khamoro jest mieszanka tradycji i nowoczesności, jak również unikanie stereotypów. Podczas festiwalu możemy oglądać nie tylko genialne umiejętności muzyczne i taneczne Romów, które od wieków są dla tej grupy etnicznych bardzo charakterystyczne. Ideą tegoż festiwalu jest prezentacja tego wszystkiego, co kultura romska wniosła do tego świata  i jednocześnie integracja międzyludzka.

Pomysł zorganizowania profesjonalnego festiwalu pod koniec lat dziewięćdziesiątych w Pradze spotkał się z aprobatą tamtejszych władz. Idea tego festiwalu została również przyjęta z wielka aprobatą przez samych Romów. Romscy działacze, badacze chętnie wspierają organizatorów w przygotowaniach i realizacji Khamoro. Wśród osób związanych z festiwalem jest m.in. Václav Havel, który miał niesamowity dar do jednoczenia ludzi. Ten „słoneczny” festiwal od lat wywołuje w ludziach pozytywne doznania, doświadczenia, które są niezwykle ważne w naszym współistnieniu.

Trzydniowy festiwal rozpoczął się 26 czerwca teatralnym przedstawieniem pt. Słodka Matka, które jest inspirowanie anty-romskimi wydarzeniami, które miały miejsce w Czechach. Tego samego  dnia wystąpił jazzowy zespół KlaJazzRom, który  w swojej twórczości łączy muzykę klasyczną, jazz i tradycyjną muzykę romską, na co wskazuje sama nazwa zespołu. Zespół KlaJazzRom walczy ze stereotypowym postrzeganiem Romów, jego członkowie pokazują, że są wykształceni, mają wizję i wyczucie muzyki nie tylko romskiej, ale również wykonywanej przez nich muzyki klasycznej i jazzu. Tego dnia odbyło się również otwarcie wystawy „Wiek katastrof – Wiek cudów”.

Piątkowe występy były poświęcone tańcom. Ten dzień skupił miłośników nowoczesnego tańca ulicznego. Konkurs prowadzony był przez organizację Plzeň’s Ponton i skierowany był do dzieci i młodzieży  z miejscowości wykluczonych społecznie. Ostatni dzień festiwalu był zwieńczeniem wydarzeń festiwalowych.

Wszystkie poprzednie festiwale, tak jak i tegoroczny, cieszyły się ogromną popularnością i obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń.

Agnieszka Huczko

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-07-2014 o godz. 09:04:52 (520 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Spotkanie Rady Naukowej Instytutu

News
Spotkanie Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu – Szczecinek, 26 czerwiec 2014 r.

Dnia 26 czerwca 2014 w siedzibie Związku Romów Polskich w Szczecinku odbyło się IV posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu działającego przy ZRP.

Uczestniczyli w nim poszczególni członkowie Rady Naukowej: prokurator IPN w Koszalinie - Krzysztof Bukowski, prof. dr hab. Janusz Mieczkowski z Instytutu Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, Mateusz Alan Babicki – doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, wieloletni współpracownik gazety Romano Atmo i Instytutu; Andrzej Łuczak – Dyrektor Instytutu, który pełnił rolę protokolanta tegoż posiedzenia, doktorant Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Andrzej Sochaj – Sekretarz Instytutu, szczecinecki działacz społeczny.

Spotkanie poprowadzili prezes Związku Romów Polskich – Roman Chojnacki wspólnie z Dyrektorem Instytutu –Andrzejem Łuczakiem oraz jego Sekretarzem Andrzejem Sochaj.

Na początku Prezes Związku Romów Polskich – Roman Chojnacki wspólnie z Dyrektorem Instytutu – Andrzej Łuczakiem oficjalnie poinformowali wszystkich zebranych, że z dniem 01.06.2014 r. Mateusz A. Babicki został członkiem Rady Naukowej Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu.

Podczas trwającego ponad cztery godziny spotkania Zarząd Instytutu oraz członkowie Rady Naukowej dyskutowali nad dotychczasowymi osiągnięciami jednostki naukowo – dokumentacyjnej Związku Romów Polskich. Obszerne sprawozdanie z dotychczasowej działalności przedstawił Andrzej Sochaj i wśród osiągnięć wskazał m.in. pozyskanie nowych zasobów do archiwum i pozycji książkowych do biblioteki, oraz płyt filmów do płytoteki; przygotowanie nowych opracowań naukowych przez członków Rady Naukowej, przygotowanie i nagranie kilu audycji na temat działalności Instytutu, historii i kultury Romów ze szczególnym uwzględnieniem życia i twórczości Bronisławy Wajs Papuszy oraz tematyki związanej z Zagładą Romów i Sinti oraz akcją osiedleńczą Romów w Polsce i Europie; wykłady, odczyty, prezentacje, aktywny udział w różnych wydarzeniach poświęconych problematyce mniejszości narodowych i etnicznych ze szczególnym uwzględnieniem spraw społeczności romskiej, jak również zjawisk dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii związanej z działalności w ramach projektu „Moda na tolerancję”, jaką rozpoczęliśmy w kwietniu br. z Fundacją im. Stefana Batorego.

Ponadto osoby biorące udział w posiedzeniu przedstawiały swoje propozycje w zakresie potencjalnych nowych kierunków działań Instytutu w przyszłości. Reprezentujący różne podmioty i instytucje, a jednocześnie odmienne spojrzenia na tematykę romską wymieniali swe uwagi na temat potencjalnych zmian i możliwości wprowadzenia ich w życie. W trakcie spotkania omawiane były bowiem następujące aspekty działalności Instytutu:  dalsze starania na rzecz podtrzymywania pamięci o zagładzie Romów w czasie II wojny światowej, pozyskiwania nowych dokumentów do zasobów archiwalnych oraz ich wykorzystania do prac naukowo-badawczych i wydawniczych, dokonania analizy aktualnej sytuacji Romów w Polsce i na świecie, a także podtrzymywania romskiej kultury, tradycji i języka oraz współpraca z mediami i różnego rodzaju instytucjami oraz organizacjami.

Oprócz dokonania podsumowania bieżącej pracy Instytutu dyskutowano także nad tym, co nas czeka w 2014 r.,  m.in. obchody upamiętniające zagładę Romów w Treblince, Konferencja Międzynarodowa poświęcona sprawom Romów w Krakowie, konferencje romologiczne (Poznań, Kielce, Warszawa, poświęcone zagładzie Romów oraz 50-leciu akcji osiedleńczej, udział w konferencji w Kamieniu Śląskim; przygotowanie wystawy i koncertu muzyki romskiej w Szczecinku, która odbędzie się 12 października w sali Kina Wolność); nawiązanie współpracy z Muzeum Państwowym Koszalinie oddział w Szczecinku i dokonanie wspólnej kwerendy materiałów do opracowania w przyszłości monografii „Romowie na Ziemi Szczecineckiej”.

Zostały poruszone także kwestie związane z tym, na co szczególnie pracownicy Instytutu powinni zwrócić uwagę jeszcze w bieżącym roku oraz w roku przyszłym, aby w ramach skromnych możliwości finansowych, móc podkreślić na różnych polach swej działalności zbliżające się ważne historyczne wydarzenia z historii Romów polskich. Ponadto szczególną bliską i ważną kwestią, poruszaną na tym posiedzeniu przez członków Rady Naukowej była sprawa dotycząca tego, jakie w najbliższym czasie należy podjąć działania oraz w jaki sposób upamiętnić miejsca pamięci zagłady Romów i Sinti m.in. w Kobylance, Siedlcach oraz w Chełmnie nad Nerem.

Spotkanie Rady Naukowej, a także cała działalność Instytutu  Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu działającego przy Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku jest finansowane dzięki dotacji Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Andrzej Sochaj

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-07-2014 o godz. 08:44:32 (940 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zaproszenie

News
Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w uroczystych obchodach upamiętniających Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w byłym niemieckim nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady w Treblince.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął w 2014 roku honorowym patronatem obchody upamiętniające zagładę Romów na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.
Wysłany przez admin_zrp dnia 11-07-2014 o godz. 08:58:14 (529 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 51

News
Ukazał się trzeci tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 51 numer naszego dwumiesięcznika, w którym jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru jest kwietniowa pielgrzymka kanonizacyjna do Rzymu, na kanonizację papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Ponadto przedstawiamy Raport Komisji Europejskiej na temat realizacji założeń Unijnych Ram na rzecz Integracji Romów (2014 – 2020) oraz piszemy o wizycie w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki. Oprócz tego ogłaszamy konkurs stypendialny w ramach realizowanego zadania publicznego pod nazwą: Stypendia dla studentów pochodzenia romskiego szansą na lepszą przyszłość. Warto zaznaczyć, że stypendia zostały ufundowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji. Ponadto zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystych obchodach upamiętniających Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w byłym niemieckim nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady w Treblince. Warto dodać, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął w 2014 roku honorowym patronatem obchody upamiętniające zagładę Romów na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej.

W dalszej części numeru przedstawiamy artykuł Anny Makowskiej-Cieleń pt. „W Gorzowie Wielkopolskim pamięta się o Romach oraz wywiad z Włodzimierzem Filem, Przewodniczącym Związku Ukraińców w Polsce Koła w Białym Borze. Prezentujemy także sprawozdanie Piotra Jacka Krzyżanowskiego z ogólnopolskiej konferencji naukowej pod nazwą „Przymusowe osiedlenie Cyganów w Polsce. Pół wieku po zakazie wędrówki 1964 – 2014”. Piszemy również o romskim akcencie Nocy Muzeów w Szczecinku.

Wspominamy również Barbarę Filipowską, przyjaciółkę Romów, która niestety po walce z ciężką chorobą odeszła od nas. Polecamy również artykuł o korepetycjach języka angielskiego w szczecineckiej świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich „Słoneczko”. Piszemy także o tym, że człowiek niepełnosprawny nie znaczy gorszy, przy okazji projektu Cooltura równych szans, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Ponadto kontynuujemy nowy cykl pt. Mieszanka kultur, w którym tym razem przedstawiamy ciekawą historię, zwyczaje i folklor Łemków i Maorysów. Prezentujemy również kolejne opowiadania Zenona Rogali – tym razem pt. „Kocioł”. Zachęcamy także do przeczytania artykułu Wiolety Kalinicz o tym jak przechytrzyć chorobę.

Oprócz tego polecamy nasze stałe działy – Kuchnia, Nowości wydawnicze oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 10-07-2014 o godz. 09:03:12 (487 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie czerwca

News
Czerwiec za nami, lipiec cieszy nas już słoneczną pogodą i urlopowym lenistwem. Jednak my nie zwalniamy, praca wre, a liczby przykrych doniesień i komentarzy niestety rosną.

W czerwcu założyliśmy 15 spraw dotyczących obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy 576 wpisów niezgodnych z prawem. Po trzech miesiącach realizacji projektu łącznie zgłosiliśmy już 1624 takich wpisów.

Ponadto pracownik ds. monitoringu wraz z prawnikiem w ubiegłym miesiącu odwiedzili Śląsk, a dokładniej Katowice, Siemianowice Śląskie i Zabrze, w celu dokładnego zbadania spraw jakie zgłaszano nam  z tego zakątka Polski. Dokonano wyjaśnienia, ocenienia i udokumentowania przykrych incydentów oraz próby zaradzenia tym niepokojącym wydarzeniom. Odbył się także szereg spotkań z przedstawicielami administracji wojewódzkiej w Katowicach oraz administracji samorządowej w Siemianowicach Śląskich i  Zabrzu oraz z podległymi im służbami.

Na bieżąco monitorujemy także wydarzenia, jakie mają miejsce w Andrychowie i jesteśmy w stałym kontrakcie z przedstawicielami tamtejszej społeczności romskiej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-07-2014 o godz. 15:54:28 (500 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Szczecinecka Noc Muzeów

News
Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub całkowicie za darmo.

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. Od tamtej pory Noc Muzeów organizowana jest co roku również w Szczecinku.

Jak co roku, dziesiątki zwiedzających, nowe wystawy, koncerty i pokazy - to wszystko było w szczecineckim Muzeum Regionalnym 17 maja 2014 r. podczas sobotniej Nocy Muzeów. Szczecinecka Noc Muzeów przebiegła pod hasłem wielokulturowości, stąd wystawa fotografii z Kresów Wschodnich i koncert chóru ukraińskiego. W Muzeum można było oglądać wszystkie stałe ekspozycje, prezentowane były także eksponaty zakupione w minionym roku.

W imprezie uczestniczyli również podopieczne z integracyjnej świetlicy romskiej w Szczecinku. W związku ze specyfiką imprezy dziewczynki zdecydowały się na pokaz strojów romskich, które nawiązywały zarówno do czasów współczesnych, jak również tych z dawniejszych czasów.   

Jako pierwszy dziewczynki ze świetlicy romskiej zaprezentowały romski strój w nowoczesnym wydaniu, który składał się z delikatnej bluzeczki, nie za obcisłej, do tego oczywiście długa spódnica, dżinsowa lub z innego materiału, już niekoniecznie falbaniasta. Aczkolwiek powinna być zwiewna, nieprześwitująca i nie za mocno dopasowana do ciała. Przede wszystkim powinna być skromna. Dodatkową ozdobą do takiego stroju może być chusta przewieszona przez ramiona. Jako narzutka może służyć przedłużany kardigan. W dzisiejszych czasach młode kobiety romskie odchodzą od przesadnych strojów i ubierają się z postępem, w dużej mierze zaczęły przywiązywać uwagę do dzisiejszych trendów.

Kiedyś oczywiście kobiety romskie ubierały się inaczej, wtedy nie było mowy o jakiejkolwiek modzie romskiej. Była to falbaniasta długa spódnica z ozdobami typu koronka, cekiny, do tego bardzo ważnym elementem ubioru był fartuszek zawiązany w pasie, przeważnie mocno kwiecisty, kolorowy. Bluzka luźna, najczęściej na guziczki. Chusta na głowę wiązana z tyłu lub z boku. W dawnych czasach romski strój wskazywał również na zamożność rodziny, im bogatsze stroje, tym zamożniejsza rodzina. Tradycyjny strój romski również został zaprezentowany przez nasze podopieczne.

Natomiast romski strój estradowy, który pokazały na sobie dziewczynki składał się z długiej spódnicy oraz idealnie dopasowanej bluzki. Tradycyjnie zazwyczaj jest on przepełniony różnego typu cekinami, falbanami oraz zdobieniami, które upiększają suknię. Taki strój występuje we wszystkich kolorach. Suknia jest zazwyczaj ciężka, ze względu na dużą ilość halek, które są potrzebne do tego aby móc się swobodnie poruszać, szczególnie w tańcu. Szyte są z różnych materiałów m.in. szyfonu, atłasu, satyny. Jako dodatek do całego stroju, często używa się chusty typowo bollywódzkiej, która jest zawiązana na biodrach. By podkreślić całość stroju nakłada się na ręce wiele bransoletek, aby podczas tańczenia wydawały charakterystyczny dźwięk, oraz długie kolorowe kolczyki.

Po prezentacji strojów, każdy z zainteresowanych kulturą romską mógł porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie z dziewczynkami.

Oprócz występów zwiedzający mogli skorzystać z drobnego poczęstunku, który przygotowali organizatorzy imprezy. Kolejna Noc Muzeów już za rok, z pewnością nie zabraknie atrakcji i dobrej zabawy.  

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-07-2014 o godz. 13:13:04 (622 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Raport Komisji Europejskiej

News
Raport Komisji Europejskiej na temat realizacji założeń Unijnych Ram dla Krajowych Strategii na rzecz Integracji Romów (2014 – 2020).

Niemal równo 3 lata temu Komisja Europejska wezwała kraje członkowskie UE oraz kraje kandydackie do przedstawienia założeń swych krajowych strategii na rzecz integracji Romów w latach 2014 – 2020. Oparciem dla tych planów działania były właśnie opracowane uprzednio przez Brukselę Unijne Ramy dla tychże strategii. Ocena 3 – letnich działań podejmowanych dotychczas przez kraje członkowskie oraz kraje kandydackie na tym polu w latach 2011 – 2014 obejmowała zarówno treść podjętych przezeń zobowiązań, jak również ich praktyczną realizację. Analiza tych 3 lat działań była niezwykle kompleksowa i dotyczyła zarówno konkretnych programów, inicjatyw czy też wydarzeń poświęconych problematyce społeczności romskiej, jak również zawarto w niej opinie reprezentantów społeczności romskiej bezpośrednio zainteresowanej tego typu działaniami oraz innych przedstawicieli krajowego i europejskiego społeczeństwa obywatelskiego.

W raporcie tym Komisja Europejska oprócz wskazania najważniejszych postępów i sukcesów dokonanych w zakresie poprawy sytuacji osób narodowości romskiej w poszczególnych państwach przez nią ocenianych wskazała na palące potrzeby oraz niedociągnięcia, które winny być wyeliminowane w możliwie najkrótszym czasie. Ocena zmian w kwestii położenia ludności romskiej na obszarze Wspólnoty oparta została na analizie wykorzystania przez kraje członkowskie unijnych programów i środków powszechnie dostępnych, jak Europejski Fundusz Społeczny, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Program Rozwoju Obszarów czy też założeń Europejskiej Strategii Spójności na lata 2014 – 2020. Sporo uwagi poświęcono kluczowym obszarom wsparcia kierowanego do Romów, czyli zatrudnienia, edukacji, mieszkalnictwa, opieki zdrowotnej, a także zwalczania dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii czy handlu ludźmi. Wspomniano ponadto o działaniach podejmowanych na rzecz zachowania kultury, tożsamości i języka romskiego oraz upamiętniania niezwykle ważnych wydarzeń z historii tego narodu.

Oprócz ogólnej części wskazującej na plusy i minusy dotychczas podejmowanych działań, ze szczególnym uwzględnieniem przykładów dobrych praktyk i zjawisk negatywnych, wymagających wyeliminowania opublikowany przez Unię Europejską raport zawiera również ocenę indywidualną poszczególnych krajów Wspólnoty. W stosunku do każdego z wymienionych państw wymienione zostały najważniejsze zrealizowane bądź też będące w trakcie realizacji przedsięwzięcia adresowane do Romów, a także zjawiska negatywne, które muszą być wyeliminowane oraz niedociągnięcia pojawiające się w ramach ogólnie ocenianych jako skuteczne działaniach. Takimi sugestiami są chociażby zalecenia by w ramach realizowanych dla całego społeczeństwa zadaniach uwzględniać specyfikę osób narodowości romskiej i uważnie analizować wpływ ich realizacji na sytuację społeczności romskiej.

Raport jednoznacznie wskazuje na skuteczność zadań w zakresie edukacji, zatrudnienia, opieki zdrowotnej oraz mieszkalnictwa i wzajemnego dialogu obu społeczności, w których uczestniczą romscy asystenci czy mediatorzy (Węgry, Rumunia, Słowacja, Hiszpania, Polska, Czechy, Bułgaria). W przypadku krajów tzw. „starej” Unii, czyli będących członkami przed 1 maja 2004 r. można zaobserwować swoisty fenomen polegający na tym, iż kraje te jak np. Austria, Belgia czy Dania nie prowadzą działań odnoszących się sensu stricte do Romów i Sinti ani też nie wskazały na efekty tychże działań w stosunku do sytuacji ludności romskiej. W raporcie na temat 3 lat realizacji unijnych ram dla krajowych strategii wskazywano wielokrotnie wobec różnych krajów na konieczność i znaczenia konsultowania realizowanych wobec Romów przedsięwzięć z przedstawicieli samych zainteresowanych.

Jeden z działów Raportu zawiera ponadto informacje na temat krajów kandydackich, czyli państw Zachodnich Bałkanów tj. Bośni i Hercegowiny, Chorwacji (do 30 czerwca 2013 r.), Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii i Kosowa oraz Turcji, zamieszkałych przed ponad 5 milionów osób narodowości romskiej. Państwa te w latach 2007 – 2013 otrzymały z UE 100 milionów euro w ramach instrumentu pomocy przedakcesyjnej (IPA).

Dane niezbędne do opracowania omawianego Raportu uzyskano zarówno od krajowych instytucji i organizacji międzynarodowych (Agencja Praw Podstawowych UE), a także organizacji pozarządowych, w tym także romskich, jak Europejskie Biuro Informacyjne Romów (ERIO), Fundacion Secretariado Gitano, Amalipe czy też Sastipen. Opracowanie autorstwa Komisji Europejskiej dotyczące stanu 3 – letniej realizacji zobowiązań podjętych w 2011 r. jest dostępny w 3 językach roboczych Wspólnoty: angielskim, francuskim i niemieckim.

Wysłany przez admin_zrp dnia 29-06-2014 o godz. 08:49:23 (579 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund