Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
3.235.172.213

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Wizyta w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki

News
Współpraca to dla naszego stowarzyszenia słowo klucz. Dzięki niej otwiera się wiele drzwi, za którymi rozciąga się cały wachlarz możliwości. Cenimy każdy rodzaj wsparcia i współdziałanie, bo bez niego nie bylibyśmy w miejscu, w którym teraz jesteśmy. Szczególnie ważne i rozwijające są dla nas kontakty z przedstawicielami innych kultur i narodowości, od których możemy czerpać, ale i dzielić się doświadczeniami. Wszak problemy i radości są dla nas wszystkich podobne. Dlatego propozycja spotkania jaką otrzymaliśmy od ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie była dla nas pochlebstwem i szansą, z której z ochotą skorzystaliśmy.

Wizyta Prezesa Chojnackiego u ambasadora Stanów Zjednoczonych Ameryki miała miejsce 6 maja 2014 r. Jak wynika z relacji prezesa, spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i dało okazję do bardzo ciekawej rozmowy. Ambasador Stephen Mull okazał duże zainteresowanie społecznością romską. Prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku, wykorzystał to i przybliżył ambasadorowi specyfikę działalności naszego stowarzyszenia oraz opowiedział o problemach z jakimi boryka się większość stowarzyszeń romskich w naszym kraju. Nie przemilczano także tematu sytuacji ludności romskiej w Polsce i trudności z jakimi spotykają się na co dzień, a które są niezmienne od wielu lat.

Stephen Mull zapewnił swoją otwartość na przyszłą współpracę i partnerstwo ZRP i Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie. Dało to wielką nadzieję na przyszłe wspólnie organizowane inicjatywy. Warto wspomnieć, że już udało nam się otrzymać grant na uroczyste obchody w byłym Obozie Karnym i Obozie Zagłady, które odbędą się 30 lipca w Treblince. Przedstawiciele ambasady zobowiązali się również do pomocy w uroczystościach odsłonięcia tablicy pamiątkowej upamiętniającej Romów i Sinti pomordowanych tam podczas drugiej wojny światowej. Ambasada wyraziła także chęć zorganizowania wyjazdu do USA dla kilkunastu młodych działaczek romskich w celu odbycia krótkiej wizyty (dwu, trzytygodniowej), by poznać zasady wsparcia grup mniejszościowych w Stanach Zjednoczonych, współpracy między organizacjami pozarządowymi a rządem, wspierania mniejszości w programach integracyjnych oraz zagadnienia promowania tolerancji dla grup mniejszościowych. ZRP przesłało już zgłoszenia kilku kandydatek.

Prezes Chojnacki był pod wrażeniem swobodności i otwartości jaką emanował ambasador. W ramach pamiątki Prezes ofiarował Mullowi egzemplarz książki Vani de Gila „Mówimy po romsku” opatrzony osobistą dedykacją. Prezes ZRP zaprosił ambasadora na rewizytę, mamy więc nadzieję, że już niedługo będziemy mogli zdać relację ze spotkania, które tym razem odbędzie się w siedzibie ZRP w Szczecinku. Jest ku temu okazja, ponieważ nie tak daleko, bo w Świdwinie stacjonują wojska USA, które odwiedza Stephen Mull.

Spotkanie z ambasadorem Stanów Zjednoczonych Ameryki trwało prawie godzinę i obfite było w istotne rozmowy. Niestety nie było możliwości fotografowania, ale nie to jest przecież najważniejsze. Otwartość i ciekawość ambasadora można wziąć za dobry znak wróżący realne zainteresowanie i chęć współdziałania. Pierwsze kroki zostały już poczynione, mamy nadzieję, że wydeptywana teraz ścieżka wraz z upływem czasu zmieni się w szeroki szlak łączący co prawda odmienne, ale dążące ku podobnym wartościom kultury i narodowości.

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-06-2014 o godz. 09:25:15 (583 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 ZAPROSZENIE DO TREBLINKI – 30 lipca 2014

News
Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku, Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince oraz Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach serdecznie zapraszają na uroczyste obchody upamiętniające Romów i Sinti, którzy zostali zamordowani w byłym niemieckim, nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady w Treblince. Będzie to ważne wydarzenie historyczne dla wszystkich Romów i Sinti, które nie miało dotąd miejsca w Treblince. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie odsłonięcie pomnika ufundowanego przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz przypomnienie grozy tamtych dni z nadzieją, że już nigdy więcej się nie powtórzy.

Uroczystość odbędzie się na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach 08-330 Kosów Lacki, w miejscu straceń w byłym niemieckim, nazistowskim Obozie Pracy i Obozie Zagłady w Treblince dnia 30.07.2014 r. o godz. 11:00.

Program uroczystości:

1. Hymn romski i polski.
2. Powitanie zaproszonych gości.
3. Okolicznościowy koncert muzyki romskiej.
4. Przemówienia zaproszonych gości.
5. Poświęcenie i odsłonięcie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
6. Złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez przybyłe delegacje.
7. Podziękowanie i zakończenie części oficjalnej.
8. Przejście do budynku muzeum, gdzie wykłady okolicznościowe wygłoszą:
• Prokurator Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Bukowski: „Zagłada Romów w Treblince”
• Prof. dr Jacek Wilczur – Honorowy Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu (Dyrektor Instytutu w latach 2001-2011): „Udział Romów w oddziałach partyzanckich w czasie II wojny światowej”.
9. Na zakończenie uroczystości będzie możliwość zwiedzenia wystawy w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, Oddział Muzeum Regionalnego w Siedlcach.

Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku wystąpił do Prezydenta RP z prośbą  o objęcie Honorowym Patronatem tej uroczystości.

W uroczystościach weźmie udział około 100 osób narodowości romskiej i nieromskiej z Polski, w tym osoby starsze pamietające tamte dni. Na uroczystość została zaproszona również młodzież z całej Europy.

Mamy nadzieję, że swoją obecnością zaszczycą nas przedstawiciele władz państwowych różnego szczebla, liczne delegacje korpusu dyplomatycznego z różnych krajów Europy i świata m.in. ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Republiki Federalnej Niemiec itd., a także członkowie organizacji pozarządowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy utrzymują więź z narodem romskim i którym nie jest obojętna bolesna historia Romów.


Roman Chojnacki
Członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych
Prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-06-2014 o godz. 09:07:44 (604 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Konkurs stypendialny

News
Ogłaszamy konkurs stypendialny w ramach realizowanego zadania publicznego pod nazwą: Stypendia dla studentów pochodzenia romskiego „Stypendia dla studentów pochodzenia romskiego szansą na lepszą przyszłość”.

Stypendia zostały ufundowane przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu stypendialnego oraz formularz zgłoszeniowy i spis wymaganych dokumentów do nadesłania dostępne będą na stronie internetowej ZRP www.romowie.com

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z Regulaminem, który wkrótce będzie dostępny na stronie ZRP oraz o nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.

Jednocześnie informujemy, że studenci którzy nie otrzymali jeszcze stypendium za okres styczeń – czerwiec 2014 otrzymają je z wyrównaniem na podane wcześniej numery kont bankowych. Warunkiem jest przesłanie na adres ZRP zaświadczenia z uczelni mówiącego o kontynuacji studiów na kolejnym semestrze.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-06-2014 o godz. 14:31:36 (609 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 10 Elementarnych Zasad Integracji Romów

NewsStowarzyszenie Nomada prezentuje przełożone na język polski “Vademecum 10 Elementarnych Zasad Integracji Romów”, ratyfikowane przez Radę Unii Europejskiej, która wezwała Państwa Członkowskie i Komisję Europejską do ich respektowania.

10 Elementarnych Zasad Integracji Romów to narzędzie zarówno dla decydentów, jak i praktyków zarządzania programami i projektami. Zasady te wypracowane zostały na podstawie strategii, które przyniosły pozytywne rezultaty w dziedzinie integracji Romów i zapewniają podstawę skutecznego projektowania i realizowania działań w  tym zakresie.

Vademecum to zostało po raz pierwszy zaprezentowane na spotkaniu Europejskiej Platformy na Rzecz Integracji Romów w Pradze 24. kwietnia 2009 roku. W dniu 8. czerwca 2009 Rada Unii Europejskiej ratyfikowała Zasady i wezwała Państwa Członkowskie oraz Komisję do ich respektowania.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-06-2014 o godz. 12:26:31 (585 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie maja 2014

News
Kolejny miesiąc pracy za nami. Co najważniejsze – owocny. Z każdym miesiącem nasza działania są sprawniejsze i szybsze, coraz lepiej odnajdujemy się w tym mało kolorowym światku dyskryminacji, który bezustannie próbujemy zabarwić tolerancją.

W maju założone zostały 24 sprawy odnośnie obraźliwych treści, jakie ukazały się w internecie. Odnotowaliśmy 524 wpisy naruszające prawo. Po dwóch miesiącach realizacji projektu łącznie odnotowaliśmy już 1048 takich wpisów.

Oprócz tego nadal monitowaliśmy i wyjaśnialiśmy kwestie spraw dotyczących wypadków w Siemianowicach Śląskich (napisy na murach, bezpośredni atak na osoby, naruszenie miru domowego, kwestie mieszkaniowe). Pracownik do spraw monitoringu wraz z prawnikiem złożyli bezpośrednią wizytę na Śląsku w celu podjęcia konkretnych działań na miejscu wydarzeń. Rozpoczęliśmy także prace nad przygotowaniem konferencji wielokulturowej i romologicznej na Śląsku przy współpracy z Policją oraz Pełnomocnik Wojewody Śląskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-06-2014 o godz. 14:27:03 (531 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 50

News
Ukazał się drugi tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 50 numer naszego dwumiesięcznika, w którym jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru jest oczywiście Międzynarodowy Dzień Romów, który miał miejsce 8 kwietnia. Piszemy o obchodach tego dnia zarówno w Polsce jak i zagranicą. Polecamy również artykuł o Trzecim Europejskim Szczycie Romów, który odbył się 4 kwietnia w Brukseli. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru przedstawienie Raportu Amnesty International, dotyczącego prześladowań Romów w wybranych państwach Unii Europejskiej w 2013 roku.

W dalszej części numeru przedstawiamy nowy projekt antydyskryminacyjny Moda na tolerancję, współfinansowany z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji. Ponadto prezentujemy kolejną odsłonę Romansów w cieniu skrzypiec, czyli muzycznych przemyśleń sióstr Matkowskich. Piszemy także o wizycie studyjnej w naszym biurze w ramach projektu Różni obywatele, jedno miasto, realizowanego przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego we Wrocławiu.

Prezentujemy również artykuł o cechach charakterystycznych muzyki romskiej oraz o orzeczeniu niepełnosprawności jako prawu wyrównania szans. Publikujemy także informacje o realizacji projektu Wsparcie dla romskich ofiar nazizmu, finansowanym przez Fundację EVZ Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość w Berlinie. Polecamy również artykuł o szczecineckiej świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich, która obchodzi 10 rocznicę swojej działalności. Prezentujemy także projekt Cooltura równych szans, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Ponadto publikujemy nowy cykl pt. Mieszanka kultur, w którym będziemy przedstawiać różne społeczności, które mają równie ciekawą historię, zwyczaje i folklor co Romowie.

Oprócz tego polecamy nasze stałe działy – Listy, Nowości wydawnicze oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 09-06-2014 o godz. 15:04:17 (490 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kalejdoskop Kultur

News
VII Festiwal Kalejdoskop Kultur, 13-14 czerwca 2014
w ramach Święta Wrocławia


Już 13-14 czerwca 2014 po raz kolejny Wrocław ogarnie gorączka ethno! W tym roku bawimy się na festiwalu dwa dni!

Przed koncertem finałowym rozgrzeje nas piątkowa  (13.06.2014) impreza klubowa z energetycznym ukrabilly w wykonaniu OT VINTA w Starym Klasztorze. W sobotę 14.06.2014 wyszywanki, korale i barwne ludowe suknie wirujące w tańcu oraz tradycyjne śpiewy wielogłosowe różnych krain geograficznych i narodów – już po raz VII zagoszczą na Wyspie Słodowej. Kozacy będą zacięcie walczyć na szable i ugotują dla nas tradycyjny ukraiński kulisz. Podpatrzymy też jak bronić się za pomocą hinduskiego kalarippayattu. Miłośników sztuki kulinarnej zachwyci azu po tatarsku, ormiański szaszłyk oraz francuskie crêpes w różnych wariantach. Nie zabraknie też wybornego francuskiego wina oraz czeskiego piwa, które zadowoli najwybredniejszych smakoszy złocistego napoju. Jak co roku na Wyspę Słodową zaprowadzi nas kolorowa parada z Rynku (start o godz. 14.00). W wieczornej części koncertu królować będą wschodni sąsiedzi: DRYMBADADZYGA  - wybuchowa mieszanka ETHNO i ROCKA (UKRAINA) oraz MANDRY – jeden z najstarszych i kultowy dziś już zespół z Kijowa w stylu ETHNO-REGGAE-CHANSON, łączący tradycję ludową z nowoczesną rytmiką, elementami miejskiego romansu, francuskim chanson, bluesem i rockiem. A także: warsztaty, zabawy dla dzieci, sport i wypoczynek na świeżym powietrzu. Po koncercie na Wyspie Słodowej zapraszamy do Klubu Festiwalowego Stary Klasztor na afterparty z muzyką kuchenną SUTARI oraz klezmerskim przytupem od DUO RUACH.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny

FINAŁOWY KONCERT PLENEROWY
14 czerwca 2014 (sobota), godz. 15.00-23.30

Wyspa Słodowa, Wrocław
• zespoły: BUDE FAJNO, DIE HEIMATSÄNGER, HORCYWIT&POŁONYNA, TERNi ROMANI BACHT, ANTIGONI, DIALOG, MAYURA, JORYJ KLOC oraz młodzi artyści z programem kultury świata ze szkoły podstawowej nr 108 i przedszkola nr 77 Tęczowe siódemki z Wrocławia
• gwiazdy wieczoru: DRYMBADADZYGA, MANDRY

KLUB FESTIWALOWY
Stary Klasztor, ul. Purkyniego 1, Wrocław
• 13.06.2014, godz. 21.00  OT VINTA
• 14.06.2014, godz. 22.30  SUTARI & DUO RUACH

Zapraszamy do śledzenia PROGRAMU festiwalu!


Romano Atmo objęło patronatem medialnym tegoroczną edycję Festiwalu Kalejdoskop Kultur.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-06-2014 o godz. 13:51:19 (558 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 BARBARA FILIPOWSKA – WSPOMNIENIE

News
Dnia 16 maja 2014 roku, po długiej i ciężkiej chorobie, zakończyło się doczesne pielgrzymowanie naszej kochanej koleżanki, znanej szczecineckiej poetki Barbary Filipowskiej. Piątkowego dnia odeszła na wieczną wartę.

Barbara Filipowska w pamięci wielu ludzi pielgrzymujących po tej ziemi pozostała osobą pełną radości, nadziei, werwy; człowiekiem czynu i pasji. Pasji, którą była  m.in. praca z dziećmi, młodzieżą, troska o człowieka, szczególnie o przyszłe pokolenia, o umacnianie więzi międzypokoleniowej. Większość swojego życia poświęciła właśnie pracy z dziećmi i młodzieżą. Odkrywała im meandry nauk ścisłych, tajemnice fizyki, matematyki oraz chemii, pracując jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 2 w Szczecinku, w Szkole Podstawowej nr 4 w Szczecinku, czy też nauczając dzieci romskie w świetlicy, mieszczącej się w Szkole Podstawowej nr 4 w Szczecinku. Ponadto udzielała korepetycji w świetlicy integracyjnej dla dzieci romskich i polskich, która obecnie mieści się w siedzibie naszego stowarzyszenia. Ponadto przez wiele lat prężnie działała w harcerstwie, będąc m.in. Zastępcą Komendanta Koszalińskiej Chorągwi ZHP do spraw programowych.

Po przejściu na zasłużoną emeryturę odkryła w sobie jeszcze jedną pasję. A było nią nie tylko czytanie, słuchanie wierszy, lecz pisanie, wygłaszanie i publikowanie swoich utworów poetyckich. Wiersze zaczęła pisać od momentu wstąpienia do Klubu Poetyckiego „OPAL” działającego w SAPiK-u w Szczecinku. Debiutowała w Poczcie Poetyckiej Radia Koszalin. Była laureatką wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, z których najbardziej sobie ceniła:

• X OKP „Malowanie Słowem” (Szczecinek 2005 r.)
• XVI OKP „Malowanie Słowem” nagroda „Poeta Regionu” (Szczecinek 2011 r.)
• XVII OKP „Malowanie słowem” (Szczecinek 2012 r.)
• VII OKP im. St. Leca na fraszkę (Nowy Targ 2005 r.)
• VI OKP w Miasteczku Śląskim (2006 r.)
• „SATYRBIA 2006”
• konkursy Jednego Wiersza organizowane przez SAPiK w Szczecinku (2006 r. i 2007 r.)
• Regionalny Konkurs Ekologiczny na wiersz i fraszkę „Wypalaniu traw mówimy nie” (Szczecinek 2008 r.).

Wydała tomiki poetyckie: „Cień opada przed liściem” (wyd. 2008 r.), „Obcowanie” (wyd. 2001 r.), „Powidoki” (wyd. 2011 r.). Należała do Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Jako członek Klubu Poetyckiego „OPAL” z SAPiK-iem i ze Związkiem Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku walnie przyczyniła się do zorganizowania „Pikniku Romskiego” w 2009 roku oraz będąc dobrą organizatorką, do zrealizowania wielu innych, cennych inicjatyw, które od samego początku, aż do tej pory przez ponad dekadę organizował Klub Poetycki „OPAL”.

W swoich wierszach także poruszała m.in. tematykę romską, czego przykładem jest utwór zatytułowany: „Oczy matki”.

„Zardzewiały osie
wozów taborowych
ciepło leśnych ognisk
zastąpił nam piec
umilkły bez ognia
wieczorne rozmowy
leśnego czardasza
nie tańczy już nikt
         tylko oczy matki
widzą poprzez ściany
rzeki i polany
cichy leśny dukt
krąg wokół ogniska
taniec kolorowy
przy muzyce której
nie czytał nikt z nut”.


Dla społeczności romskiej, zwłaszcza dla członków zarządu, wszystkich współpracowników i sympatyków Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku odejście nieodżałowanej pamięci naszej serdecznej koleżanki Basi to wielka strata. Nasza Basia była bardzo zżyta ze społecznością romską, a zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą, w której widziała i pobudzała drzemiący potencjał, nie tylko intelektualny.

Praktycznie do końca pisała wiersze i aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Szczecinka.

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem „Za zasługi dla ZHP” oraz honorową odznaką „Za zasługi dla rozwoju województwa koszalińskiego”. Była nominowana w konkursie Mocarz Gospodarczy Powiatu Szczecineckiego w kategorii Pozagospodarcza Osobowość Roku.

Ze smutkiem i nadzieją żegnamy Ciebie Basiu.

Neh deworo przyłeł tut ki pe i sare grehy odmekheł tukie.

Andrzej Sochaj

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-05-2014 o godz. 08:52:28 (790 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Moda na tolerancję - podsumowanie kwietnia 2014

News
Projekt Moda na tolerancję ruszył pełną parą. Wciąż mamy pełne ręce roboty. To zatrważające jak duża jest skala nietolerancji Romów w Polsce, co dobitnie ukazują liczby w naszych zestawieniach.

Teraz trochę o dotychczasowych efektach - w kwietniu odnotowaliśmy 14 interwencji odnośnie obraźliwych komentarzy skierowanych do Romów w internecie. Łącznie znaleźliśmy aż 524 tego typu wpisów. Była to naprawdę żmudna praca, ale co najważniejsze opłacalna. W zdecydowanej większości po zgłoszeniu naruszenia prawa u administratorów portali, komentarze zostają usunięte. Co prawda trwa to do kilkunastu dni, ale w rezultacie efekt jest osiągnięty – wpisy znikają. Mamy również nadzieję, że nasze interwencje dają do myślenia administratorom portali i sprawiają, że baczniej monitorują treść wpisów pojawiających się pod artykułami.

W ubiegłym miesiącu podjęliśmy także 3 interwencje dotyczące bezpośrednich aktów nietolerancji i rasizmu. Działania jakie podjął pracownik ds. monitoringu dotyczyły niepokojących wydarzeń jakie miały miejsce w Siemianowicach Śląskich, gdzie znaleziono obraźliwe napisy na murach, miał tam też miejsce bezpośredni atak na osoby narodowości romskiej oraz naruszenie miru domowego. Interwencje zostały podjęta u urzędników z Urzędu Miasta w Siemianowicach oraz z Urzędu Wojewody Śląskiego i u podległych im służb - Straży Miejskiej i Policji. We wszystkich działaniach wspierał nas prawnik.

Wciąż zachęcamy Was do zgłaszania wszelkich przejawów nietolerancji, dyskryminacji i rasizmu wobec Romów poprzez naszą infolinię, e-mail lub stronę internetową.

Kolejne podsumowanie miesiąca już w czerwcu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-05-2014 o godz. 10:11:15 (540 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Raport kwartalny ERIO

News
Raport kwartalny Europejskiego Biura Informacyjnego Romów (ERIO) na temat przypadków naruszeń praw człowieka i dyskryminacji wobec Romów w okresie od października do grudnia 2013 r.

Europejskiego Biuro Informacyjne Romów (ERIO) z siedzibą w Brukseli jako oficjalne przedstawicielstwo mniejszości romskiej przy Unii Europejskiej opublikowało zestawienie, opisujące przypadki łamania praw człowieka oraz dyskryminacji w stosunku do Romów, które miały miejsce w poszczególnych krajach członkowskich Wspólnoty w ostatnim kwartale minionego już roku (październik – grudzień 2013 r.). Wśród omawianych państw znalazły się zarówno „stali bywalcy” takich zestawień, czyli Czechy, Francja oraz Włochy, jak również „okresowi bywalcy” tj. Wielka Brytania, Serbia, Irlandia czy Grecja.

Mówiąc o trzech pierwszych krajach należy z ubolewaniem potwierdzić, iż nastawienie władz państwowych wobec Romów jest negatywne, niezależne od tego czy są one prawicowej, czy też lewicowej opcji politycznej (Włochy i Francja), a ponadto, nastawienie znacznej części społeczeństwa wobec Romów pomimo upływu lat i kształtowania jego świadomości oraz propagowania dialogu i tolerancji międzykulturowej nadal pozostaje negatywne (Czechy). W krajach tych Romowie nadal traktowani są jako ciężar dla społeczeństwa i państwa, niezależnie od ich kraju pochodzenia oraz ich faktycznej, bardzo często niezwykle trudnej, sytuacji bytowej.

Mówiąc o kolejnych czterech krajach, które co pewien czas są również miejscami aktów wrogości wobec osób narodowości romskiej, należy bardzo wyraźnie podkreślić moc oddziaływania niesprawdzonych, a wręcz kłamliwych plotek i pogłosek medialnych o handlu czy uprowadzaniu dzieci o jasnej karnacji skóry i jasnych włosach przez rzekome romskie gangi. To właśnie w Irlandii, Grecji i Serbii pogłoski tego rodzaju doprowadziły do niepotrzebnych napięć wokół społeczności romskiej. Z kolei w Wielkiej Brytanii pod koniec ubiegłego już roku, media trąbiły na alarm w związku z otwarciem unijnych rynków pracy dla obywateli Bułgarii i Rumunii, krajów zamieszkałych przez bardzo liczne społeczności romskie, których przyjazdem i przestępczością straszono Brytyjczyków.

W tym roku mija 10 lat od rozszerzenia Unii o kraje byłego Bloku Wschodniego, lecz niestety zarówno „nowi”, jak i „starzy” oraz „przyszli” i „potencjalni” członkowie nadal nie są w stanie skutecznie rozwiązać najpilniejszych problemów mniejszości romskiej. Działania te utrudniają zarówno kryzys finansowy w większości państw UE jak i fakt, iż to na ich barkach spoczywa główny ciężar pomocy dla Romów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-05-2014 o godz. 09:28:12 (488 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund