Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
34.204.176.125

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Wystawa w Zamku Królewskim

News
Wystawa „Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna”. Zamek Królewski w Warszawie, 9 styczeń – 8 marzec 2013 r.

Dnia 9 stycznia br. Prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku – Roman Chojnacki, Dyrektor Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Szczecinku – Mateusz Babicki oraz Sekretarz tego Instytutu – Andrzej Łuczak uczestniczyli w uroczystym otwarciu wystawy „Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna.” Wystawę przygotowała Fundacja Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau – Dora, zaś sfinansowała Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”.

Honorowy Patronat nad wystawą objęli Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej oraz Republiki Federalnej Niemiec – Bronisław Komorowski i Joachim Gauck. Przedstawiciele ich kancelarii odczytali listy przygotowane specjalne z okazji wernisażu warszawskiej wystawy. Na uroczystości otwarcia obecni byli m.in. Marszałek Senatu – Bogdan Borusewicz, Profesor Andrzej Rottermund – Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, Profesor Volkhard Knigge – Dyrektor Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau – Dora oraz Guenther Saathof – Przewodniczący Zarządu Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość”. Gośćmi wernisażu byli ponadto Ambasadorowie RFN oraz Austrii, pracownicy Fundacji Polsko – Niemieckie Pojednanie z Prezesem Zarządu Dariuszem Pawłosiem na czele, a także Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński i znany dziennikarz oraz publicysta Piotr Semka.

Polski Prezydent w swym liście z okazji otwarcia wystawy podkreślił olbrzymie znaczenie faktu, iż po wielu latach niełatwej pracy i dialogu narodom polskiemu i niemieckiemu udało się doprowadzić do tego, że ich kraje utrzymują ze sobą bliskie i dobrosąsiedzkie relacje. Zdaniem polskiego przywódcy dobrze, iż w dwustronnych stosunkach obecna jest prawda o bolesnej przeszłości. Dodał również, iż działania na rzecz zadośćuczynienia ofiarom pracy przymusowej przyszły późno i dopiero od ponad dekady trwa prowadzony na dużą skalę proces jej badania. Korzystając z okazji Bronisław Komorowski podziękował w swym liście Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość” oraz Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau – Dora za przygotowanie prezentowanej w Warszawie wystawy, a także przedstawicielom Fundacji Polsko – Niemieckie Pojednanie oraz Zamku Królewskiego.  

Prezydent RFN oprócz podziękowań dla twórców i organizatorów wystawy, która wcześniej prezentowana była w Berlinie, Dortmundzie i Moskwie wyraził zadowolenie i wyrazy wdzięczności, że Polska oraz inne kraje doświadczone represjami niemieckimi gotowe były do procesu wzajemnego pojednania. Przypomniał przy tej okazji, iż Niemcy zrozumieli, że nic nie tracą na tym, a wręcz zyskują na tym,  iż oficjalnie przyznają się do win swego narodu. Zyskują na tym zarówno w sensie moralnym, jak i politycznym. Zdaniem niemieckiego przywódcy przyszłość musi być bowiem oparta na prawdzie.

Wystawa „Praca przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna” składa się z czterech części. Pierwsza z nich ukazuje lata przedwojenne w Niemczech i represje jakie dotykały wówczas komunistów, Żydów oraz Romów i Sinti, a także działania propagandowe na rzecz powiększania obszaru życiowego Niemiec jako zapowiedź zbliżającej się wojny. Kolejny element ekspozycji to sytuacja po wybuchu wojny i wykorzystywanie ludności okupowanych krajów jako siły roboczej, a także represje w obozach pracy, koncentracyjnych i zagłady. Trzecia część wystawy to pokazanie rekrutacji przymusowych pracowników oraz opór wobec tego rodzaju praktyk. Ekspozycję zamyka część poświęcona powojennym losom ofiar pracy przymusowej i ich długoletnie starania na rzecz zadośćuczynienia krzywd.

Wystawa dostępna jest do zwiedzania do dnia 8 marca br. i podczas jej trwania będzie miało miejsce wiele wydarzeń towarzyszących.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-01-2013 o godz. 10:58:17 (923 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Stypendia romskie

News
Drodzy studenci,

przypominamy o przysłaniu nam zaświadczenia o zaliczeniu sesji zimowej po jej zakończeniu. Osoby, które nie nadeślą do nas takiego zaświadczenia otrzymają wypłatę stypendium tylko za miesiące styczeń i luty. Stypendium za miesiąc marzec będzie wypłacane tylko osobom, które przyślą do nas zaświadczenie o zaliczeniu sesji zimowej.

Jednocześnie informujemy, że stypendia za rok 2013 będą wypłacane z opóźnieniem. Powodem tego jest opóźnienie przekazania nam dotacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zaistniała sytuacja nie jest żadną nowością dla studentów, którzy pobierają stypendium już kolejny rok, gdyż takie opóźnienie występuje co roku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-01-2013 o godz. 08:53:35 (7644 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Protokół z komisji

News
Dziś udostępniliśmy do wglądu Protokół Komisji Stypendialnej opiniującej zgłoszenia kandydatów do stypendiów dla studentów romskich.

Protokół Komisji Stypendialnej 2012 - Stypendia dla studentów romskich

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-01-2013 o godz. 14:32:00 (795 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Projekt Programu integracji społecznej Romów w Polsce

News
Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji pojawił się projekt Programu integracji społecznej Romów w Polsce na lata 2014 – 2020. Zachęcamy do lektury.

Program integracji społecznej Romów w Polsce na lata 2014 – 2020

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-01-2013 o godz. 14:20:34 (838 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wesołych Świąt

News

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-12-2012 o godz. 15:02:01 (840 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romska wigilia – tradycja czy innowacja

News
W co wierzą i jak wierzą Romowie? Odpowiedź nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Ich podejście do religii i Kościoła jest pragmatyczne, znaczy to tyle, że zazwyczaj przyjmują wyznanie dominujące w kraju, w którym aktualnie zamieszkują. Wynika to ze względów praktycznych i ma charakter nieco konformistyczny, jest rodzajem wygody i bezpieczeństwa, które uzyskuje się będąc członkiem pewnej większości. Nie posiadają własnego wyznania, a w dawnych czasach przyjęcie religii otoczenia gwarantowało im nawet ocalenie życia swojego i rodziny. Romowie w Polsce najczęściej są katolikami, uznają i obchodzą więc wszystkie święta z kalendarza liturgicznego związane z Kościołem katolickim, w tym jedne z najpiękniejszych -  Święta Bożego Narodzenia.

Romskie Boże Narodzenie nie różni się znacznie od polskiego, jest tylko nieco zmodyfikowane i niejako dostosowane do specyfiki narodu romskiego. Co prawda Romowie nie posiadają tradycyjnych potraw świątecznych, ale na ich suto zastawionych wigilijnych stołach znajdziemy romskie przysmaki i świetnie znane nam potrawy takie jak karp, pierogi, czy bigos. Nie uraczymy też typowo romskich wigilijnych rytuałów przy stole, ale możemy być pewni, że zaglądając pod obrus znajdziemy tam sianko, a na stole znajdzie się wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. Jedną ze znacznych różnic w świętowaniu Bożego Narodzenia jest fakt, że Romowie nie przestrzegają tradycji zachowania postu w trakcie kolacji wigilijnej, która to jest zazwyczaj sumiennie przestrzegana przez Polaków. Mniej restrykcyjnie Romowie odnoszą się także do spożywania w ten odświętny dzień alkoholu. Różnica ta wiąże się ściśle z ogólną koncepcją świętowania, którą praktykują Romowie nie tylko podczas świąt. Ma ona charakter zdecydowanie bardziej ludyczny, czyli skupiony na zaspokojeniu potrzeby rozrywki, podczas gdy polskie społeczeństwo odbiera dni świąt jako zdarzenie o charakterze stricte religijnym. Romowie, którzy spotykają się w większym kilkudziesięcioosobowym gronie, zazwyczaj na czas świąt wynajmuję sale w restauracjach. Tam też przestrzeń jest tradycyjnie podzielona na stoły, przy których siedzą tylko kobiety i osobne stoły, gdzie posiłki spożywają mężczyźni. Mniejsze, rodzinne grona osób świętujące w domowym zaciszu zazwyczaj jedzą przy jednym wspólnym stole.

W domu Romów nie usłyszymy tradycyjnych cygańskich kolęd, ale popularne jest śpiewanie kolęd polskich lub ich tłumaczeń na język romski. Tak jak w życiu codziennym, w trakcie trwania świąt bardzo istotne jest poszanowanie osób starszych. Dlatego też kolacja wigilijna nie zacznie się, dopóki najstarszy z rodu nie rozpocznie łamania się z pozostałymi opłatkiem. Wtedy to młodsi całują w rękę starszyznę, składają życzenia, poczym wspólnie zasiadają do stołu. Cechą charakterystyczną romskich Świąt Bożego Narodzenia jest przede wszystkim przygotowywanie ogromnych ilości jedzenia i picia. Spotkania trwają tak długo, dopóki stoły są zastawione, co zazwyczaj kończy się tym, że przeciągają się aż do godzin rannych. Przy czym nowy dzień to kolejna okazja do celebrowania.

Święta są doskonałą okazją do odwiedzin sąsiadów, znajomych i rodziny. W przeciwieństwie do Polaków, którzy wigilię i kolejne dni świąt spędzają raczej w rodzinnym gronie, Romowie z chęcią przyjmują pod swój dach mało znanych lub nawet obcych ludzi. Każdy przyjazny i chętny człowiek może w święta najeść i napić się z Romami. Ważne też by idąc w odwiedziny mieć przy sobie butelkę wódki. Według tradycji należy wypić kieliszek trunku z każdym, komu składa się życzenia pomyślności.

Najistotniejszym aspektem świąt Bożego Narodzenia jest dla Romów wspólne spędzanie czasu, ucztowanie, zabawa, taniec i śpiew. Podobnie rzecz się ma w przypadku Wielkanocy. Łatwo dostrzec, że dla Romów święta są raczej okazją do rozrywki i umacniania poczucia wspólnoty, aniżeli zdarzeniem o charakterze czysto duchowym. Choć tradycje obowiązujące przy świątecznym stole są niemal jednakowe wśród Romów i Polaków, wśród tych pierwszych możemy zauważyć większą otwartość, chęć wspólnego radowania się, dzielenia i obcowania z innymi ludźmi. Może więc warto wykorzystać Boże Narodzenie aby poznać bliżej swoich romskich sąsiadów? Nakryć na ich suto zastawionych stołach, z pewnością dla nikogo nie zabraknie. Wesołych romsko – polskich świąt!

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-12-2012 o godz. 09:37:53 (3582 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 2.25)

 Romano Atmo 42

News
Ukazał się szósty – i zarazem ostatni - tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 42 numer naszego dwumiesięcznika, kończący naszą siedmioletnią już działalność wydawniczą.  W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć.

Tradycyjnie numer zaczynamy od Newsów, a w nich m.in. o kontrowersyjnych biletach w Lublinie, o kwerendzie w Europejskim Centrum do Spraw Mniejszości czy o konferencji na temat działań administracji przeciw dyskryminacji. Wspominamy również o konferencji poświęconej tematyce mniejszości, która miała miejsce w Szczecinie oraz o listopadowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Tematem numeru jest konferencja podsumowująca projekt Innowacyjni Romowie na rynku pracy II, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru jest artykuł o odsłonięciu pomnika Romów i Sinti w Berlinie.  Ponadto polecamy również relację ze spotkania laureatów stypendiów dla uczniów szkół ponadgimnazjalych w projekcie Edukacja – krok do lepszej przyszłości finansowanym przez Ministra Administracji i Cyfryzacji.

W dalszej części numeru m.in. prezentujemy m.in. artykuł o tym jak wygląda wigilia u Romów. Przedstawiamy również stowarzyszenie British Romani, które działa na rzecz Romów w Londynie. Z kolei w artykule „Nowe doświadczenia, nowe praktyki” o inicjatywach dotyczących Romów w Kędzierzynie-Koźlu.

Prezentujemy także wywiad z panią Kingą Nowakowską - doradcą zawodowym, mediatorem i socjologiem, która współpracuje z Romami. Ponadto piszemy o powołaniu komisji do oceny wniosków w sprawie realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Oprócz tego piszemy o trójmiejskiej Żywej Bibliotece i seminarium wyzwaniu instytucji publicznych i organizacji społecznych w spawie wykluczenia społecznego mniejszości romskiej. Publikujemy także artykuł romskiej studentki pt. Siła.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach: Nowości wydawnicze, Romowie na świecie oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz  Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominamy również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 17-12-2012 o godz. 15:50:04 (875 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Odsłonięcie pomnika Romów i Sinti w Berlinie

News
Nikt nie wie ilu dokładnie Romów straciło życie w czasie ostatniego konfliktu światowego. Najostrożniejsze szacunki w skali europejskiej mówią o co najmniej 500 tysiącach ofiar, choć liczby te zdają się być o wiele większe. Zbrodnia na narodzie cygańskim dokonana przez zbrodniczy system hitlerowskich Niemiec jest jedną z wielu przemilczanych i zapomnianych kart historii, niestety niemożliwej w dużym stopniu do odtworzenia, ze względu na upływający czas i coraz mniejszą ilość osób, które pamiętają te wydarzenia. Wiele miejsc zagłady romskiej jest całkowicie zapomnianych, tak jak wiele grobów ofiar często bezimiennie pochowanych. Dnia 24 października 2012 r. w Berlinie doszło do przełomowego i symbolicznego wydarzenia – odsłonięcia pomnika symbolizującego zagładę wszystkich Romów i Sinti, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej ze względu na prześladowania ze strony hitlerowskich Niemiec.

Proces prowadzący do odsłonięcia pomnika ciągnął się bez mała przez ponad 20 lat, kiedy to przez władze niemieckie została podjęta decyzja o jego budowie. Natomiast samo ludobójstwo na narodzie cygańskim zostało uznane przez władze niemieckie i ówczesnego kanclerza RFN Helmuta Schmidta dopiero w 1982 roku. Decyzja ta została poprzedzona wydarzeniami, które miały miejsce w 1980 roku, kiedy to dwunastu działaczy romskich, w tym obecny przewodniczący Centralnej Rady Romów i Sintów Romani Rose, przeprowadziło strajk głodowy na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, domagając się uznania przez ówczesne władze RFN zbrodni popełnionej przez hitlerowskie Niemcy.

Decyzja o budowie pomnika została podjęta już 20 lat temu jednak prace nad nim rozpoczęły się dopiero w 2008 roku, aby znaleźć swój finał w październiku bieżącego roku. Prace przeciągały się ze względu na liczne konflikty i niesnaski jakie miały miejsce pomiędzy stronami zainteresowanymi. Koncentrowały się m.in. wokół napisów na pomniku i użycia określenia „Cyganie”, czy też porównania zbrodni dokonanych na narodzie cygańskim z holokaustem, wreszcie sporu z głównym projektantem pomnika Danim Karavanem, a władzami Berlina. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 2,8 mln Euro.

W uroczystościach odsłonięcia pomnika uczestniczyło wielu znamienitych gości w tym główni establishmentowi politycy niemieccy – kanclerz Angela Merkel, prezydent Joachim Gauck, przewodniczący Bundestagu Norbert Lamert, burmistrz Berlina Klaus Wowereit. Odsłonięciu pomnika towarzyszyła grupa około 100 Romów i Sintów z różnych krajów europejskich, w tym także z Polski. Jednym z zaproszonych gości był Edward Dębicki wraz z żoną. W imieniu ocalałych z zagłady Romów i Sinti przemawiał holenderski Sinto Zoni Weisz, którego cała rodzina została zgładzona w Auschwitz. Weisz podkreślił konieczność pielęgnacji pamięci o zagładzie Romów i walki o uchronienie całej zagłady przed zapomnieniem. „Mam nadzieję, że ten zapomniany holokaust nie będzie już więcej zapomniany. Nie można dopuścić do tego, aby nasi bliscy zginęli na próżno” – powiedział podczas uroczystości odsłonięcia pomnika. Weisz urodził się w marcu 1937 roku i cudem dzięki pomocy holenderskiego policjanta uciekł z transportu Sintów i Romów jadących do Auschwitz, gdzie została zgładzona reszta jego rodziny. W 2011 roku jako pierwszy Sinto przemawiał w niemieckim  Bundestagu w czasie Dnia pamięci ofiar narodowego socjalizmu.

Monument stanął na polanie niedaleko Reichstagu. Pomnik to okrągły zbiornik wypełniony wodą symbolizującą wylane łzy i ogrom krzywd doznanych z rąk hitlerowskich oprawców przez Romów. Na środku pomnika stoi kamienna trójkątna bryła, która codziennie przy dźwięku skrzypiec ma się wyłaniać z wody, przyozdobiona świeżymi kwiatami symbolizującymi życie. Na szklanych płytach wokół pomnika przypomniano najważniejsze daty z historii romskiego ludobójstwa. Na kamiennej tablicy wyryto natomiast wiersz autorstwa Santino Spinellego „Auschwitz”.

W trakcie uroczystości przemawiało wiele znamienitych osobowości niemieckiej sceny politycznej, panował pojednawczy nastrój. W swoim wystąpieniu kanclerz Angela Merkel mówiła o koniczności pamięci o historii, która powinna być przestrogą dla przyszłych pokoleń. „Pomnik w centrum Berlina przypomina o ofiarach, które o wiele za długo nie były słyszane. Los każdej pojedynczej ofiary tego ludobójstwa jest historią niepojętego cierpienia. Los każdej pojedynczej ofiary wypełnia nas smutkiem i wstydem. Niech ten pomnik będzie dla nas przestrogą, że zawsze w pierwszej kolejności musimy bronić godności ludzkiej. Sinti i Romowie również dziś cierpią z powodu wykluczenia i odrzucenia. Muszą wciąż walczyć o swoje prawa. Dlatego niemieckim i europejskim zadaniem jest ich w tym wspierać, niezależnie od tego, w granicach jakiego państwa żyją.” - powiedziała.

Głos zabrał również przewodniczący Centralnej Rady Sintów i Romów Romani Rose, w swojej wypowiedzi dla zagranicznych dziennikarzy podkreślał znaczenie romskiej zagłady. „Jesteśmy przekonani, że odsłonięcie pomnika w Niemczech będzie również sygnałem dla Europy i całego świata, że ludobójstwo popełnione na 500 tysiącach Romów i Sintów w okupowanej przez nazistów Europie nie było tylko dodatkiem do zagłady Żydów, ale miało całkiem odrębny wymiar. Dwie trzecie niemieckich Romów i Sinti  padło ofiarą tego ludobójstwa.” – powiedział. Kończąc podkreślił – „Republika Federalna Niemiec bierze na siebie odpowiedzialność wobec naszej mniejszości, by wymierzony w nas rasizm potępiać tak samo ostro, jak przejawy antysemityzmu.”

Andrzej Łuczak

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-12-2012 o godz. 12:04:59 (1038 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu

News
26 listopada w Warszawie odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, zwołane w trybie nadzwyczajnym. Głównym tematem zebrania było promowanie dobrych postaw wobec mniejszości narodowych i etnicznych oraz tzw. „dobrej mowy”. Potrzebne nam jest wspólne, społeczne działanie – pokazywanie, że jest granica słów, której przekraczać nie można. Bo od słów się zaczyna, potem zmieniają się postawy, a na końcu jest działanie. To dzieje się bardzo szybko i szybko staje się niebezpieczne w przestrzeni publicznej – stwierdził Minister Boni. W trakcie zebrania Rafał Bratek współprzewodniczący Komisji wręczył Ministrowi list od środowisk mniejszościowych, w którym autorzy pochwalają coraz częstsze głośne mówienie o przeciwdziałaniu agresji i mowie nienawiści.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-12-2012 o godz. 08:49:39 (866 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Stypendia ponadgimnazjalne - Protokół Komisji Stypendialnej

NewsProtokół Komisji Stypendialnej 2012 - Stypendia ponadgimnazjalne

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-12-2012 o godz. 13:03:57 (821 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.18 sekund