Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
3.235.172.213

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Srebrny Niedźwiedź dla filmu o Romach

News
Film „Just the Wind” przedstawiający życie romskiej rodziny mieszkającej  na Węgrzech, w reżyserii Bence Fliegaufa otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na 62. Festiwalu Filmowym w Berlinie. Film ukazuje ciężką sytuację wiejskiej rodziny romskiej, ich wyobcowanie i rezygnację, a także poczucie zagrożenia związane z atakami działającej w okolicy bandy rasistowskiej.

Filegauf to węgierski reżyser, którego do stworzenia filmu zainspirowały pogromy na Węgrzech na przełomie 2008 i 2009 roku. „Just the Wind” dotyka tematu rasizmu, który wciąż jest aktualnym problemem w Europie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-02-2012 o godz. 08:49:35 (799 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Namioty na dziedzińcu Rzecznika

News
Balkanistyka.org podaje, że kilkudziesiąt Romów rozbiło swoje namioty na terenie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich Albanii. Koczownicy oczekują, że Rzecznik pomoże im w znalezieniu nowego miejsca zamieszkania. Romowie znaleźli się w sytuacji bez wyjścia po tym jak spaliły się ich baraki mieszalne, usytuowane na terenie byłego dworca kolejowego. Właściciel tego gruntu nakazał Romom opuszczenie baraków do 1 lutego. Tego dnia złożyli oni wizytę w urzędzie Rzecznika domagając się pomocy w znalezieniu mieszkania.

Romowie zapowiadają, że zostaną w namiotach na terenie Urzędu dopóki Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych nie zapewni bezdomnym rodzinom lokali socjalnych w dzielnicy Sharr. Rzecznik, Igli Totozani, pod koniec stycznia obiecał rodzinom zamieszkującym na terenie dworca, że jeśli nie dojdzie do porozumienia między Romami a właścicielem gruntu, udzieli 15 rodzinom schronienia na dziedzińcu swojej instytucji.

Rzecznik oświadczył też, że będzie szukał pomocy w organizacjach pozarządowych pracujących na rzecz Romów i instytucji związanych ze zdrowiem i medycyną.

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-02-2012 o godz. 10:02:32 (772 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Czescy Romowie założyli swoją partię

News
Romowie z Czech powołali Partię Równych Możliwości, na czele której stanął Štefan Tišer, czeski działacz na rzecz równouprawnienia Romów i członek rządowej Rady Mniejszości Narodowych. Nowopowstała partia ma za zadanie zapobieganie zatargom na tle rasowym oraz reprezentowanie wszystkich osób skrzywdzonych ze względów ekonomicznych i społecznych. Powodem do założenia partii były nasilające się w Czechach ekscesy nacjonalistów i ataki ze strony skrajnej prawicy. Nowe ugrupowanie chce wziąć udział w jesiennych wyborach samorządowych w Czechach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-02-2012 o godz. 13:57:33 (786 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowości wydawnicze

News
Na początku 2012 r. Muzeum Okręgowe w Tarnowie wydało 4 już numer zbioru artykułów „Studia Romologica”, który tradycyjnie zawiera różne artykuły z zakresu szeroko rozumianej problematyki romskiej. Autorami tekstów są cenieni badacze zagadnień dotyczących społeczności romskiej z Polski i zza granicy. Główne zagadnienia omawiane w ostatnim numerze wydawanego w Tarnowie periodyku obejmują kwestie wiary i religijności wśród Romów mieszkających w Polsce, jak również tych w innych krajach. Tegoroczna „Studia Romologica” zawiera również artykuły o dziejach Romów w XX w., ze szczególnym ukierunkowaniem okresu II wojny światowej oraz początków międzynarodowego ruchu romskiego na początku lat 70 – tych, a ponadto analizy dotyczące działań na rzecz podtrzymywania pamięci o Zagładzie Romów. Tak jak w poprzednich numerach każdy z tekstów zawiera streszczenia w języku romskim oraz angielskim.

Druga z omawianych pozycji również została wydana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, a nosi ona tytuł „Romano Drom” (romska droga). Jej autorem jest Prezes Centralnej Rady Romów z siedzibą w Białymstoku, a jednocześnie Prezydent Międzynarodowego Związku Romów (IRU) Stanisław Stahiro Stankiewicz. Książeczka „Romano Drom”, to zbiór wierszy autorstwa wybitnego działacza romskiego na szczeblu krajowym i międzynarodowym, w których nawiązuje on do swych wędrówek taborowych, w trakcie których wielokrotnie słuchał opowieści starszych Romów i osobiście przeżywał wędrowne romskie życie. Po kilkudziesięciu latach z radością wspomina on czasy, które już nigdy nie powrócą i poprzez swe wiersze napisane po romsku i polsku usiłuje przekazać wyniesione z tamtych czasów przeżycia, wartości, nauki i wspomnienia. 

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-02-2012 o godz. 15:09:41 (874 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie w serialu

News
5 lutego na antenie TVP miała miejsce emisja serialu „Głęboka woda”, w którym gościnnie wystąpili Józef Mastej, Adam Paczkowski i inni Romowie z wrocławskiego Brochowa. Mieli oni okazję spotkać się na planie ze znanymi i lubianymi polskimi aktorami  takimi jak Marcin Dorociński, Katarzyna Maciąg i Marta Klubowicz. Odcinek przedstawia historię 13-letniej romskiej dziewczynki, która została pobita i zgwałcona. Pracownicy OPS po pomoc udają się do Fundacji Bahtale Roma, gdzie dowiadują się, że mała Sylvian pochodzi z Rumunii. Po odzyskaniu przytomności dziewczynka wyznaje, że została porwana na żonę. Serial „Głęboka woda” w każdym odcinku przedstawia jedną sprawę, którą starają się rozwiązać pracownicy OPS.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-02-2012 o godz. 13:28:02 (880 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Rośnie nietolerancja na Litwie

News
Jak podaje portal Wilnoteka, 25 stycznia w miejscowości Nowe Święciany niedaleko Wilna miał miejsce atak kilkudziesięciu mężczyzn na zamieszkujących tam Romów, w wyniku czego ośmiu z nich zostało dotkliwie pobitych, a jednego Roma porwano. Romowie opuścili swoje mieszkania i ukrywają się w innych miastach. Sytuacje tego typu miały miejsce od początku stycznia i z czasem się nasilały. Policja prowadzi śledztwo w sprawie ataku i podejrzewa, że było to przestępstwo na tle narodowościowym.

Prezes Związku Romów na Litwie Josif Ticzina alarmuje, że romska mniejszość czuje się na Litwie notorycznie zastraszana i prześladowana. Dziennikarz i komentator Virginijus Savukinas apeluje do władz o zaostrzenie walki z podobnymi przejawami nienawiści i ksenofobii, które ostatnio znacznie się nasiliły. Fakt ten potwierdza także Dyrektor Instytutu Monitoringu Praw Człowieka Henryk Mickiewicz, który stwierdził "na Litwie generalnie jest tendencja do nietolerowania każdej inności - religijnej, kulturowej, narodowej. Takie radykalne nastroje ciągle narastają".

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-02-2012 o godz. 12:04:26 (785 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie w Must Be The Music

News
Olsztyński zespół Romanca przeszedł wstępne eliminacje do trzeciej edycji programu telewizyjnego „Must Be The Music”. Casting odbył się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Liderem zespołu jest muzyk Roland Bilicki, który w roku 2009 r. wystąpił również w programie TVN „Mam talent” i dotarł aż do półfinału. Zespół Romanca jest związany umową telewizyjną z Polsatem i nie mógł zdradzić szczegółów dotyczących castingu w Białymstoku, w którym wzięli udział, ale Bilicki zdradził, że były to tradycyjne piosenki, które są częścią romskiego folkloru.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-02-2012 o godz. 14:23:06 (1371 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Antyrasistowski program edukacyjny na EURO 2012

News
Antyrasistowskie stowarzyszenie „Nigdy więcej” w ramach oficjalnego programu odpowiedzialności społecznej UEFA EURO 2012 „Respect Diversity” prowadzi Program Edukacyjny skierowany do nauczycieli polskich szkół i innych placówek oświatowo – wychowawczych. Program ma na celu podniesienie wiedzy na temat przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji, ze szczególnym naciskiem na występowanie tych zjawisk w sporcie. Szkolenia miały miejsce w ramach cyklu „Euro 2012 = Równość + Tolerancja”, który prowadzony był przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, a także w ramach wielu innych projektów edukacyjnych. Stowarzyszenie zajmuje się też prowadzeniem szkolenia dla stadionowych służb informacyjnych tzw. Stewardów, w ramach współpracy z UEFA EURO 2012 i Narodowym Centrum Sportu.

Szkolenia prowadzone są we współpracy z pracownikami Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego przez specjalnie wyszkolonych przedstawicieli „Nigdy więcej”.

Stowarzyszenie prowadzi także wiele ciekawych programów antydyskryminacyjnych, wśród nich m.in. kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” oraz jest współzałożycielem sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE). Stowarzyszenie koordynuje także antyrasistowskie działania związane z przygotowaniami do EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA EURO 2012: „RESPECT Diversity”.

Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej stowarzyszenia www.nigdywiecej.org

Wysłany przez admin_zrp dnia 01-02-2012 o godz. 10:02:25 (763 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Powstaje raport na temat dyskryminacji mniejszości romskiej w Polsce

News
Romowie w Polsce wielokrotnie stykali się ze zjawiskiem dyskryminacji, odrzucenia i marginalizacji. Rzadko mogli liczyć na zrozumienie i partnerskie traktowanie ze strony różnego rodzaju instytucji publicznych, szczególnie na szczeblu lokalnym. Szczerze wyrażana przez instytucje szczebla centralnego wola pomocy ludności romskiej bardzo często nie miała później odzwierciedlenia na właściwym terytorialnie poziomie lokalnym. Od kilku lat jednak społeczność romska w sposób wyraźny doświadcza ignorancji i wrogości nie tylko ze strony zwykłych nieprzychylnych i uprzedzonych wobec nich osób, lecz co najgorsze również przedstawicieli instytucji publicznych. Instytucje takie, jak urzędy samorządowe, szkoły, wymiar sprawiedliwości i organa ścigania, służba zdrowia i opieka społeczna powołane by służyć wszystkim obywatelom niezależnie od ich wyglądu, poziomu zamożności i wykształcenia nierzadko odtrącają Romów. Traktują ich jak intruzów i niepotrzebny element społeczeństwa, a niekiedy nawet umyślnie wydają w stosunku do nich niekorzystnie dlań decyzje wykazując przy tym brak jakiejkolwiek woli pomocy i współpracy.

Romowie to wprawdzie stosunkowo nieliczna mniejszość, jednakże skala problemów i potrzeb wśród tej społeczności jest olbrzymia. W dobie trwającego od roku 2008 kryzysu gospodarczego ludziom tym oraz działającym na ich rzecz podmiotom potrzebna jest realna pomoc finansowa. Niestety od kilku lat rośnie niechęć do przyznawania organizacjom romskim i działającym wśród Romów i na rzecz Romów dofinansowania, a jednocześnie rośnie wnikliwość kontroli realizowanych przez nie zadań. Podmioty nieromskie, a zwłaszcza instytucje realizujące zadania np. w ramach „Programu na rzecz społeczności romskiej” czy też Zwiększonej Subwencji Oświatowej nie są w sposób dostateczny kontrolowane w zakresie sposobu wykorzystywania przyznanych im pieniędzy.

Mniejszość romska jest również przedmiotem krajowych i międzynarodowych aktów prawnych obowiązujących na terenie Rzeczypospolitej. Ostatni Raport Rady Europy dotyczący wypełniania przez Polskę postanowień Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych opublikowany 7 grudnia ub. r. zawiera krytyczne uwagi pod adresem władz RP. W ocenie urzędników ze Strasburga, jak napisał w swej analizie dr Tomasz Wicherkiewicz z UAM, Warszawa w sposób niewystarczający działa na rzecz promocji języka mniejszości i grup regionalnych, także romskiego. Zdaniem pracownika naukowego z Poznania w Polsce potrzebne jest znacznie większe kształtowanie świadomości obecności mniejszości i grup regionalnych oraz ich języków w przestrzeni publicznej. W środowisku romskim do niedawna prowadzone były próby kodyfikacji języka romskiego, które duże nieporozumienie w tejże społeczności. Powodem oporu znacznej większości Romów był fakt, iż prób standaryzacji podjęły się osoby nieposiadające odpowiedniego przygotowania w zakresie lingwistyki. Osoby te ponadto nie konsultowały w żaden sposób swej inicjatywy z głównymi zainteresowanymi – 5 grupami romskimi, z których każda posiada swój własny dialekt.

W celu ukazania prawdy o zjawisku dyskryminacji wobec Romów na terenie Polski Prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku, który jest jednocześnie członkiem Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych postanowił przygotować raport dotyczący wszelkich jej przejawów. Raport będzie gotowy na początku marca, a sporządzony zostanie w oparciu o informacje własne oraz te nadsyłane przez pracujących w różnych regionach kraju Asystentów Zawodowo – Socjalnych ZRP, jak również na podstawie informacji nadsyłanych przez inne stowarzyszenia romskie działające w Polsce.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-01-2012 o godz. 08:51:35 (1360 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Warsztaty – nauczanie o holocauście

News
Ambasada USA, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau organizują dwudniowe seminarium dla nauczycieli i nauczycielek szkół ponadgimnazjalnych  zatytułowane „Holokaust i tolerancja”, które poświęcone będzie nowoczesnym metodom łączenia nauczania o Holokauście z edukacją antydyskryminacyjną. Zajęcia są bezpłatne i odbędą się w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu oraz w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau. Seminarium odbędzie się w terminie 17-18 marca. Organizatorzy zapewniają nocleg, wyżywienie, materiały poseminaryjne oraz certyfikaty udziału. W ramach zajęć odbędzie się eksperckie zwiedzanie byłego obozu Auschwitz oraz jedynej synagogi w Oświęcimiu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie bezuprzedzen.org.

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-01-2012 o godz. 09:17:33 (780 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund