Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.232.38.214

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Wyrok w sprawie dyskryminacji w klubie

News
Radio Merkury Poznań informuje, że sprawa Adama G., Roma, który został wyproszony z jednego z poznańskich klubów została oddalona. Według decyzji sądu właścicielka lokalu nie odpowiada za działania ochroniarzy, którzy wyprowadzili Adama G. i jego towarzyszy. Pracownicy ochrony przyznali się do naruszenia dobra osobistego Romów. Sędzia Sławomira Hańczewska tłumaczyła, że nie dostali oni od właścicielki klubu polecenia niewpuszczania Romów. Ochroniarze w osobnym procesie zostali ukarani grzywną w wysokości 1000 złotych. Wnoszący sprawę domagał się 10 tysięcy złotych odszkodowania oraz przeprosin. Poszkodowany ani jego obrońca nie stawili się na ogłoszenie wyroku, dlatego nie jest wiadome, czy wyrok zostanie zaskarżony. Sprawa toczyła się za zamkniętymi drzwiami.

Źródło: radiomerkury.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-11-2011 o godz. 14:11:20 (765 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 35

News
Piąty tegoroczny numer dwumiesięcznika Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już 35 numer naszej gazety, w którym jak zwykle przedstawiamy najnowsze wieści ze świata Romów, wiele ciekawych artykułów oraz atrakcyjnych zdjęć.

Tradycyjnie numer zaczynamy od Newsów, a w nich m.in. o obradach Forum Debaty Publicznej „Bogactwo kulturowe Polski – identyfikacja dziedzictwa niematerialnego”, które odbyły się w Pałacu Prezydenckim, czy o  nowej zakładce na stronie MSWiA pt. „Romowie w Polsce – kalendarium wydarzeń”. Piszemy również o II posiedzeniu Rady do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji, z udziałem Komisarza Praw Człowieka Rady Europy Thomasa Hammarberga.

Tematem numeru jest Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Unii Europejskiej, która miała miejsce w połowie września w Lublinie. Polecamy również artykuł pt. „Dyskryminacja przeradza się w bandytyzm”, w którym dwóch Romów opowiada o skandalicznych sytuacjach w ich miejscach zamieszkania. Ponadto piszemy o tym „Co oferuje dla Romów w Polsce Unia Europejska”. Prezentujemy także XXVI Międzynarodową Pielgrzymkę Romów do sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Przedstawiamy również relację ze Spotkania OBWE dotyczącego wcielenia w życie zaleceń z zakresu Wymiaru Ludzkiego, podczas którego poruszano również sprawy dotyczące Romów.

Kolejnymi atrakcjami numeru są artykuł o XXIII Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” oraz fotorelacja z Festiwalu Dziecięcych Zespołów Romsko - Polskich. Piszemy także o „Poezji Papuszy we Frankfurcie nad Odrą” czy o „Narodach bez państwa w XXI wieku”.  Publikujemy również artykuł o nowym konflikcie w Czechach.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach. W cyklu Romowie na świecie, tym razem przedstawiamy Romów w Mołdawii. Ponadto Nowości wydawnicze, Kuchnia i Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypominamy również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 02-11-2011 o godz. 09:51:00 (769 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Bezpodstawne kierowanie do szkół specjalnych

News
Dzieci romskie niesłusznie wysyłane do szkół specjalnych

Jak możemy przeczytać w Gazecie Wyborczej dwie trzecie dzieci romskich, które mają orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej z powodzeniem mogłyby uczyć się w zwykłej szkole, tymczasem są one wysyłane do szkół specjalnych. Połowa tychże dzieci nie ma braków, które uniemożliwiałyby naukę w zwykłej szkole. Pozostałe także z powodzeniem mogłyby się w nich uczyć, gdyby zasięgnęły dodatkowych lekcji języka polskiego. W województwie opolskim, na 202 uczniów romskich, w szkołach specjalnych jest aż 75, czyli 37 procent, w Małopolsce - 32 procent, a w dolnośląskim - 12 procent. Sytuacją tą zainteresowali się posłowie.

Źródło: natablicy.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 31-10-2011 o godz. 15:04:45 (739 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Atak na osiedle romskie w Krośnicy

News
Jak podaje portal podhale24 w miejscowości Krośnica w gminie Krościenko doszło do groźnego incydentu. Pod osłoną nocy nieznany sprawca na osiedlu romskim przy ulicy Nowatorskiej rzucił w kierunku osady dwa zapalone koktajle Mołotowa, w wyniku czego w ogniu stanął blaszany dach budynku. Na szczęście mieszkańcy budynku nie spali i szybko ugasili ogień. Śledztwo w tej sprawie prowadzi policja, na chwilę obecną nie wiadomo czy był to wybryk chuligański, czy działanie na tle rasistowskim.

Zdarzenie to nie jest pierwszym tego typu incydentem, mieszkańcy osiedla w obawie o swoje bezpieczeństwo domagają się zainstalowania monitoringu. Władze gminy nie dysponują jednak środkami na sfinansowanie tego działania. Obiecują jednak znaleźć inny sposób żeby pomóc Romom.

Źródło: podhale24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-10-2011 o godz. 14:41:42 (1053 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Odwołanie księdza Opockiego

News
Ksiądz Stanisław Opocki, który od 28 lat sprawował opiekę nad osiedlem romskim w Limanowej oraz odbywał swą posługę w parafii w Łososinie Górnej w województwie małopolskim został odwołany. Kuria tarnowska tłumaczy swą decyzję chęcią zażegnania konfliktu polsko – romskiego, który toczy się od dłuższego czasu o budowę świetlicy na romskim osiedlu. Według kurii postawa księdza podsycała tenże konflikt. W wyniku jego zaangażowania w romskie sprawy zdarzało mu się odbierać telefony z pogróżkami. Decyzja odwołania księdza rozpętała dziesiątki burzliwych rozmów, Romowie są bardzo niezadowoleni z takiego obrotu sprawy, ale znajdują się także tacy, którzy popierają przeniesienie księdza.

Stanisław Opocki został przeniesiony do niewielkiej parafii pod Tarnowem w miejscowości Rudka koło Wierzchosławic. „Choć zostałem przeniesiony, to nadal pełnię funkcję krajowego duszpasterza Romów, mam nadzieję że to się nie zmieni. Sami Romowie uważają, że jestem im potrzebny” – powiedział Gazecie Wyborczej ks. Stanisław Opocki.

Źródło: wyborcza.pl, fronda.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-10-2011 o godz. 09:28:17 (1213 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Światowy Dzień Języka Romów

News
Centralna Rada Romów w Polsce zaprasza na obchody Światowy Dzień Języka Romów

W dniu 5 listopada 2011 r. w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kulturowej (ul. Św. Rocha 14, Białystok) odbędzie się spotkanie z okazji Światowego Dnia Języka Romów (początek o godzinie 10.00).

Światowy Dzień Języka Romów został ustanowiony z inicjatywy International Romani Union i organizacji Kali Sara w dniu 5 listopada 2009 r. na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu (Chorwacja).

Z tej okazji, Centralna Rada Romów w Polsce organizuje spotkanie poświęcone problematyce języka romani. W programie przewidziano:

- oficjalne otwarcie imprezy z udziałem zaproszonych gości,
- dyskusję przy okrągłym stole z udziałem ekspertów i znawców języka, historii i kultury Romów,
- projekcję filmu,
- wieczór poezji – imprezę kulturalną z udziałem aktorów i artystów romskich.

Goście będą mogli również zakupić publikacje na specjalnie z tej okazji zorganizowanym stoisku wydawniczym.

Szczegółowych informacji nt. obchodów udziela Pan Stanisław Stankiewicz, Prezes Centralnej Rady Romów w Polsce, e-mail: stahiro.irul@neostrada.pl.

Zadanie finansowane jest ze środków Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-10-2011 o godz. 11:13:52 (750 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nagroda cyfrowych mediów

News
Współfinansowany przez Unię Europejską projekt mający na celu zwalczanie stereotypów dotyczących Romów poprzez film, zdobył prestiżową nagrodę od mającego siedzibę w USA Stowarzyszenia Zawodowych Dziennikarzy. Projekt „Kolorowi, lecz daltoniści” skupił wokół siebie romskich i nieromskich dziennikarzy w celu stworzenia cyklu 25 krótkich filmów opowiadających historie społeczności romskich mieszkających w Europie Środkowej i Wschodniej. Jego celem było zachęcenie do bardziej dogłębnego podejścia do problematyki romskiej i większego uczestnictwa dziennikarzy romskich w przedsięwzięciach głównych mediów. Zadaniem projektu było również wzmocnienie dialogu międzykulturowego oraz wzajemnego rozumienia się dziennikarzy. Projekt został wytypowany do nagrody Sigma Delta Chi za doskonałość dziennikarstwa w niezależnej kategorii prezentacji mediów cyfrowych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-10-2011 o godz. 14:50:28 (785 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nabór wniosków w Instytucie Społeczeństwa Otwartego

News
Wsparcie integracji Romów poprzez kulturę i sztukę.

Program Kultury i Sztuki Instytutu Społeczeństwa Otwartego ogłasza nabór propozycji projektów mających na celu wsparcie integracji społecznej Romów w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogórze, Czechach, Estonii, Kosowie, Litwie, Łotwie, Macedonii, Polsce, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainie i na Węgrzech.

Podania będą przyjmowane na bieżąco w ramach trwających zadań w okresie do 31 grudnia 2012 r.

Więcej informacji na stronie romadecade.org

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-10-2011 o godz. 13:07:26 (786 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Warsztaty dla NGO

News
Warsztaty z zakresu relacji z mediami dla organizacji pozarządowych z UE – Londyn, 27 – 28 październik 2011 r.

Instytut Różnorodności Mediów przyjmuje podania o uczestnictwo w warsztatach dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego / organizacji pozarządowych zaangażowanych w walkę z dyskryminacją, który odbędzie się w dniach 27 – 28 października 2011 r.

Celem tego warsztatów jest podnoszenie zdolności organizacji pozarządowych w przekazywaniu swych treści do mediów i poprzez media. Po ich zakończeniu będą miały miejsce konsultacje on – line w celu pomocy organizacjom uczestniczącym w ich pracy w zwalczaniu dyskryminacji.

Warsztaty prowadzone będą przez trenerów posiadających doświadczenie w zakresie relacji medialnych oraz dziennikarzy BBC – Tima Grout–Smitha i Lily Poberezhską i obejmą głównie ćwiczenia praktyczne i interaktywne, włącznie z ćwiczeniami udzielania wywiadu do kamery. Poruszane tematy obejmować będą m.in. kwestie czego dziennikarze chcą, wybór interesujących media aspektów pracy organizacji pozarządowych, jasność języka oraz tworzenie i prezentowanie wiadomości.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-10-2011 o godz. 10:51:19 (742 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowa zakładka na stronie MSWiA

News
5 – go października uruchomiona została na stronie internetowej MSWiA zakładka Romowie w Polsce - kalendarium wydarzeń, w której cyklicznie zamieszczane będą informacje o aktualnych wydarzeniach i działaniach związanych z integracją społeczności romskiej w Polsce.

Organizacje zainteresowane podzieleniem się informacjami o realizowanych działaniach (np. konferencje, seminaria, kursy, warsztaty, konkursy, festiwale, wydane publikacje i in.) proszone są o przesłanie stosownych informacji na adres e-mail dorota.dobrzynska@mswia.gov.pl w celu zamieszczania ich na stronie internetowej MSWiA. Informacja powinna zawierać: tytuł wiadomości, skrót wiadomości, rozwinięcie (z podaniem daty i miejsca wydarzenia, zasad uczestnictwa oraz danych organizatora).

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-10-2011 o godz. 14:01:02 (990 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund