Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
3.235.172.213

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Świat jest kolorowy

News
Ambasady Włoch, Francji, Finlandii i Hiszpanii, która przewodniczy UE, wsparły finansowo poprzez dotacje inicjatywę „Świat jest kolorowy”, zorganizowaną przez organizację pozarządową Romska Fundacja Mody.

Inicjatywa ta wspierana jest od roku 2009 przez Ambasadę Włoch, która podkreśla znaczenia romskiej mody i ma na celu zwrócenie uwagi mediów i opinii publicznej na tradycję Romów.

Głównym celem trwającej od 4 do 12 maja inicjatywy jest podkreślenie różnorodności romskiej poprzez jej tradycję i sztukę, a także rozpowszechniać kwestie dotyczące Romów w Bułgarii i w innych krajach Europy.

Inicjatywa ambasad jest odzwierciedleniem zobowiązań zawartych w oświadczeniu wydanym podczas II Europejskiego Szczytu Romskiego, który miał miejsce w Kordobie w kwietniu br. Zbiega się ona ponadto z 5 – tą rocznica rozpoczęcia Dekady Integracji Romów 2005 – 2015, która była niedawno obchodzona w Sofii w obecności przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz DOSTA!, kampanii kształtującej świadomość i mającej na celu zwiększenia wrażliwości publicznej oraz przezwyciężenie dyskryminacji w stosunku do Romów panującej w Europie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-05-2010 o godz. 11:46:12 (877 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 XXI posiedzenie KWRiMNiE

News
XXI posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych

Dnia 12 maja 2010 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie miało miejsce XXI posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce oraz społeczności języka regionalnego. W zastępstwie Prezesa Romana Chojnackiego mniejszość romska była reprezentowana była przez Sekretarza Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Szczecinku, Mateusza Babickiego. Spotkanie prowadzili współprzewodniczący Komisji – Sekretarz Stanu w MSWiA Tomasz Siemoniak oraz Prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Artur Jabłoński, którzy w połowie posiedzenia musieli opuścić spotkanie i udać na debatę, która odbywała się na Zamku Królewskim.

Głównymi zagadnieniami omawianymi w trakcie spotkania były: współpraca mniejszości narodowych z Instytutem Pamięci Narodowej, uwagi do I Raportu z realizacji przez RP postanowień Europejskiej Karty Języków Regionalnych i Mniejszościowych, tworzonie kierunków studiów o nazwie filologie języków mniejszości a także postulaty i obawy mniejszości w kontekście zaplanowanego na rok 2011 Powszechnego Spisu Ludności.

Najgorętszy przebieg miała debata na temat współpracy i roli IPN w działaniach stowarzyszeń mniejszości, gdzie największe problemy i zarzuty pod adresem reprezentantów Instytutu zgłaszali przedstawiciele mniejszości ukraińskiej oraz słowackiej. Równie intensywny przebieg miała kwestia wskazywania przynależności narodowej przez członków mniejszości i ich obawy o potencjalne konsekwencje interpretacji podawanych przez nich informacji.

Kolejne, XXII posiedzenie Komisji jej członkowie zaplanowali na II połowę czerwca br., na której szczegółowo omówione zostaną instytucje kultury mniejszości nar. i etn. oraz promocji języka regionalnego, które mimo planów nie były dyskutowane podczas minionego posiedzenia z powodu śmierci wiceministra Tomasza Merty, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem i dotychczasowego niepowołania jego zastępca.

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-05-2010 o godz. 09:52:21 (1034 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wykład o Romach na ziemiach czeskich

News
17 maja w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego Łukasz Sołtysik wygłosił wykład o tytule „Romowie na ziemiach czeskich”. Celem wykładu było przybliżenie dziejów i kultury romskiej na ziemiach czeskich od czasów Habsburgów po powojenne losy mniejszości romskiej.

Źródło: IPN

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-05-2010 o godz. 15:45:47 (950 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Uwaga studenci!

News
Przypominamy osobom pobierającym stypendium, które zobowiązały się do działalności na rzecz społeczności romskiej, że aspekt ten będzie jednym z najważniejszych przy przyznawaniu stypendium na rok akademicki 2010/2011. Wszyscy, którzy zadeklarowali pisemnie swoją pracę na rzecz organizacji znajdujących się w pobliżu ich miejsca zamieszkania, pisanie artykułów do gazet romskich, czy też jakąkolwiek inną pomoc na rzecz Romów zobowiązani są gromadzić dowody swojej pracy, aby w przyszłości przysłać je wraz z wnioskiem stypendialnym na adres Związku Romów Polskich.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-05-2010 o godz. 08:44:55 (873 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wieści z Ameryki Łacińskiej

News
Argentyna: Instytut ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji nie reaguje na sygnały Romów.

Argentyńscy Romowie skarżą się na tamtejszy Instytut ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji (INADI), że nie reaguje na przedstawianie ich w niekorzystnym i pełnym stereotypów świetle w telenoweli „Soy Gitano”. Wskazują oni ponadto, że wspomniana instytucja nie reaguje na przesyłane do niej sygnały o problemach ich dotykających. Instytut ten ich zdaniem nie robi nic dla poprawy ich sytuacji i co najgorsze sam bierze udział w ich dyskryminacji.

Źródło: Jorge Bernal Johnson, AICRA – SKOKRA

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-05-2010 o godz. 14:04:21 (863 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Sukces Iriny Misik

News
Pierwsza kobieta romska na Ukrainie otrzymała najwyższy stopień naukowy w dziedzinie filozofii.

Regionalny Kongres Romski w Odessie poinformował, że Irina Misik obroniła 23 lutego br. swą drugą rozprawę habilitacyjną i dnia 29 kwietnia decyzją Wyższej Komisji Akredytacyjnej otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk filozoficznych. Jest ona tym samym pierwszą Romni na Ukrainie, która otrzymała najwyższy stopień naukowy w dziedzinie filozofii. Jest ona profesorem na Wydziale Filozofii i Socjologii na Południowoukraińskim Uniwersytecie Pedagogicznym i wykłada filozofię społeczną, historię filozofii i metodologię.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-05-2010 o godz. 11:33:30 (954 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konkurs dla najzdolniejszych

News
Stowarzyszenie Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce ogłosiło konkurs stypendialny dla szczególnie uzdolnionych uczniów romskich w ramach zadania finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Uczestnicy konkursu mają możliwość przedstawienia swojej pracy plastycznej, tekstu literackiego lub zaprezentowania innych talentów. Dwunastu laureatów otrzyma jednorazowe stypendium w wysokości 2.5 tyś zł, sześć osób otrzyma wyróżnienia warte 1000 zł. Celem konkursu jest wspieranie edukacji i rozwoju młodzieży i dzieci romskich. Termin nadsyłania kandydatur mija 24 maja. Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa dostępne są na stronie internetowej MSWiA. Stypendia dla zdolnych młodych Romów przyznawane są od 2004 roku w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W zeszłorocznej edycji konkursu wsparcie stypendialne otrzymało 14 uczniów.

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-05-2010 o godz. 09:18:46 (870 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowa publikacja Instytutu

News
Ukazała się nowa publikacja z cyklu "Romowie wczoraj i dziś" Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, autorstwa dr Agnieszki J. Kowarskiej pt. "Stereotyp czy tradycja? O etosie wędrowcy i wartościowaniu przestrzeni u polskich Romów", wydana przez Związek Romów Polskich. Publikacja mówiąca o szeroko rozumianym pojęciu wędrówki Romów składa się z sześciu rozdziałów (Baro Drom, Stereotyp "Cygan/Rom - Wędrowiec", Relacje przestrzenne w życiu społecznym, "Swojskość" i "obcość" przestrzeni, Strefa osobista: dom i rodzina, Współczesne wędrowanie), wzbogacona o mapy przedstawiające główne trasy migracji Romów w Polsce i na świecie. Zapraszamy do zapoznania się z wersją elektroniczną nowej publikacji, kórą możecie Państwo znaleźć tutaj.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-05-2010 o godz. 13:53:22 (848 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Mały artysta

News
Do naszego stowarzyszenia napisała Pani Jolanta Andruszkiewicz, pedagog z Ełku, która opowiedziała nam o pracy pedagogicznej z małym Romem – Krystianem Wesołowskim. Pani Jolanta napisała nam o jego zdolnościach, talentach i duszy wrażliwej na otaczające go piękno. Krystianek uczęszcza do grupy integracyjnej i mimo swojej niepełnosprawności znakomicie odnajduje się w świecie sztuki. Uwielbia wszelkie prace plastyczne i muzykę. Przeczytajmy co mówi o nim sama Pani Jolanta.

„Jestem nauczycielką w Miejskim Przedszkolu "Słoneczna Ósemka" w Ełku, pracuję w grupie integracyjnej jako nauczyciel wspomagający, ponieważ jestem oligofrenopedagogiem i tyflopedagogiem. Do grupy, w której pracuję uczęszcza dziecko romskie z niepełnosprawnością - Krystian Wesołowski. Chłopiec ukończy w tym roku 8 lat i jest uzdolniony muzycznie. W ubiegłym roku Krystian zdobył I miejsce w miejskim konkursie pod nazwą Złota Nutka w kategorii dzieci młodszych. W tym roku również weźmie udział w konkursie. Dzięki m.in. mojej intensywnej pracy rehabilitacyjnej dziecko wzięło udział w kilku ogólnopolskich oraz miejskich konkursach plastycznych. W lutym praca Krystiana otrzymała wyróżnienie specjalne na ogólnopolskim konkursie pod nazwą "Najpiękniejsza maska karnawałowa".

Jutro wybieram się z Krystianem na uroczystość rozdania nagród w miejskim konkursie na najlepszą kartę wielkanocną, ponieważ chłopiec również tam został nagrodzony.

Na stronie Związku Romów Polskich znalazłam informację, iż popularyzujecie Państwo  osiągnięcia kulturalno-oświatowe, naukowe, społeczne i polityczne narodu romskiego - myślę, że mały Krystian z uwagi na swoje sukcesy też zasługuje na popularyzację.”

Z wyrazami szacunku
Jolanta Andruszkiewicz

Pani Jolanta i pozostałe opiekunki z przedszkola "Słoneczna Ósemka" wspólnie z Krystianem cieszą się jego sukcesami i dbają o rozwój jego talentów muzycznych i plastycznych. Na przykładzie przedstawionego przedszkola dokładnie widać, że rzeczy takie jak niepełnosprawność czy pochodzenie nie są barierami kiedy zależy nam na drugiej osobie i kiedy staramy się dać mu to, co najlepsze. W przypadku Pani Andruszkiewicz łatwo zaobserwować, że Jej praca jest równocześnie Jej pasją. Stara się, aby każde dziecko było otoczone odpowiednią opieką i mogło rozwijać swoje zainteresowania. Cieszymy się zatem, że dzieci pochodzenia romskiego są traktowane na równi z innymi, a dzięki ludziom takim jak Pani Jolanta mogą czuć się doceniane i ważne. Dzięki temu spotkaniu dwóch odrębnych kultur, między dwojgiem ludzi tworzy się pewnego rodzaju symbioza, zależność niosąca korzyści dla obu stron. Cieszymy się, że Krystian Wesołowski spotkał na swojej drodze kompetentną i wierzącą w niego panią pedagog. Być może za kilka lat prace Krystiana będą wiele warte, a odkrywczynią jego talentu będzie właśnie Pani Andruszkiewicz.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-05-2010 o godz. 12:21:23 (1138 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wsparcie finansowe dla Świebodzic

News
Gmina Świebodzice w roku 2010 otrzymała kwotę 86 tysięcy złotych na poprawę sytuacji bytowej Romów w ramach realizacji rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej. Dofinansowanie zostanie przeznaczone między innymi na wyprawki szkolne, półkolonie dla dzieci oraz realizację projektów pt. „Czy Romowie znają swoje prawa i obowiązki” i „Cygańska noc – muzyka łagodzi obyczaje”. Świebodzice uczestniczą w programie MSWiA od roku 2005. Dzięki pieniądzom rządowym świebodziczanie pochodzenia romskiego uzyskali m.in. pomoc w remontach swoich mieszkań, a ich dzieci mogły wyjechać na letnie kolonie.

Źródło: swidnica24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-05-2010 o godz. 08:42:14 (930 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund