Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.232.38.214

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Słoweński Program na rzecz Romów

News
Słowenia: rządowa komisja zatwierdziła projekt Programu na rzecz Romów.

Słoweńska rządowa Komisja ds. Ochrony Społeczności Romskiej przyjęła pod koniec ubiegłego roku projekt krajowej strategii na rzecz Romów na lata 2010 – 2015. Jak powiedział, po zatwierdzeniu projektu, Minister Edukacji Igor Luksie, stowarzyszenia samorządowe oraz organizacje romskie mogą odtąd wysyłać swe uwagi dotyczącego dokumentu do Rządowego Urzędu ds. Mniejszości.

Dziennik „Dniewnik” określił przyjęty projekt narodowej strategii mianem długo oczekiwanego dokumentu, który w nadziei wielu osób przyczyni się do rozwiązania wielu kluczowych kwestii tworzących błędne koło w zagadnieniu ludności romskiej. W dokumencie opisano jednocześnie potencjalne problemy na drodze do jego wcielania w życie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-01-2010 o godz. 12:08:12 (862 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Raport Rady Europy

News
Republika Czech: Rada Europy opublikowała raport dotyczący języków mniejszości.

Komitet Ministrów Rady Europy opublikował pierwszy raport dotyczący sytuacji języków mniejszości w Czechach. Raport został przygotowany przez niezależnych ekspertów, którzy monitorują stosowanie Europejskiej Kart Języków Regionalnych i Mniejszości. Komitet Ministrów wezwał Republikę Czech do promocji świadomości i tolerancji w stosunku do języków regionalnych i mniejszości jako integralnej części historii Czech, zarówno w ogólnym obiegu na wszystkich szczeblach edukacji oraz w mediach.

Rząd w Pradze winien ponadto zdaniem ekspertów przyjąć bardziej złożoną politykę na rzecz ochrony i promocji niemieckiego i romskiego oraz stworzenia sprzyjających warunków dla ich używania w życiu publicznym. Za niezbędne uznano ponadto zapewnienie, ażeby mówienie po romsku w szkołach nie było zabronione ani krytykowane. Dodatkowo, Republika Czech winna poprawić ustawodawstwo dotyczące składów i kompetencji komitetów ds. mniejszości narodowych, tak aby przepisy te nie tworzyły barier dla wcielania w życie postanowień Karty, włącznie z tworzeniem szkół języka regionalnego i mniejszości oraz używania polskich nazw na znakach topograficznych.

Wreszcie, Komitet Ministrów wezwał Republikę Czech do umożliwienia nauczania po słowacku, romsku i niemiecku we współpracy z osobami mówiącymi w tych językach. W ramach Karty w Republice Czech chronione są języki: polski, słowacki, niemiecki i romski.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-01-2010 o godz. 13:22:29 (858 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Partia Romów

News
Hiszpania: Romowie z Jerez chcą stworzyć własną partię polityczną na wybory samorządowe.

Grupa Romów z Jerez de la Frontera prowadzi prace na rzecz utworzenia lokalnej partii w celu startu w zaplanowanych na wiosnę 2011 wyborach samorządowych. Rzecznik inicjatywy Luis Rebeco wyjaśnił, że intencją promotorów tej partii jest ażeby Romowie posiadali swą reprezentację w Radzie Miasta Jerez i stali się „rzecznikami” problemów swej społeczności.

Rebeco zapewnił, że ich społeczność nie ma problemów z integracją w Jerez, ale jak dodał nie znaczy to że nie ma innych potrzeb, które uzasadniałyby utworzenie partii. Orędownik inicjatywy ostrzega przed dużym wskaźnikiem wagarowania wśród romskiej młodzieży i zapewnił, że 30% spośród przedwcześnie porzuca szkołę. Luis Rebecco przypomniał, że Romowie są społecznością, która jest najbardziej dotknięta problemami mieszkaniowych, których wynikają z potrzeb odbudowy historycznych dzielnic.

Partia Romów z Jerez jak na razie nie ma nazwy i będzie pracowała od podstaw. Jej zarząd, które skład będzie dopiero tworzony w ciągu najbliższych tygodni składać się z 20 mężczyzn i kobiet romskich. Ideą autorów projektu jest osiągnięcie równowagi płci. Rebecco jest byłym bojówkarzem Partii Socjalistycznej PSOE – a w Jerez i w chwili obecnej jest delegatem Romani Union w Kadyksie, organizacji pozarządowej, która stanowi federację stowarzyszeń osób narodowości romskiej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 29-12-2009 o godz. 12:55:36 (832 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wesołych Świąt

News

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-12-2009 o godz. 14:27:57 (813 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kończy się nabór wniosków PO KL

News
Władza Wdrażająca Programy Europejskie informuje, że z dniem 30 grudnia 2009 r. o godz. 16:00 zostanie zakończony nabór wniosków w ramach konkursu nr 2 w Poddziałaniu 1.3.1 Projekty na rzecz społeczności romskiej Programu Kapitał Ludzki. Wnioski złożone po zakończeniu naboru zostaną pozostawione bez rozpatrzenia.

Dofinansowanie mogą uzyskać projekty obejmujące działania z zakresu zatrudnienia, edukacji, integracji społecznej i zdrowia, których realizacja przyczyni się do aktywizacji społeczno-zawodowej społeczności romskiej oraz ułatwi członkom tej społeczności wyjście z trudnej sytuacji i odnalezienie się na otwartym rynku pracy.

WWPE przypomina, że w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 1.3.1 Projekty na rzecz społeczności romskiej istnieje możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji dotyczących przygotowywanych przez Projektodawców wniosków o dofinansowanie.

Źródło: WWPE

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-12-2009 o godz. 15:37:29 (996 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne wizy?

News
Kanada ponagliła rząd w Budapeszcie do powstrzymania fali osób poszukujących azylu.

Nagła fala uchodźców węgierskich Romów poszukujących schronienia w Kanadzie sprawiła, iż kraj ten jest obecnie głównym źródłem napływu szukających schronienia imigrantów, co sprawiło, że Ottawa ponagliła Budapeszt do podjęcia energicznych działań przeciwko - jak to określono - „możliwym zorganizowanym elementom przestępczym”. Wprawdzie rząd kanadyjski nie zdecydował się jeszcze na przywrócenie wiz, co uczynił latem w stosunku do obywateli Czech, jednak nie wykluczył podjęcia takich działań po tym jak w okresie od kwietnia do czerwca do Kanady przybyła duża liczba imigrantów z Węgier, czyniąc ten kraj drugim źródłem imigracji po Meksyku i Czechach.

Jak podały media, Minister ds. Imigracji i Obywatelstwa Kanady Jason Kenney odbył podróż do Węgier celem wyrażenia swych obaw i przedyskutowania szczegółów strategii mających na celu zapewnienie, by osoby indywidualne, korzystające z braku wiz między oboma krajami i przyjeżdżające do Kanady były rzeczywistymi turystami. Kenney wcześniej zadawał pytania, czy czescy imigranci starający się o azyl, których znaczną część stanowili Romowie są rzeczywistymi ofiarami dyskryminacji.

Jak mówią eksperci śledzący na bieżąco tą sytuację powiedzieli, po decyzji w stosunku do Czech, która wywołała gniew i groźby odwetu ze strony Pragi i UE, w przypadku Węgier kanadyjski rząd zastosuje inne rozwiązanie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-12-2009 o godz. 14:49:02 (818 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Film o Romach w Walii

News
Walia: premiera krótkiego filmu na temat romskiego dziedzictwa w Pembrokeshire.

Krótki film na temat romskiego dziedzictwa w Walii miał swą premierę w teatrze w Pembrokeshire. Film, który został nakręcony przez młodzież z dwóch społeczności Wędrowców nosi tytuł „Wędrowni harfiści” i opowiada o rodzinie Wood, która w przeszłości przyniosła radość romskiej muzyki do Walii.

Według firmy Cinetig, która pomogło w powstaniu tego filmu - jak powiedział jego reżyser Gerald Conn - celem projektu było „było uczczenie romskiej kultury w Walii, która poprzez zaangażowanie współczesnych Wędrowców zyska nowy wymiar i pomoże w kreowaniu pozytywnego wizerunku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-12-2009 o godz. 08:19:40 (1343 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejny skandal na Słowacji

News
Słowacka publiczna firma budowlana zaoferowała Romom pieniądze za wyjazd z kraju.

Władze Koszyc, drugiego co wielkości miasta na Słowacji położonego na wschodzie kraju, w pobliżu granicy z Węgrami zapowiedziały wyburzenie dwóch bloków w cieszącej się złą opinią dzielnicy Lunik, składających się z 48 mieszkań zamieszkałych przez około 400 Romów. Jak się okazało, konieczność wysiedlania takich mieszkańców wymusza niekiedy miasto i jego podwykonawców do stosowania metod prawnie zakazanych. Jedna z pracownic Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zaoferowała Romom opłacenie im podróży autokarem do Belgii lub Wielkiej Brytanii oraz możliwość wyrobienia im paszportów. Pomimo, iż w pytaniu zawarta była informacja o powiązaniu Zakładu z władzami miejskimi Koszyc, to jednak ci ostatni zaprzeczają jakiemukolwiek swemu udziałowi w tej aferze.

Pracownica wyjaśniła, że działała na rozkaz swych przełożonych, zapewniając, iż propozycja ta skierowana była wyłącznie do rodzin chcących wyjechać ze Słowacji. Słowackie fundacje zajmujące się obroną praw mniejszości romskiej wyraziły swe niezadowolenie i przypomniały, że tego typu praktyki są na Słowacji powszechne.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-12-2009 o godz. 15:26:34 (1119 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Madonna wspiera Romów poprzez modę

News
Królowa popu - Madonna, postanowiła wykorzystać część swej obszernej garderoby pełnej modnych ubrań i gadżetów w celu udzielenia pomocy Romom w Europie Wschodniej. Chcąc udowodnić, że nawet coś tak zmiennego jak moda może dokonać zmian na świecie, swego czasu „Material girl” postanowiła podarować parę swych ulubionych butów Christiana Dior’a organizacji charytatywnej, która działa na rzecz edukacji dzieci. 51 –letnia piosenkarka osobiście złożyła swój autograf na butach zaprojektowanych przez słynnego kreatora i przekazała je organizacji Ovidiu Rom, która wystawi je na aukcji w najbliższym czasie.

Prezesem Fundacji jest nie kto inny, tylko Leslie Hawke, matka znanego hollywoodzkiego aktora, Ethane’a Hawke’a. Komentując decyzję szefostwa organizacji o przyjęciu na pokład czołowej piosenkarki powiedziała, że byli pod ogromnym wrażeniem przyjmując jej wsparcie, gdyż jest uosobieniem innowacyjności i wigoru, jak również potrafi dodawać ducha wszelkim przedsięwzięciom.

Pewien czas temu Madonna wdała się w spór dotyczący sytuacji Romów w Europie Wschodniej. Podczas swego sierpniowego koncertu w Budapeszcie wezwała swych fanów do zaprzestania dyskryminacji Romów – komentarz ten spowodował buczenie tysięcy fanów w momencie gdy występowała na scenie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-12-2009 o godz. 09:56:18 (938 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 24

News
Ukazał się 24 numer Romano Atmo – ostatni już w tym roku. Jest to numer świąteczny, który zamyka naszą dotychczasową czteroletnią działalność wydawniczą. Mamy nadzieję, że przed nami jeszcze wiele lat pracy z Romano Atmo. W numerze jak zwykle wiele ciekawych informacji, artykułów i zdjęć związanych z Romami. Jest to już kolejny numer, w którym piszemy w trzech językach, nie tylko w polskim, romskim, ale i w angielskim.

Zaczynamy od Newsów, a w nich piszemy m.in. o romskim getcie na Słowacji, o niepewnej budowie Centrum Kultury i Edukacji Romów w Radomiu czy o edukacyjnej wyprawie Romów z Ostrołęki. Wspominamy również o braku zgody na budowę świetlicy dla Romów w Limanowej. W Newsach można jeszcze przeczytać o projektach na rzecz Romów w Kłodzku.

W naszym stałym dziale – Romowie na Świecie – tym razem piszemy o Romach w Macedonii.

Jednym z głównych tematów tego numeru jest artykuł pod tytułem Romowie Mają Talent, w którym przedstawiamy Romów biorących udział w popularnym programie telewizyjnym. Prezentujemy finalistkę tego programu - Jessicę Merstein oraz rozmawiamy z Rolandem Bilickim z Olsztyna.

Czołową pozycją tego numeru są reportaże z wydarzeń związanych z Romami, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. Piszemy o konferencji OBWE dotyczącej praw człowieka i demokracji, o Krajowych Warsztatach przeciw dyskryminacji zorganizowanych przez Helsińską Fundację Praw Człowieka czy o wykładzie „Romowie obecni wśród nas, lecz nieznani” dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starogardzie Gdańskim. Poza tym opisujemy radomski Festiwal Kultury Romskiej oraz uroczystość odsłonięcia pomnika ku czci Romów pomordowanych przez hitlerowców na Lubelszczyźnie. Wspominamy również o nagrodzie Kalo Czangalo dla Adama Bartosza na festiwalu filmów o tematyce romskiej na Słowacji.

Kolejną atrakcją tego numeru jest z zespołem Ćaći Vorba, który łączy tradycyjną muzykę romską z melodiami innych kultur.

Piszemy również o projektach w ramach Komponentu Romskiego, o Romskim Muzeum w Tarnowie czy o wybitnym kompozytorze romskim Edwardzie Dębickim, założycielu Zespołu Pieśni i Tańca TERNO. Z kolei w artykule pt. To był początek nowych wyzwań, podsumowujemy działalność Związku Romów Polskich w 2009 roku.

Numer dopełniają nasze stałe działy. W Bibliotece, w której prezentujemy Nowości Wydawnicze o tematyce romskiej – w tym numerze książka Potępienie Miklosza, czyli tajemnice Króla Czardasza. W Modzie i Urodzie, w tym numerze gości u nas Sylwestrowe szaleństwo, czyli makijaż oraz kreacje sylwestrowe. W dziale Horoskop oczywiście przepowiednie na 2010 rok.

Jako, że to numer świąteczny, przedstawiamy również rozprawkę o Bożym Narodzeniu oraz wiersze autorstwa pani Barbary Filipowskiej i pana Leonarda Jaworskiego.

Przypominamy, że nasze pismo można nabyć w ramach prenumeraty: cena - tylko - 5zł.


Wysłany przez admin_zrp dnia 09-12-2009 o godz. 13:04:05 (1134 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund