Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
3.235.172.213

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Warsztat przeciwko dyskryminacji

News
Krajowy Warsztat na temat Przeciwdziałania Dyskryminacji, 30 września 2009 r. Warszawa.

30 września br. Sekretarz Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu w Szczecinku Mateusz Babicki uczestniczył w zorganizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowiek Krajowym Warsztacie poświęconym przeciwdziałaniu dyskryminacji.

Punktem wyjścia do dyskusji prowadzonej przez uczestników spotkania był Raport o Zjawisku Nietolerancji w Polsce za rok 2008 przygotowany wspólnie przez działaczki Helsińskiej Fundacji: Dorotę Hall i Agnieszkę Mikulską. Delegaci wymieniali swe uwagi na temat wspomnianego Raportu. Podczas Warsztatu omawiane były ponadto zagadnienia dotyczące „non – discrimination mainstreaming” oraz korzyści wynikające ze społeczeństwa różnorodnego.

Kwestie dyskryminacji w stosunku do mniejszości narodowych i etnicznych były jednym z wielu omawianych rodzajów dyskryminacji. Wszyscy zgromadzeni byli zgodni w kwestii niezadowolenia i ciągłego braku w Polsce jednolitego aktu prawnego, który w sposób kompleksowy omawiałby problematykę dyskryminacji oraz sposoby walki z nią. Przedstawiciele organizacji pozarządowych wyrażali swą krytykę w stosunku do niedostatecznej ich zdaniem walki z dyskryminacją prowadzoną przez organy rządowe. Delegaci zrzeszeń społeczeństwa obywatelskiego na rzecz obrony praw jednostek omawiali własne doświadczenia dyskryminacyjnego traktowania.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-10-2009 o godz. 11:14:00 (879 odsłon)
(Czytaj więcej... | 3738 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Romano Atmo 23 już dostępne!

News
Ukazał się 23 numer Romano Atmo – przedostatni  już w tym roku. W numerze jak zwykle wiele ciekawych informacji, artykułów i zdjęć związanych z Romami.

Zaczynamy od Newsów, a w nich piszemy m.in. o romskim przedszkolu w Poznaniu, o konkursie dla młodzieży, który organizuje Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, wspominamy o XVIII posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W Newsach można jeszcze przeczytać o tym jak Madonna została wygwizdana podczas swojego koncertu, gdy ujęła się za Romami czy o schwytaniu zabójców Romów na Węgrzech.

W naszym stałym dziale – Romowie na Świecie – tym razem piszemy o Romach na Węgrzech.

Jednym z głównych tematów tego numeru jest artykuł o Asystentach Zawodowo – Socjalnych w projekcie Innowacyjni Romowie na rynku pracy współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Czołową pozycją tego numeru jest również reportaż z pikniku romskiego, który odbył się w Szczecinku pod nazwą „Poezja w rytmie Czardasza”. Kolejną atrakcją jest wywiad z Karolem Gierlińskim, autorem romskiego elementarza. Piszemy również o koloniach letnich dzieci romskich ze świetlicy Ćhavorytko w Gorzowie Wielkopolskim, o Romach z Otwocka w nowym cyklu reportaży Romowie prosto z Polski czy o II Ogólnopolskim Festiwalu Romskich Zespołów Dziecięcych „Muzyka łagodzi obyczaje”.

Numer dopełniają nasze stałe działy, takie jak: Prawo na co dzień, Kuchnia i Horoskop.

Przypominamy, że nasze pismo można nabyć w ramach prenumeraty: cena - tylko - 5zł.


Wysłany przez admin_zrp dnia 19-10-2009 o godz. 09:11:04 (827 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romski Fundusz Edukacyjny

News
Konferencja Darczyńców na rzecz Romskiego Funduszu Edukacyjnego, 11 – 12 listopada 2009 – Bruksela.

Celem najwyższej rangi Konferencji Darczyńców, która odbędzie się w dniach 11 i 12 listopada 2009 roku w Brukseli, jest pozyskanie środków na wsparcie Romskiego Funduszu Edukacyjnego. Konferencja organizowana jest pod szyldem szwedzkiego przewodnictwa w UE wraz z Bankiem Światowym i Instytutem Społeczeństwa Otwartego (OSI). Gośćmi spotkania będą Ngozi Okonjo – Iweala, Dyrektor Zarządzająca w Banku Światowym oraz George Soros, przewodniczący i założyciel Instytutu Społeczeństwa Otwartego.

Realizacja głównego celu konferencji - pozyskanie środków - umożliwi Romskiemu Funduszowi Edukacyjnemu (REF) kontynuowanie swej pracy do końca trwania Dekady Integracji Romów 2015. W czasie konferencji członkowie REF poinformują wszystkich obecnych i potencjalnych nowych darczyńców o osiągnięciach Funduszu od czasu jego powołania w 2005 i jego wizji na dalsze lata Dekady.

Podsumowaniem zebrania będzie zorganizowanie konferencji prasowej w celu nadania wydarzeniu dodatkowej zauważalności na arenie międzynarodowej. Więcej informacji na temat konferencji można uzyskać piszą pod adres donorconference@romaeducationfund.org lub telefonicznie: +32 2 504 0990, fax + 32 2 504 0999.

Źródło: ERIO

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-10-2009 o godz. 11:51:17 (996 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Piszę, czytam i rysuję

News
We wrześniu ukazała się kolejna pozycja wydawnicza naszego stowarzyszenia. „Piszę, czytam i rysuję” to książka edukacyjna, którą Związek Romów Polskich wydał z myślą o dzieciach romskich. Ma ona zachęcić je do nauki oraz przyczynić się do wyrównania braków edukacyjnych.

„Piszę, czytam i rysuję” to pozycja dwujęzyczna, która napisana została w języku polskim i romskim. Stworzenie książki edukacyjnej dla dzieci romskich nie jest rzeczą łatwą do zrobienia, gdyż jest to praca czasochłonna, w którą trzeba włożyć dużo wysiłku i poświęcenia. Przede wszystkim trzeba doskonale znać środowisko romskie, tradycję i kulturę. Trzeba mieć także styczność z romskimi dziećmi, wiedzieć z jakimi problemami się zmagają.

Autorka książki – Anna Szymańska – jest osobą pochodzenia romskiego. Na co dzień przebywa i pracuje z dziećmi romskimi, gdyż pełni rolę asystenta romskiego w szczecineckiej świetlicy integracyjnej. Dlatego też doskonale wie, czego potrzebują dzieci romskie i jak można im pomóc w nauce.

Materiał zawarty w książce przydatny jest zarówno dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i tych, które rozpoczęły już i kontynuują edukację na poziomie klas I – IV. Książka zawiera w swej treści podstawowe zwroty i wyrażenia z dnia codziennego, zabawy logiczne, czytanki, malowanki, krzyżówki, rebusy, labirynty, zadania matematyczne i inne zagadki, które rozwijają koordynację wzrokowo – manualną dzieci. Publikacja jest czytelna, aby dzieci romskie mogły z łatwością się z niej uczyć oraz prawidłowo odczytywać zawarte w niej teksty i zadania. Ubarwiona jest kolorowymi ilustracjami, które w większości nawiązują do treści zawartej w książce i przykuwają większe zainteresowanie dzieci.

Jest to pierwsza w Polsce książka wydana w ten właśnie sposób, wszystkie zawarte w niej polecenia są napisane w języku polskim i romskim, dzięki czemu dzieci romskie będą mogły uczyć się jednocześnie w dwóch językach. Wszystkie w niej zagadnienia przygotowane są w taki sposób, aby każde dziecko romskie znalazło coś dla siebie.

Związek Romów Polskich już od dawna zachęca dzieci romskie do nauki i robi wszystko, aby te dzieci się dobrze uczyły i uczęszczały do szkoły, bo z całą pewnością edukacja jest jednym z najważniejszych priorytetów w życiu.

        

Projekt zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-10-2009 o godz. 13:31:33 (1664 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Dźipen w MP3

News
Wszystkich zainteresowanych cotygodniowymi romskimi audycjami radiowymi w Radiu Koszalin - Romano Dźipen - informujemy, że od tego miesiąca najnowsze audycje dostępne są na naszej stronie internetowej. Chętnych do pobrania audycji w formacie MP3 zapraszamy tutaj.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-10-2009 o godz. 08:55:15 (874 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kampania przeciw dyskryminacji

News
Facebook - kampania przeciw „wioskom odosobnienia”

Inicjatywa ta jest częścią kampanii „Głos Romów”, która prowadzona jest w odpowiedzi na tworzenie przez francuskie władze ośrodków częściowego internowania, nazywanych „wioskami odosobnienia”. Wstęp do tych ośrodków jest zakazany i obejmuje również media i rodziny mieszkańców, a same ośrodki są całodobowo pilnowane przez strażników, przez wszystkie dni tygodnia. Fałszywe pogłoski na temat tych działań dodatkowo napędzają powszechny i obecny wciąż antycyganizm. Sami zaś Romowie stają się surowcem dla pozbawionych skrupułów zawodowców z biura ds. biznesu.

Należy zatrzymać rozprzestrzenianie się tej fali nagonki, dołączając w tym celu do kampanii prowadzonej na Facebooku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-10-2009 o godz. 12:27:54 (871 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu za nami

News
XVIII posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych

Dnia 23 września miało miejsce XVIII posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Uczestnikami byli przedstawiciele Rządu RP, wiceprzewodniczący Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej poseł Ryszard Gala, przedstawiciele mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym a także zaproszeni eksperci.

W trakcie posiedzenia omawiano praktyczne możliwości korzystania z preferencji wyborczych stosowanych w ordynacji wyborczej do Sejmu RP oraz ordynacjach wyborczych do parlamentów w innych krajach Unii Europejskiej. Ustalono, że konieczne jest podejmowanie kolejnych kroków zmierzających do zapewnienia pełniejszej reprezentacji mniejszości narodowych i etnicznych w Sejmie RP. W celu opracowania projektu opinii w tej sprawie, uczestnicy posiedzenia wyłonili komitet redakcyjny.

Jednym z głównych wątków posiedzenia były zagadnienia związane z planowanym na 2011 rok powszechnego spisem ludności i mieszkań. Komisja zaakceptowała także definicję narodowości, która znajdzie zastosowanie w formularzach spisowych. Uznała również, iż prace nad definicją języka ojczystego będą kontynuowane.

Kolejne posiedzenie Komisji odbędzie się 16 grudnia br. w Warszawie.

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-10-2009 o godz. 15:12:15 (863 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowy regulamin już jest!

News
Wszystkich studentów pochodzenia romskiego prosimy o szczegółowe zapoznanie się z nowym regulaminem dotyczącym stypendiów dla osób pochodzenia romskiego w roku akademickim 2009/2010, który znajduje się tutaj.

Jednocześnie informujemy, że studenci bez względu na to czy już pobierali stypendium czy też będą ubiegać się o stypendium po raz pierwszy są zobowiązani do złożenia wszystkich dokumentów łącznie z kartą zgłoszeniową (wszystkie niezbędne wnioski znajdują się tutaj). Wszystkie zaświadczenia powinny być w oryginale - w przypadku, gdy jest to ksero dokument musi być poświadczony pieczątką o treści „za zgodność z oryginałem” i potwierdzone pieczęcią instytucji, która wydajezaświadczenie.

UWAGA! Prosimy o dołączenie osobnego dokumentu o informacji o aktualnym adresie zamieszkania (może być w formie pisemnego oświadczenia).

Termin składania wniosków upływa 30 października 2009 roku.

Projekt realizowany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-10-2009 o godz. 15:40:13 (845 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Przedstawiciele ECRI w Warszawie

News
W dniu 23 września przedstawiciele Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji - Vigen Kocharyan  i Nils Muiznieks oraz Sekretarz Wykonawczy ECRI Stephanos Stavoros spotkali się z członkami Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a także przedstawicielami resortu spraw wewnętrznych i administracji. Spotkaniu przewodniczył Sekretarz Stanu w MSWiA Pan Tomasz Siemoniak.

Podczas spotkania z członkami ECRI omawiana była kwestia współpracy poszczególnych ministerstw i instytucji takich jak MSWiA, prokuratura czy Policja, w których kompetencjach leżą sprawy rasizmu i dyskryminacji. Jednym z tematów było funkcjonowanie Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Nie zabrakło również rozmów na temat monitorowania incydentów o podłożu rasistowskim, ksenofobicznym i dyskryminacyjnym na tle wyznania, narodowości lub pochodzenia etnicznego oraz integracji cudzoziemców ze społeczeństwem polskim. Mówiono również o prowadzonych pracach w związku z tworzeniem niezależnego organu uprawnionego do rozpatrywania skarg na działalność i zachowania funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji.

Dzień wcześniej z przedstawicielami Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji spotkał się członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Pan Roman Chojnacki. Spotkanie dotyczyło mniejszości romskiej w Polsce.

Powołana do życia na Szczycie Wiedeńskim Rady Europy w 1993 roku ECRI działa na rzecz utrwalenia gwarancji prawnych i politycznych wobec wszelkich przejawów rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i nietolerancji. Dokonuje ona ocen skuteczności obowiązujących środków krajowych i międzynarodowych celem ich wzmocnienia, tam gdzie jest to konieczne, oraz zachęca do podejmowania odpowiednich działań na szczeblu lokalnym, krajowym i europejskim.

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-10-2009 o godz. 11:57:56 (935 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 4)

 Węgierscy Romowie chcą emigrować

News
Orban Kolompar z Krajowej Rady ds. Romów na Węgrzech (OCO) powiedział dziennikarzom w przerwie posiedzenia organu, że wyjazdy z kraju nie rozwiążą problemów społeczności romskiej. Krajowy Komitet OCO zebrał się po tym jak duże grupy Romów w Budapeszcie, jak i innych częściach wyrażały swe zamiary osiedlenia się w innych krajach na skutek ostatniej serii zabójstw oraz dyskryminacji, jakiej doświadczali członkowie społeczności.

Krajowa Rada poprosiła wszystkich Romów o pozostanie w swym kraju, gdyż nie ma pewności, że za granicą spotka ich lepszy los. Kolompar stwierdził, że zadaniem romskich polityków oraz całej elity politycznej jest doprowadzenie do takiej sytuacji, żeby ludzie nie byli zmuszani do opuszczania swego kraju. Podkreślił także wagę potrzeby nowych przepisów, tak aby Romowie i osoby innych narodowości mogli wspólnie budować pełen zgody kraj.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-09-2009 o godz. 08:53:29 (934 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.16 sekund