Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.232.38.214

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Lubański Festiwal Kultury Romskiej

News
29 sierpnia odbył się II Lubański Festiwal Kultury Romskiej „Cygański Tabor”, który zgromadził w rynku miasta rzeszę publiczności.

Po raz kolejny okazało się, że muzyka i kultura romska ma także wśród mieszkańców Lubania rzeszę oddanych zwolenników. Skoczne rytmy, żywiołowe tańce, barwne stroje i niepowtarzalny klimat romskich utworów sprawił, że publiczność bawiła się znakomicie. Na scenie zaprezentowali się artyści z zespołów „Perła i Bracia” z Łodzi, „Vanessa i Sorba” z Zielonej Góry oraz „Romen” z Płocka.

Źródło: luban24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-09-2009 o godz. 11:17:06 (1069 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 22

News
Nowy – dwudziesty drugi już – numer Romano Atmo jest już dostępny. W numerze jak zwykle wiele nowych informacji ze świata Romów, ciekawe artykuły oraz atrakcyjne, kolorowe zdjęcia.

Jak zawsze numer zaczynamy od Newsów z kraju i ze świata, w których tym razem piszemy m.in. o sierpniowej uroczystości z okazji 65. rocznicy likwidacji przez Niemców obozu Romów w Birkenau, piszemy również o planowanej konferencji w Londynie pod hasłem „Ekstremizm a Romowie i Sinti w Europie”. Wspominamy o zdelegalizowaniu Gwardii Węgierskiej, skrajnie-prawicowej organizacji antyromskiej działającej na Węgrzech oraz o wprowadzeniu wiz przez dla obywateli Czech przez Kanadę. Przypominamy także letnie festiwale romskie: w Szczecinie, Lubinie, Jaśle czy Glinojecku.

W naszym stałym cyklu Romowie na świecie, tym razem piszemy o Romach w Kosowie. W artykule Mały Wielki Człowiek po raz kolejny wspominamy Vanię de Gila, bodajże najbardziej cenionego Roma w środowisku naukowym. Przedstawiamy nowości wydawnicze o Romach, czyli dwa opracowania Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, pod tytułem Kobieta w środowisku romskim oraz Romowie – Koczownictwo, osiadły tryb życia – wybór konieczność czy przymus?

W nowym numerze piszemy również o projektach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, „Innowacyjni Romowie na rynku pracy” oraz „Romska Szkoła Umiejętności”. W numerze prezentujemy również dwa bardzo atrakcyjne artykuły o cyklicznych wydarzeniach dotyczących Romów a mianowicie o „Międzynarodowych Spotkaniach Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa” w Gorzowie Wielkopolskim oraz o Międzynarodowym Taborze Pamięci Romów w Tarnowie.

W cyklu artyści romskiej sceny muzycznej przedstawiamy Roberta Gabora, jednego z najlepszych skrzypków w Polsce a w dziale Romowie i Sport, tym razem na naszych lamach gości Rom z Portugalii, Ricardo Quaresma, piłkarz narodowej reprezentacji Portugalii.

Ponadto w nowym Romano Atmo nasze stałe działy: Prawo na co dzień, Edukacja, Kuchnia oraz Horoskop.

Przypominamy, że nasze pismo można nabyć w ramach prenumeraty: cena - tylko - 5zł.


Wysłany przez admin_zrp dnia 03-09-2009 o godz. 15:56:07 (894 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Rocznicowe oświadczenie

News
Oświadczenie polskich Romów z okazji 70 – rocznicy wybuchu II wojny światowej.

My Romowie, mieszkańcy Rzeczpospolitej Polskiej od ponad prawie 600 lat, którzy tak wiele wycierpieliśmy podczas trwania tego największego i najstraszliwszego w skutkach konfliktu w dziejach ludzkości, dzisiejszego dnia skupiamy wszystkie swoje myśli wokół pamięci o wszystkich ofiarach tej wojny, niezależnie od ich rasy, narodowości, religii, poziomu zamożności, wykształcenia czy poglądów politycznych.

Romowie, jak mało który naród na świecie wiedzą co znaczy rasizm, dyskryminacja, prześladowania, ludobójstwo czy wysiedlenia. Podawana oficjalnie liczba 500.000 romskich ofiar II wojny światowej jest bardzo mocno zaniżona, co potwierdza sam orędownik pamięci o Holocauście i zwolennik rozliczania jego sprawców Szymon Viesenthal, który wspominał o co najmniej  2 milionach Romów, którzy zmarli w hitlerowskich gettach i obozach masowej zagłady.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż II wojna światowa i jej okrucieństwa były inicjatywą władz hitlerowskich Niemiec, które kierowały się chorą nienawiścią do Żydów, Romów, narodów słowiańskich, a także innych grup społecznych, które w ich odczuciu stanowiły gorszy i niepożądany element społeczeństwa. To właśnie nazistowskie dzielenie ludzi na lepszych i gorszych, wartościowych i zupełnie niepotrzebnych, na „panów” i „niewolników” doprowadziło do tej najbardziej krwawej wojny w dziejach ludzkości.

W przeszłości Romowie nigdy nie angażowali się w sprawy polityczne, nie rościli pretensji terytorialnych ani prowadzili jakiejkolwiek działalności o antypaństwowym charakterze, a ponadto nie posiadając własnego państwa chętnie przyjmowali religie i języki państw na których przebywali. Pomimo tego naziści przeznaczyli ich do całkowitej zagłady, nie zważając na fakt ich kilkusetletniej obecności w kulturze i społeczności europejskiej oraz ich pozytywnych relacji z otoczeniem w swych miejscach zamieszkania.

Obowiązkiem przyszłych pokoleń jest pamiętać o tragedii jaka rozpoczęła się 70 lat temu, a w szczególności o dramatach osób, które doświadczyły tych cierpień. Najważniejszym jednak zadaniem jest walka z wszelkimi rodzajami rasizmu, dyskryminacji oraz nienawiści na tle narodowym i etnicznym. Walka ta musi być prowadzona we wszystkich miejscach świata i na wszelkich szczeblach, tak aby tragedia sprzed 70 jaką my Romowie i inne narody wówczas przeżyliśmy nigdy więcej się nie powtórzyła.

Wysłany przez admin_zrp dnia 01-09-2009 o godz. 08:07:45 (811 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Znalezione w sieci

News
Wszystkich interesujących się kulturą i tradycją romską zachęcamy do zapoznania się z dwoma ciekawymi linkami:

- wywiadem z polskim Romem Edwardem Dębickim, założycielem Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej, dyrektora artystycznego Międzynarodowych Spotkań Zespołów Cygańskich „Romane Dyvesa” http://www.regionalna.pl/index.php/rozrywka/90-cyganie-w-lunie

- z blogiem dotyczącym Romów, prowadzonym przez dr Agnieszkę Kowarską http://przywodztwouromow.blox.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-08-2009 o godz. 10:42:37 (869 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konferencja w Londynie

News
W dniach 10 i 11 września br. w Londynie odbędzie się konferencja pod hasłem „Ekstremizm a Romowie i Sinti w Europie. Wyzwania, Ryzyko i Odpowiedzi”. Konferencja jest finansowana i wspierana przez Biuro Demokratycznych Instytucji i Praw Człowieka OBWE, a jej współorganizatorem jest Uniwersytet w Londynie, na którym odbędzie się to spotkanie. Tematyka konferencji skupiać się będzie wokół poszukiwania analogii między obecnymi, a dawnymi formami rasizmu i ksenofobii, a także roli mediów i sposobu prowadzenia debaty politycznej. Omawiane będą też zagrożenia dla spójności społecznej, płynące z ekstremizmu, a także odpowiedzi na nie ze strony przedstawicieli świata polityki, prawa i społeczności Romów oraz Sinti.

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-08-2009 o godz. 10:33:41 (1791 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne badania pokazują dyskryminację

News
Oświadczenie Komisarza UE Thomasa Hammarberga: poszukiwania na podstawie religii czy pochodzenia etnicznego nie są skuteczne.

Członkowie grup mniejszości są znacznie częściej niż pozostałe osoby zatrzymywani przez policję, proszeni o dokumenty tożsamości, pytani oraz poszukiwani. Są oni ofiarami „etnicznego profilowania”, formy dyskryminacji, która jest obecnie bardzo powszechna w Europie. Takie metody kłócą się z przyjętymi standardami praw człowieka. Ponadto mogą przynosić skutki odwrotne do zamierzonych, gdyż będą zniechęcać te osoby do współpracy z Policją. Badania prowadzone przez Agencję Praw Podstawowych UE wykazują, iż grupy mniejszości czują się dotknięte sposobem w jaki Policja typuje osoby zatrzymania i przeszukania. Nic więc dziwnego, że wiele z tych osób czuje się jak podejrzani, źle odbierani i niemile widziani w tych społeczeństwach. Ostatni raport Agencji dotyczący muzułmanów, przygotowany w oparciu o wywiady przeprowadzone w 14 krajach europejskich, pokazuje iż 1 muzułmanin na 4 został zatrzymany przez Policję na przestrzeni ostatniego roku, a 40% z było przekonanych, iż stało się tak z powodu ich statusu imigranta lub członka mniejszości. Wielu z nich było zatrzymywanych więcej niż raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy (średnia to 3 razy).


Wysłany przez admin_zrp dnia 24-08-2009 o godz. 15:48:26 (866 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 UWAGA studenci romscy!

News
Zmiana regulaminu stypendiów dla studentów romskich

Uwaga studenci ubiegający się o stypendium w roku szkolnym 2009/2010. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji postanowiło zmienić regulamin konkursu stypendialnego dla studentów romskich studiujących w roku akademickim 2009/2010.

Prosimy studentów o baczne obserwowanie naszej strony internetowej, na której będziemy umieszczać wszelkie informacje odnośnie nowego regulaminu, które przekaże nam  MSWiA.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-08-2009 o godz. 10:03:10 (949 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie chorują na odrę

News
Jak podają media, Romowie z Puław zaczęli chorować na odrę. Sytuacja ta spotkała się z natychmiastową reakcją ze strony miasta. Odra jest chorobą zakaźną, przenoszoną w bardzo prosty sposób - drogą kropelkową. Aby zapobiec epidemii, władze miasta wspólnie z sanepidem podjęły decyzję o szczepieniach, którym poddane zostały nie tylko dzieci, ale i dorośli. Za akcję szczepienia miasto zapłaciło ze swoich funduszy. Wszystkie przypadki zachorowań na odrę odnotowano wśród społeczności romskiej. Łącznie zaszczepiono około 30 osób narodowości romskiej, zamieszkujących w tym mieście.

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-08-2009 o godz. 15:30:23 (1139 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Stowarzyszenie Dziennikarzy Romskich

News
Po trzech latach starań, w Rumunii powołano do życia Stowarzyszenie Dziennikarzy Romskich (AJRr). Według relacji prasowych projekt jest wynikiem inicjatywy oraz finansowania ze strony Ośrodka Niezależnego Dziennikarstwa (CJI) i wspierany przez organizację Amare Romentza.

Głównym celem stowarzyszenia jest poprawa standardów pracy mediów w relacjach Romowie – mass media. W związku z powyższym, organizacja chce zorganizować szkolenie dla dziennikarzy ogólnokrajowych mediów, którzy relacjonują sprawy dotyczące mniejszości romskiej, tak aby eliminowane były stereotypy i uprzedzenia. Ponadto celem AJRr będzie monitorowanie relacji w mediach pod kątem Romów i zwracanie uwagi, czy treści emitowanych materiałów nie naruszają zasad obiektywności.

Stowarzyszenie pragnie podjąć współpracę z każdą organizacją romską, która ma te same cele i jest zainteresowana uzyskaniem doświadczenia podczas szkoleń z zakresu działalności organizacji pozarządowych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-08-2009 o godz. 09:12:02 (1030 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Profanacja romskich grobów - oświadczenie i apel

News
W nocy z 13 na 14 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Szczecinku miało miejsce straszliwe wydarzenie. Nieznani sprawcy kompletnie zdemolowali 3 groby romskie. Jednakże nie poprzestali tylko na dewastowaniu, lecz również, co budzi największe oburzenie, otwierali trumny w poszukiwaniu bliżej nieokreślonych kosztowności.

Związek Romów Polskich zażądał od Komendy Głównej Policji oraz MSWiA objęcia nadzoru nad prowadzonym w tej sprawie śledztwem. Całe środowisko romskie w Szczecinku, jak również polskie, jest oburzone zaistniałym faktem. Osoby, których bliskich groby zostały zbezczeszczone, ufundowały nagrodę pieniężną w zamian za pomoc w odnalezieniu sprawców.

Jako działające prawie 10 lat stowarzyszenie romskie bardzo irytuje nas fakt, iż niektóre osoby usiłują wytłumaczyć to przykre wydarzenie, jako element rywalizacji prowadzonej między sobą przez Romów. Autorzy tego rodzaju stwierdzeń powinni jednak wcześniej zapoznać się z romską kulturą i tradycją, która jednoznacznie określa zmarłego, jego ciało i mogiłę jako nietykalne. Zakazuje ona jakiegokolwiek hańbienia zmarłego, tak w sensie duchowym, jak i fizycznym, niezależnie od tego czy był on przyjacielem czy też wrogiem. Czasem można wręcz odnieść wrażenie, iż podejmowane są próby przerzucenia całej odpowiedzialności za wspomniany czyn na Romów, odsuwając tym samym cień podejrzenia od rzeczywistych sprawców, którymi niemal na 100% nie są Romowie.

Mamy zatem nadzieję, iż wszelkie następne wypowiedzi na temat Romów będą bazowały na rzetelnych i sprawdzonych informacjach, a nie na mitach i rozpowszechnianych plotkach. Rola źródła rzetelnych informacji będzie dla nas wielką przyjemnością.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-08-2009 o godz. 15:41:39 (1053 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.17 sekund