Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.232.38.214

Związek Romów Polskich: News

Przeszukaj ten temat:   
[ Wróć na stronę główną | Wybierz nowy temat ]

 Sprofanowano romskie groby w Szczecinku

News
W nocy z 13 na 14 sierpnia br. na cmentarzu komunalnym w Szczecinku sprofanowane zostały trzy groby romskie. Nieznani sprawcy nie tylko zniszczyli nagrobki, ale również otworzyli trumny, prawdopodobnie w poszukiwaniu wartościowych przedmiotów. Ten wyjątkowo haniebny i nikczemny akt wandalizmu wzburzył nie tylko całą społeczność romską w Szczecinku, lecz także miejscowe władze oraz duchowieństwo.

Szczecinecka Policja prowadzi w tej bulwersującej sprawie intensywne śledztwo, a rodzina wyznaczyła nagrodę w wysokości 5.000 zł. za dostarczenie informacji istotnych dla prowadzonego dochodzenia.

Dla Romów poszanowanie pamięci o zmarłych jest sprawą niezwykle istotną, która zajmuje niezwykle ważne miejsce w romskiej tradycji i kulturze, a której należny jest olbrzymi respekt i poszanowanie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-08-2009 o godz. 15:45:46 (1118 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Sporu o wizy ciąg dalszy

News
UE wyraziła nadzieję na szybkie zakończenie kanadyjsko – czeskiego sporu wizowego.

Unia Europejska wyraziła nadzieję, iż Kanada wkrótce zrezygnuje ze swego żądania by obywatele Czech musieli posiadać wizy przy wjeździe do Kanady. Jak podkreślają unijni oficjele trójstronne spotkanie, które miało miejsce pod koniec lipca przebiegało w bardzo konstruktywnej atmosferze. Przyczyną sporu jest nałożenie na obywateli Czech obowiązku posiadania wiz wjazdowych, które spowodowane jest dużą liczbą podań o azyl ze strony romskich posiadaczy paszportów Republiki Czech.

W odpowiedzi rząd w Pradze wprowadził analogiczne procedury dla kanadyjskich biznesmenów i turystów, a ponadto chce by inne państwa członkowskie uczyniły to samo w ramach solidarności. Jest jednak pewna liczba państw, które są niechętne takiemu rozwiązaniu. Wielka Brytania na przykład traktuje Kanadę jako kluczowego partnera w NATO i w Brytyjskiej Wspólnocie Narodów, co czyni wręcz nieprawdopodobnym uczynienie przez nią takiego kroku wobec swej byłej kolonii. Urzędnicy Komisji określają kanadyjskie wizy jako rzecz niedopuszczalną, jednakże nie będą proponować środków odwetowych dopóki są szanse na dialog.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-08-2009 o godz. 09:14:41 (823 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Komisja Europejska: nowe projekty dla Romów

News
Komisja Europejska: 5 milionów Euro na wnioski projektowe z zakresu integracji społecznej Romów.

Komitet Generalny Polityki Regionalnej, wchodzący w skład Komisji Europejskiej ogłosił nabór projektów celem rozwoju projektu pilotażowego, który ma na celu integrację społeczną Romów na terenie całej Europy. Budżet opiewa na kwotę 5 milionów Euro. Celem naboru wniosków jest poprawa projektu pilotażowego UE poprzez nabór wniosków, które obejmują trzy niezależne i odrębne dziedziny odnoszące się do następujących obszarów interwencji: opieka i edukacja wczesnoszkolna, samozatrudnienie i mikropożyczki, informowanie i podnoszenie świadomości. Organizacje pożytku publicznego, zarówno pozarządowe jak i instytucje publiczne zainteresowane złożeniem wniosku winny nadesłać swe podania do dnia 25 września 2009 do Komitetu Generalnego ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-08-2009 o godz. 08:54:30 (1188 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Komisarz UE skrytykował Czechy za Romów

News
Jacques Barrot, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa powiedział w lipcu, że Czechy jednoznacznie popełniły „poważne błędy” w swej polityce w stosunku do obywateli narodowości romskiej, która to zmusiła ich do poszukiwania azylu w Kanadzie.

Krytyka podejścia Czechów w stosunku do Romów nasiliła się po publikacji przez Słowacką Agencję Prasową (TASR) raportu w oparciu o informacje od Niemieckiej Agencji Prasowej (DPA), który pokazuje, że liczba próśb czeskich Romów o azyl w Kanadzie wzrosła z kilkudziesięciu w 2006 r. do 3000 w okresie od zniesienia przez Kanadę wiz dla obywateli Czech w październiku 2007 do momentu ich ponownego wprowadzenia przed kilkoma tygodniami. Nadużywanie tego prawa doprowadziło to sporu dyplomatycznego między Czechami a Kanadą w wyniku którego odwołany został Ambasador Czech z Kanady, a w ramach retorsji władze Czech wprowadziły wizy dla obywateli kanadyjskich.

Komisarz Barrot wysunął na szczycie szefów MSW państw unijnych pogląd, iż czescy Romowie mają prawo narzekać. Po zakończeniu szczytu, który miał miejsce w Sztokholmie Komisarz zapowiedział "zbadanie sytuacji pod kątem wskazania, a następnie poprawy popełnionych przez władze Republiki Czech błędów”.

Źródło: ERIO, romea.cz

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-08-2009 o godz. 09:24:50 (915 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zamordowana we śnie, kilkoma strzałami

News
Kolejne zabójstwa Romów na Węgrzech: 45 - letnia Romni zamordowana, jej córka ranna.

Agencja Reuters, PAP oraz portal tvn24.pl informują o kolejnym zabójstwie Romów na Węgrzech. Romska kobieta w średnim wieku z miejscowości Kiszleta, powiat Szabolcs (północno – wschodnie Węgry) została kilka razy postrzelona przez nieznanych napastników, w wyniku czego zmarła. W ataku poszkodowana została również jej córka. Janos Lazar, Prezes Parlamentarnego Komitetu ds. Obrony Narodowej oraz Egzekwowania Prawa wezwał do zwołania w najbliższych dniach nadzwyczajnego posiedzenia tego Komitetu, podczas którego Minister Sprawiedliwości oraz Egzekwowania Prawa będzie odpowiadał na pytania dotyczące morderstwa w Kiszleta, a także innych podobnych przestępstw.

Wydarzenie, w trakcie którego 45 – letnia Romni została zabita a jej 13 – letnia córka ciężko ranna miało miejsce w nocy z niedzieli 2 sierpnia na poniedziałek 3 sierpnia. Miejscowość Kiszleta jest położona 60 km od Tiszaleku i 30 km na wschód od Nyiregyhaza. W następstwie morderstwa Wysoki Komisarz węgierskiej Policji Józef Bencze podwoił nagrodę przewidzianą za dostarczenie informacji o tożsamości przestępców mających związki z ataki na Romów. Nagroda o wysokości 100 milionów forintów jest najwyższą w historii węgierskiej kryminologii (poprzednio została zwiększona 25 kwietnia do sumy 50 milionów forintów. Krajowe Biuro Śledcze przejęło w poniedziałek śledztwo w sprawie przestępstwa popełnionego w Kiszlecie.

Kobietę zastrzelono w jednym z ostatnich domów na ulicy leżącej na skraju wsi, używając do tego wiatrówki na śrut ołowiany. Pociski trafiły ją w klatkę piersiową, głowę oraz ramię. Jej córka została raniona w szyję oraz ramię. Przetransportowano ją do szpitala Andrasa Josa w Nyiregyhaza. Stan 13 – letniej dziewczynki traumatolog prowadzący, Pal Felfoldi określa jako stabilny i zadowalający, aczkolwiek nadal poważny i zagrażający życiu. Ponieważ brak jest naocznych świadków zdarzenia, policjanci czuwają przy dziewczynce leżącej na oddziale intensywnej terapii, gdyż może posiadać ważne informacje na temat sprawców. 

Zbieranie dowodów oraz przepytywanie potencjalnych świadków trwało aż do wczesnych godzin popołudniowych. Węgierska Agencja Prasowa (MTI) twierdzi, iż strzały zostały oddane z 2 strzelb myśliwskich co oznacza, iż sprawców było co najmniej 2. Policja znalazła natomiast skrzynki ze śrutem, które oddano do badania w Krajowym Biurze Śledczym w Budapeszcie. Stawia to pytanie o związek z poprzednimi zabójstwami.

Jak powiedział Burmistrz Sandor Penzes, sąsiedzi mówią, że słyszeli 3 – 4 strzały około 11.30 – 12.00 w nocy. Kobieta samotnie wychowywała swą córkę, ponadto pracowała i otrzymywała wsparcie z ośrodki pomocy społecznej. Burmistrz przyznał, że nikt we wsi relacje między Romami a Węgrami są bardzo dobre i nikt nie wie, co mogło być motywem dla sprawców.

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-08-2009 o godz. 11:00:49 (888 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Lubiński Festiwal Narodów

News
25 lipca władze miasta zorganizowały dla mieszkańców miasta nie lada atrakcję. Tego dnia na lubińskich błoniach po raz pierwszy w tym mieście odbył się Festiwal Narodów. W zeszłym roku mieszkańcy mieli możliwość uczestniczenia w festiwalu Romów. Z racji tego, iż zeszłoroczna impreza należy do udanych i wszystkim się bardzo podobała, tegoroczne spotkanie rozszerzone zostało o te grupy narodowościowe, które najliczniej zamieszkują Lubin.

Swoje stroje narodowe, muzykę oraz tradycyjne potrawy zaprezentowali Grecy, Łemkowie, Kresowiacy i oczywiście Romowie. Swoje stoisko mieli także seniorzy, którzy byli jednocześnie współorganizatorami całej imprezy.

Mieszkańcy Lubina mieli okazję spróbować takich potraw jak np.: pierogów ruskich, tradycyjnego bigosu i chleba ze smalcem, greckiej baklawy, romskich pieczonych kurczaków, a także mousaki.

Pomimo zmiennej aury, chętnych do wzięcia udziału w imprezie nie brakowało. Takie imprezy są doskonałą okazją do wzajemnego poznawania się, ponieważ pomimo kulturowych i narodowych różnic dzielących mieszkańców, wszyscy są jedną Wspólnotą. Organizatorzy zakładają kontynuację festiwalu w następnych latach. W przyszłym roku chcą rozszerzyć go o kolejne nacje. Z niecierpliwością będziemy czekać.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-08-2009 o godz. 09:47:26 (919 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nabór wniosków w ramach PO KL

News
Informujemy, iż Władza Wdrażająca Programy Europejskie wznowiła nabór wniosków, dotyczących realizacji zadań w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekty mają przyczynić się do aktywizacji społeczno - zawodowej Romów. Minimalna wartość projektu wynosi 30 tysięcy zł. O dofinansowanie mogą walczyć projekty, które wspierać będą działania z zakresu edukacji, zatrudnienia, integracji społecznej i zdrowia oraz których aktywizacja społeczno - zawodowa ułatwi członkom społeczności romskiej wejście i utrzymanie się na rynku pracy. W puli pieniędzy do wykorzystania jest jeszcze kwota rzędu 18 milionów zł.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej wiadomosci.ngo.pl

Źródło: PAP, WWPE

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-08-2009 o godz. 08:33:21 (854 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

News
O pomoc dla Romów, by nie byli dłużej wykluczani ze społeczeństw europejskich, apelowali uczestnicy niedzielnych uroczystości Dnia Pamięci o Zagładzie Romów w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Domagali się także bezpieczeństwa dla członków społeczności romskich, którzy coraz częściej padają ofiarą prawicowych ekstremistów.

Uroczystość odbyła się w 65. rocznicę likwidacji przez Niemców tzw. obozu rodzinnego dla Cyganów (Zigeunerfamilienlager) w Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorze gazowej zgładzono tam prawie 3 tys. dzieci, kobiet i mężczyzn. Uroczystość zgromadziła około 500 osób: byłych więźniów niemieckich obozów, europejskich Romów, a także dyplomatów akredytowanych w Polsce. Uczestniczyli w niej także: komisarz UE Vladimir Szpidla, wicepremier Waldemar Pawlak, przewodniczący Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów Romani Rose i szef Związku Gmin Wyznaniowych w Polsce Piotr Kadlczik.

Komisarz UE Vladimir Szpidla podkreślał, że bogate i demokratyczne europejskie społeczeństwa muszą wiele zrobić, aby Romowie nie pozostawali na ich marginesie i mieli takie same perspektywy przyzwoitej edukacji, pracy i miejsca zamieszkania.

Szpidla przypomniał, że neonazistowskie gangi atakują i zastraszają Romów grożąc im eksterminacją. Także politycy - jak się wyraził - niektórych normalnych partii, wygłaszają antyromskie poglądy. - Musimy w Europie podnieść świadomość faktu, że Romowie byli faktycznymi ofiarami hitlerowskiej polityki eksterminacji. (...) Musimy dopilnować, aby nikt nie mógł wykorzystywać wykluczenia społecznego (Romów - przyp. red.) jako środka do wzniecania ksenofobii. (...) Populiści i manipulanci nie mogą mieć kolejnej szansy. Zamiast tego dajmy wreszcie samym Romom prawdziwą szansę - mówił.

Szef Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose zwrócił uwagę, że w Europie Romowie nie wszędzie czują się bezpieczni. Przypomniał, że tylko na Węgrzech co najmniej siedmiu członków tej społeczności padło ofiarą prawicowych ekstremistów. Apelował o pomoc polityków. Dodał też, że kto nie kładzie kresu "morderczemu antycyganizmowi i traktuje go z biernością lub obojętnością, ten "dopuszcza się zdrady wszystkiego, co Auschwitz, będąc wspólnym historycznym zobowiązaniem, reprezentuje".

Premier Donald Tusk w liście do uczestników podkreślił, że zagłada Romów to przemilczany przez dziesięciolecia rozdział europejskiego dziedzictwa historycznego. Wokół tego zapomnianego holokaustu kształtuje się współczesna tożsamość narodu romskiego. Wszyscy mamy obowiązek wspomóc ten proces i sprawić, aby pamięć o Romach, ofiarach II wojny światowej, powróciła na karty wspólnej historii" - napisał.

Pod pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów na terenie byłego Zigeunerfamilienlager uczestnicy złożyli wieńce i oddali hołd pomordowanym.

Pierwsi Romowie trafili do Auschwitz w 1941 roku. Pod koniec lutego 1943 na terenie KL Auschwitz II - Birkenau powstał obóz familijny dla Cyganów. Niemcy deportowali do niego Romów z 14 państw. W obozie dziesiątkowały ich choroby i głód. Szczególnie ucierpiały dzieci, na których eksperymentował Josef Mengele.

Obóz cygański zlikwidowano w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku na rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera. Tej nocy zamordowano 2.897 osób - wszystkich, którzy jeszcze żyli. Ogółem w KL Auschwitz więzionych było około 23 tysięcy Romów. Życie straciło tu około 21 tysięcy z nich.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W ramach kompleksu Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i członków innych narodów.

Źródło: PAP

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-08-2009 o godz. 15:38:27 (846 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Andaluzja przyjazna Romom

News
Hiszpania: andaluzyjskie miasto Cabra nagrodzone przez Romów

W czerwcu, w związku z 41 edycją Krajowego Festiwalu Virgen de la Sierra, Instytut Kultury Cygańskiej wręczył nagrodę miastu Cabra, jako przyjaznemu miastu Romom. Jak napisano w oświadczeniu prasowym, Cabra od ponad 40 lat jest domem „payos” (gadziów) i Romów, pokazującym historyczne związki pomiędzy kulturą andaluzyjską i cygańską.

To właśnie w mieście Cabra wychowali się tacy artyści, jak Antonio Mairena y Camaron, słynni pisarze i politycy jak Juan de Dios Ramirez – Heredia czy księża: Monsignor Jose Maria i Cirarda Pedro Puente.

W trakcie uroczystości nagrodzony został również Jose Reyes Cordoba, przewodniczący ds. krajowych pielgrzymek, który Pielgrzymkę Romów Najświętszej Panny z Gór przez wiele określał mianem „Pielgrzymki Braterstwa”.

W ten sposób Instytut Kultury Cygańskiej rozpoczął cykl odznaczania hiszpańskich miast, które wniosły duży wkład w rozwój romskiej historii i kultury.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-07-2009 o godz. 11:18:22 (823 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Niemcy: fala imigracji rumuńskich Romów

News
110 rumuńskich Romów otrzymało 27 tys. euro na powrót do Rumunii

Główny Urząd Miasta Berlina chce użyć publicznych pieniędzy, aby pozbyć się żebrających rumuńskich Rómów i czyścicieli szyb samochodowych. Rumuńscy Romowie mają otrzymać po 250 euro dla każdego dorosłego i po 150 euro na każde dziecko, aby następnie wrócili do Rumunii. Przez cały maj i czerwiec byli oni głównym tematem „imigracyjnej prasy”. Opanowali park, a następnie kościół w Berlinie prosząc o prawo i miejsce do pozostania. Niektórzy niemieccy politycy są sceptyczni w kwestii przyjętego rozwiązania. W prasie pojawiły się natomiast pogłoski mówiące, że grupa Romów opuściła Berlin i skierowała się w stronę Bawarii. Rumuński Konsul w Berlinie Remus Marasescu, który swa razy kontaktował się z Romami wyraził nadzieję, że będę przestrzegać porozumienia, które podpisali. Otrzymując pieniądze od władz Berlina musieli oni podpisać zobowiązanie, że za otrzymane pieniądze sfinansują swoją podróż powrotną do Rumunii.

Jak powiedział niemiecki senator z komisji spraw wewnętrznych Ehrhart Koerting z SPD mimo, iż Romowie przyjechali jako obywatele Rumunii w ramach unijnego swobodnego przepływu osób jako turyści nie są ani na wakacjach, ani też nie szukają pracy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-07-2009 o godz. 12:01:26 (1381 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund