Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
3.209.82.74

 Aby mieszkało się lepiej...

News
Gmina Głubczyce otrzymała od Wojewody 85.000 zł. na wyremontowanie pięciu mieszkań socjalnych dla Romów. Pieniądze pochodzą z programu "Żyjmy lepiej", który kierowany jest właśnie do społeczności romskiej. Na dzień dzisiejszy baraki znajdują się w opłakanym stanie. Mieszkania, w których brakuje toalet, są zniszczone. Do tej pory łazienki znajdowały się na dworze. Dzięki pracom budowlanym, łazienki zostaną zbudowane wewnątrz pomieszczeń. Odnowione zostaną także pokoje, kuchnie i korytarze. Planowo prace potrwają do końca lipca. Pierwsze przeprowadzki będą miały miejsce najprawdopodobniej we wrześniu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:17:21 (970 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Jedyna romska uczelnia na Słowacji zamknięta

News
Samorząd regionu Bańska Bystrzyca zdecydował o zamknięciu zlokalizowanej w Lucenecu szkoły średniej dla uczniów o niskich dochodach. Szkołę założono 3 lata temu, jako program pilotażowy adresowany do Romów. Milan Murgas – miejscowy gubernator powiedział telewizji TA3, że do wspomnianej szkoły uczęszczało za mało uczniów, a zatem otrzymywała ona mniej funduszy. Dodał też, jego urząd nie mógł wspierać szkoły dodatkowymi pieniędzmi, gdyż byłoby nie w porządku wobec innych szkół.
Peter Gabor – były dyrektor szkoły, zagroził złożeniem skargi do Brukseli, określając decyzję władz regionu jako skandaliczną. Władze regionu próbują porozumieć się z Ministerstwem Edukacji co do możliwości dalszego funkcjonowania szkoły pod pewnymi warunkami.

Według danych Amnesty International, jedynie 3 procent słowackich Romów ma wykształcenie średnie, a niecałe 0,5 procenta wyższe.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:13:41 (911 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 UE krytykuje ataki na Romów we Włoszech

News
Kierownictwo UE skrytykowało akty przemocy wymierzone w Romów we Włoszech i ostrzegło przed wydalaniem obywateli innych państw członkowskich jedynie z powodu ich pochodzenia etnicznego. Napastnicy podłożyli ogień pod romskie chatki na przedmieściach Neapolu, w ramach odpowiedzi na rzekomą próbę porwania przez młodzież romską dziecka z domu na przedmieściach miasta.

Konserwatywni politycy we Włoszech wzywają do podjęcia ostrzejszych środków przeciwko cudzoziemcom. Premier Silvio Berlusconi na spotkaniu Gabinetu, zaproponował rozprawienie się z nielegalną imigracją i cudzoziemcami popełniającymi przestępstwa.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 10:06:13 (1031 odsłon)
(Czytaj więcej... | 2074 bajtów więcej | Wynik: 1)

 Wsparcie dla Romów

News
"Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce" realizowany jest niemal na całym terenie naszego kraju. Nie inaczej jest w województwie łódzkim, gdzie ogólna kwota przekazanych w 2008 r. środków na realizację tego  programu wyniosła 295.261 zł.

Pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na kulturę i edukację. Wojewoda Łódzki zawarł umowy ze Stowarzyszeniem Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce, na mocy których wsparcie finansowe otrzymały świetlice integracyjne w Skierniewicach, Konstantynowie Łódzkim oraz w Łodzi, przy Szkole Podstawowej nr 170. Oprócz tego dofinansowano pomoc prawną i administracyjną dla Romów, zakupiono podręczniki i pomoce szkolne dla uczniów romskich ze Zgierza, Łodzi i Pabianic oraz Konstantynowa Łódzkiego. W tychże miejscowościach zatrudniono także asystentów koordynatorów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-07-2008 o godz. 09:42:19 (2088 odsłon)
(Czytaj więcej... | 1667 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Zakończenie romskiego festiwalu Khamoro

News
Galowy koncert romskich muzyków i tancerzy z siedmiu krajów miał miejsce na zakończenie X Światowego Festiwalu Romów Khamoro w Centrum Kongresowym w Pradze. Organizatorzy zaprosili ponad 100 artystów narodowości romskiej z całego świata. Koncert obejrzało około 1500 widzów, z żoną prezydenta kraju Livią Klausową oraz Minister ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Dżamilą Stehlikową na czele.

Organizatorzy przygotowali na finał imprezy występy Czechów Bengów, Hiszpanów z Peurto Flamenco, Ukraińców z Romanów, Serbów z Oludży, Francuzów z Arbatu i Rosjan z Lojko. Nad Festiwalem wisiały problemy finansowe. Ministerstwo Kultury musiało wyasygnować 2.150.000 koron, a Urząd Miasta Pragi 1.400 000 do 6 – milionowego budżetu wydarzenia. Reszta musiała być zapewniona przez organizatora od rozmaitych fundacji i sponsorów. Jak poinformowała organizatorka Jelena Silajdzić, niezbędna suma nie została jeszcze zebrana.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-07-2008 o godz. 15:54:31 (896 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dwoje romskich dzieci utonęło w Nysie Kłodzkiej

News
Z pewnym opóźnieniem podajemy niestety bardzo smutną informację. W kwietniowe niedzielne popołudnie w Kłodzku do rzeki wpadło sześcioro romskich dzieci. Dwoje z nich utonęło, trójce udało się wyjść na brzeg. Dzieci bawiły się nad brzegiem rzeki. Pierwszy do wody wpadł 5 - letni chłopiec. Reszta prawdopodobnie chciała go wyciągnąć. Pierwszego wyłowiono z wody właśnie pięciolatka. Pomimo natychmiastowej reanimacji, jaką podjął lekarz po wyłowieniu chłopca, nie udało się go uratować. Drugą znaleziono 16 - letnią dziewczynę, też już nie żyła. Wyłowiono ją około kilometra od tamy.

W poszukiwaniach dzieci brało udział około 100 osób. Z Wrocławia przyjechali płetwonurkowie ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodnego. Oprócz nich dzieci szukali także strażacy, policjanci oraz strażnicy miejscy i graniczni. W sumie ok. 100 osób. Rodziny zmarłych dzieci zostały otoczone opieką psychologiczną.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-07-2008 o godz. 15:50:51 (1084 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie u Wojewody

News
Dnia 16 maja z wicewojewodą zachodniopomrskim Andrzejem Chmielewskim spotkali się przedstawiciele społeczności romskiej - prezesi stowarzyszeń, działacze na rzecz Romów. Spotkanie miało na celu omówienie rządowych projektów dotyczących mniejszości romskiej w Polsce. Było to pierwsze spotkanie zorganizowane z inicjatywy Wojewody Zachodniopomorskiego, będące kontynuacją współpracy z przedstawicielami mniejszości romskiej oraz pracownikami gmin. Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce jest realizowany na terenie całego kraju od 2004 roku. Priorytetem programu jest poprawa edukacji Romów, aktywizacja zawodowa, wzrost zatrudnienia i liczby Romów uczestniczących w życiu społecznym, a także integracja Romów ze społeczeństwem.

W spotkaniu brał udział Dobiesław Rzemieniewski, naczelnik Wydziału Mniejszości Narodowych w Departamencie Wyznań i Mniejszości Narodowych w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji: "Najważniejsza dla nas jest edukacja. Chcemy, by Romowie wzięli sprawy we własne ręce, muszą się kształcić. Nasze działania skupiają się na trzech podstawowych aspektach:  zatrudnianiu w szkołach asystentów romskich, nauczycieli wspomagających edukację romską oraz utworzeniu świetlic romskich."
 
W 2004 roku, pierwszym roku realizacji programu, tylko jedno stowarzyszenie ubiegało się o pieniądze z Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Wówczas do MSWiA wpłynęło 25 wniosków, z których 10 zostało zrealizowanych. Na ten cel wykorzystano 250 tys. zł. W 2007 roku liczba wniosków wzrosła do 74, siedem związków ubiegało się o dofinansowanie, łącznie wykorzystano 700 tys. zł.

 

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-05-2008 o godz. 11:49:40 (1234 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowy numer

News
Nowy numer dwumiesięcznika "Romano Atmo" jest już dostępny. Drugi tegoroczny numer naszego pisma - jak zwykle - zawiera wiele ciekawych artykułów o Romach. W aktualnościach przeczytać można  m.in. o kolejnych kontrowersyjnych wypowiedziach polityków włoskich oraz o coraz większej fali emigracji Romów do Kanady. Wielu z Państwa zainteresuje napewno szokujący w treści apel Mazowieckiego Stowarzyszenia Romów. Warto zapoznać się również z niezwykłą historią odnalezienia zerwanych więzi rodzinnych opowiedzianą przez Pana Piotra Kruczkowskiego. W numerze również taborowe wspomnienia spisane przez Szymona Głowackiego oraz Sara Czureja - córka słynnego Miklosza - w cylku Romowie jakich znam, oraz wiele innych.

Przypominamy, że od początku tego roku nasze pisma można nabyć w ramach prenumeraty. Cena - tylko - 5zł.Wysłany przez admin_zrp dnia 20-05-2008 o godz. 12:09:10 (1369 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Finisaż wystawy

News
Muzeum Regionalne w Lubaniu zaprasza na finisaż wystawy "ROMOWIE - czy ich znamy?" ze zbiorów Pawła Lechowskiego z Krakowa.
W dniu 28 maja 2008 r. w sali muzeum. Początek o godz. 12.00

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-05-2008 o godz. 10:24:41 (959 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 „Po pierwsze Człowiek, by być Człowiekiem”

News
Dnia 14 kwietnia otrzymaliśmy pismo od Mazowieckiego Stowarzyszenia Romów w Warszawie. Jest to apel nawołujący do reakcji społeczeństwa na akty dyskryminacji wymierzone w społeczność romską i do podjęcia odpowiednich kroków, aby zapobiec przejawom rasizmu. Oto jego treść:


„Apel do Stowarzyszeń, Organizacji Pozarządowych, Fundacji działających na rzecz Poszanowania Ludzkiej Godności, Praw Człowieka oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Rzeczypospolitej Polskiej

    Szanowni Państwo

   Siódmego marca 2008 roku w Warszawie doszło do niewyobrażalnego złamania wszelkich reguł prawnych i podstawowych praw Człowieka. Była godzina piętnasta. W wielu romskich domach kończył się gotować obiad. W tych domach radosne grupki dzieci oczekiwały na jedzenie, na Ojca i braci powracających z handlu garnkami, odzieżą na okolicznych targowiskach. Część Cyganek też wracała do domu, co sił w nogach by ugotować jedzenie mężowi, dzieciom, przygodnym gościom - taka to już cygańska tradycja nie wypuścić nawet gazio tzn. nie Cygana z swego domu głodnego czy chorego. 
    Ot normalny dzień, ciężkiej pracy dla dorosłych i coraz częstszej nauki dla romskich dzieci. Około piętnastej dziesięć do wszystkich romskich domów na warszawskiej Pradze wkraczają uzbrojeni po zęby policjanci.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-05-2008 o godz. 13:30:28 (5846 odsłon)
(Czytaj więcej... | 10929 bajtów więcej | Wynik: 5)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Ogłoszenie IPN

     Wsparcie

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund