Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 Irlandzki Rom śmiertelnie pobity

News
30 letni członek irlandzkich Romów został śmiertelnie pobity przez gang uzbrojony w noże i siekiery – podali politycy i Policja irlandzka.

Jak podają służby policyjne Irlandii Północnej, około 2.00 w nocy kilku mężczyzn pobiło na śmierć swą ofiarę na oczach jej ciężarnej żony oraz kilku dzieci. Żona mężczyzny odniosła nieznane na razie obrażenia. Policjanci twierdzą, iż zabicie mężczyzny to rezultat rodzinnych porachunków (wendet) wśród Romów, którzy w Irlandii znani są jako wędrowcy i z reguły mieszkają w ruchomych przyczepach. W ubiegłym roku kilku Romów zostało poszkodowanych w Belfaście w wyniku wendet przejawiających się strzelaninami oraz użyciem noży. Ponad 1.000 Romów żyje w Belfaście, głównie w zachodniej części stolicy Irlandii Północnej.

Miejscowy polityk Alex Attwood, określił wydarzenie jako „okrutne i bestialskie morderstwo, które wstrząsnęło całą społecznością w Zachodnim Belfaście”. Zaapelował też do hermetycznej społeczności, by sprawiedliwości szukała w sądzie, a nie w atakach odwetowych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-03-2008 o godz. 11:34:48 (992 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Berlusconi skrytykowany

News
Berlusconi skrytykowany w Brukseli za negatywne wypowiedzi na temat Romów

Liberalni ustawodawcy w Brukseli oraz rzecznicy praw Romów zażądali przeprosin od Premiera Włoch Silvio Berlusconiego z powodu jego apelu o „zero tolerancji” dla Romów, nielegalnych imigrantów oraz przestępców. Berlusconi wypowiedział te słowa na początku kampanii do zbliżających się kwietniowych wyborów, w wyniku których chciałby po raz trzeci zostać szefem włoskiego rządu. Deputowana Parlamentu Europejskiego Wiktoria Mohaczi wydała oświadczenie następującej treści: „Te słowa przynoszą wstyd i są nie do zaakceptowania w przypadku byłego Premiera kraju należącego do UE”.

Mohaczi dodała, że ważne osoby winny zaprzestać wygłaszania oświadczeń, które „stanowią zachętę do nienawiści i stygmatyzowania Romów”. Jej komentarze otrzymały poparcie dziesiątek organizacji pozarządowych reprezentujących interesy około 10 milionów Romów żyjących w Europie. Berlusconi na antenie Porta a Porta – politycznego show emitowanego w czwartki przez włoską telewizję RAI 1, bronił swych słów „Nie sądzę, że mówienie o zerze tolerancji w stosunku do Romów i nielegalnych imigrantów jest rasizmem”.

Magnat medialny, który przewodzi centroprawicowej koalicji, ponownie oskarżył romskie osiedla o wychowywanie przestępców.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-03-2008 o godz. 11:29:14 (894 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Narodowa Agencja na rzecz Romów

News
Gruia Bumbu, przewodniczący Narodowej Agencji ds. Romów (NAR) udzielił wywiadu dla Świata Romów, w którym mówi o osiągnięciach i porażkach polityki władz państwowych. Mówiąc o celach i roli Narodowej Agencji Gruia Bumbu, stwierdziła, że NAR zajmuje się monitorowaniem i ocenianiem polityki władz państwowych w stosunku do Romów. „W Rumuni istnieje strategia na rzecz poprawy sytuacji romskiej grupy etnicznej, w ramach której 10 obszarów to priorytety. W momencie, gdy objąłem kierownictwo w NAR, wspólnie z Sekretarzem Generalnym Rządu uświadomiliśmy sobie, że nie zdołamy działać na wszystkich 10 obszarach. W związku z tym skoncentrowaliśmy na mieszkalnictwie, edukacji, opiece medycznej i zatrudnieniu. Tam, gdzie prace są w toku, NAR pracuje nad projektem w ramach ponadpaństwowej współpracy, składając podanie, aby otrzymać 5 milionów Euro na strategicznie ważny projekt. Dotyczył on założenia w początkowej fazie 8 ośrodków do walki ze społecznym wykluczeniem, a w ciągu 2 lat w pozostałych 24 województwach”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-03-2008 o godz. 11:13:57 (997 odsłon)
(Czytaj więcej... | 3698 bajtów więcej | Wynik: 0)

 EFS wspiera przedsiębiorczość Romów

News
W dniu 18 lutego w Szczecinku odbyła się debata poświęcona przedsiębiorczości Romów. Debatę zorganizowało Centrum Kultury Romów w Tarnowie i Międzynarodowe Centrum Partnerstwa. Celem projektu Partnerstwo na rzecz rozwoju Kxetanes - Razem jest aktywizacja zawodowa i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu ludności pochodzenia romskiego. Projekt finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego i prowadzi debaty na temat wspierania przedsiębiorczości Romów. Do dyskusji zaproszono przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedstawicieli samorządu, przedsiębiorców oraz wszystkie osoby, które działają bądź chcą działać na rzecz społeczności romskiej. Poruszono wiele tematów nurtujacych środowisko romskie. Uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami, sukcesami i porażkami. Do udziału w debacie został zaproszony także Związek Romów Polskich, który we współpracy z Miedzynarodową Organizacją ds. Migracji zorganizował spółdzielnie socjalne, w których Romowie znaleźli zatrudnienie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-02-2008 o godz. 09:37:02 (1037 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Ataki na Romów w Brzegu

News
W styczniu policja zatrzymała ośmiu mieszkańców Brzegu. Powodem było uczestnictwo w bójkach z Romami i próba podpalenia kamienicy zamieszkałej przez Romów. 

Wszystko zaczęło się w sylwestrową noc, kiedy na jednej z ulic Brzegu trzech młodych mężczyzn napadło na idącą romską parę. Kobieta była w ciąży, a jej mąż stanął w jej obronie. Na tyle skutecznie, że napastnicy uciekli. Zajście zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu, co ułatwiło zatrzymanie sprawców.

W feralny styczniowy weekend doszło do kilku napadów na Romów. Mężczyźni grozili rodzinom romskim, szantażowali je, a w końcu obrzucili jedną z kamienic butelkami z benzyną. Policja traktuje te zdarzenia jako typowe wybryki chuligańskie. Twierdzi, że nie ma podstaw do mówienia o przypadkach nienawiści na tle rasowym, czy etnicznym. Spośród tej najbardziej agresywnej ósemki jeden sprawca trafił do aresztu na dwa miesiące, wobec pięciu zastosowano dozór policyjny, a dwóch odpowiadać będzie z wolnej stopy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-02-2008 o godz. 09:25:52 (2197 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Opóźnienie wypłat stypendium za rok 2008

News
Drodzy studenci,
informujemy że stypendia za rok 2008 będą wypłacane z trzy miesięcznym opóźnieniem. Powodem tego jest opóźnienie przekazania nam dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zaistniała sytuacja nie jest żadną nowością dla studentów, którzy pobierają stypendium już kolejny rok, gdyż takie opóźnienie występuje co roku.

Jednocześnie przypominamy o przysłaniu nam zaświadczenia o zaliczeniu sesji zimowej po jej zakończeniu. Osoby, które nie nadeślą do nas takiego zaświadczenia otrzymają wypłatę stypendium tylko za miesiące styczeń i luty. Stypendium za miesiąc marzec będzie wypłacane tylko osobom, które przyślą do nas zaświadczenie o zaliczeniu sesji zimowej.


Wysłany przez admin_zrp dnia 16-01-2008 o godz. 14:11:28 (1011 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Postulat ogólnoeuropejskiej strategii na rzecz Romów

News
Grupa ośmiu organizacji z Amnesty International i Instytutem Otwartego Społeczeństwa na czele podnoszą konieczność wprowadzenia szerokiej unijnej strategii romskiej. Wszystko to z myślą o Romach, którzy nadal stykają się z silną dyskryminacją. W swym otwartym liście do przewodniczącego Komisji Europejskiej – Jose Manuela Barroso, organizacje wezwały Komisję, by stała się motorem zmian, które urzeczywistnią uczestnictwo Romów w Europie.

Według działaczy wspomnianych organizacji Bruksela przyjęła dość bierną postawę w kwestii romskiej. „Pomimo wezwania Komisji Europejskiej przez Parlament Europejski w 2005 sprawy w ogóle nie posunęły się naprzód” – piszą organizacje. 15 listopada unijni prawnicy zaproponowali stworzenie sieci organizacji zajmujących się włączaniem Romów do społeczeństwa oraz promowaniem praw i obowiązków tej społeczności. Oczekuje się, że kwestia ta będzie dyskutowana przez grupę ds. praw podstawowych w Komisji w składzie 10 komisarzy – Jose Manuel Barroso, Franco Frattini, Vladimir Szpidla, Jan Figel, Margot Wallstroem, Benita Ferrero – Waldner, Olli Rhen, Luis Michel, Vivianne Reding i Sim Kallas.

Organizacje pozarządowe wskazują na Słowację jako na kraj UE, gdzie Romowie mają największe problemy. Jedna trzecia Romów żyje tam w warunkach urągających wszelkim standardom. Romskie dzieci są według danych Amnesty International umieszczane w klasach dla dzieci upośledzonych umysłowo lub w szkołach przeznaczonych wyłącznie dla Romów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-12-2007 o godz. 09:31:36 (1106 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konferencja szkoleniowa MSWiA

News
W dniach 27 - 28 listopada MSWiA zorganizowało konferencję szkoleniową poświęconą Programowi na rzecz społeczności romskiej w Polsce oraz możliwościom, jakie daje wsparcie działań służących integracji społecznej oraz aktywizacji zawodowej Romów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W konferencji udział wzięło prawie 100 osób z różnych regionów naszego kraju, reprezentujących różne organizacje i instytucje, w tym MOPS - y, GOPS - y, OPS - y, stowarzyszenia, urzędy miast itd.

Konferencję rozpoczęło przemówienie Pani Danuty Głowackiej - Mazur, która przedstawiła rezultaty wdrażania programów na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Następnie uczestnicy podzieleni na trzy grupy wzięli udział w szeregu warsztatów trwających dwa dni, które miały za zadanie przybliżenie uczestnikom istotę wdrażanego PO KL oraz pomóc w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Dzięki temu, że uczestnicy szkolenia reprezentowali przeróżne organizacje, możliwa była wymiana zdań, doświadczeń i opinii na temat realizowanych projektów. W ramach warsztatów wyświetlono także film pt. "Taborem do Europy", który przedstawia historię powstawania romskich spółdzielni w Polsce.

Uruchomienie środków z EFS na realizację zadań z tzw. „komponentu romskiego” planowane jest na początek 2008 r.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-12-2007 o godz. 09:30:34 (1192 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie faktycznie pozbawieni swych praw

News
Grecki Monitor Helsiński (GMH) ujawnia list, jaki wysłał do Komisarza Rady Europy ds. Praw Człowieka Thomasa Hammarberga oraz Specjalnego Wysłannika odnośnie Prawa do Mieszkania Miloona Kothari, jaki wysłał w następstwie nowych wysiedleń w Makrigianni (Patras). Te eksmisje lub groźby aresztowania mają miejsce po kilku innych eksmisjach, groźbach eksmisji czy działaniach przestępczych skierowanych przeciwko Romom w Wielkich Atenach, Halkidzie, Rodos i Krecie w poprzednich miesiącach.

Dodatkowo GMH posiada wiarygodne informacje o tym, że romskie dzieci zostały w tym roku pozbawione prawa wstępu do szkoły w Psari (Asproprygos w pobliżu Aten) i w Spacie, gdzie w przeszłości GHM i międzynarodowa presja zapewniły ten dostęp. W Patras i w innych szkołach dzieci romskie zostały umieszczone w specjalnie dla nich utworzonych klasach, a nawet specjalnych szkołach. Wszystko to dzieje się ze współpracą albo przyzwoleniem lokalnych władz, Ministerstwa Edukacji, Uniwersytetu w Thessali, który rozporządza wieloma milionami euro na (przypuszczalnie) edukację dzieci romskich, nieaktywnej komórki ds. równego traktowania Greckiego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz mniejszych i większych greckich partii politycznych.

Wszystkie te eksmisje i wykluczenia czy segregacja pokazują, iż greckie władze oraz greckie społeczeństwo czują, że mogą bezkarnie ignorować międzynarodowe zalecenia.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-12-2007 o godz. 09:26:16 (1195 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Czeski sąd nakazuje odszkodowanie za atak o podłożu rasistowskim

News
Wysoki Sąd w Pradze w wyroku apelacyjnym ostatecznie zadecydował, że 4 sprawców napadu o podłożu rasistowskim na romskiego studenta – Marka Polaka, musi wysłać mu list z przeprosinami oraz wypłacić mu odszkodowanie po 25.000 koron każdy. W ten sposób utrzymał wyrok Sądu Miejskiego w Pradze, wydany w procesie cywilnym w maju 2005.

Wcześniej Sąd Karny uznał 4 sprawców winnych uszkodzenia ciała z pobudek rasistowskich i chuligańskich, skazując ich na wyroki w zawieszeniu. Zgodnie z werdyktami, 4 sprawcy zaatakowali Polaka na przystanku tramwajowym w październiku 2002 roku i brutalnie go pobili. W wyniku pobicia odniósł on ranę ciętą na głowie oraz siniaki. Sprawcy otrzymali w wyroku trzy lata więzienia w zawieszeniu na 4 lata oraz 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 2 lata, a także musieli zapłacić Polakowi 12.720 koron jako odszkodowanie za zadane rany.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-12-2007 o godz. 09:23:21 (1150 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.18 sekund