Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 Romano Atmo 47

News
Ukazał się piąty tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 47 numer naszego dwumiesięcznika. W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W tym numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tradycyjnie numer zaczynamy od Newsów, a w nich m.in. o nielegalnym rejestrze Romów w Szwecji, o kontrowersyjnym profilu na portalu społecznościowym odnośnie Romów w Andrychowie, czy o dalszych losach rumuńskich Romów z koczowiska we Wrocławiu. Ogłaszamy również konkurs stypendialny dla studentów romskich, finansowany dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

Tematem numeru jest artykuł „Straty świata romskiego” o trzech wybitnych działaczach romskich, którzy odeszli od nas w sierpniu tego roku. Polecamy również artykuł o nowym Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój, który zastąpi w 2014 roku znany wszystkim Kapitał Ludzki. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru jest artykuł „Dusza Człowiek”, w którym krajowy duszpasterz Romów ksiądz Stanisław Opocki opowiada o tym jak zetknął się z Romami oraz o romskich pielgrzymkach. Ponadto polecamy również artykuł o zbliżającym się dniu Wszystkich Świętych.

W dalszej części numeru publikujemy wywiad ze Starostą Szczecineckim Krzysztofem Lisem. Ponadto prezentujemy świetlicę romską w Jaśle. Przedstawiamy również artykuł romskiej studentki, o tym jak aktywnie poszukiwać pracę oraz jak poprawnie napisać CV. Piszemy także o 70-tej rocznicy pierwszej deportacji Romów do obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Prezentujemy również artykuł pani Anny Lenkiewicz pt. LieraTura 2013 – o czym My, o czym Oni. Oprócz tego piszemy o dziesięcioleciu istnienia ERIO, czyli Europejskiego Biura Informacyjnego Romów. Pokazujemy także jak dzieci romskie aktywnie spędzały wakacyjny czas podczas wycieczek finansowanych dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji w ramach rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Ogłaszamy również nabór do projektu „Cooltura równych szans” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach: Nowości wydawnicze oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz  Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominamy również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 05-11-2013 o godz. 09:03:12 (703 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Straty świata romskiego

News
Tegoroczne lato w całej Europie, a także w innych częściach świata było wyjątkowo ciepłe i słoneczne, a tym samym zachęcało do korzystania ze swych uroków tak intensywnie jak to tylko możliwe. Romowie jako najliczniejsza mniejszość etniczna w Europie również starali się wykorzystać ten czas najlepiej jak się dało, bo jesień 2013 przyszła niestety bardzo szybko. Podczas letniego odpoczynku przynajmniej w założeniu wszyscy ludzie, a więc także Romowie koncentrują się wokół spraw radosnych i wszelkich przyjemności, ale niestety tegoroczny sierpień przyniósł dotkliwe straty w ogólnoeuropejskiej romskiej elicie politycznej, społecznej i naukowej. W miesiącu tym odeszli bowiem Jan Cibula, Florin Cioaba oraz Nicolae Gheorghe.

Jan Cibula ur. 7 stycznia 1932 r. w mieście Klenowce na terenie przedwojennej Czechosłowacji to pierwszy Prezydent Międzynarodowego Związku Romów (IRU) wybrany na stanowisko w roku 1978, a także jeden z inicjatorów I Światowego Kongresu Cyganów w Orpington pod Londynem 8 kwietnia 1971 r. Na Kongresie po raz pierwszy oficjalne odrzucono nazwę „Cyganie” zastępując ją określeniem „Romowie”, pochodzącym z języka romskiego. Jeszcze przed ukończeniem studiów lekarskich na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Komeńskiego w  Bratysławie w roku 1957 działał na rzecz ludności romskiej, której sam był członkiem, na terenie ówczesnej Czechosłowacji. Był współzałożycielem powstałego w roku 1968 na Słowacji Związku Cyganów – Romów. W tym samym roku opuścił on Czechosłowację i zamieszkał w Szwajcarii. Był jednym z członków parlamentu organizacji romskich z różnych państw, który doprowadził do powstania International Romani Union, znanej jako IRU w 1971 r. Podczas wspomnianego już I Kongresu Romskiego na terenie Wielkiej Brytanii ustanowiono barwy flagi romskiej, a sam 8 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Romów. W roku 1985 ten zasłużony i pochodzący z Czechosłowacji działacz romski mieszkający w Szwajcarii otrzymał Szwajcarską Nagrodę za zasługi na rzecz Kultury z rąk władz kantonu Berno. W roku 2001 Stowarzyszenie Romów z Czech i Słowacji w Kanadzie zgłosiło kandydaturę Jana Cibuli do Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł 18 sierpnia br. po ciężkiej chorobie w swym domu w stolicy Szwajcarii – Bernie.

Rumunia to kraj z największą w Europie i jedną z największych na świecie społecznością romską liczącą według różnych źródeł od 600 tysięcy do nawet 2,5 miliona osób. Z tego właśnie państwa pochodzili dwaj pozostali wybitni Romowie zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej, którzy zmarli w sierpniu 2013. Mowa tu o Florinie Cioabie oraz o Nicolae Gheorghe. Urodzony 17 listopada 1954 r. w Sibiu w rumuńskim regionie Transylwania Florin Cioaba to nieoficjalny Król Romów w Rumunii i na całym świecie, a ponadto dotychczasowy Prezydent IRU, wybrany na to stanowisko podczas kwietniowego Światowego Kongresu Romów na terenie wspomnianej Rumunii. Rodzina Cioaba to bardzo zasłużona i wpływowa rodzina wśród rumuńskiej społeczności romskiej, która rządzi tą społecznością od momentu zniesienia niewolnictwa Romów w tym kraju w XIX wieku. Florin Cioaba był przywódcą rumuńskich Romów od roku 1997, które to przejął od swego ojca Ioan’a, który był deportowany do Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej. Zmarły w sierpniu br. Prezydent IRU to nowoczesny przywódca oraz działacz romski w Rumunii oraz na arenie międzynarodowej, który aktywnie działał na rzecz podnoszenia poziomu wykształcenia niezależnie od wieku czy płci oraz integracji rumuńskich Romów przy umiejętnym zachowaniu tożsamości, tradycji oraz języka romskiego. W roku 2010 utworzył 20 – osobową radę przy sądzie, którego zadaniem było rozstrzyganie sporów między Romami. Podczas „gorącego sierpnia” 3 lata temu ostro krytykował prowadzone przez władze Francji z ówczesnym prezydentem Nicolasem Sarkozy’m deportacje rumuńskich i bułgarskich Romów z tego kraju. Wcześniej aktywnie zachęcał Romów w Rumunii do popierania członkowstwa tego kraju w Unii Europejskiej, które stało się faktem 1 stycznia 2007 r. Zmarł na zawał serca tego samego dnia co Jan Cibula, tj. 18 sierpnia 2013 r. w szpitalu w Antalyi w Turcji, gdzie przechodził leczenie kardiochirurgiczne.

Przy całym szacunku i wielkim uznaniu dla dokonań Jana Cibuli oraz Florina Cioaby największą stratą dla świata romskiego tego lata była jednak śmierć innego Roma z Rumunii – Nicolae Gheorghe. Ten urodzony 12 listopada 1946 w Rosiori de Vede romski naukowiec, działacz, ekspert oraz polityk to członek najwyższego szczebla elity narodu romskiego w Rumunii, w Europie i na świecie. Jako absolwent akademii wojskowej oraz filozofii i socjologii, a następnie wykładowca na Instytucie Socjologii na Uniwersytecie w Bukareszcie już w latach 70 – tych był doradcą rumuńskiego rządu oraz parlamentu do spraw mniejszości narodowych i etnicznych ze szczególnym uwzględnieniem problematyki społeczności romskiej. Jako osoba naukowo zajmująca się Romami, a jednocześnie pochodząca z tej społeczności oraz znająca język romski przy jednoczesnym posiadaniu bogatych kontaktów naukowych na Zachodzie na początku lat 90 – tych (1991 – 1993) był regularnym uczestnikiem konferencji organizowanych w ramach KBWE/OBWE, ONZ, Rady Europy oraz UE czy innych inicjatyw naukowych i politycznych (Projekt na rzecz Stosunków Etnicznych, Instytut Społeczeństwa Otwartego – OSI). 1 maja 1999 r. został Doradcą do Spraw Romów i Sinti w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR) OBWE z siedzibą w Warszawie, którym był do roku 2006. Porozumiewał się biegle po angielsku, francusku, rosyjsku, a w szczególności po romsku. W swym kraju – Rumunii w roku 1993 utworzył pierwszą niezależną organizację romską – Ośrodek na rzecz Studiów i Interwencji Społecznej (CRISS). Głównym celem tej organizacji było działanie na rzecz wspierania edukacji oraz podejmowania przez Romów pracy w formalnej gospodarce. Wspólnie z Andrzejem Mirgą 12 marca 2001 r. przygotowali w ramach prac OBWE obszerny raport polityczny „Romowie w XXI wieku: Raport polityczny”. Zmarł 8 sierpnia br.

Korzystając z okazji Święta Zmarłych warto również pamiętać o dokonaniach zmarłego 18 maja 2007 r. romskiego naukowca i działacza międzynarodowego, a pochodzącego z Francji Vania de Gila – Jana Kochanowskiego. To również wyjątkowo zasłużona osoba dla świata romskiego, a zwłaszcza dla rozwoju badań nad historią, kulturą i językiem narodu romskiego, ze szczególnym uwzględnieniem pochodzenia dzielącego się na różne grupy narodu i wynikającego stąd podziału na dialekty języka Romani/Romanes. Związek Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku wydał w roku 2003 przetłumaczoną z języka francuskiego na język polski książkę Vanii de Gila „Mówmy po romsku. Historia, kultura i język narodu romskiego”. Wydanie książki zostało sfinansowane z dotacji Ministra Kultury. W roku 2012 miał miejsce dodruk tej książki, który sfinansowała Miejska Jednostka Obsługi Oświaty w Szczecinku.

Mateusz Babicki

Wysłany przez admin_zrp dnia 01-11-2013 o godz. 07:33:38 (704 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 BŁ. ZEFIRYN GIMENEZ MALLA (1861-1936)

News
PROBLEMATYCZNA DATA ŚMIERCI ORAZ LITURGICZNEGO WSPOMNIENIA PATRONA ROMÓW

Czytając wiele dostępnych publikacji na temat patrona Romów, męczennika Różańca świętego bł. Zefiryna Gimeneza Malla (1861-1936), miałem trudność z ustaleniem dokładnej daty jego męczeńskiej śmierci oraz daty, kiedy Kościół wspomina tego błogosławionego w czasie liturgii. Niektóre z nich datę śmierci wskazywały na 2 sierpnia, inne zaś  na 8 lub nawet 9 sierpnia 1936 r, natomiast jako datę wspomnienia liturgicznego pierwszego Roma zaliczonego w poczet błogosławionych podawano powyższe terminy i dodatkowo, jak to jest obchodzone na Słowacji, datę 4 maja, w rocznicę jego beatyfikacji, której dokonał papież bł. Jan Paweł II (1978-2005) - 4 maja 1997 r. Na szczęście poszukiwanie rozwiązania tej zagadki nie trwało zbyt długo. Pojawiło się światełko w tunelu, kiedy to dzięki sugestii jednego z moich wykładowców ze studiów, zwróciłem się z zapytaniem o pomoc, o ostateczną wykładnię w tej kwestii do Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
    
Dnia 16 października 2013 r. konsultor Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski – ks. Dr Mateusz Matuszewski wysłał do mnie list, w którym udzielił mi, jak sądzę, wyczerpującej odpowiedzi w tej sprawie.

Ks. Konsultor napisał: „Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przekazał mi Pańskie pytanie, polecając odpowiedzieć na nie.

Dotyczy ono Bł. Zefiryna Gimeneza Malli, beatyfikowanego 4 maja 1997 roku przez Jana Pawła II, pierwszego Roma wyniesionego na ołtarze; a dokładniej kwestii dnia jego męczeńskiej śmierci i liturgicznego wspomnienia. Istotnie, w różnych publikacjach o bł. Zefirynie, podawane są różne daty.

Księgą liturgiczną, do której został wpisany bł. Zefiryn, jest Martyrologium rzymskie (Martyrologium Romanum) obecnie obowiązujące, ponownie wydane z polecenia tego samego papieża w 2004 roku. W księdze tej bł. Zefiryn widnieje pod datą 2 sierpnia, jako dzień jego narodzin dla nieba. Bł. Zefiryn nie został wpisany do powszechnego kalendarza liturgicznego, a jego kult liturgiczny pozostawiony jest Kościołom lub wspólnotom lokalnym. W tym wypadku hiszpańskiej diecezji, na terenie której oddał życie za wiarę, stając w obronie katolickiego księdza. W innych miejscach może być wspominany 2 sierpnia tylko na zasadzie wyboru dokonanego przez celebransa, ze względu na duchowy pożytek wiernych. Na pewno, wbrew podawanej w wielu publikacjach informacji, takie wspomnienie dowolne nie może mieć miejsca 8 sierpnia, ponieważ tego dnia w całym Kościele czczony jest obowiązkowo św. Dominik, prezbiter.

Edycja Martyrologium rzymskiego w języku polskim jest dopiero przygotowywana. W łacińskim wydaniu wzorcowym elogium (czyli zwięzła notatka) dotyczące bł. Zefiryna umieszczone jest na 12 miejscu, zaraz po błogosławionych męczennikach z zakonu klaretynów, rozstrzelanych tego samego dnia w bramie cmentarza, w Barbastro w Hiszpanii, gdy szalało prześladowanie przeciwko Kościołowi. W roboczym tłumaczeniu polskim brzmi ono tak:

„(12) W tym samym miejscu, błogosławionego Zefiryna Gimeneza Malli, męczennika, który był z pochodzenia Cyganem, starał się o zachowanie pokoju i zgody między swoim ludem i sąsiadami. Kiedy w czasie tego samego prześladowania stanął w obronie kapłana, którego po ulicach ciągnęli rewolucjoniści, został wtrącony do więzienia i w końcu zaprowadzony na cmentarz; tam trzymając różaniec w rękach, został rozstrzelany i zakończył doczesne wędrowanie”.

Tak o to dzięki jasnej i wyraźnej odpowiedzi udało mi się ustalić, że datą śmierci i sugerowaną datą liturgicznego wspomnienia pierwszego Roma zaliczonego w poczet błogosławionych jest corocznie 2 sierpnia. Jest to dies natalis - narodziny do życia wiecznego, czyli dla nieba bł. Zefiryna. Wtenczas można w liturgii Kościoła wspominać przykład świętego życia bł. Zefiryna, jeśli takiego wyboru dokona celebrans, który przewodniczy odprawianej przez niego Mszy świętej ze względu na duchowy pożytek wiernych. Nie jest nią często podawana data 8 sierpnia i daty 9 sierpnia albo 4 maja.

Zatem zachęcam, aby zgodnie z powyższym w środowiskach, gdzie oddawany jest kult bł. Zefirynowi Gimenezowi Malla, każdego roku obchodzić jego wspomnienie liturgiczne 2 sierpnia.

Bł. Zefirynie Gimenezie Malla, męczenniku Różańca świętego – módl się za nami!

Andrzej Sochaj

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-10-2013 o godz. 15:32:26 (1081 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wystawa fotografii Jana Yoors’a

News
Otwarcie romskiej wystawy: Przedwojenne fotografie Jana Yoorsa – w Centrum Anny Frank w Nowym Jorku

Centrum Anny Frank w Stanach Zjednoczonych ogłosiło otwarcie nowej wystawy „Życie wśród Romów: Przedwojenne fotografie Jana Yoors’a. Wystawa prezentuje doświadczenia życiowe Jana Yoors’a i jego dokumentacji na temat  historii, obyczajów i kultury Romów w okresie przedwojennym.  Zdjęcia, które zrobił swojej adopcyjnej rodzinie dają wyjątkowe spojrzenie  na życie Romów w tamtym okresie. Wystawa ma na celu uczczenie jego pamięci poprzez pokazanie 34 czarno białych fotografii historycznych. Otwarcie wystawy miało miejsce 10 września bieżącego roku w Nowym Jorku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 25-10-2013 o godz. 08:59:34 (737 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kolejne rodziny romskie eksmitowane we Włoszech

News
W połowie września, w Rzymie (Via Salviati) 70 policjantów eksmitowało siłą 35 romskich rodzin. Romowie przewiezieni zostali Castel Romano wbrew swojej woli. Akcja ta była rezultatem decyzji burmistrza Marino, który zarządził natychmiastowe przeniesienie Romów wraz z ich dobytkiem.

Źródło: RVN

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-10-2013 o godz. 10:11:41 (684 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Spotkanie kobiet romskich w Helsinkach

News
Ponad 150 romskich kobiet z całej Europy spotkało się w Helsinkach  w dniach 16-17 września, celem omówienia sposobów poprawy sytuacji swojej, swoich dzieci oraz społeczności, w której żyją. Wśród głównych celów IV Międzynarodowej Konferencji Kobiet Romskich znalazły się: opracowywanie strategii, podkreślenie zaangażowania kobiet w realizację polityki i poprawa w nawiązywaniu kontaktów romskich kobiet z innymi grupami działającymi na rzecz równości płci.

Konferencja została otwarta przez byłą Prezydent Finlandii Tajrę Halonen. Mówcami, którzy konfernecji byli m.in.: Paavo Arhinmäki - Minister Sportu i Kultury (Finlandia), Aasrud Rigmor - Minister Administracji Rządowej, Reform i Spraw Kosciola (Norwegia), Erik Ullenhag - Minister Integracji (Szwecja).

Organizatorami konferencji byli: Rada Europy i Rząd Finlandii.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-10-2013 o godz. 09:27:46 (629 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 WYRÓŻNIENIE BIAŁEJ WSTĄŻKI

News
STARTUJĄ ZGŁOSZENIA DO IV EDYCJI KONKURSU

Centrum Praw Kobiet oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” zapraszają do przesyłania zgłoszeń do IV edycji Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”. Kandydatów mogą zgłaszać pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz wszelkie inne osoby.

„Białą Wstążką” nagrodzeni zostaną mężczyźni zatrudnieni w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych placówkach pomocowych), pracodawcy, pracownicy służb mundurowych oraz mężczyźni angażujący się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 listopada b.r.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na fakt, że postawa, jaką prezentują mężczyźni prywatnie oraz  ich stosunek do społecznych ról kobiet i mężczyzn, mają ogromny wpływ na działania podejmowane przez nich w innych obszarach życia. Pomysł „wyróżnienia” nawiązuje do Kampanii Białej Wstążki zainicjowanej w 1991 roku przez grupę mężczyzn w Kanadzie w drugą rocznicę masakry w Montrealu. Przypięta na piersi biała wstążka stała się symbolem sprzeciwu mężczyzn wobec przemocy wobec kobiet.

Oficjalny fanpage konkursu na Facebooku: www.facebook.com/wyroznieniebialejwstazki

Informacja prasowa

Formularz zgłoszeniowy

Wysłany przez admin_zrp dnia 18-10-2013 o godz. 15:05:51 (696 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Atak na rodzinę romską w Łodzi

News
Media informują o napaści na rodzinę romską jaka miała miejsce 5 października w Łodzi.  Wtedy to około 10 mężczyzn wdarło się na posesję romską trzymając w rękach pałki, kije, pręty i płonące pochodnie. W domu przebywało wtedy sześć osób, w tym 2-letnie dziecko i starsza kobieta. Napastnicy siłą chcieli wtargnąć do domostwa i grozili Romom pozbawieniem życia i podpaleniem domu. Mężczyźni wybili szybę, uderzyli mieszkającą w domu kobietę i spryskali ją gazem łzawiącym. Wykrzykiwane przez napastników hasła nie pozostawiają wątpliwości, że napad miał charakter rasistowski. Napastnicy zbiegli, gdy ujrzeli nadjeżdżający patrol policji. Dwóch z nich próbowało uciekać samochodem na łódzkich rejestracjach. Po krótkim pościgu, mimo stawianego oporu policji udało się ich zatrzymać. Od mężczyzn wyraźnie dało się wyczuć woń alkoholu, ale nie zgodzili się na badanie alkomatem. Od kierowcy pobrano krew do badań na obecność alkoholu. Podczas przeszukania auta policjanci znaleźli wiadro z kamieniami, wełniane czapki, przypominające kominiarki, oraz kij. Niedługo później kilku innych sprawców wróciło pod dom Romów i groźbami pozbawienia ich życia usiłowali nakłonić pokrzywdzonych do wycofania lub nieskładania zeznań odnośnie zdarzenia. Dwóch z nich ujęto następnego dnia.

Pięciu podejrzanych zostało ujętych przez policję i usłyszało zarzut kierowania gróźb karalnych wobec pięciu osób ze względu na ich przynależność narodową. Dwaj bracia w wieku 21 i 24 lata usłyszeli zarzut kierowania gróźb, w celu zmuszenia pokrzywdzonych do wycofania lub nieskładania zeznań w postępowaniu karnym. W trakcie przeszukania ich mieszkania znaleziono pałkę szturmową z możliwością rozpylania gazu. Każdy z zatrzymanych miał wcześniej konflikty z prawem, w tym pobicia i rozboje. Prokuratura po przesłuchaniu wystąpiła o aresztowanie trzech ze sprawców z uwagi na obawę matactwa. Grozi im do 5 lat więzienia. Wieczorem 8 października kolejny mężczyzna usłyszał zarzuty. 32-latek ukrywał się w domu, podczas gdy jego rodzina próbując zyskać dla niego alibi zgłosiła na policji jego zaginięcie. Mężczyzna usłyszy takie same zarzuty jak inni napastnicy, prokuratura wystąpiła o tymczasowy areszt. Na wolności pozostaje jeden podejrzany.

14 października policja zatrzymała szóstego podejrzanego na łódzkim lotnisku, gdy wsiadał do samolotu lecącego do Liverpoolu. Mężczyzna nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów, jednak poszkodowana rodzina romska rozpoznała go, jako napastnika który groził im płonącą pochodnią. Zatrzymany miał także, wraz z innymi mężczyznami, wrócić po napaści i grozić Romom. Według policji możliwe są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Zaatakowana rodzina rozważa przeprowadzkę w obawie o kolejne napaści. - Czuję się Polką. Urodziłam się tutaj, tak samo jak moja mama i tata. Nie wiem, dlaczego to zrobili - mówi napadnięta. - Oni mówili, że jak nie wycofamy zeznań to nas zabiją. Krzyczeli, że będziemy „mieli łeb odstrzelony” - opowiada kobieta w rozmowie z TVN24. Policja deklaruje, że nie dopuści do kolejnych ataków.

Część podejrzanych przyznała się do winy, wyjaśniali, że zdarzenie było odpowiedzią na wcześniejszy atak na jednego z nich.

Łódzcy politycy, w tym Hanna Zdanowska prezydent Łodzi i Jolanta Chełmińska wojewoda łódzka wydały oświadczenie, w którym piszą: „Oczekujemy, że sprawcy napaści zostaną osądzeni, a ich zachowanie potępione społecznie.” Lokalne władze zapewniają też, że „dołożą wszelkich starań, aby tradycja wielokulturowej Łodzi nie została okaleczona przez podobne zdarzenia”.

Łódzka prokuratura zainteresowała się komentarzami jakie pojawiły się w internecie pod publikacjami dotyczącymi napaści na rodzinę romską. Wszczęte zostało postępowanie, według śledczych wpisy internautów mogą nosić znamiona przestępstwa nawoływania do nienawiści na tle narodowościowym lub znieważenia grupy osób ze względu na ich narodowość.

Źródło: tvn24.pl, onet.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-10-2013 o godz. 12:28:13 (689 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 NIE dla klasy romskiej

News
Rodzice polskich dzieci sprzeciwili się powstaniu klasy romskiej w poznańskiej szkole podstawowej nr 19 na osiedlu Oświecenia. Klasa miała powstać z inicjatywy samych Romów, pomysł narodził się w czerwcu.  Znalazło się 17 rodzin chętnych zapisać do niej swoje dzieci. Finalnie miało uczęszczać do niej około 30 dzieci  w wieku 7-14 lat. Dzieci te nie potrafią pisać ani czytać, a klasa romska miałaby pomóc im w nadrobieniu zaległości w nauce. Projekt miał trwać rok, po tym czasie dzieci trafiłyby do klas mieszanych. Pozostali rodzice o innowacyjnym pomyśle dowiedzieli się niedawno z mediów. Ich zdaniem, jest za późno, by odpowiednio przygotować ten projekt i dlatego podczas spotkania z dyrekcją szkoły sprzeciwili się powstaniu takiej klasy. Rodzice podkreślają, że nie mają nic przeciwko romskim dzieciom, ale protestują przeciw tworzeniu dla nich osobnej klasy. Ich zdaniem młodzi Romowie powinni uczęszczać do klas mieszanych, razem z pozostałymi uczniami. Na spotkanie dyrekcji z rodzicami w sprawie utworzenia romskiej klasy nie zaproszono przedstawicieli społeczności romskiej.

Źródło:tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-10-2013 o godz. 14:49:41 (674 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 LiteraTura 2013

News
O czym My, o czym Oni?

Od chwili wejścia do Parku Staromiejskiego uległam jakiemuś złudzeniu, że wydarzy się niezwykła rzecz. Razem z Kasią Szewczyk (na zdjęciu za mną) postawiłyśmy na rozmowę z młodymi. Idąc w stronę fontanny zauważyłyśmy grupkę oblegającą kilka ławek. Minęłyśmy ich i nieco dalej rozłożyłyśmy koc. Pogoda była piękna, w koszyku kilka kanapek - piknik właśnie się zaczął. Młodzi bacznie obserwowali nasze poczynania. Olśniło mnie i zaproponowałam Kaśce, byśmy wmieszały się w grupę, a nóż coś z tego wyjdzie. W końcu po to tam przyszłyśmy. Chwilę później byłyśmy przy nich. Kasia bez najmniejszych oporów zajęła miejsce na ławce między chłopakami, a ja stanąwszy za ich plecami zadałam pierwsze pytanie: „Czy czytacie książki?”. Zgodnie, w zasadzie, przytaknęli i w ten sposób została zapoczątkowana dyskusja. Na pierwszy ogień temat fantastyka i powieści grozy. Ciekawych rzeczy się dowiedziałam. Tolkienowskie powieści nie są aż tak podziwiane. Młodzież woli Kinga, o Sapkowskim też chętnie rozmawiają, jednak na tym polu najwięcej entuzjazmu wzbudza Jakub Ćwiek. Jedyna dziewczyna w grupie opowiedziała anegdotę z nim związaną. Pewnego dnia ujrzała Jakuba Ćwieka w kafejce i postanowiła się przysiąść. Bała się, że zostanie uprzejmie wyproszona przez pisarza, jednak ten docenił jej towarzystwo i rozpoczęli rozmowę. Studentka była bardziej przejęta faktem, iż nie została przegoniona niż samą konwersacją. Spotkanie wspomina bardzo miło. Jeden z wyróżniających się szczególnie uczestników - Staszek poprowadził dyskusję w kierunku anime. Tu zaskoczenie dla mnie, wiedza mocno ograniczona, ale spokój mnie błogi ogarnął bowiem z odsieczą przybyli moi dzielni koledzy: Krzysiek Pochwicki, Szymon Adamus i Marek Dryjer. Zadziwiające, w jednej chwili park stał się istnym klubem dyskusyjnym. Przy okazji rozmowy na jaw wyszły pewne fakty - ów Staszek sam pisze opowiadania z pogranicza wielu gatunków. Od anime zawędrowaliśmy do krainy tolerancji. Jak przy tych okazjach bywa na pierwszy rzut homofobia. Cóż, temat trudny, ale uprzedzeń nie wykryłam. Staszek wprawdzie zaskoczył nas po raz wtóry zbaczając z tematu o homoseksualiźmie na poprawność dziedziczenia genów, ale wymiana zdań okazała się być wielce łakomym kąskiem.

Przyszła pora na temat ciężkiego kalibru - Romowie. I tu się zaczęło. Część grupy „nie miała nic” do tej grupy społecznej, część wypowiadała się krytycznie. Z kluchą w gardle postanowiłam jednak pociągnąć wywód. W pierwszych słowach usłyszałam tradycyjne jak dla mnie zdanie „Cygan dwa razy okradł kogoś z mojej rodziny”. Zapytałam więc czy czegoś podobnego nie zrobił nigdy Polak. Tu już odpowiedź nie była taka oczywista. Chwila zastanowienia i potyczka słowna przeciwników z - nazwijmy ich – „tolerującymi”. Ważne było jedno, wygłaszając własne zdanie wszyscy zachowywali się nienagannie. Żadnych kąśliwych uwag, złośliwości itp. wtrąceń. Opanowanie całkowite. Rozpoczęłam więc swą opowieść  o Romach od prostego pytania: co wiemy na temat historii Romów?

Jedyna dziewczyna w grupie - piękna i niezwykle inteligentna - słyszała, że wywodzą się z Indii, nic więcej jednak nie była w stanie o nich powiedzieć. Rozpoczęłam od wędrówki. Słuchali w milczeniu, gdy jednak doszłam do lat okupacji - wyraźnie byli poruszeni. Dość opisowo, zdaje mi się, przedstawiłam studentom egzekucje oraz sposób ich wykonania w trakcie schwytania taborów. Nie komentowali, słuchali w milczeniu, gdy jednak opowiedziałam o sposobie zabijania romskich dzieci, rozbrzmiały głosy oburzenia. Wtedy opowiedziałam o gettach - nie mięli pojęcia o tej formie izolacji, chyba nawet nie zdawali sobie sprawy, że w gettach przebywał jeszcze ktoś prócz Żydów.

Wspomniałam też na koniec o sytuacji romskich dziewcząt w dawnej Czechosłowacji w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Byli faktycznie wstrząśnięci. W pewnym momencie ktoś z grupy zapytał mnie dlaczego nic o tym nie wiemy i czemu nie umiemy się z nimi porozumieć. Odpowiedziałam zgodnie z prawdą: „Dla nas dom jest przestrzenią, dla nich przestrzeń jest domem, który myśmy im odebrali”.

Dobiegała 16.00 musieliśmy opuścić park. Pożegnałam się z młodymi ludźmi, a ktoś z nich zapytał czy mogą iść z nami. Poszli w dalszą trasę ulicami Wrocławia po naszych śladach, co rusz pytając o kulturę Romów. Ożyła nadzieja na dialog. Młodzież jest spragniona takiej wiedzy, tylko trzeba im zapewnić stały do niej dostęp.

Anna Lenkiewicz

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-10-2013 o godz. 11:16:36 (590 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund