Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 Wspólne działania ECMI z Romskim Funduszem Edukacyjnym

News
Partnerstwo Biura ECMI w Kosowie z Romskim Funduszem Edukacyjnym (REF) w zakresie koordynowania stypendiów.

Jak podano w oficjalnym biuletynie Biura Europejskiego Centrum do Spraw Mniejszości (ECMI) w Kosowie ośrodek ten podpisał porozumienie o partnerstwie z Romskim Funduszem Edukacyjnym (REF) w celu wcielania w życie Programu Stypendialnego REF dla Kosowa. Pracownik kosowskiego Biura niemiecko – duńskiego Centrum – Gazmen Salijević pełni obowiązki w zakresie koordynacji i wcielania w życie Programu Stypendialnego Romskiego Funduszu Edukacyjnego.

Program Stypendialny Romskiego Funduszu Edukacyjnego (REF) zapewnia wsparcie dla studentów pochodzenia romskiego w postaci środków finansowych w ramach stypendiów akademickich, które mają na celu ułatwienie im dostępu do nauki w szkołach wyższych oraz ukończenie wszystkich szczebli nauki na studiach.

Celem Programu jest przyczynienie się do stworzenia masy krytycznej w postaci wykształconych Romów, posiadających dyplomy szkół wyższych, którzy będą przewodnikami zmian w swych społecznościach i w krajach zamieszkania.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-06-2013 o godz. 10:44:29 (645 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

News
W dniach 31 lipca do 3 sierpnia w Krakowie odbędą obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Program obchodów będzie zróżnicowany, zaplanowane zostały m.in. konferencje, dla zebranych gości wyemitowany zostanie także film o tematyce historycznej. Ważnym elementem uroczystości będzie wyjazd do Obozu Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, gdzie odbędzie się główna część  obchodów. Zaplanowanych jest także wiele innych atrakcji. Na wydarzeniach będzie gościło około trzystu młodych Romów z całego świata.

Spotkanie to ma na celu przede wszystkim integrację międzykulturową oraz zachowanie tożsamości kulturowej poprzez uczczenie dusz niewinnych Romów poległych w obozie w Auschwitz. Wszelkie koszty, w tym dojazd, zakwaterowanie i wyżywienie przybyłej młodzieży będą pokryte przez organizatorów przedsięwzięcia. Wszelkie informacje dotyczące wyjazdu można uzyskać pod numerem telefonu 94 37 250 98, oraz w siedzibie Związku Romów Polskich w Szczecinku. Osoby zainteresowane, prosimy o zgłaszanie się i potwierdzenie wzięcia udziału. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-06-2013 o godz. 15:51:37 (670 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wrocław znów eksmituje Romów

News
O północy 21 maja minął termin, w którym mieli się wyprowadzić Romowie z wrocławskiego obozowiska przy ulicy Paprotnej. Datę tę ustanowił miejski ratusz. Jak zapowiedziała Anna Bytońska z biura prasowego urzędu miasta, jeżeli Romowie nadal będą przebywać w obozowisku sprawa o eksmisję zostanie skierowana do sądu. Jeśli tak się stanie, będzie to kolejna sprawa Romów zamieszkujących nielegalnie wrocławskie tereny, która trafi na drogę sądową. Poprzednia, to sprawa rumuńskich Romów osiadłych przy ulicy Kamieńskiego, o której wspominaliśmy szczegółowo we wcześniejszych newsach.

W zeszłym tygodniu urzędnicy magistratu dostali polecenie sądu o uzupełnienie wniosku o eksmisję o listę nieletnich i ich opiekunów przebywających w obozowisku oraz jej przetłumaczenie i dostarczenie w 23 egzemplarzach. W obronę Romów zaangażowało się między innymi Amnesty International.

Źródło:tvn24.pl


Wysłany przez admin_zrp dnia 29-05-2013 o godz. 13:08:31 (706 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 44

News
Ukazał się drugi tegoroczny numer Romano Atmo. Jest to już 44 numer naszego dwumiesięcznika. W najnowszym numerze jak zwykle znajdą Państwo wiele ciekawych informacji o Romach oraz wiele atrakcyjnych zdjęć. W numerze piszemy w języku polskim, romskim i angielskim.

Tematem numeru są obchody Międzynarodowego Dnia Romów. W artykule poświęconym temu romskiemu świętu, przedstawiamy krajowe oraz światowe uroczystości, które miały miejsce 8 kwietnia. Oprócz tego niewątpliwą gratką tego numeru jest relacja z  VIII Światowego Kongresu Romów zorganizowanemu przez International Romani Union. Ponadto polecamy również artykuł o konferencji na temat Romów, która odbyła się na Uniwersytecie Harvarda, gdzie przemawiał m.in. Andrzej Mirga – Szef Punktu Kontaktowego do Spraw Romów i Sinti w Biurze Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.

W dalszej części numeru m.in. prezentujemy artykuł relację z otwarcia wystawy w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie w ramach projektu Romski Plener Rzeźbiarski realizowanym przez Muzeum Romskiej Kultury w Brnie. Przedstawiamy również artykuł romskiej studentki „Jesteśmy wśród Was” oraz relację z konferencji „Współczesne wyzwania polityki migracyjnej Polski i Unii Europejskiej”, na której mówiono również o Romach.

Prezentujemy również artykuł o nowym Papieżu - Franciszku oraz przedstawiamy bardzo ciekawą inicjatywę międzynarodową – Europejski Sojusz Miast i Regionów na rzecz Romów. Ponadto piszemy o aktach wrogości wobec zabrzańskich Romów oraz o posiedzeniu sejmowej Komisji mniejszości Narodowych i Etnicznych. Oprócz tego piszemy Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową oraz o języku romskim w Iranie – Zargari.  Publikujemy także artykuł Anny Piotrowskiej o Flamenco – muzycznym dziedzictwie Romów.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach: Listy, Nowości wydawnicze, Romowie na świecie oraz Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Administracji i Cyfryzacji oraz  Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominamy również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 27-05-2013 o godz. 08:33:02 (727 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Druga Żywa biblioteka w Koszalinie

News
21 marca 2013 r. w gmachu wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie odbyła się kolejna Żywa biblioteka. Celem głównym przyświecającym akcji jest walka ze stereotypami, uprzedzeniami i dyskryminacja jakiej doświadczają reprezentowane w czasie akcji grupy. Idea spotkań zrodziła się na początku 90 lat w Danii i od tej pory cieszy się coraz większym powodzeniem w wielu krajach europejskich.

Podobnie jak przed rokiem całe wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców Koszalina i okolic. W bieżącym roku akcja jednak trwała nieco krócej, co było dobrym posunięciem ze względu na nikłe zainteresowanie rozmowami w godzinach późno popołudniowych. Wśród reprezentowanych grup byli m.in. weganin, wegetarianka, osoba bezwyznaniowa, lesbijka, gej, osoba niepełnosprawna, osoba chora psychicznie, Arab, Rom, osoba czarnoskóra, były więzień i wielu innych.

Od początkowych momentów całej akcji gmach biblioteki pękał w szwach od tłumów gapiów, zainteresowanych, potencjalnych czytelników. Wśród zainteresowanych całą akcją dominowały osoby młode do 30 roku życia, choć także inne grupy wiekowe miały swoją dosyć liczną reprezentacje. W dniu imprezy przez budynek koszalińskiej Biblioteki Publicznej przewinęło się ponad 300 zainteresowanych, chętnych i otwartych na rozmowy na różne, często „zakazane” tematy. Wszystkie żywe książki cieszyły się zainteresowaniem na podobnie wysokim poziomie.

Także tematyka romska nie była obojętna dla odwiedzających gości. Przez blisko 7 godzin trwania akcji wzbudziła zainteresowanie wśród ponad 20 osób, w różnym wieku, a rozmowom przez długie godziny nie było końca. Wśród zainteresowanych  gości znaleźli się m.in. początkujący młody nauczyciel historii wraz z kolegą zainteresowany tematyką prześladowań Romów na przestrzeni dziejów oraz językiem romani; mama wraz z nastoletnim synem pytająca o skalę dyskryminacji w stosunku do społeczności romskiej w Polsce i zagranicą; trzech młodych nastolatków interesujących się motoryzacją i chcących wiedzieć jakie samochody są najpopularniejsze wśród Romów. Kolejni czytelnicy to dwie trzyosobowe grupy nastolatek interesujących się zwyczajami, obrzędowością romską; kobieta w średnim wieku chcąca dowiedzieć się więcej o historii Romów w Polsce i na świecie; młode małżeństwo pytające o rodzinne uroczystości w romskich domach, wesela, chrzciny, komunie. Zainteresowanie było tak duże, że wszelkie materiały promocyjne, zarówno pozycje bibliograficzne Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, jak też bieżące oraz starsze numery „Romano Atmo” rozeszły się wśród zainteresowanych gości w ciągu kilku pierwszych godzin spotkania. Niejednokrotnie rozmowy z rozmówcami musiały być przerywane ze względu na ograniczenia czasowe i dużą ilość osób oczekujących na spotkanie.

Wśród zainteresowanych gości dało się zauważyć duże zaciekawienie tematyką romską przy jednoczesnej małej lub znikomej wiedzy na ten temat. Niemniej wśród wszystkich rozmówców dominował pojednawczy ton podejścia do Romów i nie było osoby, która wykazywała negatywny stosunek skierowany w stronę społeczności romskiej. Zdecydowana większość rozmówców nie miała nigdy kontaktu z nikim wywodzącym się ze społeczności romskiej, stąd też zauważalna chęć kontaktu i rozmowy dała się zauważyć w trakcie trwania rozmów.

Koszalińska impreza po raz kolejny spotkała się z wyraźnym odzewem czytelników. Duża ilość rozmówców świadczy o dużej potrzebie rozmów ludzi na tematy tabu, rzadko poruszane, które wiążą się z grupami dyskryminowanymi, a o których warto i trzeba rozmawiać. Oby więcej takich inicjatyw w przyszłości.

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-05-2013 o godz. 12:22:08 (777 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dane poglądowe z projektu Innowacyjni Romowie na rynku pracy II

News
Poniżej możecie państwo zapoznać się z danymi odnośnie m.in. uczestnictwa, obszaru działań w zakończonym niedawno projekcie Innowacyjni Romowie na rynku pracy II. Przypomnijmy, że zrealizowany przez Związek Romów Polskich w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki projekt Innowacyjni Romowie na rynku pracy II był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dane poglądowe dotyczące projektu Innowacyjni Romowie na rynku pracy II


Wysłany przez admin_zrp dnia 22-05-2013 o godz. 09:03:58 (704 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Antyromskie juwenalia

News
Na corocznym święcie studenckim w Poznaniu jakim są wielkopolskie Juwenalia wystąpi zespół „Bracia Figo Fagot”, który w swych dwóch najbardziej znanych utworach zawiera teksty w jednoznaczny sposób dyskryminujące społeczność romską. Duet gra prześmiewcze disco polo, a w jego tekstach roi się od wulgaryzmów.

Działacze romscy z różnych regionów kraju, w tym także z Wielkopolski zamierzają złożyć zawiadomienie do Prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przez członków grupy przestępstwa polegającego na nawoływaniu do nienawiści na tle przynależności etnicznej. Na sympozjum "Polityka wobec Romów - doświadczenia i perspektywy", które odbyło się 9 maja na UAM stworzono także apel o odwołanie występu „Braci Figo Fagot”, który podpisało kilkunastu naukowców i przedstawicieli środowisk romskich, w tym Patryk Pawełczak pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz Mateusz Babicki i Andrzej Łuczak – przedstawiciele Związku Romów Polskich.

Prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku zwrócił się w tej sprawie do rektora Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który współfinansuje imprezę z pismem, w którym dał do zrozumienia, że społeczność romska oczekuje podjęcia przez rektora konkretnych działań zmierzających ku odwołaniu koncertu grupy. Jak informuje Gazeta.pl organizatorzy zapewniają, że "hołdują zasadom szeroko pojętej wolności" i "nie popierają idei rasizmu", ale koncertu nie odwołają.

O sprawie został także poinformowany Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni, sytuacja została podana jako propozycja tematu odbywającej się 20 maja Rady do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji.

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-05-2013 o godz. 15:50:40 (724 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konsultacje projektu Programu integracji społeczności romskiej w Polsce

News
13 maja zakończyły się konsultacje społeczne projektu Programu integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014 – 2020. Jest to program, którego celem jest zwiększenie integracji społecznej Romów w Polsce, czyli ułatwienie funkcjonowania w społeczeństwie z uwzględnieniem i poszanowaniem odrębności kulturowych. W ramach programu wdrożone zostaną działania z zakresu edukacji, aktywizacji zawodowej, ochrony zdrowia i poprawy sytuacji mieszkaniowej. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji planuje wspierać samorządy oraz romskie i nie-romskie organizacje pozarządowe, które zaangażowane będą w działania integracyjne.

Program jest kontynuacją działań prowadzonych od 2001 roku, kiedy to MSWiA rozpoczęło pilotażowy Program w województwie małopolskim, który trwał do roku 2003. Od roku 2004 główną rolę we wspieraniu Romów w Polsce odgrywa Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce na lata 2004-2013.

Program integracji na lata 2014-2020 został przygotowany w oparciu o doświadczenia administracji centralnej i wojewódzkiej z dotychczasowych rządowych programów oraz wyniki badania ewaluacyjnego z 2011 r. oceniającego skuteczność Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Pod uwagę wzięto także wytyczne i priorytety Komisji Europejskiej w ramach polityki inicjowania i wdrażania krajowych strategii na rzecz integracji Romów w państwach członkowskich.

Projekt tworzyli pełnomocnicy wojewodów ds. mniejszości narodowych i etnicznych, pracownicy opieki społecznej, pielęgniarki środowiskowe pracujące z Romami, a także członkowie Zespołu ds. romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz przedstawiciele romskich organizacji pozarządowych.

Projekt dokumentu otrzymały organizacje romskie, jednostki samorządu terytorialnego, pełnomocnicy wojewodów ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz wiele innych podmiotów. Do 13 maja możliwe było zgłaszanie wszelkich uwag, sugestii i pomysłów odnośnie Programu. Niestety takich wiadomości Ministerstwo dostało niewiele. Związek Romów Polskich jako jedno z nielicznych stowarzyszeń nadesłał swoją wyczerpującą opinię. Projekt Programy integracji dostępny jest na stronie internetowej MAiC.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-05-2013 o godz. 12:44:01 (811 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konkurs stypendialny

News
Ogłaszamy konkurs stypendialny stypendiów motywacyjnych Ministra Administracji i Cyfryzacji dla uczniów pochodzenia romskiego uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych.

Swoją kandydaturę mogą zgłosić Romowie, którzy mają obywatelstwo polskie, uczą się w szkołach ponadgimnazjalnych w systemie dziennym bądź złożyli papiery do szkoły ponadgimnazjalnej na pierwszy rok. Również absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończą naukę będą mogli otrzymać stypendium.

Osoby aplikujące powinny posługiwać się językiem romani oraz kultywować tradycje romskie.

Jest to najważniejszym warunkiem otrzymania stypendium, który będzie skrupulatnie weryfikowany. Mile widziani będą także laureaci konkursów oraz olimpiad. Rekrutacja odbędzie się na terenie całej Polski. Aplikującymi mogą być uczniowie szkół zawodowych, techników, liceum ogólnokształcących i zawodowych. Status materialny stypendystów nie będzie brany pod uwagę.

Ostatecznego wyboru stypendystów dokona komisja stypendialna.

Wszelkie informacje dotyczące konkursu stypendialnego oraz formularz zgłoszeniowy i spis wymaganych dokumentów do nadesłania dostępne są na stronie internetowej ZRP www.romowie.com

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie prosimy o dokładne zapoznanie się z regulaminem oraz o nadsyłanie kompletnych wniosków na adres Związku Romów Polskich.


EDUKACJA - KROK DO LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCIZrealizowano dzięki dotacji Ministra Administracji I Cyfryzacji

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-05-2013 o godz. 10:17:06 (730 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Sympozjum w Poznaniu

News
Sympozjum „Polityka wobec Romów – doświadczenia i perspektywy” – 9 maja 2013 r., Poznań.

9 maja br. w Poznaniu na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza miało miejsce sympozjum, zorganizowane przez Forum Dialogu Publicznego z siedzibą w Olsztynie we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg oraz ze wspomnianym uprzednio Wydziałem UAM. Stanowi ono część cyklu spotkań: Polska polityka wobec mniejszości narodowych i etnicznych oraz grup regionalnych, w sferze praw językowych, edukacyjnych i kulturowych, na tle standardów europejskich, a jego temat to: „Polityka wobec Romów – doświadczenia i perspektywy”.

W majowym seminarium w stolicy Wielkopolski uczestniczyli zarówno przedstawiciele środowiska naukowego z Poznania oraz innych ośrodków akademickich (Zielona Góra, Gdańsk, Olsztyn), jak i przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z Polski, jak również z Niemiec, a ponadto działacze i współpracownicy organizacji romskich.

Pierwsza część spotkania zatytułowana „Polityka wobec mniejszości romskiej – wymiar europejski” obejmowała referaty: wprowadzający prof. Andrzeja Saksona z WNPiD UAM, a następnie Mateusza Babickiego z Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu ZRP w Szczecinku, a jednocześnie doktoranta w Instytucie Politologii Uniwersytetu Gdańskiego, dr Marcina Szewczyka z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz zagranicznego gościa z RFN – Heiko Kosela, posła do Landtagu Saksonii. Wszyscy z wymienionych mówili o różnych inicjatywach oraz modelach podejść do kwestii dotyczących społeczności romskiej na terenie całej Europy, a w szczególności w krajach zamieszkałych przez liczne skupiska Romów, jak Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja czy Węgry. Omawiali oni ponadto problemy mniejszości romskiej w krajach takich, jak Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy czy Wielka Brytania, które oprócz zamieszkiwania tam licznych miejscowych wspólnot romskich są jednocześnie celem przyjazdów dla bardzo wielu Romów z Europy Południowo – Wschodniej i Środkowej. Wszyscy prelegenci pierwszej części spotkania wiele miejsca poświęcili ponadto na analizę dotychczasowych działań krajowych oraz wspólnotowych, a ponadto wyrazili swe sugestie dotyczące potencjalnych przyszłych przedsięwzięć.

Kolejna – II część sympozjum zatytułowana była „Romowie w życiu kulturowym i oświacie – polskie doświadczenia krajowe i regionalne”. Jej uczestnikami były doktorantki Wydziału Nauk Polityk i Dziennikarstwa poznańskiego uniwersytetu – gospodarza seminarium: Agata Bąk – Sierszyńska oraz Agnieszka Michalska, a także doktorant tegoż wydziału – Patryk Pawełczak, który sprawuje jednocześnie funkcję Pełnomocnika Wojewody Wielkopolskiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W swych wystąpieniach skupiali się na opisie sytuacji Romów na terenie województwa wielkopolskiego z punktu widzenia podejmowanych dotychczas działań w zakresie kluczowych kwestii tj. edukacji, opieki zdrowotnej, mieszkalnictwa oraz aktywizacji zawodowej. Poruszone zostało tu również wzajemne postrzeganie się Romów i społeczeństwa polskiego, jak również relacje wśród samego zróżnicowanego wewnętrznie środowiska romskiego Wielkopolski.

Ostatnia – III odsłona seminarium poświęconego problematyce romskiej przebiegała w formie panelu eksperckiego w składzie którego obecni byli: wspomniany wcześniej Patryk Pawełczak – Pełnomocnik Wojewody Wielkopolskiego do spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Wiesława Kostrzewa – Zorbas – Główny Specjalista w Biurze Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania, Andrzej Łuczak – Asystent Zawodowo – Socjalny Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku w ramach projektów „Innowacyjni Romowie na rynku I - II”, a zarazem doktorant w Instytucie Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Anna Markowska – Prezes Fundacji Bahtałe Roma z siedzibą w Poznaniu oraz Karol Parno Gierliński – wieloletni działacz romski na szczeblu lokalnym, regionalnym, ogólnokrajowym i międzynarodowym, a zarazem autor pierwszego w Polsce elementarza dla dzieci romskich „Miri szkoła – Romano elementaro”, poeta i pisarz oraz artysta – rzeźbiarz.

Uczestnicy podsumowującej sympozjum części obrad przedstawiali kolejno swoje doświadczenia, osiągnięcia, refleksje, zalecenia i propozycje dotyczące kluczowych kwestii dotyczących społeczności romskiej w Polsce i na świecie. Obejmowały one zarówno kwestie integracji społecznej Romów, czyli edukację, opiekę zdrowotną, mieszkalnictwo i zatrudnienie, jak również zagadnienia związane z podtrzymywaniem i rozwojem tożsamości, kultury i języka narodu romskiego. Uczestnicy panelu eksperckiego wypowiadali  się ponadto na temat działalności stowarzyszeń romskich, a także o współpracy i rywalizacji pomiędzy nimi, jak również poruszali kwestie funkcjonowania Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz działającego przy niej Zespołu do Spraw Romskich. Mówiono również o dotychczasowych inicjatywach na rzecz Romów, jak „Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce 2004 – 2013” oraz na temat założeń „Strategii na rzecz Integracji Romów 2014 – 2020”. Poruszono także sprawy podtrzymywania pamięci o często tragicznych dziejach Romów na ziemiach polskich i poza granicami Polskich ze szczególnym uwzględnieniem obchodów i upamiętniania niezwykle ważnych dla społeczności romskiej miejsc i wydarzeń, a także zwalczania wzajemnych stereotypów i uprzedzeń oraz kształtowania świadomości społecznej w zakresie specyfiki mniejszości romskiej.

W związku ze zbliżającymi się Juwenaliami na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu i zaplanowanym występem zespołu muzycznego „Bracia Figo Fagot” uczestnicy seminarium wystosowali petycję do władz rektorskich UAM oraz do Parlamentu Studentów tejże uczelni. Wyrazili w niej swe oburzenie zaproszeniem na doroczne święto studenckie muzyków, którzy w dwóch swych bardzo znanych utworach zawarli słowa obrażające społeczność romską, które w sposób celowy i zamierzony krzywdzą jej wizerunek, a jednocześnie budują nastroje wrogości i pogardy dla Romów.

Mateusz Babicki

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-05-2013 o godz. 08:59:16 (1017 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.13 sekund