Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 Dwie nowe pozycje Instytutu

News
W roku 2011 Instytut Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu w Szczecinku wydał kolejne dwa opracowania naukowe poświęcone problematyce romskiej w ramach cyklu wydawniczego „Romowie wczoraj i dzisiaj”. Pierwsze z dzieł, którego autorem jest Prokurator Delegatury IPN w Koszalinie dr Krzysztof Bukowski nosi tytuł „Wybrane zbrodnie nazistowskie popełnione przez okupanta hitlerowskiego na Romach w Polsce w okresie II wojny światowej w dokumentach Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie”. Druga z książeczek została zaś napisana przez Karola Parno Gierlińskiego wespół z Elżbietą Jakimik, a jej tytuł brzmi „Sinti w Polsce”.

Praca Prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej została napisana w oparciu o akta ze śledztw prowadzonych w sprawie zbrodni popełnionych na Romach w gettach w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie, Sanoku, Lwowie i Tarnobrzegu. Wspomniane śledztwa prowadziła w latach 2002 – 2006 Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni  przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie. Wykazały one, iż obiektem zbrodni nazistowskich byli zarówno Romowie prowadzący wędrowny tryb życia, jak również ci od dawna prowadzący osiadły tryb życia. Głównym elementem tekstu są wspomnienia świadków – bezpośrednich ofiar represji okupanta, w których opisują oni gehennę jakiej doświadczyli podczas pobytu w poszczególnych gettach. Romskie ofiary wspominają również o swych oprawcach, wśród których oprócz żołnierzy Wehrmachtu i funkcjonariuszy SS obecni byli kolaboranci ukraińscy i polscy oraz żydowska służba porządkowa. Siły okupanckie cechowała wyjątkowa okrutność wobec wszystkich więźniów, a szczególnie wobec Romów, choć miały także i miejsce przypadki traktowania z zachowaniem minimum godności i litości.

Opracowanie autorstwa znanego działacza, artysty i poety romskiego,  pochodzącego ze szczepu Sinti – Karola Parno Gierlińskiego poświęcone jest właśnie tej grupie Romów. Zostało ono napisane w formie wywiadu z autorem książki, który odpowiada na pytania dotyczące Sinti zadawane przez Elżbietę Jakimik – doktorantkę Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, mającą również korzenie Sinti. Dzieło „Sinti w Polsce” ma na celu przybliżenie czytelnikom tej nielicznej i jednocześnie mało znanej grupy romskiej w Polsce, która bardzo licznie zamieszkuje kraje Europy Zachodniej, jak choćby Niemcy, Austria, Szwajcaria, Holandia, Belgia, Francja czy Włochy. Książka – wywiad ukazuje Sinti, jako grupę romską, która łączy w sobie zarówno cechy charakterystyczne dla szczepów wędrownych (wierność tradycji i językowi), jak i osiadłych (dbałość o wykształcenie i pozycję społeczną). Czytelnik ma również okazję poznać niejednokrotnie bardzo skomplikowane losy Sinti w XIX i XX w. na tle dziejów Polski i Niemiec. Książeczkę uzupełniają cenne fotografie przedstawiające członków szczepu Sinti w latach przedwojennych, jak i po roku 1945. Wykorzystano je za zgodą ich właściciela – Andrzeja Łuczaka.

Wydanie obu pozycji zostało sfinansowane w ramach dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-01-2012 o godz. 11:17:47 (993 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 POKL: zawieszenie konkursu nr 4/1.3.1

News
Władza Wdrażająca Programy Europejskie informuje, że nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w ramach konkursu nr 4/1.3.1 PO KL Poddziałanie 1.3.1 Projekty na rzecz społeczności romskiej zostanie zawieszony z dniem 30 grudnia 2011 roku.

Powodem zawieszenia konkursu jest planowane wprowadzenie nowej wersji Generatora Wniosków Aplikacyjnych GWA 7.5. Po uruchomieniu nowej wersji generatora nabór wniosków w ramach konkursu nr 4/1.3.1 PO KL zostanie wznowiony. Wnioski o dofinansowanie, które wpłyną do WWPE po dniu 30 grudnia 2011 roku nie będą rozpatrywane.

Źródło: WWPE

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-12-2011 o godz. 10:01:49 (810 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wesołych Świąt

News

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-12-2011 o godz. 09:46:37 (703 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Spotkanie z nowym ministrem

News
16 grudnia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie przedstawicieli mniejszości romskiej z nowym Ministrem Administracji i Cyfryzacji Michałem Bonim. W spotkaniu wzięli udział Roman Chojnacki, Józef Różański i Robert Bladycz. Nowy minister chciał zapoznać się z problemami mniejszości romskiej. Należy docenić inicjatywę ministra, który od początku obejmowania swojego stanowiska interesuje się sprawami dotyczącymi mniejszości narodowych i etnicznych. Podczas spotkania poruszony został między innymi temat subwencji i ogólnej sytuacji Romów w Polsce. Kolejne spotkanie tego typu odbędzie się jeszcze w tym roku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-12-2011 o godz. 14:33:53 (1416 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Romano Atmo 36

News
Ukazał się ostatni tegoroczny numer dwumiesięcznika Romano Atmo. Jest to już 36 numer naszej gazety, w którym jak zwykle przedstawiamy najnowsze wieści ze świata Romów, wiele ciekawych artykułów oraz atrakcyjnych zdjęć.

Tradycyjnie numer zaczynamy od Newsów, a w nich o gettach romskich w Rumunii, o zorganizowanym przez Helsińską Fundację Praw Człowieka seminarium o tematyce równościowej, czy o stypendiach dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów romskich. Przedstawiamy również nowe ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej o śledztwie w sprawie zabójstwa dziewięciu Romów.

Jednym z głównych tematów numeru jest historia Luizy Lutycz – Szubert, która w artykule „Kraina Radości” ukazuje długą drogę jaką przebyła dążąc do spełnienia swojego marzenia o tym by prowadzić swoje przedszkole. Polecamy również artykuł o programie przedstawiającym romskie wesela, który emituje jedna ze stacji telewizyjnych. Ponadto prezentujemy wywiad o tym jak Święta Bożego Narodzenia obchodzą Romowie. Publikujemy także artykuł o praojczyźnie Romów – Indiach. Oprócz tego, w artykule „Zaklinacz skrzypiec” przedstawiamy sylwetkę niezwykle utalentowanego romskiego skrzypka, Krzysztofa Puta, który w przyszłym roku będzie na łamach naszej gazety wprowadzał nas swoimi artykułami w arkana muzyki romskiej.

Kolejną atrakcją numeru jest artykuł „Polska Prezydencja a sprawy Romów” o V Europejskim Szczycie Równości i spotkaniu Europejskiej Platformy Romów w Brukseli. Zapraszamy również do artykułu o pięcioletniej działalności Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu. Piszemy także o trudach i sukcesach asystenta edukacji romskiej oraz o obowiązku szkolnym, który stanowi Konstytucja Rzeczypospolitej. Ponadto prezentujemy artykuł o światowym kryzysie gospodarczym oraz przedstawiamy nowy projekt Związku Romów Polskich – Rynek pracy otwarty dla Romów, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Oprócz tego wiele atrakcji w naszych stałych działach. W cyklu Romowie na świecie, tym razem przedstawiamy Romów na Litwie. Ponadto Nowości wydawnicze, Kuchnia i Horoskop.

Na koniec warto zaznaczyć, że numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Przypominamy również o prenumeracie, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 19-12-2011 o godz. 08:59:53 (843 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Publikacja e-podręcznika trenera

News
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprasza do zapoznania się z nową publikacją. W ramach projektu „Weź kurs na wielokulturowość. Edukacja na temat praw człowieka i wielokulturowości kluczem do budowania otwartego społeczeństwa przyjmującego obywateli państw trzecich” przygotowany został e-podręcznik trenera – innowacyjną i interaktywną publikację dla trenerów i trenerek zajmujących się wielokulturowością, prawami człowieka, niedyskryminacją i pracą z cudzoziemcem/cudzoziemką.

Publikacja jest efektem prac doświadczonych edukatorów i edukatorek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zajmujących się prawami człowieka oraz współpracujących z HFPC ekspertów i ekspertek zajmujących się prowadzeniem szkoleń i warsztatów, tematyką wielokulturowości, przeciwdziałania dyskryminacji.

E-podręcznik jest skierowany przede wszystkim do grup docelowych projektu (pracowników i pracowniczek urzędów samorządowych, oświaty, służb mundurowych i służb medycznych), ale może być przydatny dla wszystkich, którzy realizują lub zamierzają realizować projekty edukacyjne dotyczące praw człowieka, wielokulturowości, niedyskryminacji, etc.

Podręcznik znajduje się na naszej stronie internetowej: www.hfhr.org.pl/wezkurs/e-podrecznik

Źródło: Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-12-2011 o godz. 13:31:14 (816 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nabór podań na staże w Komisji Europejskiej

News
…dla młodych romskich absolwentów uczelni wyższych.

Instytut Społeczeństwa Otwartego Inicjatywy na rzecz Romów ogłosił nabór podań na staże w Komisji Europejskiej począwszy od 1 marca 2012 r. Do składania wniosków uprawnieni są młodzi romscy absolwenci uczelni wyższych z nowych krajów członkowskich UE, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii i Serbii.

Instytut Społeczeństwa Otwartego Inicjatywy na rzecz Romów wprowadził nowy element programu staży, który stawia na aktywne obywatelstwo młodych Romów w Europie Środkowej i Wschodniej poprzez otwarcie ich na działania obejmujące reprezentowanie spraw poszczególnych grup osób oraz pracę służb wspólnotowych.

Termin nadsyłania podań upływa 3 stycznia 2012 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć w ogłoszeniu o naborze oraz w formularzu wniosku na stronie internetowej www.romabuzzmonitor.net

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-12-2011 o godz. 08:39:35 (758 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Konferencja Lingwistyki Romskiej

News
X Międzynarodowa Konferencja Lingwistyki Romskiej (10ICRL) odbędzie się w dniach od 5 do 7 września na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Barcelonie. Organizatorem konferencji jest Zakład Lingwistyki Indoeuropejskiej oraz Instytut Studiów Bliskowschodnich Uniwersytetu w Barcelonie we współpracy z Hiszpańskim Instytutem Kultury Romskiej. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia referatów z całego zakresu językoznawstwa romskiego. Termin nadsyłania abstraktów upływa dnia 15 kwietnia 2012 r.

Szczegóły na www.ub.edu

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-12-2011 o godz. 14:18:02 (834 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowy album i baśń romska

News
MSWiA na swojej stronie w zakładce Romowie w Polsce – kalendarium wydarzeń informuje o albumie „Romowie wczoraj i dziś” oraz baśni romskiej „Ćoro i jego łaciata szkapa” zrealizowanej przez elbląskich Romów. Album to zbiór fotografii współczesnych Romów i Romów z dawnych taborowych lat ukazujących zmiany jakie zaszły na przestrzeni tego czasu.  Jego autorką jest Iza Stankiewicz, asystentka edukacji romskiej z Elbląga. Baśń to dzieło Stanisława Stankiewicza, w jej tworzeniu wzięły udział dzieci z elbląskich szkol, znaleźli się wśród nich najmłodsi Romowie. Dzięki temu miały okazje rozwoju swoich talentów i uzdolnień artystycznych oraz świadomego uczestnictwa w kulturze.

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-12-2011 o godz. 12:11:24 (854 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Ponownie zbeszczeszczono romskie groby

News
Jak informują portale polskieradio.pl i naszamlawa.pl w Mławie doszło do skandalicznego wydarzenia, po raz drugi zbezczeszczono romskie groby na cmentarzu komunalnym. Do pierwszego incydentu miało dojść 1 listopada lecz nie znaleziono osób chętnych by to potwierdzić. Kiedy 14 listopada zdarzyło się to ponownie, pracownik firmy zarządzającą cmentarzem poinformował policję o kradzieży miedzianego pokrycia dachowego jednego z grobów. Jedna z Romni zamieszkujących od lat w Mławie twierdzi, że grób jej rodziny został zbezczeszczony i podejrzewa, że sprawcy myśleli, że w trumnach znajdują się kosztowności.

Wysłany przez admin_zrp dnia 07-12-2011 o godz. 09:57:11 (790 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund