Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 Niebezpieczny incydent w Świeciu

News
Jak czytamy w Gazecie Pomorskiej, 20 sierpnia w godzinach wieczornych, w Świeciu przy ulicy Skłodowskiej w Świeciu miało miejsce niebezpieczne wydarzenie. Blisko 60 mężczyzn w twarzach zasłoniętych kominiarkami obrzucało kamieniami dom zamieszkany przez Romów, w wyniku czego wybili szyby i uszkodzili zaparkowany na podjeździe samochód. Prawdopodobnie napastnikami byli mieszkańcy Bydgoszczy i Chełmna. Młodzi ludzie skandowali głośno nazwę jednego z bydgoskich klubów sportowych. W trakcie burdy do akcji wkroczyła policja, która odgrodziła mężczyzn od posesji i wezwała posiłki. Na widok przyjeżdżających radiowozów mężczyźni uciekli. Prawdopodobnie przyczyną tego incydentu była drobna przepychanka pomiędzy Romami i Polakami, w której jeden z Romów groził uczestnikom zajścia. Incydent miał miejsce tego samego dnia w miejscowej kręgielni. Trwa ustalanie uczestników zajścia, którzy dopuścili się zamachu na mienie.

Źródło: pomorska.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-08-2011 o godz. 13:14:14 (738 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Plotka powodem paniki

News
Wśród bułgarskich Romów krąży plotka, jakoby w okolicach miasta Pazardżik, 120 kilometrów od stolicy Bułgarii, karetka pogotowia miała porywać dzieci i pobierać od nich organy, w celu sprzedania ich na nielegalnym rynku przeszczepów. W związku z wybuchem paniki resort wydał oświadczenie w radiu publicznym, w którym zapewnia, że taka sytuacja nie ma miejsca w rzeczywistości i nie zgłoszono żadnych zaginięć dzieci w ostatnim czasie. Przerażonych ludzi uspokaja także romska partia polityczna Euroroma, której wysłannicy przeprowadzają rozmowy z mieszkańcami Pazardżiku i okolicznych wsi. Partia obawia się napadów wrogo nastawionych Romów na personel medyczny. Jak informuje dziennik „Standard” Romowie ze strachu przed wyimaginowaną karetką nie wypuszczają z domów swoich dzieci, mimo panujących upałów. Podobne pogłoski krążyły także w Rumunii, gdzie dochodziło do licznych napadów na karetki pogotowia.

Źródło: dziennik.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-08-2011 o godz. 08:56:12 (794 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dzień Kultury Romskiej w Kowarach

News
Dnia 15 sierpnia w Kowarach już po raz szósty obchodzono Dzień Kultury Romskiej. Impreza odbyła się na placu przy ulicy Jagiellończyka. Wydarzenie otworzył spektakl słowno – muzyczny, pieczołowicie przygotowany przez uczestników zajęć teatralno-językowych i muzycznych prowadzonych w ramach projektu „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi”. Następnie zgromadzona publiczność miała niepowtarzalną okazję obejrzeć występ miejscowego zespołu Amare Roma, a także takich grup jak Terne Czerchenia z Kamiennej Góry i Kałe Jakha z Lubania. Gwoździem programu był natomiast koncert Vanessy & Sorby. Przybyłym wspaniałej zabawy nie zepsuł nawet przelotny deszcz. Atrakcją była także możliwość skosztowania tradycyjnej kuchni romskiej i porada od cygańskiej wróżki. Na koniec chętni mogli wziąć udział w dyskotece pod gołym niebem, która skończyła się późno wieczorem. Organizatorem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-08-2011 o godz. 10:02:02 (1096 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Światowa premiera filmu „Cygan”

News
Przemawiając podczas konferencji prasowej w trakcie festiwalu filmowego w Karlowych Warach, słowacki reżyser Martin Szulik stwierdził, że stworzony przez niego film pt. „Cygan” jest jego najbardziej osobistą pracą. Film ten miał swą światową premierę jako część głównego konkursu festiwalowego. Szulik dodał też, że obraz Romów jaki panuje w świadomości Słowaków jest bardzo zniekształcony i niepełny, i właśnie jego film chce pokazać jakie jest naprawdę życie w osiedlach romskich. Film jako słowacko – czeska koprodukcja opowiada historię chłopca, który próbuje opuścić osiedle po tym jak umiera jego ojciec, ażeby poprawić byt swego rodzeństwa. Znajduje się on w konflikcie zarówno z kulturowymi, rasowymi i społecznymi większości społeczeństwa, jak i niepisanymi prawami swej własnej społeczności.

Reżyser podkreślił, że na Słowacji około 200 – 300 tysięcy osób żyje w warunkach społecznego ubóstwa. Jedyny obraz ich życia pochodzi z Telewizji i jest bardzo zniekształcony. Przyznał, że dokonywane są tam przestępstwa oraz, że obecne są tam narkotyki. Zaznaczył on jednocześnie, iż trzeba zacząć myśleć o konkretnych sytuacjach z jakimi mają do czynienia osoby mieszkające w tych środowiskach.

Główne role w filmie grają mieszkańcy romskich osiedli na wschodzie Słowacji, którzy nie są zawodowymi aktorami. Z racji faktu, iż na Słowacji funkcjonuje wiele dialektów języka romskiego postanowiono wybrać dialekt z okręgu spiskiego i pod tym kątem dobierano aktorów. Reżyser chciał bowiem by w jego obrazie obecny był zarówno język romski, jak i odtwórcy głównych ról należący do tej narodowości.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-08-2011 o godz. 15:41:04 (1246 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowe pozycje w naszej bibliotece

News
Jako że naszą bibliotekę odwiedzają także najmłodsi czytelnicy, przedstawiamy dwie nowe pozycje w naszych zbiorach przeznaczone właśnie dla nich. Dzięki tego typu wydawnictwom mali Romowie mogą uczyć się i rozwijać wyobraźnię, jednocześnie świetnie się przy tym bawiąc. Gorąco zachęcamy także rodziców do czytania lektur dzieciom, ta na pozór prozaiczna czynność potrafi świetnie zbliżać. Dzięki wspólnemu czytaniu, czy oglądaniu bajek spędzamy miło wspólny czas, a także dbamy o rozwój intelektualny naszych małych pociech.

„Gałązka z Drzewa Słońca” to baśnie cygańskie autorstwa Jerzego Ficowskiego wydane przez Fundację Pogranicze. Jest to pozycja, którą bez przeszkód mogą czytać zarówno dzieci jak i dorośli. Piękne historie okraszone barwnymi ilustracjami Wiesława Szumińskiego zabiorą nas w nieprzewidywalny świat fantazji i na długo nie pozwolą się z niego wydostać. Potężny Król Słońca, dobre i złe Urmy, ptak Czarana czy królowie Deszczu i Wiatru to tylko niektórzy bohaterowie niezwykle oryginalnych przypowieści i baśni, z których każda kończy się pouczającym morałem. Piękne opisy przyrody, niezwykle intrygujący bohaterowie i ich przygody zachęcają do ciągłego przewracania stron. Aż żal kiedy książka się kończy. Ficowski za pomocą baśni tłumaczy takie zjawiska jak na przykład stworzenie świata, odpowiada na pytania takie jak skąd wzięli się ludzie o jasnych włosach, a przy tym z nutką humoru uczy i opisuje namiastkę taborowego życia. Wszystkie opowieści nawiązują do natury i symbiozy jaką tworzą z nią Cyganie. Autor tłumaczy świat i zachodzące w przyrodzie zdarzenia przy pomocy łatwych w odbiorze opowieści o przygodach ciekawych świata bohaterów. „Gałązka z drzewa słońca” to pozycja, która powinna znaleźć się na półce każdej domowej biblioteczki.

„Opowieści Pogranicza”, czyli filmowa kolekcja bajek wydana na płycie dvd, to projekt powstały w oparciu  o nowoczesny warsztat multimedialny, mający na celu spotkanie w pracy twórczej dzieci i młodzieży z różnych środowisk narodowościowych, kulturowych i religijnych. Ich wspólna praca nad historią regionu zakończyła się zebraniem legend, bajek i opowieści związanych z ich miejscem zamieszkania, czyli Sejny w kolekcję w formie filmów animowanych, zrealizowanych metodą poklatkową. Odnalezione i spisane legendy, bajki i opowieści stały się inspiracją dla pierwszych filmów animowanych inicjujących kolekcję.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest Bożena Szroeder – twórczyni pracowni „Korniki sejneńskie” oraz projektów edukacji regionalnej i międzykulturowej realizowanych w Polsce i na świecie. Dzięki warsztatom „Opowieści pogranicza” spisane zostały bajki litewskie, cygańskie, żydowskie, rosyjskie i polskie. Warsztaty prowadzone były przez doświadczonych w pracy międzypokoleniowej i w środowisku wielokulturowym animatorów kultury związani z „Pograniczem”. W ramach zajęć dzieci spotkały się z najstarszymi mieszkańcami regionu w celu wysłuchania zapamiętanych przez nich opowieści z dzieciństwa. Nie obyło się także bez wizyt w bibliotekach i prywatnych archiwach.

Kolejnym etapem projektu były warsztaty filmowe, które poprowadziła Joanna Polak, specjalistka w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, oraz Liza Skvorcova – moskiewska reżyserka, mistrzyni grafiki komputerowej i animacji. W efekcie rocznej pracy powstało osiem filmów animowanych opowiadających językiem często zapomnianych już bajek, legend i przypowieści dzieje wielokulturowej Sejneńszczyzny.

W ramach projektu powstało osiem filmów: Baśń litewska o Słońcu, Księżycu i Ziemi, Legenda o trzech starcach, Legenda o pięknej Egle i Żaltisie, Legenda o sprowadzeniu do Sejn dominikanów, Opowieść o tym jak dominikanie żydów do Sejn sprowadzili, Opowieść o cudzie w rodzinie Massalskich, Bajka o Cyganie i czerwonym wężu oraz Opowieść o tym dlaczego starowiercy tytoniu i kawy nie używają.

Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bajki zostały wydane przez Fundację Pogranicze we współpracy z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-08-2011 o godz. 09:17:44 (833 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zjazd Kobiet Romskich

News
Jak powszechnie wiadomo kobiety romskie borykają się z wieloma problemami życia codziennego, które często wiążą się z ich pochodzeniem. Stereotypy, uprzedzenie, a niekiedy nawet dyskryminacja nie są im obce. Rzadko zdarzają się okazje aby mogły o tym otwarcie porozmawiać we własnym gronie. Z myślą o tym, Związek Romów Polskich zorganizował Zjazd Kobiet Romskich, który odbył się w dniach 8 – 12 sierpnia w Bornem Sulinowie. Trzydzieści kobiet z różnych miejscowości przyjechało do pensjonatu JOMIR aby poświęcić kilka dni na rozmowy i czas spędzony tylko w damskim gronie.

Uczestniczki zjazdu czekał napięty harmonogram, każdego ranka odbywały się warsztaty z trenerami, którzy doskonale znają społeczność romską i niejednokrotnie mieli okazję z nią pracować. 8 sierpień był dniem, kiedy kobiety ciekawe wrażeń i pełne optymizmu przyjechały do Bornego Sulinowa i poznały się w trakcie wspólnej kolacji. Kolejny dzień rozpoczęły warsztaty zatytułowane „Asertywność w samoobronie – kobieta romska ofiarą przemocy” poprowadzone przez znaną z innych projektów na rzecz społeczności romskiej, socjolog Kingę Nowakowską, która szybko zyskała zaufanie i sympatię swoich słuchaczek. Kobiety poznały podstawy sztuki odmawiania oraz ćwiczyły jak wyrazić otwarcie swoje zdanie, nie urażając przy tym uczuć innej osoby. Następnie Ksenia Siwak robiła wszystko co w jej mocy aby przy pomocy upiększenia wizerunku zebranych pań podnieść ich samoocenę, dodać trochę pewności siebie i wiary w swoje możliwości. Nie obyło się bez kącika makijażu, gdzie każda chętna uczestniczka mogła oddać się w ręce specjalistki, która czyniła małe „cuda” na twarzach zebranych. Było również mnóstwo kosmetyków do testowania oraz nauka zdobienia paznokci metodą żelową. Nim zapadł wieczór wszystkie panie były upiększone i gotowe na czas wolny. Każda miała do wyboru karaoke, kajaki, rowerki wodne bądź zwiedzanie okolicy. Warto też wspomnieć, że Zjazd Kobiet Romskich uświetniły swoją obecnością Wiesława Kostrzewa – Zorbas z Biura Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania oraz Dorota Dobrzyńska, starszy specjalista z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które wraz z uczestniczkami oddawały się drobnym przyjemnościom i zabierały głos w ważnych rozmowach.

Kolejny dzień zjazdu to warsztaty poprowadzone przez Agnieszkę Kowarską dotyczące tego, jak się przełamać, czyli o kobiecie romskiej i różnych obliczach dyskryminacji a czynnikach kulturalno – społecznych. Zajęcia te wzbudziły dużo emocji i skłoniły kobiety do głębokich rozmów o życiu osobistym, które na pewno w każdej z nich zostawiły kilka pytań, na które same sobie powinny odpowiedzieć. Po obiedzie na uczestniczki czekała moc wrażeń w postaci paint balla, czyli gry, która pobudza inteligencję, szybkość myślenia, zdecydowanie i determinację w działaniu. Skomplikowane zadania i powierzone misje spowodowały, że kobiety dostrzegły w sobie siłę fizyczną i związaną z tym zdolność działania. Śmiechu było co nie miara, a po wycieńczającej walce nadszedł czas na posiłek i wybrane przyjemności. Tym razem można było bezpłatnie skorzystać z sauny, basenu, siłowni, solarium oraz wizyty w grocie solnej, która bardzo korzystnie wpływa na stan zdrowia i pomaga w leczeniu wielu schorzeń.

Czwartek upłynął pod znakiem kolejnej części warsztatów, które tym razem wspólnie poprowadziły panie Kowarska i Nowakowska, tematem była asertywność, mobbing w pracy i dyskryminacja kulturowa. Tematy, które poruszały trenerki były adekwatne do tego, jakie problemy spotykają Romki w życiu codziennym. Nie jest tajemnicą, że często są one dyskryminowane w pracy ze względu na pochodzenie płeć, czy wiek. Te właśnie kwestie poruszały prowadzące i uczyły jak bronić się przed zjawiskiem mobbingu oraz gdzie szukać pomocy. Po warsztatach przyszedł czas na trochę rozrywki w postaci nauki samoobrony KRAV MAGA. Jest to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30 – tych XX wieku bazujący na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Kobiety dzielnie uczyły się ruchów, które w przyszłości mogą uratować je z niejednej opresji oraz poznały kilka sztuczek, których kobieta z powodzeniem może użyć wobec dużo silniejszego mężczyzny. Dowiedziały się na przykład, że kobiece atrybuty takie jak torebka czy buty na obcasach w sytuacji zagrożenia mogą posłużyć jako skuteczna broń. Następnie odbyła się pożegnalna kolacją, podczas której panie raczyły się pysznymi daniami z grilla. Mimo że pogoda nie dopisała i wciąż padał deszcz wśród kobiet panowała pozytywna atmosfera, a rozmowy nie miały końca do późnych godzin wieczornych. Dwunastego sierpnia uczestniczki Zjazdu wyjechały, odprężone, piękniejsze i silniejsze, by być może wrócić do Bornego Sulinowa za rok.

Wiesława Kostrzewa - Zorbas mówi: W Polsce zagadnienia dotyczące dyskryminacji są ciągle dość nowe i wszyscy uczymy się jej definicji i tego jak zwalczać dyskryminację. Kobiety romskie są w trudnej sytuacji ze względu na płeć oraz na wykluczenie z powodu pochodzenia etnicznego. Życie kobiet romskich nie jest łatwe, bo życie kobiet nie jest łatwe. Jest wiele uniwersalnych problemów, problemy z powodu biedy, braku edukacji, relatywnie trudnego dostępu do rynku pracy, które powiększają problemy związane z płcią. Jest wiele fantastycznych liderek romskich, w wielu miejscowościach i stowarzyszeniach. To kobiety ciągną całą pracę i jeśli będzie rewolucja, to na pewno zrobią ją kobiety romskie.

Coraz częściej organizowane są spotkania Romek, Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania zorganizowało w tym roku seminarium „Być Romką w XXI wieku”, o którym pisaliśmy w jednym z wcześniejszych numerów Romano Atmo. Kobiety romskie, chcą się jednoczyć, chcą ze sobą rozmawiać, uczestniczyć w życiu politycznym i zmieniać swoje życie na lepsze. Nie chcą już być bierne i pozwalać kierować swoim życiem innym. Każdy krok na drodze do własnego szczęścia jest krokiem na przód. Dlatego kobiety romskie, łączmy się, weźmy życie we własne ręce.

Kobiety romskie w swoim środowisku są traktowane jako gospodynie domowe. Jedynymi ich obowiązkami jest gotowanie, sprzątanie, pranie, rodzenie i wychowanie dzieci oraz bardzo często zabezpieczenie finansowe rodziny. Wszelkie próby samodzielności, podnoszenie poziomu wykształcenia zawodowego i społecznego rozwoju podejmowane przez ambitne kobiety są negatywnie odbierane nie tylko przez mężczyzn, ale także przez starsze pokolenie kobiet romskich, przeświadczonych o ciążącym na kobietach obowiązku opieki nad domem. Niektóre kobiety pragnące samodzielności i niezależności muszą opuścić środowisko romskie, w którym się wychowały. Tradycja romska jest bardzo konserwatywna i rygorystyczna. Ogranicza czy wręcz zakazuje aktywności kobiet w sferze ekonomicznej, życiu zawodowym i politycznym. Tradycję tą podtrzymuje też fakt, iż wykształcenie nie jest uważane za coś godnego uwagi. Uczące się kobiety romskie nie są pozytywnie traktowane przez własne środowisko. Według wielu to niepotrzebne marnowanie czasu i energii, która powinna być spożytkowana na opiekę nad domem i wychowywanie dzieci. Kobiety romskie, które podejmują pracę zawodową inną niż nakazuje tradycja, również są negatywnie odbierane prze resztę otoczenia, a poświęcenie się dla kariery zawodowej zamiast dla rodziny to wręcz barbarzyństwo.

Niewykształcone romskie dziewczęta i kobiety nie są świadome o przysługujących im prawach i o tym, że status kobiet i mężczyzn jest taki sam dla obu płci. Wymuszane śluby są dramatem dziewcząt, który rozgrywa się w czterech ścianach i reszta społeczeństwa nie ma świadomości, że w XXI wieku wydaje się za mąż na siłę niepełnoletnie dziewczęta.

Zjazd Kobiet Romskich został zorganizowany po to, by uświadomić młode dziewczęta oraz skonfrontować je z doświadczonymi kobietami, które będą mogły ustrzec je przed tym, czego same zaznały. Zaobserwować możemy, że mentalność kobiet pochodzenia romskiego zmienia się wraz z upływem czasu. Dzięki spotkaniom tego typu Romki nie tylko integrują się i dzielą doświadczeniami, ale też zdają sobie sprawę z własnej siły i możliwości jakie w nich drzemią. Bardzo ważnej jest aby uświadomić im, że nie są jedynie żonami swoich mężów i córkami swoich ojców, a odrębnymi autonomicznymi jednostkami, które powinny się rozwijać, dbać o swoje wykształcenie i niezależność finansową. Będzie to z pewnością proces długotrwały i potrzeba wielu lat aby sprowadzić myślenie wielu kobiet na inne tory. Od zarania dziejów wśród społeczności romskiej kobieta jest na niższym szczeblu w hierarchii rodzinnej. Trudno ingerować w kulturę i zwyczaje, ale warto przekonywać, że myślenie o sobie i działanie dla samej siebie, nie jest niczym złym. Każdy mężczyzna chciałby dzielić życie z kobietą, która jest spełniona i zadowolona z siebie.

Zjazd Kobiet Romskich został sfinansowany z dotacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.


      

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-08-2011 o godz. 14:02:53 (2491 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 O Romach w Senacie RP

News
Polski parlamentarzysta wezwał do zwalczania naruszeń praw człowieka w państwach członkowskich UE.

Podczas lipcowego posiedzenia komisji w izbie wyższej polskiego parlamentu zostało podkreślone, że naruszenia praw człowieka mają miejsce zarówno na terenie UE, jak i poza jej obszarem. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu RP, Leon Kieres powiedział, że Romowie w sposób szczególny padają ofiarami dyskryminacji w kilku krajach członkowskich UE, w tym również jego własnym.

Przewodniczący stwierdził ponadto, iż sytuacja w UE w tej dziedzinie jest daleka od doskonałości i porównał tu sytuację cytowanych wcześniej Romów do sytuacji mniejszości polskiej na Litwie.

Jeśli chodzi o Romów, to oznajmił on, że sami Romowie mają obowiązek by zapewnić by prawa człowieka były przestrzegane wobec ich dzieci właśnie poprzez zapewnienie tego, ażeby otrzymały one formalną edukację. Przypomniał jednocześnie, że problem w przypadku Romów jest olbrzymi i niezbędne jest baczne przyglądanie się mu.

W związku ze sprawowaną przez RP Prezydencją w UE Senatorowie dyskutowali również o naruszeniach praw człowieka w Chinach i Hondurasie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-08-2011 o godz. 08:56:17 (854 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Muzyczne Dialogi nad Bugiem

News
Związek Romów Polskich był partnerem Ogólnopolskich Prezentacji Kultury Mniejszości Narodowych XXI Muzyczne Dialogi nad Bugiem, które miały miejsce w dniach 5-6 sierpnia na stadionie w Mielniku. W programie znalazły się prezentacje zespołów folklorystycznych i folkowych nawiązujących do kultury białoruskiej, ukraińskiej, czeczeńskiej, rosyjskiej, łemkowskiej, słowackiej, romskiej, niemieckiej, żydowskiej, irlandzkiej i polskiej. Wystąpiły między innymi zespoły takie jak Beltain, Perła i Bracia, Kupalinka, Tworkauer Eiche, PodobaMiSię znany z programu „Must be the music”. Zakończenie imprezy uświetnił pokaz światła i dźwięku, sztuczne ognie oraz wspólna potańcówka. Wydarzenie zgromadziło wielu gości z kraju jak i z zagranicy.

Organizatorami imprezy byli Wójt Gminy Mielnik i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku.

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-08-2011 o godz. 11:43:13 (885 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej

News
Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie prowadzi pod sygn. S 73/11/Zn śledztwo w sprawie zbrodni nazistowskiej będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości polegającej na zabójstwie przez funkcjonariuszy państwa niemieckiego około 50 osób narodowości romskiej, zaistniałej latem 1943 r. w lesie koło miejscowości Safatów Kąt byłe województwo lwowskie, ze względu na ich przynależność do tej grupy narodowej.

W związku z toczącym się postępowaniem poszukiwani są świadkowie tej zbrodni.

Wszystkich mogących pomóc w powyższej sprawie prosi się o kontakt listowny lub telefoniczny z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie ul. Słowackiego 18 35-060 Rzeszów, tel. 17 86 73 001.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-08-2011 o godz. 10:14:36 (762 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Komisarz Rady Europy krytykuje media

News
Komisarz do spraw praw człowieka Rady Europy: europejskie media pełne antyromskich stereotypów.

„Antyromskie stereotypy w dalszym ciągu są rozpowszechniane i podtrzymywane w kilku mediach na terenie całej Europy. Media mają do odegrania ważną rolę w zwalczaniu stereotypów, niestety jednak niektóre gazety i nadawcy nie wykonały swej roli jeśli chodzi o Romów i Wędrowców.” - napisał na swoim blogu Komisarz do spraw praw człowieka Rady Europy Thomas Hammarberg. Jego zdaniem media przyczyniły się do ksenofobii poprzez opieranie się na nieobiektywnym traktowaniu i szukaniu tanich sensacji. W swych ostatnich Uwagach na temat Praw Człowieka stwierdził on, że czas już na promowanie etyki dziennikarskiej i kodeksu postępowania by zakończyć wszelkie negatywne przedstawianie Romów w mediach.

Na blogu dodał, że świadomość w zakresie kultury romskiej czy też świadomość wyzwań z jakimi stykają się Romowie jest zasmucająco niska w społeczeństwach całej Europy. Wielu Romów, którzy są największą mniejszością etniczną w Europie, żyje w warunkach skrajnej marginalizacji oraz często pada ofiarami rasizmu i dyskryminacji. Komisarz zaznaczył, że fakt, iż Romom i Wędrowcom przysługują te same prawa człowieka co innym jest często pomijany.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-08-2011 o godz. 15:09:46 (882 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.24 sekund