Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

News
W niedzielę 1 sierpnia przypadła 66 rocznica likwidacji Rodzinnego Obozu Romów w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku Niemcy zgładzili w komorach gazowych obozu 2897 dorosłych, dzieci i starszych osób pochodzenia romskiego, a ich ciała spalili w dołach znajdujących się w pobliżu krematorium numer V. Wówczas, na rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera, obóz cygański został zlikwidowany. Dzień ten od roku 1997 ustanowiony jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zagładzie Romów.

Z okazji rocznicy, działające ramach OBWE Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), wspólnie z Międzynarodową Siecią Młodzieży Romskiej (ternYpe) oraz władzami małopolskimi władzami regionalnymi zaprosiło 80 młodych romskich aktywistów z całej Europy. Czterodniowy zjazd finansowany był przez Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania, wspierany przez Krakowską Akademię Pedagogiczną oraz Centrum Kultury Żydowskiej.

Do Auschwitz przybyli młodzi Romowie z całej Europy, w tym z Włoch, Hiszpanii, Bułgarii. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, ale wiadomo już, że na pewno będzie ono kontynuowane na coraz większą skalę. Uświadamianie młodych pokoleń o historii narodu romskiego leży w obowiązku starszych Romów, których rodziny zginęły w obozach lub tych, którzy na własnej skórze doświadczyli faszystowskiego okrucieństwa. Dzięki temu międzynarodowemu spotkaniu młodzież romska mogła wspólnie oddać hołd zgładzonym w 1944 roku. Stojąc na ziemi, która kryje niezliczone ilości ludzkich prochów z należytą czcią młodzież romska z całej Europy wysłuchała przemówień przedstawicieli organizacji romskich, a następnie po minucie ciszy złożyła kwiaty pod pomnikiem pomordowanych Romów.

W uroczystościach na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau wzięli udział także byli więźniowie obozu, oraz innych nazistowskich obozów i gett, Romowie z Polski i z zagranicy, przedstawiciele rządów, w tym reprezentująca Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska minister Elżbieta Radziszewska, przedstawiciele Komisji Europejskiej, korpusu dyplomatycznego, Andrzej Mirga, przedstawiciel Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), dyrekcja i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz władze lokalne. Zaszczyt świętowania rocznicy miała także delegacja ze Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku z prezesem Romanem Chojnackim na czele.

Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę przed Krematorium V w Auschwitz II-Birkenau, gdzie została odsłonięta granitowa tablica pamiątkowa w języku romskim upamiętniająca rocznicę, na której widnieje zdanie - „Pamięci mężczyzn, kobiet i dzieci, ofiar nazistowskiego ludobójstwa. W tym miejscu znajdują się ich popioły. Niech spoczywają w pokoju". Następnie w obozie w Oświęcimiu zostały złożone wieńce pod „Ścianą śmierci”.

2 sierpnia w Muzeum Auschwitz-Birkenau Romowie zostali oprowadzeni po obozie, gdzie mieli okazję zobaczyć autentyczne poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze oraz wiele rzeczy osobistych więźniów obozu odnalezionych po wyzwoleniu lub przywiezionych przez deportowanych, w tym między innymi stosy butów, walizek z napisami pozostawionymi przez ich właścicieli, protezy, garnki i rzeczy użytku osobistego, które więźniowie przywieźli ze sobą będąc przekonanym, że przydadzą im się w miejscu, do którego jadą np. szczotki, grzebienie, pasty do butów, okulary. W obozie można było także oglądać przedmioty więźniarskie i poesesmańskie.

Podczas złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary narodowości romskiej Prezes Związku Romów Polskich Roman Chojnacki w swoim przemówieniu zwrócił się w języku romskim do wszystkich zgromadzonych mówiąc: „Holocaust był bezprecedensową próbą zagłady całego narodu romskiego. Mimo, że termin ten pierwotnie oznaczał całopalną ofiarę, obecnie, po doświadczeniach II wojny światowej, symbolizuje przede wszystkim prześladowania i unicestwienie Romów przez władze III Rzeszy oraz jej sojuszników. Miejsce w którym się zgromadziliśmy, jest dla nas wszystkich zobowiązaniem. Zobowiązaniem do pamięci i dawania świadectwa o Zagładzie. O tych, którzy zginęli, nie wolno zapomnieć. Niech Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów stanie się dniem nadziei i wiary w przyszłość wolną od nietolerancji, uprzedzeń i nienawiści. Zapalmy świece w naszych sercach, których blask ocali pamięć o tych, którzy zginęli, ale ciągle żyją w nas. Oddając z tego miejsca hołd ofiarom, wyjdźmy w świat, by budować wielką wspólnotę ludzką, potrafiącą ze sobą współpracować i tworzyć przyszłość. Podejmijmy też wszelki wysiłek, aby Romowie nie pozostawali dłużej na marginesie społeczeństwa, lecz by mieli takie same perspektywy przyzwoitej edukacji, pracy i miejsca zamieszkania, jak inni.”

Dziś wiadomo już, że tradycja uroczystości w dniu Pamięci o Zagładzie Romów będzie kontynuowana i mamy nadzieję, że z roku na rok pod pomnikiem romskich ofiar holocaustu będzie zbierać się coraz większa ludzi pragnąca wspólnie przeżyć ten dzień, wspominając i czcząc dusze swoich przodków, którzy zginęli w męczarniach.

      

    

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-08-2010 o godz. 15:32:46 (1386 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 PETYCJA: Na ratunek romskim dzieciom

News
Od 11 lat amerykański Zespół Medycyny Ratunkowej w Kosowie (KMEG) oraz Kosowska Fundacja Romskich Uchodźców (KRRF) próbują ewakuować romskie obozy w Kosowie, w których dzieci mają we krwi największy zanotowany w historii medycyny poziom ołowiu we krwi.

Do tej pory ponad 90 Romów i Aszkali zmarło na terenach obozów. Wszystkie dzieci żyjące w obozach cierpią na nieodwracalne uszkodzenie mózgu. Ponieważ ONZ nie chce słuchać błagań obu organizacji w imieniu tych dzieci, rozpoczęły one ogólnoświatową petycję do Prezydenta USA Baracka Obamy z apelem o ewakuację mieszkańców obozów (około 600 mężczyzn, kobiet i dzieci) i leczenie ich na terenie amerykańskiej bazy wojskowej w Kosowie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-08-2010 o godz. 08:43:00 (887 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Europa oburzona na prezydenta Francji

News
Francuski rząd wezwany do położenia kresu dyskryminacji wobec Romów.

Amnesty International wezwała francuskiego Prezydenta Nicolasa Sarkozy’ego do podjęcia działań na rzecz walki z dyskryminacją wobec Romów i Wędrowców we Francji nawiązując do spotkania mającego na celu dyskutowanie „problemów” dotyczących ich „zachowania”.

22 lipca 2010 r. francuski przywódca zapowiedział zwołanie specjalnego spotkania w celu przedyskutowania „problemów dotyczących zachowania niektórych Romów i Wędrowców we Francji” oraz „zamknięcia wszystkich nielegalnych obozowisk”.

Oświadczenie Prezydenta Sarkozy’ego nastąpiło po gwałtownych protestach w wykonaniu Wędrowców w Saint – Aignan w Dolinie Loary, spowodowanych przez zastrzelenie przez Policję młodego Wędrowca w samochodzie osobowym, który według relacji funkcjonariuszy mimo, iż proszony odmówił zatrzymania się.

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-07-2010 o godz. 11:17:08 (844 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Forum Inicjatyw Pozarządowych

News
ZRP oraz „Innowacyjni Romowie na rynku pracy” na III Szczecineckim Forum Inicjatyw Pozarządowych

18 lipca na Muszli Koncertowej w szczecineckim parku odbyło się III Szczecineckie Forum Inicjatyw Pozarządowych. Projekt finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach zadania systemowego „Szansa” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Szczecinku. Dzień ten był przede wszystkim okazją do tego, aby organizacje pozarządowe takie jak np. Związek Romów Polskich, miały możliwość pokazania swojej działalności.

Nasze stowarzyszenie również wzięło udział w tym przedsięwzięciu, które było wspaniałą okazją do zaprezentowania szerszemu gronu naszej działalności. Osoby odwiedzające nasze stoisko mogły zapoznać się z ideą naszego działania, z projektami, które na co dzień realizujemy, w tym oczywiście z realizacją projektu „Innowacyjni Romowie na rynku pracy”. Chętni otrzymali ulotki informacyjne, bogatą wiedzę na temat realizacji projektu oraz samego POKL, a także korzyści z tego płynących.

Niezmiernie ważna była wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi organizacjami, z których wiele realizuje zadania finansowane ze środków Unii Europejskiej. Różnorodność działań, projektów i celów przyświecających każdemu z nich, była skarbnicą wiedzy i źródłem inspiracji dla wszystkich zgromadzonych tego dnia.

Cieszymy się, że mogliśmy pokazać społeczeństwu polskiemu, że Romowie też potrafią być „innowacyjni”, a nasz projekt to pionierskie działanie, niosące za sobą korzyści dla każdego z nas.

    

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-07-2010 o godz. 09:44:28 (869 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Oświadczenie w związku z wypowiedzią N. Sarkozy'ego

News
Jako przedstawiciel mniejszości narodowej romskiej w Polsce i poza granicami kraju pragnę wyrazić swoje oburzenie związane z wypowiedzią prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z 21 lipca, która jest wyjątkowo nieprzychylna i godzi w naród romski zamieszkujący we Francji. Romowie to mniejszość etniczna, która jest najbardziej dyskryminowaną grupą na świecie, a tego typu komentarze wypowiadane przez osoby publiczne jedynie niepotrzebnie podgrzewają atmosferę i skłaniają ludzi do negatywnego myślenia o naszej społeczności. Stawianie Romów w roli kozła ofiarnego nie przystoi głowie państwa, która winna dążyć do tego aby zarządzane przezeń państwo było wielokulturowe i mogło szczycić się mianem państwa tolerancyjnego. Wypowiedź pana Sarkozy`ego uważam za bulwersującą, nieprzemyślaną i godzącą w dobre imię społeczności romskiej.

Prezes Związku Romów Polskich
Członek Komisji Wspólnej Rządu MNiE
Roman Chojnacki

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-07-2010 o godz. 15:15:43 (935 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Pomnik ku pamięci rodziny Sinti

News
Uczniowie ze szkoły średniej w Schorndorfie w Badenii Wirtembergii już kilkanaście lat zajmują się miejscami pamięci o zbrodniach nazistowskich dokonanych w ich okolicy. Analizują oni konsekwencje ideologii opartej na ideach wyższości rasowej i pogardy dla ludzkiego życia. Punktem wyjścia ich działań były losy miejscowej rodziny Sinti, Guttenbergerów. Uczniowie wykonując prace artystyczne poświęcone ofiarom zastanawiali się nad sposobami upamiętnienia i zachowania miejscowej historii. W wyniku swych wspólnych ustaleń zdecydowali się objąć opieką cmentarz dla ofiar przymusowej pracy.

Zainteresowanie losami rodziny Sinti trwa od 15 października 1988 r. potomkowie tej szanowanej i religijnej rodziny z Albertem Guttenbergerem na czele zostali zaproszeni na przyjęcie przez władze miasta, podczas którego obecni byli również reprezentanci Niemieckiej Rady Romów i Sinti.

Nazistowska ideologia sklasyfikowała Guttenbergerów jako półkrwi Romów, a dekret Heinricha Himmlera z 1939 zakazywał im poruszania się po kraju bez zgody Policji. Z zachowanych zapisów o wywózkach niemieckich Romów i Sinti wynika, że rodzina Guttenbergerów została deportowana z Schorndorfu do Stuttgartu 15 marca 1943 r. Niestety ich stacją docelową był Auschwitz. Oboje rodziców wraz z czwórką dzieci zostało zamordowanych w Auschwitz. Ostatni z synów zmarł w Buchenwaldzie w 1944 r.

Władze miasta postanowiły ufundować potomkom zmarłych pomnik ku czci ich przodków. Ogłoszono nawet konkurs projektów, a wyboru dokonano spośród 8 zgłoszonych. Wygrał projekt autorstwa Reinherda Scherera. 5 lat później uczniowie jednej z miejscowych szkół realizujący projekt „Nazistowskie zbrodnie w mojej okolicy” mając w pamięci informacje medialne zainteresowali się historią tej rodziny. W wyniku rozmów z żyjącą wdową postanowili wziąć w opiekę miejscowy cmentarz, na którym spoczywają również polskie, rosyjskie oraz niemieckie ofiary II wojny światowej. Badając dokumenty dotyczące wywózki rodziny Guttenbergerów młodzież zbulwersował fakt, iż jedna z córek Guttenbergerów została pojmana dzień przed swym bierzmowaniem. Nie mogli oni zrozumieć, że nikt z mieszkańców, nauczycieli ani duchownych nie stanął w ich obronie. W trakcie swych prac porządkowych prowadzonych  na cmentarzu wykonywali zdjęcia, które następnie wykorzystali w ramach wystawy zorganizowanej w uczęszczanej przez siebie szkole.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-07-2010 o godz. 11:34:59 (821 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Światowe Sympozjum w Zagrzebiu

News
Światowe Sympozjum z Zakresu Standaryzacji i Kodyfikacji Języka Romskiego – Zagrzeb 3 – 5 listopada 2010 r.

Stowarzyszenie na rzecz edukacji Romów w Chorwacji „Kali Sara” poinformowało o organizacji Światowego Sympozjum z Zakresu Standaryzacji i Kodyfikacji Języka Romskiego, które odbędzie się w dniach 3 – 5 listopada 2010 r. w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu. Głównym tematem Światowego Sympozjum Języka Romskiego będzie „Miejsce języka romskiego w krajach zamieszkiwanych przez Romów”. Jednocześnie proces standaryzacji i kodyfikacji języka romskiego będzie w dalszym ciągu kontynuowany.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-07-2010 o godz. 09:49:24 (882 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Brytyjskie echa po wyborach

News
Nie trzeba było długo czekać na ogłoszenie przez nowy rząd brytyjski otwarcia dyskusji na temat społeczności Romów i Wędrowców. Kilka tygodni po tym, jak konserwatywno – liberalny rząd objął władzę pojawiły się informacje, iż nie będzie on już więcej wydawał pieniędzy na powiększanie i remontowanie siatki rozsypujących się osiedli, kierowanych przez romskie rady.

Z pisma wystosowanego do lokalnej rady, (która ubiegała się o środki na budowę nowego osiedla na swym terenie) przez Agencję ds. Mieszkań i Wspólnoty, która miała przeznaczyć ponad 30 milionów funtów na sfinansowanie remontów romskich osiedli wynika jasno że nie ma szans na realizację wcześniejszych założeń. Jak napisano, Kanclerz Skarbu (Minister Finansów) ogłosił pilne cięcia wydatków na programy finansowane przez rząd w celu zmniejszenia deficytu budżetowego. Plany te spotkały się z negatywnymi i pełnymi rozczarowania reakcjami bezpośrednio zainteresowanych, szczególnie widocznymi w Internecie. Niezadowoleni argumentują swój nastrój tym, że spowoduje to wzrost liczby nielegalnych obozowisk i wyższe wydatki wynikające z ich usuwania oraz wyburzania.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-07-2010 o godz. 15:05:55 (881 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wileńskie getto 2009

News
Udany projekt litewski: „Wileńskie getto 2009”.

Jako część programu PROGRESS, wspierającego krajowe działania mające na celu kształtowanie świadomości istnienia dyskryminacji oraz potrzeby promowania równości litewski Urząd Rzecznika do Spraw Równych Szans we współpracy z reżyserem Audriusem Lelkaitisem nagrało film dokumentalny.  

„Wileńskie getto 2009” koncentruje się na życiu społeczności romskiej w stolicy Litwy. Zwraca on uwagę na wstrząsające warunki życia w obozowisku w którym Romowie zostali stłoczeni 50 lat temu i opisuje historie kilku z nich walczących o dostęp do zatrudnienia, opieki medycznej i podstawowego miejsca zamieszkania. Nagrania wykonane z ukrycia oraz wywiady pokazują kilka ewidentnych przykładów wielokrotnej dyskryminacji doświadczanej przez wileńskich Romów w wykonaniu przedstawicieli sektorów zatrudnienia i opieki zdrowotnej, wymiaru sprawiedliwości oraz ludności Litwy ogółem.

Dokument został nakręcony w 11 miejscach w 5 miastach Litwy w okresie od 29 października do 8 grudnia 2009 r. Wielu widzów wyraziło swe zaskoczenie po zapoznaniu się z rzeczywistością życia Romów, której obraz całkowicie różni się od negatywnego i pełnego stereotypów wizerunku przedstawianego przez media. Tym samym pozytywne artykuły w mediach na temat dokumentu oraz duże zapotrzebowanie na wersję w formacie DVD są dowodem na to, iż jest on prawdziwym sukcesem w kwestii kształtowania świadomości. W świetle niskiego budżetu dokumentu jego pozytywne przyjęcie i rozpowszechniane na szeroką skalę wskazują na to, że jest on rzeczywistym krokiem naprzód w dostrzeganiu spraw romskich na Litwie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-07-2010 o godz. 08:52:17 (930 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romani Art w Zakopanem

News
W czerwcu  w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem obejrzeć można było prace artystów romskich, takich jak Małgorzata Mirga-Tas , Krzysztof Gil i Bogumiła Delimata. Artyści prezentowali swoje prace w ramach jednej z serii wystaw „Romani Art.”. Wystawa zrealizowana została przez Romskie Stowarzyszenie Oświatowe Harangos.

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-07-2010 o godz. 14:24:33 (993 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.49 sekund