Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 W Nowej Soli potrzebna pomoc

News
Jak czytamy w Gazecie Lubuskiej, aby wyremontować mieszkania najuboższych Romów zamieszkujących Nową Sól, Magistrat musi pokryć 20 procent kosztów. Pozostała kwota została by ufundowana przez ministerstwo. Podczas sesji Rady Miasta Eugeniusz Siwak, prezes Niezależnego Stowarzyszenia Romów w Polsce rozmawiał na temat remontów z radnymi i prezydentem miasta, Wadimem Tyszkiewiczem, który sprzeciwił się wydaniu pieniędzy z Zakładu Usług Mieszkaniowych. Według prezydenta tylko pieniądze wygospodarowane z budżetu miasta przeznaczone do administracji mogą być przeznaczone na remonty mieszkań Romów. Radni ustalili, że w sprawie remontów powinien wpłynąć oficjalny wniosek z wszelkimi wymaganymi dokumentami. Dopiero wtedy rada będzie mogła dokładnie zająć się tą sprawą.

Źródło: gazetalubuska.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-05-2010 o godz. 13:30:32 (1435 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Romano Atmo 26

News
Dwudziesty szósty numer Romano Atmo jest już za nami. Nasi czytelnicy mogą już zapoznać się z atrakcjami drugiego tegorocznego numeru Romskiej Duszy.

Na początek dosyć nietypowo tym razem zaczynamy nie od Newsów, a od artykułu o tragicznej śmierci Pary Prezydenckiej, w którym oddajemy hołd wszystkim ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wracamy również do wspomnień romskich spotkań w pałacu prezydenckim.

Dalej w numerze już tradycyjnie garść aktualności z Polski i ze świata, a w nich m.in.: IX posiedzenie Zespołu do Spraw Romskich, chojnicki wykład Romowie – nieznani sąsiedzi, wybór przedstawicieli romskich z Polski do Grupy Roboczej Państw Wyszehradzkich. W Newsach także o trwających kontrolach Najwyższej Izby Kontroli subwencji oświatowych dla dzieci romskich, o Programie na rzecz społeczności romskiej w Polsce na 2011 rok oraz o wyroku w sprawie głośnych zajść w Brzegu.

W numerze przestawiamy również inne aktualne wydarzenia ze świata Romów. Piszemy o I Ogólnopolskim Spotkaniu Organizacji Romskich oraz o Międzynarodowym Dniu Romów oraz o II Europejskim Szczycie Romów, zorganizowanym w Cordobie w dniu naszego święta.

Główną atrakcją numeru jest wywiad ze słynnym lingwistom romskim Marcelem Courthiade, który opowiedział nam o historii języka romskiego, o stereotypach na temat Romów oraz o obecnej sytuacji Romów na świecie. Pokazujemy także zestawienie dofinansowań organizacji romskich w Polsce w 2010 roku w ramach rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Nie zapomnieliśmy również o piątej rocznicy odejścia Papieża Jana Pawła II. W artykule Przełamując stereotypy piszemy o relacjach romsko polskich, z kolei w artykule Edukacja drogą do przyszłości prezentujemy wywiad z Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Szczecinku.

W naszym stałym dziale Romowie na świecie, tym razem piszemy o Romach w Brazylii. W dziale Romowie prosto z Polski prezentujemy działalność Romów w Nowej Soli. Zamieszczamy również drugą część z serii Asystent Zawodowo – Socjalny – przyjaciel a nie biurokrata, w której kontynuujemy charakterystykę romskich Asystentów w ramach projektu Innowacyjni Romowie na rynku pracy. W dziale LISTY dramatyczny apel o pomoc dla Magdy Minke, romskiej dziewczyny, która przeszła operację usunięcia guza mózgu. W kąciku Nowości wydawniczych tym razem przedstawiamy Słownik Romsko – Polski autorstwa Jana Mirgi oraz drugi numer Studia Romologica, a w HOBBY znakomity wędkarz Tadeusz Huczko. Numer zamykają działy Mody i Urody oraz Horoskop.

Na koniec przypominamy, że nasza gazeta dostępna jest w formie prenumeraty, której szczegóły znajdą Państwo tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 30-04-2010 o godz. 10:11:10 (1200 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 NIK kontroluje subwencje

News
Najwyższa Izba Kontroli prowadzi kontrolę w Urzędach Wojewódzkich w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy z dnia 6 stycznia 2005r. o mniejszościach narodowych i etnicznych. Jednostką NIK koordynująca oraz realizującą tę kontrolę jest Departament Nauki, Oświaty i i Dziedzictwa Narodowego.

Subwencje i dopłaty dla szkół, w których uczą się dzieci Romów są spore - z różnych państwowych dotacji na jednego romskiego ucznia przypada rocznie dodatkowo nawet 4,5 tys. złotych rocznie. Poważnym problemem jest obecnie wydatkowanie zwiększonej subwencji oświatowej niezgodnie z jej przeznaczeniem.

Kontrole planowe NIK koncentrują się na węzłowych problemach funkcjonowania państwa, dotyczących zarówno gospodarowania środkami publicznymi, jak i wykonywania zadań publicznych. Kontrole prowadzone są pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-04-2010 o godz. 09:34:54 (935 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zakaz emisji Etnicznych klimatów

News
Od marca 2010 produkcja i emisja programu Etniczne klimaty, decyzją władz TVP zostaje wstrzymana. Z przyczyn niezależnych od twórców programu niedostępne jest także archiwum. Program poświęcony był zagadnieniom mniejszości narodowych i grupom etnicznym i językowym. Ukazywał się w co druga sobotę miesiąca na antenie programu TVP 3, a następnie TVP INFO. Reportaże Etnicznych klimatów pokazywano na wielu festiwalach, program dostał wyróżnienie na przeglądzie programów telewizji regionalnych grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie oraz zdobył kilka innych znaczących nagród.

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-04-2010 o godz. 12:56:32 (881 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Porozumienie w Bydgoszczy

News
Jak donosi Oficjalny Serwis Bydgoszczy 16 lutego w bydgoskim ratuszu odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia na rzecz społeczności romskiej. Ma ono na celu aktywizację zawodową Romów, opracowywanie projektów współfinansowanych przez Unię Europejską, a także przyczynienie się do zwiększenia liczby dzieci i młodzieży uczestniczącej w różnych formach edukacji. Porozumienie zawarły m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Wyższa Szkoła Gospodarki, klub uczelniany AZS UKW, Powiatowy Urząd Pracy oraz Stowarzyszenie Romów w Bydgoszczy „Romano Dzipen”.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-04-2010 o godz. 10:28:43 (1890 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Nowe Muzeum Romów

News
W Tarnowie tuż obok Muzeum Etnograficznego powstanie Muzeum Historii i Kultury Romów. W planach jest utworzenie osobnego pawilonu muzealnego, który zawierałby jedynie eksponaty romskie. Zostałby oddany przy ul. Krakowskiej, gdzie znajduje się już Muzeum Etnograficzne. Wejście do Muzeum Romów znajdowałoby się od strony ul. Urszulańskiej. Muzeum Etnograficzne zyska dodatkowe przestrzenie wystawiennicze, gdy zbiory romskie zostaną przeniesione do nowego budynku. W muzeum Etnograficznym znaleźć możemy obecnie wystawę wozów cygańskich, unikalną w skali światowej.  Prace nad otwarciem Muzeum Romów znajdują się obecnie na etapie projektowania. Wiadomo już, że  budowa nowego pawilonu wystawowego wyniesie  około 200 tysięcy złotych.


Wysłany przez admin_zrp dnia 21-04-2010 o godz. 15:29:05 (927 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Zdjęcie Romów wygrało

News
Arkadiusz Gola został laureatem pierwszej nagrody w konkursie „Śląska Fotografia Prasowa 2009”. Jego praca zatytułowana „Romskie dzieci” powstała w kwietniu ubiegłego roku w mieszkaniu państwa Kwieków w Rudzie Śląskiej. Na konkurs wpłynęło 481 zdjęć od 58 autorów. Wystawę podziwiać można było do końca marca w Bibliotece Śląskiej.


Wysłany przez admin_zrp dnia 20-04-2010 o godz. 08:54:28 (997 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce

News
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło nabór wniosków na realizację Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce w 2011 r. Wnioski oraz informacje na temat mechanizmu przedkładania wniosków oraz przekazywania środków na realizację zadań w 2011 r. objętych Programem na rzecz społeczności romskiej w Polsce dostępne są na stronie internetowej MSWiA. Każdy projekt powinien obejmować jedno zadanie i musi zostać zgłoszony na odrębnym formularzu. Do dnia 15 maja wnioskodawcy składają do wojewody właściwego ze względu na obszar realizacji proponowanych projektów wnioski zawierające szczegółowy opis projektów oraz dokładny kosztorys. W przypadku wysłania wniosku pocztą - decyduje data stempla pocztowego. Do dnia 14 stycznia 2011 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wyda decyzję dotyczącą podziału środków. Na stronie internetowej MSWiA zamieszczone zostały także kryteria i preferencje brane pod uwagę przy podziale środków oraz uwagi dotyczące przygotowywania wniosków z projektami.

Źródło: MSWiA

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-04-2010 o godz. 10:16:19 (1109 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Tę tragedię trudno ubrać w słowa

News
10 kwietnia 2010r. - dzień ten przejdzie do historii jako najbardziej tragiczny w historii niewojennej Polski. Dzisiaj w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem zginął prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią. Oprócz pary prezydenckiej śmierć poniosło wielu liderów partii politycznych, szefów ważnych instytucji państwowych, parlamentu, księży i dowódców sił zbrojnych. Ci, którzy mieli uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej, sami ponieśli śmierć w niewyjaśnionych okolicznościach. Katyń po raz kolejny pochłonął kwiat polskiej inteligencji, po raz kolejny zadał ogromny cios narodowi polskiemu. Jest to dramat na skalę międzynarodową, jakiego współczesny świat nie widział.

W obliczu tej tragedii ciężko znaleźć słowa otuchy, które mogłyby ukoić ból bliskich i przyjaciół ofiar, trudno pogodzić się z tak wielką stratą. Wiadomość o śmierci elity państwa polskiego jest ogromnym ciosem dla nas wszystkich, bez względu na poglądy i głębokim bólem napełniła każdego z nas.

W imię przyjaźni i jedności pochylamy głowy na znak żałoby, a nasze myśli są teraz z rodziną i przyjaciółmi ofiar. Towarzyszą nam smutek i poczucie wielkiej straty.

Składamy płynące z głębi serca kondolencje oraz wyrazy współczucia i troski rodzinom ofiar oraz wszystkim współobywatelom, bo ta tragedia dotyka każdego z nas. I poświęcamy naszą modlitwę - za dusze ofiar tej katastrofy, za ich bliskich, za nas wszystkich, za Ojczyznę...

***Pokój tragicznie zmarłym***

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-04-2010 o godz. 13:42:45 (1294 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 II Europejski Szczyt Romski w Dniu Romów

News
Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów na całym świecie odbywają się spotkania, wywiady, konferencje, wykłady i debaty, jak również koncerty, wystawy i innego rodzaju wydarzenia artystyczne poświęcone sprawom ludności romskiej.

We Wrocławiu z okazji Dnia w kinie Warszawa w okresie od 8 do 15 kwietnia odbył się Festiwal Filmów Kultury Romskiej. Przez kolejne dni widzowie mogli oglądać następujące dzieła „Gadjo Dilo” oraz „Transylwania” w reżyserii Tony’ego Gatlifa, „Czarny kot, biały kot” Emira Kusturicy, „Tabor wędruje do nieba” Emila Loteanu, „Gucza! Pojedynek na trąbki” Dusana Milicia, a także „Diabły, diabły” Doroty Kędzierzawskiej. Festiwal wzbogacony został wydarzeniami specjalnymi w postaci koncertów Gypsy jazz w wykonaniu romskich muzyków z Wrocławia i Michała Zygmunta oraz zespołu DIKANDA. W trakcie Festiwalu prezentowana była wystawa prac dzieci z największej szkoły romskiej w Jarownicach na Słowacji. Festiwal ten stanowi część projektu „Romowie i Gadziowie na jednym podwórku” realizowanego we Wrocławiu przez Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego, Fundację IN POSTERUM, Fundację Integracji Społecznej PROM oraz Miejski Ośrodek Społeczny.

Z kolei w Rudzie Śląskiej miały miejsce bardzo interesujące obchody Międzynarodowego Dnia Romów. Imprezę prowadziła Izolda Kwiek, znana romska poetka, którą wspierały jej dzieci poprzez swe artystyczne występy. Wystąpiły ponadto zespoły sióstr Kąkol, które wykonywały muzyczne aranżacje utworów Izoldy Kwiek, a także tarnowscy muzycy z zespołu Ławutara. Zespół ten zaprezentował repertuar składający się z różnych utworów 5 mieszkających w Polsce grup Romów (Polska Roma, Bergitka Roma, Lowara, Kełdaraszy i Sinti). Imprezę zakończył taniec czardasza. Po występach Izolda Kwiek wróżyła osobom zainteresowanym poznaniem swej przyszłości.

Na świecie najważniejszym wydarzeniem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Romów był Drugi Szczyt Romski UE, który miał miejsce w Kordobie w Hiszpanii w dniach 8 – 9 kwietnia. W tym spotkaniu zorganizowanym przez Rząd Królestwa Hiszpanii, która przewodniczy obecnie Unii uczestniczyły najważniejsze osoby w Europie zaangażowane na rzecz spraw Romów, a ponadto przedstawiciele: Banku Światowego, reprezentowanego przez Dyrektora ds. Strategii i Operacji w Europie i Azji Środkowej – Theodore’a Ahlers’a, Instytutu Społeczeństwa Otwartego w osobie multmiliardera George’a Sorosa, Komisji Europejskiej w osobie wiceprzewodniczącej Viviane Reding, Rady Europy, reprezentowanej przez przewodniczącego Thornbjoerna Jaglanda, a także reżyser pochodzenia romskiego z Francji – Tony Gatlif oraz przedstawiciele władz hiszpańskich i tamtejszych Romów. Polskę reprezentowali: Elżbieta Radziszewska – Pełnomocnik Rządu RP ds. Równego Traktowania, Wiesława Kostrzewa – Zorbas – urzędnik Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mariusz Kasprzyk – Dyrektor Władzy Wdrażającej Programy Europejskie, a także Prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku – Roman Chojnacki i dr Andrzej Mirga – urzędnik OBWE z Punktu Kontaktowego ds. Romów i Sinti. Uczestnicy szczytu byli zgodni co kwestii trudnego położenia społeczno – ekonomicznego Romów w Europie, jednakże przyznali że istnieje wiele przykładów działań zakończonych sukcesem. Ich warunkiem jest jednak w zgodnej opinii delegatów działanie we współpracy z przedstawicielami społeczności romskiej.

Międzynarodowy Dzień Romów jest co roku okazją do przypomnienia przez nich o swej wielowiekowej obecności wśród społeczeństw Europy i świata, a także o ich potrzebach i problemach z jakimi się borykają, a zwłaszcza o ich prawie do poszanowania i akceptacji dla ich kultury, tradycji i języka.

   

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-04-2010 o godz. 15:47:12 (1157 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.17 sekund