Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 Stypendia już są

News
Z przyjemnością informujemy, iż w poniedziałek (15.03.2010) wypłacone zostały stypendia dla studentów romskich. Dla tych studentów, którzy wysłali do ZRP zaświadczenie o zaliczeniu semestru oraz kontynuowaniu nauki na semestrze wyższym przelana na konto została kwota za miesiące styczeń, luty oraz marzec. Natomisat Ci studenci, którzy nie wysłali do nas jeszcze odpowiedniego zaświadczenia otrzymali stypendia za miesiące styczeń i luty.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-03-2010 o godz. 10:32:53 (855 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Dokument o Romach

News
20 marca o godzinie 22:25 na antenie programu PLANETE wyemitowany zostanie film „CYGANIE” Stanisława Muchy. Reżyser spędził 30 dni wśród Romów poznając ich zwyczaje i tradycję. Ten półtorej godzinny film ma za zadanie przybliżyć Europejczykom mniejszość Romską. Dzieło Muchy zostanie wyemitowane w ramach marcowego pasma SEANS PLANETE, w którym pokazywane są nonkonformistyczne dokumenty podejmujące trudne i kontrowersyjne tematy.

Źródło: infopuls

Wysłany przez admin_zrp dnia 15-03-2010 o godz. 11:18:05 (1074 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romano Atmo 25

News
Pojawił się 25 już numer Romano Atmo, tym samym wkroczyliśmy w piąty rok naszej działalności wydawniczej. Wraz z pierwszym tegorocznym numerem Romskiej Duszy mamy nadzieję, że po raz kolejny nie zawiedliśmy naszych czytelników. Jak zawsze, w nowym numerze znajdziecie wiele ciekawych informacji i artykułów związanych z Romami.

Tradycyjnie na początek garść Newsów ze świata Romów, w nich m.in. o zjeździe studentów i absolwentów pochodzenia romskiego, który organizuje Związek Romów Polskich.  W aktualnościach piszemy również Konferencji Lingwistyki Języka Romskiego, o Międzynarodowej Konferencji Kobiet Romskich, która miała miejsce w Atenach oraz o Konkursie Poezji Romskiej im. Papuszy.

W numerze można przeczytać również o innych aktualnych wydarzeniach, np. w artykule Nigdy więcej piszemy o uroczystości pamięci o Holocauście w głównej siedzibie ONZ. Ponadto piszemy o głośnym incydencie w Chojnicach w artykule zatytułowanym Wystarczy iskra. Z kolei w artykule Czy ERTF przetrwa piszemy o nowych kontrowersjach dotyczących Europejskiego Forum Romów i Wędrowców.

Niewątpliwą atrakcją numeru jest wywiad z romskim pastorem prowadzącym Chrześcijańską Misję wśród Romów. Oprócz tego z artykułu Internet dla każdego z nas możecie się dowiedzieć jaką rolę wirtualna sieć odgrywa wśród Romów. Przedstawiamy także Karin Wolff, niemiecką tłumaczkę poezji romskiej.

W naszych stałych działach również same atrakcje. W dziale Romowie na świecie, tym razem przedstawiamy Romów w Rosji, w cyklu Romowie prosto z Polski prezentujemy losy rodziny Ondyczów. W listach pokazujemy wołanie o pomoc romskiej rodziny ze Strzelina, a w Nowościach wydawniczych piszemy o Ilustrowanej Encyklopedii Małego Roma. W kąciku Moda i Uroda tym razem karnawałowy niezbędnik, a w dziale Hobby przyszedł czas na muzykę. Oczywiście nie zabrakło również Horoskopu.

Tegoroczny pierwszy numer dopełniają artykuły: Asystent Zawodowo – Socjalny – przyjaciel, a nie biurokrata, Kratka w kratkę, czyli – ku przestrodze - wywiad z byłym więźniem oraz Świat nauki przyjazny Romom, czyli sylwetka dr Mieczysława Wojeckiego, pasjonata kultury romskiej. Warto przypomnieć jeszcze artykuł Okazje do tańca Romów litewskich oraz ogłoszenie Instytutu Pamięci Narodowej.

Na koniec przypominamy, że nasza gazeta dostępna jest w formie prenumeraty, której szczegóły znajdują się tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 12-03-2010 o godz. 09:48:00 (1301 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Film o Romach z Francji

News
Pod koniec lutego w do kin wszedł film Tony'ego Gatlifa „Liberte” (Wolność), którego głównym tematem jest prześladowanie Romów w czasach II wojny światowej. Dramat ten to historia grupy wędrownych Romów, którym grozi internowanie, pobyt w obozie i deportacja. Na ich tropie jest policja i Gestapo. W rolę jednego z Romów wciela się wnuk Charlie Chaplina, James Thierre. Szacuje się, że we Francji, w tamtych latach w obozach zagłady zginęło kilkuset Romów. Film jeszcze przed premierą wywołał duży rozgłos w mediach, a także zebrał wiele pozytywnych recenzji.

Źródło: PAP

Wysłany przez admin_zrp dnia 10-03-2010 o godz. 13:53:30 (1104 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romowie uwiecznieni na pocztówkach

News
Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach wydał trzy pocztówki autorstwa kowarskiego artysty, Pana Romana Tryhubczaka. Na kartach pocztowych zostały uwiecznione motywy z życia Romów: taniec, muzyka i rodzina. Pocztówki prezentują Romów na tle typowo kowarskich krajobrazów i symboli związanych z tym regionem.

Przedsięwzięcie to jest elementem promocji projektu „Zwykłe szanse dla niezwykłych ludzi”. Projekt realizuje Miejski Ośrodek Kultury w Kowarach przy współpracy z Fundacją Edukacji Przedszkolnej we Wrocławiu i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowarach w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Finanse na ten cel pochodzą w całości ze środków Unii Europejskiej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-03-2010 o godz. 13:31:28 (889 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Debata nad Szczytem Romskim

News
9 marca w godzinach od 16 do 18 w Parlamencie Europejskim odbędą się obrady dotyczące II Europejskiego Szczytu Romskiego. W debacie głos zabiorą: Hannes Swoboda, Monika Flašíková Beňová, Kinga Göncz, Claude Moraes wchodzący w skład Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Drugi Europejski Szczyt Romski odbędzie się w Kordobie (Hiszpania) w dniu 8 kwietnia 2010 r., stanowiąc kluczowe wydarzenie w trakcie hiszpańskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 05-03-2010 o godz. 14:44:57 (855 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowa książka o Romach

News
Na początku lutego w Bibliotece Miejskiej w Radomiu miała miejsce promocja książki "Romowie: przewodnik - historia i kultura” wydanej przez Radomskie Stowarzyszenie Romów "Romano Waśt". W pozycji tej znajdziemy informacje o kulturze, historii, obyczajach i życiu Romów we współczesnym świecie. W książce zawarte są wypowiedzi znawców i przyjaciół mniejszości romskiej, między innymi Adama Bartosza, Agnieszki Kowarskiej i Agnieszki Caban.

Wysłany przez admin_zrp dnia 03-03-2010 o godz. 08:27:56 (1811 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Integracja w Zawierciu

News
Unijny projekt „Zawierciańscy Romowie wczoraj i dziś - promocja integracji społeczności romskiej w Zawierciu”, którego realizacji podjął się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga w integracji Polaków z Romami i uczy wzajemnego szacunku i współżycia. Organizowane systematycznie spotkania koordynatorów projektu i Romów mają na celu polepszenie stosunków członków społeczności romskiej oraz pozostałych mieszkańców Zawiercia. Obydwie grupy poznają panujące na co dzień normy społeczne, uczą się obowiązujących obydwie strony zasad, co wspomoże obalenie stereotypów i pozbycie się uprzedzeń.

W projekcie uczestniczyło 15 Romów oraz 90 mieszkańców Zawiercia, pracowników instytucji państwowych. Uczestnicy wypracowali wspólne zrozumienie. Romowie dowiedzieli się jak zachowywać się w urzędach, a Polacy poznali temperament Romów i nauczyli się z nimi rozmawiać tak, by dojść do porozumienia. Obydwie strony są zadowolone z rezultatów jakie przyniosły spotkania w ramach projektu.


Wysłany przez admin_zrp dnia 01-03-2010 o godz. 12:04:20 (1800 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Badania w Bydgoszczy zakończone

News
W województwie kujawsko-pomorskim, a mianowicie w Bydgoszczy zakończyła się kolejna edycja Regionalnego Programu Profilaktyki Zdrowotnej dla Społeczności Romskiej. W ubiegłym roku w zorganizowanych bezpłatnych profilaktycznych badaniach wzięło udział 50 Romów w tym siedmioro dzieci. Niechętnych do przebadania się nakłaniali wyszkoleni romscy liderzy, którzy wzięli udział w dwóch szkoleniach. Ich zadaniem było zachęcenie członków swojej społeczności do udziału w programie oraz zorganizowanie grup, które wzięły udział badaniach.

Dzięki akcji Romowie uzyskali nieodpłatną możliwość zbadania poziomu cukru i cholesterolu w organizmie, pomiaru ciśnienia tętniczego, wykonanie badań RTG płuc i EKG. Osoby z wykrytymi nieprawidłowościami kierowane były do poradni specjalistycznych. Program Urzędu Marszałkowskiego realizowany jest od 2007 roku. Od tego czasu przeprowadzono 14 akcji profilaktycznych.


Wysłany przez admin_zrp dnia 26-02-2010 o godz. 13:38:17 (922 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 W Irlandii tak jak w całej UE

News
Irlandia: wezwanie do walki z rasizmem w stosunku do Romów.

Kolejny raport wzywa do walki z rasizmem wobec szacowanej na 3.000 osób mniejszości romskiej w tym kraju. Jak opisuje irlandzki The Independent członkowie tej częściowo koczowniczej grupy, której przodkowie przybyli z północnych Indii noszą miano najliczniejszej i najbardziej dyskryminowanej mniejszości w Europie.

Połączony Komitet do Spraw Europejskich Irlandii zacytował ostatni dotyczący całej UE sondaż, z którego wynika, iż 25% mieszkańców Wspólnoty nie czułoby się dobrze, gdyby miało Romów za sąsiadów. Stwierdzono, że trzeba skupić się na kampanii wzmacniającej świadomość w celu przeciwstawieniu się rasizmowi w stosunku do Romów. Senator partii Fianna Fail Terry Leyden powiedział, że jest jasno określona praca do zrobienia w celu poprawy poziomu integracji i zrozumienia społeczności romskiej w społeczeństwie irlandzkim. Dodał, że raport wskazuje na kilka praktycznych środków, które zdaniem jego ugrupowania pomogą poprawić sytuację Romów w Irlandii i sprawią, że będą oni odgrywali bardziej aktywną rolę w życiu Irlandii.

Źródło: ERIO

Wysłany przez admin_zrp dnia 24-02-2010 o godz. 11:03:47 (1022 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.22 sekund