Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.232.38.214

 Romano Atmo 73

News
Pierwszy tegoroczny numer Romano Atmo jest już dostępny. Jest to już 73 numer naszego dwumiesięcznika, w którym piszemy w języku polskim i romskim.

Głównym tematem numeru jest rewolucyjne odkrycie romskiego naukowca Gerarda Gierlińskiego, które podważa dotychczasowe teorie dotyczące pochodzenia człowieka. Ponadto przedstawiamy historię zapisaną na murze, czyli street artową Galerię Romską w Warszawie, której autorem jest Dariusz Paczkowski z Fundacji Klamra. Piszemy również o pielgrzymce Romów na Jasną Górę, której organizatorem jest Krajowy Duszpasterz Romów ksiądz Stanisław Opocki. Ponadto polecamy artykuł o spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami mniejszości narodowych i etnicznych, które miało miejsce w Pałacu Prezydenckim. Publikujemy również artykuł o wystawie prezentującą historią i kulturę Romów, którą można oglądać w Stowarzyszeniu Romów w Polsce, w Oświęcimiu.

W dalszej części numeru prezentujemy artykuł Józefa Dobrowolskiego o nieznanej historii rozstrzelania taboru Romów w 1943 roku. Publikujemy również relacje z posiedzeń Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Ponadto w nowościach wydawniczych prezentujemy nowe publikacje Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holokaustu, autorstwa Andrzeja Sochaja: Romski modlitewnik i śpiewnik – wydany dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zagłada Romów i Sinti w byłym pierwszym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem w czasie II wojny światowej (1941-1945) – współfinansowana dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Na koniec warto zaznaczyć, że ten numer zrealizowaliśmy dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Zwiększonej Subwencji Oświatowej.

Przypominamy, że wersję elektroniczną naszej gazety znajdą Państwo na naszej stronie internetowej tutaj.


Wysłany przez admin_zrp dnia 01-03-2018 o godz. 15:02:43 (131 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nieznane fakty z historii Romów

News
Nie tylko Polacy i Żydzi doświadczyli podczas II wojny światowej (1939-1945) ogromu okropności z rąk niemieckich nazistów. Romowie również zostali objęci nieludzką akcją eksterminacji. Według założeń przyjętych przez rządzącą w III Rzeszy partię NSDAP oraz naczelnego dowódcę SS Heinricha Himmlera całkowitą zagładą miały początkowo zostać objęte dwie grupy ludności: Żydzi i Cyganie (Romowie i Sinti). Romowie i Sinti zostali objęci programem zagłady, ponieważ nie dawali się wpasować w model państwa totalitarnego propagowany przez niemieckie władze preferujące ideologię nazistowską. Podstawą tychże działań były tzw. ustawy norymberskie z 15 września 1935 r., które określały Romów, a także Żydów i Murzynów mianem elementu zagrażającego czystości rasy germańskiej.

Stworzono teorię naukową o wrodzonej aspołeczności i przestępczości Romów i Sinti, których to cech nic nie jest w stanie wykorzenić.

Już w 1936 roku działania skierowane przeciwko Romom przybrały swój ostateczny, zbrodniczy charakter. Początkowo obejmowały one wyłącznie terytorium III Rzeszy Niemieckiej i w lipcu 1936 r. pierwsza grupa 400 osób Romów i Sinti z Bawarii została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Dachau.

W miarę upływu czasu, wraz z przejmowaniem przez hitlerowskie Niemcy kontroli nad terytoriami kolejnych państw, polityka eksterminacji narodu romskiego zaczęła być prowadzona na zajętym obszarze Europy. Od września 1939 roku eksterminacja narodu romskiego zaczęła być prowadzona również na zajętych przez III Rzeszę terenach Polski.

W pierwszej kolejności zbrodnie wobec ludności romskiej dokonywane były na polskich ziemiach północnych i zachodnich, które najszybciej dostały się pod panowanie niemieckich władz okupacyjnych. 21 września 1939 roku zadecydowano o wysłaniu wszystkich Romów i Sinti z obszaru wielkich Niemiec (Altreich, Austria, Czechy) na teren Generalnego Gubernatorstwa.

Wysłany przez admin_zrp dnia 27-02-2018 o godz. 14:58:08 (216 odsłon)
(Czytaj więcej... | 6071 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Z wizytą u prezydenta

News
Wiele pokoleń, niezależnie od języka i wiary, wspólnie walczyło o Rzeczpospolitą, o to by Polska była wolna i niepodległa - mówił prezydent Andrzej Duda w poniedziałek, 15 lutego, podczas spotkania noworocznego z przedstawicielami religii oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce wskazując, że dziś Polska zapewnia bezpieczeństwo, spokój i możliwość normalnego życia. Prezydentowi towarzyszyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Romów - Roman Chojnacki, prezes Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku i członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Tradycyjnie już gości powitał prezydent Andrzej Duda. Na wstępie dziękował zebranym za możliwość spotkania w tak licznym gronie - przedstawicieli różnych związków wyznaniowych, Kościołów, narodów i grup etnicznych, których łączy jedno najważniejsze wspólne dobro: Rzeczypospolita.

- Bardzo serdecznie dziękuję za to, że mogę się z Państwem spotkać po raz trzeci, że zechcieliście Państwo przyjąć zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego – mówił prezydent. - I bardzo też dziękuję, że w tym wyjątkowym roku 2018 to nasze spotkanie jest tak liczne i odbywa się w tak szczególnie pięknej oprawie. Dziękuję, że jesteśmy tutaj razem - przedstawiciele różnych związków wyznaniowych, przedstawiciele różnych Kościołów, przedstawiciele różnych narodów, grup etnicznych - związani jednym, wspólnym elementem, najistotniejszym, wspólną Rzeczpospolitą, polskim państwem, w którym żyjemy, mieszkamy, w którym się realizujemy, w tym szczególnym roku 2018, który jest rokiem stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Są dwa fundamentalne elementy związku naszego z Rzeczpospolitą i Rzeczypospolitej z nami. Otóż, z jednej strony to my - mówię w sensie wielu pokoleń - stawaliśmy w obronie Rzeczypospolitej ramię w ramię, niezależnie od języka, którym posługiwali się nasi przodkowie i którym my sami się posługujemy, niezależnie od tego, jaką wiarę wyznawaliśmy, niezależnie od tego, w której części polskiej ziemi mieszkaliśmy – stawaliśmy w obronie i w walce o Rzeczpospolitą, broniąc jej albo walcząc o to, aby ją odzyskać. Tym wielkim symbolem wspólnoty obywateli Rzeczypospolitej są polskie cmentarze wojenne: polskich legionistów, którzy z Józefem Piłsudskim i z generałem Hallerem szli po to, żeby odzyskać Rzeczpospolitą i o których mówili, że są szaleńcami, nie wierząc im, że chcieć to móc; i w 1920 roku, kiedy walczyli o to, żeby Polska przetrwała, żeby nie została zniszczona przez bolszewików; i później w czasie II wojny światowej, kiedy walczono o to, żeby mogła istnieć, żeby wróciła na mapę. Na tych cmentarzach są groby: i z krzyżem łacińskim, i z krzyżem prawosławnym, i z półksiężycem, i z gwiazdą Dawida. Ci żołnierze leżą obok siebie w jednej ziemi, tak jak walczyli ramię w ramię. I to jest wielki symbol wspólnoty Rzeczypospolitej, którą stanowimy ponad wszelkimi różnicami.

Wysłany przez admin_zrp dnia 19-02-2018 o godz. 08:49:08 (129 odsłon)
(Czytaj więcej... | 10058 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Wystawa, warsztaty i konferencja w Krakowie

News
Przyszłość historii Romów: Pamięć, sprawiedliwość historyczna i rola młodzieży romskiej

Druga po Sewilli stacja Międzynarodowego Kulturalnego Programu Informacyjnego ERIAC odbyła się w Krakowie, w dniach 1-2 lutego 2018 roku. Wydarzenie w Krakowie było jednym z siedmiu jakie planuje w 2018 roku zorganizować ERIAC, czyli Europejski Instytut Sztuki i Kultury Romskiej, w różnych miastach europejskich.

ERIAC, czyli Europejski Instytut Sztuki i Kultury Romskiej, powstał niedawno, bo w 2017 r. Swoją siedzibę ma w Berlinie. Jest wspólną inicjatywą Rady Europy, Fundacji Społeczeństwa Otwartego (OSF) i Sojuszu na rzecz Europejskiego Instytutu Sztuki i Kultury Romskiej, działa na podstawie prawa cywilnego. Nowy instytut zobowiązał się do ustanowienia artystycznej i kulturalnej obecności 12 milionów Romów w Europie. To sami Romowie w ramach jego działalności przedstawiać będą obraz tego, kim są, a kim nie są. Instytutem kierują naukowcy, działacze i artyści pochodzenia romskiego. Wszystko rozpoczęło się od otwarcia wystawy sztuki przedstawiającej romskich artystów współczesnych z ośmiu krajów - odzwierciedlając nacisk nowego ośrodka na tworzenie przestrzeni dla niedostatecznie reprezentowanych artystów, wykonawców i myślicieli romskich w głównym nurcie europejskiej sztuki i kultury.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-02-2018 o godz. 11:07:56 (191 odsłon)
(Czytaj więcej... | 12017 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Romowie - historia i kultura

News
Jaka była droga Romów do Europy, jak postrzegali ich inni, a jacy Romowie byli w rzeczywistości, jakie zmiany doprowadziły ich do współczesności ? - na te i inne pytania odpowiada wystawa, którą można oglądać w siedzibie Stowarzyszenia Romów w Polsce w Oświęcimiu przy ulicy Berka Joselewicza 5. Wystawa prezentowana jest w kilku salach.

- Ideą autorów wystawy była prezentacja głównych aspektów procesu, który na przestrzeni wieków poprowadził migrujący lud do nowej Ojczyzny – Europy – mówi prezes Stowarzyszenia Romów Polsce Roman Kwiatkowski. - To w tej części świata Romowie ukształtowali swoją odrębność, a jednocześnie jest to miejsce, z którego migrujemy do innych stron, stając się obywatelami świata. Przedstawiając zmienne koleje naszego losu zwróciliśmy uwagę na kilka - jak uważamy - ważnych jego aspektów: motyw wędrówki, motyw naszego miejsca w często obcych nam, a niekiedy wrogich społecznościach i systemach, motyw interakcji z otoczeniem społecznym.

W każdej z sal prezentowany jest inny temat. W sali pierwszej skoncentrowano się na próbie pokazania pochodzenia Romów oraz zderzenia kultur, jakie miało miejsce podczas kontaktów ze „starymi” mieszkańcami Europy.

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-02-2018 o godz. 13:18:28 (224 odsłon)
(Czytaj więcej... | 9203 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Rewolucyjne odkrycie Gerarda Gierlińskiego

News
Romski naukowiec burzy teorię pochodzenia człowieka

O tym, że przełomowe odkrycia bywają dziełem przypadku wiemy już od czasów Archimedesa, który prawo wyporu odkrył podczas kąpieli. O tym zaś, że teorie powstają i upadają – wiemy od zawsze. Tak też jest z teorią o początkach ludzkości. Do ubiegłego roku wierzyliśmy, ze wszystko zaczęło się w Afryce ponad 3 mln lat temu, kiedy to jakieś istoty zdecydowały się zejść z drzew i – przyjmując postawę wyprostowaną – żyć na ziemi. Istoty te, już jako homininy, około 300 tysięcy lat temu miały zdecydować się na opuszczenie Afryki i zasiedlanie pozostałych części świata. W świetle odkrycia romskiego naukowca dr Gerarda Gierlińskiego, paleontologa z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego teoria ta wymaga istotnej korekty.

W 2002 roku dr Gerard Gierliński urlop spędzał w miejscowości Trachilos na Krecie. Kreta to prawdziwy raj dla turystów, ale także i dla badaczy.

– Spędzając urlop nie zajmowałem się żadnymi badaniami – mówi dr Gierliński. – Chodziłem na spacery po plaży, starałem się dobrze odpocząć. Jak każdy wypoczywający fotografowałem ciekawsze fragmenty otoczenia. Pewnego dnia, gdy spacerowałem po plaży w pobliżu hotelu, moją uwagę przykuła pewna skała z intrygującymi wgłębieniami. Wtedy jeszcze nie wiedziałem co to jest, ale wiedziałem że jest niezwykłe, gdyż już wówczas badałem ślady dinozaurów od prawie dwudziestu lat. Zrobiłem kilka zdjęć, poszedłem dalej i pewien byłem jednego, że nie były to ślady dinozaurów.

Na Krecie od lat pracują różne ekipy geologów, paleontologów, a przede wszystkim archeologów. Materiałów do badań nie brakuje i starczy jeszcze na wiele lat. Nikt jednak nie zwrócił uwagi na dziwne ślady pozostawione w skale. Gerard Gierliński też tylko je sfotografował, ale gdy wrócił do kraju zadał sobie trud by zajrzeć do map geologicznych tego obszaru i dowiedzieć się, że intrygująca skała jest wieku mioceńskiego, sprzed około sześciu milionów lat. Na Kretę wrócił po ośmiu latach, również przypadkiem i również w celach turystycznych. Pamiętał jednak interesujące miejsce i pewnego dnia postanowił tam przyjechać by dokładnie obejrzeć znalezisko z przed lat. Tym razem był bogatszy o osiem lat doświadczenia w tropieniu wymarłych zwierząt, oraz wybrał lepszą porę dnia do oględzin skały. Pod wieczór, gdy słońce jest nisko nad horyzontem ślady staną się czytelniejsze w bocznym oświetleniu.

Wysłany przez admin_zrp dnia 31-01-2018 o godz. 13:43:19 (385 odsłon)
(Czytaj więcej... | 11471 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Historia zapisana na murze

News
Szare mury ogrodzeń, bezokienne ściany budowli, ściany garażowe często szpecą. Przechodzimy obok nich obojętnie, czasem przyspieszając kroku, by pozbyć się jak najszybciej nie najlepszego wrażenia. Elementem ożywiającym puste, często szare ściany są murale. Mural to nic innego jak wielkoformatowa grafika na ścianach budynków, mające na celu, w zależności od intencji twórcy, impresję odbiorcy, promocję akcji charytatywnej, upamiętnienie osoby lub wydarzenia. Z inicjatywy Fundacji Klamra w Warszawie na murach przy ul. Raszyńskiej powstała street artowa Galeria Romska. Autorem murali jest street artowiec Dariusz Paczkowski, szef Fundacji Klamra. Przy tworzeniu murali pomagali mu wolontariuszki i wolontariusze. Zanim Romowie trafili na mury, autor murali musiał dopełnić wielu formalności. Przede wszystkim potrzebne były zgody rodzin osób przedstawionych na muralach na pokazanie ich wizerunku. Dotarcie do wszystkich nie było łatwe. Romowie słyną przecież z nieufności do ni znajomych. Z pomocą przyszedł m.in. Andrzej Grzymała-Kazłowski, twórca prywatnego Muzeum Kultury Romów.

– Wcześniej powstała Galeria Czeczeńska – mówi Dariusz Paczkowski. – Zdecydowałem, że kolejna Galeria będzie dotyczyła Romów, bo zafascynowałem się ich kultura i obyczajami. A ponadto w Fundacji dążymy do świata przyjaznego, kolorowego, świata dla wszystkich. Świata, w którym takie sama prawa mają: dziecko świetnie zarabiających pracowników wielkiej korporacji i romska dziewczyna wychowująca się w biednej rodzinie na osiedlu socjalnym. Na razie w Galerii Romskiej uwieczniliśmy cztery zasłużone dla tego narodu osoby. Ich wybór nie był przypadkowy. W każdym z tych czterech – na razie – przypadków decydowały różne czynniki. Swoich murali doczekali się: Alfreda Noncia Markowska, Bronisława Wajs Papusza, Stefan Kororo Dymiter i Karol Parno Gierlińśki.

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-01-2018 o godz. 08:56:20 (245 odsłon)
(Czytaj więcej... | 9365 bajtów więcej | Wynik: 0)

 PIELGRZYMKA ROMÓW NA JASNĄ GÓRĘ

News
Tradycyjnie, od wielu już lat, w pierwszą niedzielę grudnia do Czarnej Madonny, Jasnogórskiej Matki, Pani i Królowej przybywają Romowie z różnych stron Polski m.in. z Prudnika Opolskiego, Czarnej Góry, Maszkowic, i Chorzowa. W tym roku ponad 300 osobowa przyjechała na tę pielgrzymkę na czele z jej głównym organizatorem Romano Raszajem, księdzem Stanisławem Opockim, który od 1996 roku w ramach Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję Krajowego Duszpasterza Romów.

Po raz pierwszy w pielgrzymce Romów na Jasną Górę wziął udział J.E. ks. bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ze stolicą tytularną Cavaillon; przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, delegat ds. Imigracji Konferencji Episkopatu Polski. Z racji pełnionej funkcji jednym z konsultorów tej Rady jest Krajowy Duszpasterz Romów, ks. Stanisław Opocki.

Oficjalną część pielgrzymki Romów rozpoczęła Msza święta odprawiona w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie w ołtarzu głównym znajduje Cudowny Obraz Czarnej Madonny. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. bp Krzysztof Zadarko. Eucharystia rozpoczęła się w samo południe o godz. 12:00. Tego dnia w Kościele rozpoczął się nowy rok liturgiczny, była to bowiem pierwsza niedziela adwentu. Adwent w Kościele katolickim jest okresem radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa Pana. W czasie Eucharystii homilię wygłosił ks. Stanisław Opocki, Krajowy Duszpasterz Romów. Przybliżył w niej cechy romskiej religijności oraz swojej duszpasterskiej działalności pełnionej na tym polu. Nawiązał do hasła nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, które brzmi: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” i wezwał Romów do życia pogłębionego wiarą oraz korzystania z sakramentów św., do nie tylko przyjęcia chrztu św. czy też Eucharystii, ale także z dobrego przygotowania i przyjęcia sakramentu bierzmowania, i życia zgodnie z nauką Kościoła. Docenił trud romskiego wędrowania do wielu miejsc świętych, w tym również do jasnogórskiego sanktuarium do Czarnej Madonny; podkreślił wagę kultywowania i przekazywania przez nich następnym pokoleniom swojej wiary, tradycji i kultury. Ciesząc się z faktu oddawania kultu, jakim Romowie otaczają Matkę Bożą oraz świętych Pańskich, przypomniał postacie męczenników – patronów Romów z czasów wojny domowej z Hiszpanii (1936-1939), bł. Zefiryna Giméneza Malla i bł. Emilii Fernández Rodríguez. Zachęcił ich do kroczenia drogą świętości na co dzień, bycia autentycznymi świadkami Chrystusa i Jego Ewangelii, apelował, by pogłębiali swoją wiarę. Wyraził nadzieję, że jeszcze nie raz będą mogli tu przybyć, by - tak jak Maryja, Oblubienica Ducha Świętego - oddać Bogu cześć, chwałę i uwielbienie, aby Mu dziękować za wszelkie dobro, przeprosić, zadośćuczynić za wszelkie zło, jakie uczynili i poprosić dobrego Boga w Trójcy Świętej Jedynego przez wstawiennictwo Matki Bożej Częstochowskiej, naszej Matki, Pani i Królowej o Jego błogosławieństwo i wszelkie potrzebne łaski dla zebranych, dla ich rodzin, dla wszystkich Romów na każdy dzień; o dobre przeżycie rozpoczynającego się tego dnia Adwentu i całego roku liturgicznego, a zwłaszcza o dary i owoce Ducha Świętego, by życie osobiste i rodzinne kształtowali według Ewangelii, kroczyli drogą świętości i dochowali wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi świętemu, jego pasterzom i ten sposób pielgrzymowali do Nieba.

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-01-2018 o godz. 15:36:02 (173 odsłon)
(Czytaj więcej... | 12605 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Muzeum Kultury Romów

News
Pierwszy wóz kupił w Serocku od osoby, która kupiła go od Cyganów. Drugi pochodzi ze zbiorów Wiesława Podgórskiego, cyrkowca, który próbował kiedyś stworzyć Muzeum Królestwa Cygańskiego. Jest posiadaczem nielicznych zabytków kultury materialnej Cyganów, którzy nigdy nie przywiązywali wagi do rzeczy materialnych - ksiąg, kościołów czy budowli, czy czegoś innego, co stanowiłoby świadectwo ich historii i charakteryzowałoby kulturę. Tym cenniejsze jest to, co udało mu się zgromadzić. A oprócz wozów, które są prawdziwymi perłami w kolekcji, są patelnie, kotły, instrumenty, współczesna sztuka cygańska, dużo dokumentów na temat Romów, obrazy i grafiki o tematyce "cygańskiej" i ponad 400 pocztówek fotograficznych z całej Europy. Właścicielem tej niezwyklej kolekcji jest warszawiak Andrzej Grzymała-Kazłowski, cyganolog, podróżnik. Od  20 lat związany z Romami najpierw z racji wykonywanego zawodu, a obecnie osobistymi kontaktami. Jest współautorem rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce. Do 2011 r. przez blisko 10 lat był głównym specjalistą do spraw romskich w Wydziale Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obecnie jest niezależnym ekspertem, wykładowcą. Był także konsultantem filmu Joanny i Krzysztofa Krauzów "Papusza" .
    
Pasja kolekcjonerska nie zrodziła się z dnia na dzień. Powstawała przez wiele lat. W jego rodzinnym domu pełno było różnego rodzaju przedmiotów, które mogły stanowić zaczyn do jakiejś kolekcji. A Cyganami interesował się od zawsze. W Łowiczu, gdzie spędził dzieciństwo, mieszkali Romowie. Ciekawość przerodziła się w fascynację, a fascynacja w pasję. Oliwy do ognia dolał znakomity cyganolog Paweł Lechowski z Krakowa, który też gromadził pamiątki związane z Romami. I tak to się zaczęło jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Gromadząc wówczas pamiątki związane z Romami jeszcze nie wiedział do czego dojdzie. Był zafascynowany placówką w Tarnowie, która wówczas była jedynym muzeum w Europie posiadającym tak bogate zbiory romologiczne. Jak twierdzi, był pod wielkim wrażeniem tego, co zrobili muzealnicy z Tarnowa. Mniejszość romska jest niewielka, nie ma też wielu pamiątek dokumentujących jej przeszłość. Z rożnych powodów Romowie  nie przywiązywali do tego większej wagi. Prowadząc nomadyczny tryb życia nie budowali domów i pałaców, ani innych trwałych obiektów.  Ich kultura ukierunkowana była i jest na podtrzymywanie więzi grupowych i obronę przed zagrożeniami płynącymi z zewnątrz. Nawet groby rozrzucone po cmentarzach całej Europy były bardzo skromne. Tu decydowała zamożność. Podobnie jest i dziś. Zamożniejsi wystawiają okazale grobowce swoim zmarłym. W Warszawie jedynymi pamiątkami kultury materialnej Romów są właśnie grobowce. Na cmentarzu prawosławnym na Woli są nagrobki znanej rodziny Kwieków, wśród nich Rudolfa Kwieka, jednego z pretendentów do przedwojennej korony Kwieków. Na Cmentarzu Bródnowskim pochowani są Cyganie ze wszystkich grup. Te najbardziej okazałe to grobowce rodzin Lowarskich z Gocławka. Jest tam m.in. nagrobek głowy rodu Michajów, z którego wywodzą się muzycy sławnego niegdyś zespołu Roma: Burano i Witia Michaj. Od niedawna jest jeszcze jedno miejsce w Warszawie świadczące o  kulturze Romów – to Muzeum Kultury Romów przy ul. Zwycięzców 3/5.

Wysłany przez admin_zrp dnia 12-01-2018 o godz. 12:12:50 (281 odsłon)
(Czytaj więcej... | 9437 bajtów więcej | Wynik: 0)

 Posłowie o Romach

News
Sejmowa Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych, obradująca pod przewodnictwem poseł Danuty Pietraszewskiej 8 listopada ubiegłego roku  rozpatrzyła informację Ministra Edukacji Narodowej na temat egzaminu maturalnego z języków mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych i języka regionalnego w roku szkolnym 2016/2017.
    
Warto zauważyć, że szkoła organizuje nauczanie języka mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej i języka regionalnego na pisemny wniosek rodziców. W roku szkolnym z takiej możliwości korzystało ponad 81 tysięcy uczniów. W Polsce nie ma szkół, w których dzieci romskie uczyłyby się w swoim ojczystym języku. Przeważająca część uczniów pochodzenia romskiego uczęszcza do szkół publicznych ucząc się w systemie zintegrowanym, razem z uczniami polskimi. Funkcjonują także tzw. klasy romskie (około 20). Szczególnym przypadkiem jest Parafialna Podstawowa Szkoła Romska w Suwałkach - jedyna szkoła niepubliczna, która organizuje bezpłatne nauczanie dzieci pochodzenia romskiego. Około 30% populacji dzieci romskich w ogóle nie wypełnia obowiązku szkolnego. Zdarza się, że dzieci są posyłane do szkoły specjalnej na podstawie orzeczeń z Poradni psychologiczno – pedagogicznej, ale ich niewiedza wynika wyłącznie z niezrozumienia języka polskiego. Podczas tego posiedzenia Komisji tego problemu nie omawiano.
    
Dwa tygodnie później Komisja pod przewodnictwem posła Ryszarda Galli zajęła się projektem  dezyderatu w sprawie aktywizacji zawodowej Romów. W obradach uczestniczył przedstawiciel Związku Romów Polskich Gerard Gierliński.

W posiedzeniu udział wzięli: Teresa Karczmarek zastępca dyrektora Departamentu Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Do rzadkości należą posiedzenia, na których nie przewijają się tematy romskie, dlatego postanowiliśmy to posiedzenie w całości poświęcić Romom – mówi przewodniczący Ryszard Galla. - Przygotowaliśmy projekt dezyderatu w sprawie aktywności zawodowej Romów.  Bardzo często bowiem pojawia się pewien postulat, który – w skrócie – polega na tym, aby rzeczywiście w ramach programu romskiego spróbować jakby zaangażować środowisko romskie w realizację zadań dla Romów. Takim najlepszym przykładem jest właśnie infrastruktura mieszkalnictwa, gdzie bardzo często Romowie narzekają na standard swoich mieszkań i krytykują poziom realizacji modernizacji tych mieszkań, pokazując szereg problemów, a tak naprawdę często określają, że mogliby także te prace wykonać sami.

Wysłany przez admin_zrp dnia 08-01-2018 o godz. 10:56:46 (177 odsłon)
(Czytaj więcej... | 11179 bajtów więcej | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport




W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce






Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.15 sekund