Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.208.132.33

 Jak Zawiercie dba o Romów?

News
W całej Polsce realizowanych jest szereg programów na rzecz Romów. Nie inaczej jest w Zawierciu, w którym mieszka niewielka ich liczba. Ponieważ sytuacja zawierciańskich Romów nie różni się zbytnio od reszty romskiej narodowości w Polsce, tamtejsze organizacje starają się wcielać w życie różne projekty, które choć w niewielkim stopniu poprawią warunki życia tej mniejszości i pozytywnie wpłyną na integrację Polaków i Romów

„Zawierciańscy Romowie wczoraj i dziś – promocja integracji społeczności romskiej w Zawierciu” jest unijnym projektem realizowanym przez tamtejszy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Projekt ten realizowany jest od kwietnia bieżącego roku i potrwa do końca stycznia 2010 r. W ramach tego zadania prowadzone są szkolenia i zajęcia integracyjne dla Romów, odbywają się spotkania informacyjne i szkolenia dla pracowników instytucji i firm, które mają bądź mogą mieć kontakt ze społecznością romską. Podsumowaniem projektu będzie wydanie broszury o społeczności romskiej oraz ekspertyzy przedstawiającej sytuację tej mniejszości, jak również ostateczne efekty programu.

Zawierciański MOPS realizuje ponadto od 2004 roku Program rządowy na rzecz społeczności romskiej w Polsce. W wyniku realizacji zadań i otrzymanych dotacji zakupiono podręczniki dla dzieci, przeprowadzono remonty mieszkań należących do wielodzietnych rodzin samotnych matek oraz niepełnosprawnych, a także sfinansowano naukę czytania i pisania dla osób dorosłych.

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-11-2009 o godz. 09:12:30 (1445 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Edukacyjna wyprawa Romów

News
Pod koniec września dla ostrołęckich Romów zorganizowana została wycieczka edukacyjna na trasie Ostrołęka – Tarnów – Szczurowa – Ostrołęka. Zorganizowanie tej imprezy udało się dzięki realizowanemu przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce programowi romskiemu.

W wycieczce uczestniczyło 50 osób, w tym 25 dzieci i młodzieży romskiej. W Tarnowie Romowie mieli okazję zwiedzić Okręgowe Muzeum Etnograficzne. Pobyt w muzeum był także okazją do rozmowy z Adamem Bartoszem – dyrektorem muzeum. Uczestnicy wzięli również udział w imprezie zatytułowanej „Romska Jesień”.

Jednym z etapów wycieczki było odwiedzenie cmentarza w Szczurowej, na którym spoczywają prochy rodzin romskich zamordowanych w czasie II wojny światowej.

Przewodnikiem tej edukacyjnej wyprawy był Adam Andrasz – Prezes Stowarzyszenia Romów w Tarnowie. Sama zaś wyprawa z pewnością pozwoliła, szczególnie młodszym uczestnikom wycieczki, pogłębić swoją wiedzę na temat zwyczajów kulturowych Romów.

Wysłany przez admin_zrp dnia 11-11-2009 o godz. 11:42:28 (880 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Budowa centrum pod znakiem zapytania

News
Wniosek radomskiego stowarzyszenia Romano Waśt o sfinansowanie budowy Centrum Kultury i Edukacji Romów w Radomiu, które ubiegało się o pieniądze w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego został odrzucony.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że stowarzyszenie ma już gotowy projekt centrum. Ponadto od miasta za 1% wartości został zakupiony teren pod budowę centrum. Tak niska cena uwarunkowana była tym, iż do 2010 roku gotowe centrum będzie stało na wykupionej działce u zbiegu ulic: Kozienickiej i Wojska Polskiego.

Ministerstwo Kultury przeznaczyło na projekt 100 tys. zł. Jednak pomimo tego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego wniosek nie przeszedł.

Stowarzyszenie zapowiedziało, że będzie się starać o uzyskanie dofinansowania w 2010 roku. Zgodnie z projektem Centrum Kultury i Edukacji Romów ma pomieścić w środku m.in. salę widowiskową na 300 miejsc, halę sportową, a także sale wykładowe oraz kuchnię serwującą romskie przysmaki.

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-11-2009 o godz. 09:05:53 (878 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Podejrzani o masakrę Romów ujęci

News
Portał tvn24.pl podaje, że serbska policja zatrzymała pięć osób podejrzanych o zbrodnie wojenne na Romach w czasie wojny w Bośni w 1992 roku. Do pięciu zatrzymanych prokuratura dołącza jeszcze jedną, która już znajduje się w więzieniu, gdzie odbywa karę za inne zbrodnie wojenne przeciwko Muzułmanom.

Zdaniem prokuratorów cała szóstka zabiła co najmniej 23 romskich cywilów w miejscowościach Skoczić, Maleszić i Drinjaca we wschodniej Bośni.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 06-11-2009 o godz. 08:44:51 (828 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Bierzmy z nich przykład!

News
Jak wynika z raportu przedstawionego pod koniec września przez naczelnika wydziału oświaty w Urzędzie Miasta w Nowym Targu, Romom w tym mieście żyje się coraz lepiej. Wszystko za sprawą sprawnego pozyskiwania i celowego wydawania dotacji pochodzących z  Programu na Rzecz Społeczności Romskiej w Polsce.

W ciągu dziewięcioletniego okresu miasto uzyskało ponad 1 mln 300 tys. zł na rzecz społeczności romskiej. Jak pokazuje sprawozdanie, w Nowym Targu nie ma już dziecka romskiego, które zaniedbywałoby obowiązek szkolny. Rzadko też zdarzają się sytuacje, w której romskie dziecko nie otrzymuje promocji do następnej klasy. Romowie uczą się w liceach, dwie osoby studiują. W nowotarskich placówkach oświatowych, w ramach porozumienia zawartego z Brytyjskim Funduszem Know How, zatrudnieni są asystenci romscy.

Miasto pomaga jak może zrozumieć odrębność tej grupy, dzięki temu problem dyskryminacji w Nowym Targu praktycznie nie istnieje.

Trudności sprawia jeszcze rozwiązanie problemów na rynku mieszkaniowym. Chociaż udało się odnowić mieszkania romskie, to jednak wciąż ich brakuje.

Władze miasta chcą jeszcze zająć się aktywizacją zawodową Romów i rozwiązać problem bezrobocia w tym środowisku. Mamy nadzieję, że z równie dużym powodzeniem.

Wysłany przez admin_zrp dnia 04-11-2009 o godz. 10:01:13 (742 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 „Biała niedziela” bez lekarzy

News
Ogłoszony pod koniec sierpnia konkurs, który zorganizowały władze Lublina na zorganizowanie bezpłatnych badań dla Romów, zakończył się niepowodzeniem. Powodem było to, iż takiej formy pomocy nie chciała Romom udzielić żadna prywatna przychodnia. Wybrana placówka medyczna miałaby zorganizować dla Romów tzw. Białą niedzielę, czyli dzień darmowych badań, np.: pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu cukru i cholesterolu oraz innej profilaktyki. Pieniądze na zorganizowanie tego dnia miały pochodzić z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W związku z tym, iż nikt się nie zgłosił, władze postanowiły, ze zorganizują konkurs jeszcze raz. Jednak jak wiadomo, do tej pory nie wpłynęła żadna oferta. Środowisko lekarskie wyklucza w tym momencie jakąkolwiek dyskryminację, podpierając się ty, iż na co dzień przyjmuje przecież w szpitalach pacjentów różnych narodowości. Zdaniem lekarzy powodem jest forma badań, która powszechnie stosowana w latach 80 – tych, zupełnie nie sprawdza się teraz, w związku z tym rzadko się ją spotyka. Ponadto powodem mogło być również zbyt niskie wynagrodzenie, jakie zaoferowano lekarzom za świadczenie usług w tym dniu.

Według zapewnień lubelskiego urzędu miasta, pomimo braku chętnych przychodni, darmowe badania profilaktyczne dla Romów zostaną mimo wszystko zorganizowane.

Wysłany przez admin_zrp dnia 02-11-2009 o godz. 09:22:18 (867 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Wykład o Romach

News
„Romowie – obecni wśród nas, lecz nieznani” – wykład w Starogardzie Gdańskim.

Dnia 28 października 2009 r. na zaproszenie Starogardzkiego Centrum Kultury Sekretarz Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu mgr Mateusz Babicki wygłosił dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykład „Romowie – obecni wśród nas, lecz nieznani”. Wykład ten stanowił część prowadzonego od 2007 roku w ramach UTW cyklu lat kultury mniejszości narodowych i etnicznych, w którym bieżący rok poświęcony jest kulturze Romów.

W trakcie trwającego godzinę wykładu Mateusz Babicki przedstawił zgromadzonej w auli I LO w Starogardzie Gdańskim około 40 – osobowej publiczności najważniejsze fakty i zagadnienia dotyczące historii, kultury, obyczajów, języka oraz współczesnej sytuacji ludności romskiej w Polsce i na świecie. Prelekcja prowadzona z wykorzystaniem techniki multimedialnej spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem studentów – seniorów, jak i przedstawicieli środowiska kulturalnego Starogardu Gdańskiego. Po zakończeniu wykładu Sekretarz Instytutu szczegółowo odpowiadał na zadawane mu pytania dotyczące ludności romskiej. Pytania te dotyczyły zagadnień komunikacji Romów z różnych krajów w ich ojczystym języku, a także sytuacji finansowej Romów, jak również kwestii ich edukacji i wykonywanych zawodów.

Po wykładzie nastąpiło około półgodzinne przedstawienie teatralne, pokazujące wędrowne życie Romów, które przygotowane zostało przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W przedstawieniu tym wykorzystano utwory romskiej poetki Bronisławy Wajs (Papuszy) oraz słowa piosenek Dona Wasyla i Cygańskich Gwiazd.

   
  

Wysłany przez admin_zrp dnia 30-10-2009 o godz. 15:50:04 (963 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Trzy raporty ECRI

News
Raporty Europejskiej Komisji Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji dotyczące Republiki Czech, Grecji i Szwajcarii.

W połowie września Europejska Komisja Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji wydała trzy raporty dotyczące rasizmu, ksenofobii, antysemityzmu i nietolerancji w Czechach, Grecji i Szwajcarii. Przewodnicząca ECRI Eva Smith Asmussen powiedziała, że w raportach odnotowano pozytywne zmiany we wszystkich trzech państwach członkowskich Rady Europy, jednocześnie szczegółowo wymieniając pozostające nadal powody do zmartwienia.

W 2008 r. w Czechach przyjęty został nowy kodeks karny, zawierający bardziej restrykcyjne zapisy dotyczące rasizmu. W ostatnich latach tamtejszy rzecznik praw obywatelskich przeprowadził szczegółowe postępowania w sprawach prawdopodobnej dyskryminacji Romów. Podjęte zostały również kroki zmierzające do dostosowania systemu edukacji do potrzeb dzieci z rodzin pozostających na marginesie społeczeństwa. Jednocześnie ma tam miejsce intensywna działalność ugrupowań skrajnie prawicowych. Większość ofiar przestępstw o podłożu rasistowskim stanowią Romowie. Niewielki postęp został poczyniony w zakresie sytuacji Romów, którzy doświadczają segregacji w szkołach i dziedzinie mieszkalnictwa oraz dyskryminacji na rynku pracy. Kwestia przymusowych sterylizacji kobiet romskich do tej chwili nie została rozwiązania we właściwy sposób.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-10-2009 o godz. 14:04:59 (888 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Szanowni romscy stypendyści...

News
WAŻNE!
Szanowni romscy stypendyści proszę was o  przeczytanie poniższej uwagi.

Przysyłacie niekompletne dokumenty do otrzymania stypendium, niektórzy z was wypełnili stare Karty Zgłoszeniowe. Dokumenty wypełniane odręcznie często są nieczytelne.

Proszę o czytanie Regulaminu stypendialnego przed wypełnieniem a następnie przesłaniem dokumentów. Czas mija, ostateczny termin nadsyłania dokumentów upływa 30 października 2009 (liczy się data stempla pocztowego). Dokumenty niekompletne lub niewłaściwe, wpłyną na decyzję podjętą przez komisję o przyznaniu, bądź odmowie przyznania stypendium. W razie wątpliwości proszę dzwonić.

Wysłany przez admin_zrp dnia 26-10-2009 o godz. 12:03:23 (916 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Doroczne Spotkanie OBWE

News
Doroczne Spotkanie na temat wcielania w życie standardów Ludzkiego Wymiaru OBWE (28 wrzesień – 9 październik 2009).

Doroczne Spotkanie OBWE, największa konferencja dotycząca praw człowieka i demokracji rozpoczęła się wezwaniem rządów do zwiększenia swych wysiłków na rzecz wypełniania zobowiązań, które przyjęły na siebie jako państwa członkowskie organizacji.

Podczas otwarcia były Minister Spraw Zagranicznych RP, Władysław Bartoszewski, więzień hitlerowskiego obozu koncentracyjnego powiedział, że każdy kto okres wojny lub totalitaryzmu wie jaką wartością jest przestrzeganie podstawowych ludzkich praw i godności”. Przyznał ponadto, iż najprawdopodobniej nie istnieje żadna uniwersalna metoda zapobiegania powtórkom tego typu tragicznych wydarzeń zarówno w Europie, jak i na świecie. Jednocześnie dodał, że wielkie nadzieje pokłada w mocnym zakorzenieniu wartości takich, jak tolerancja, otwartość, sprawiedliwość społeczna, jak również edukacja.

Ambasador Janez Lenarcić, Dyrektor Biura Demokratycznych Instytucji i Praw Człowieka (ODIHR) powiedział, iż są różne sposoby wcielania w życie zobowiązań OBWE z zakresu praw człowieka i demokracji, dlatego też jego zdaniem z konieczności rozwijają je na odmiennych płaszczyznach. Kategorycznie odrzucił jednak próby traktowania specyfiki danego kraju jako usprawiedliwienia dla braku realizacji obowiązujących go zobowiązań. Wyraził on pewność, iż nikt z racji natury ani kulturowej specyfiki nie jest szczęśliwy  z faktu łamania jego praw i wolności, które zawarte są w zobowiązaniach OBWE.

W dwutygodniowych obradach Konferencji, która dokonuje przeglądu postępu dokonanego przez państwa w zakresie wcielania w powszechną praktykę ich międzynarodowych zobowiązań, uczestniczyło około 1.000 reprezentantów rządów, ekspertów oraz obrońców praw człowieka.

Ambasador Nicolaos Kalantzianos, przedstawiciel greckiego przewodnictwa w OBWE oraz szef zespołu ds. zadań OBWE w MSZ Grecji powiedział, że Spotkanie stanowiło niezwykłą okazję do wymiany doświadczeń, omówienia niepowodzeń oraz wzmocnienia postępu w świetle wspólnym zobowiązań z zakresu Ludzkiego Wymiaru.

Oprócz regularnych sesji roboczych miało miejsce ponad 50 spotkań i debat odbywających się równolegle, a dotyczących konkretnych zagadnień z zakresu praw człowieka i sytuacji w poszczególnych krajach.

Prezes Związku Romów Polskich, a jednocześnie członek Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych Roman Chojnacki był uczestnikiem odbywającej się 7 października debaty „Edukacja przedszkolna dzieci romskich i Sinti”. Prezes Chojnacki mówił o znaczeniu edukacji przedszkolnej, wspominając jednocześnie niskim stopniu tej edukacji wśród dzieci romskich w Polsce. Podkreślił także on nadrzędną rolę, jaką mają tu jego zdaniem do odegrania rodzice dzieci romskich. Jednocześnie przypomniał o obawach rodziców, którzy boją się że ich dzieci zostaną pozbawione romskiej tożsamości językowej i kulturowej. Wyjaśniał jednak, że w szkołach uczęszczanych przez dzieci romskie zatrudnieni są asystenci edukacji romskiej, którzy oprócz pełnienia roli pośredników między rodzicami i ich dziećmi a gronem pedagogicznym mają za zadanie krzewić wśród dzieci zagadnienia romskiej kultury poprzez zabawy, muzykę, sztukę czy też wycieczki. Roman Chojnacki przypomniał równocześnie o przypadkach zabraniania dzieciom romskim porozumiewania się w swym języku, jak również o otrzymywanych informacjach dotyczących niewłaściwego wydatkowania subwencji oświatowych przeznaczonych na uczniów romskich.

Źródło: www.osce.org

Wysłany przez admin_zrp dnia 23-10-2009 o godz. 10:41:06 (922 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.28 sekund