Menu

     Wybór języka
Wybierz język

English Polish Romani

     Twoje IP
18.232.38.214

 Miesiąc Historii Romów i Wędrowców

News
Wielka Brytania: Baro Ziro w Doncaster

Najbardziej znani romscy artyści przybyli do Doncaster w związku z obchodami 2. krajowego Miesiąca Historii Romów i Wędrowców. Trwająca tydzień impreza o romskiej nazwie Baro Ziro obejmowała różnego rodzaju programy artystyczne, realizowane między innymi w tradycyjnym namiocie cyrkowym. Najważniejszym punktem Festiwalu były występy muzyczne wykonującego hity światowej muzyki zespołu KAL, czeskiego reprezentanta na konkursie piosenki Eurowizji Gipsy.cz, a także rzadko oglądanej muzycznej gwiazdy Wędrowców Ambrose Coop z Rodziną. Nie lada atrakcją był również wiodący brytyjski Wędrowca - gawędziarz Richard Neill, który opowiadał o życiu w drodze. Poza tym odbywały się także przedstawienia w reżyserii międzynarodowej sławy reżysera teatralnego Alan'a Lyddiard'a oraz specjalny pokaz symbolicznego filmu Shane’a Meadows’a Król Cyganów. Pokazano również odnowione prace artystów – członków brytyjskich Wędrowców Delaine i Damiana Le Bas oraz prace fotograficzne Patricii Knight.

Festiwal trwał od 13 do 20 czerwca.

Wysłany przez admin_zrp dnia 28-07-2009 o godz. 09:17:38 (1014 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kosowo: strategia integracji Romów

News
Kosowska strategia integracji społeczności romskiej

„Kosowo Times” opublikował strategię Rządu Kosowa na rzecz pełnej integracji społeczności Romów, Aszkali i Egipcjan w nowym społeczeństwie Kosowa. Rząd Kosowa jest w pełni zaangażowany aby uczynić wszystko co możliwe by mniejszości Kosowa, które stanowią mniej niż 10% ludności mogły korzystać ze wszystkich korzyści i przywilejów przewidzianych w Konstytucji Kosowa, najbardziej zaawansowanej w kwestii ochrony praw mniejszości w Europie.

Wysłany przez admin_zrp dnia 22-07-2009 o godz. 14:25:09 (860 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nowe wydania Instytutu

News
Podstawowym celem działalności Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Romów oraz Ofiar Holocaustu, jednostki wchodzącej w skład Związku Romów Polskich z siedzibą w Szczecinku jest przedstawianie zagadnień dotyczących społeczności romskiej dla osób spoza tego środowiska. Niektóre kwestie społeczno - obyczajowe są odmiennie postrzegane przez Romów i osoby spoza tej społeczności. Oba wydane w tym roku opracowania są udanymi próbami pokazania zagadnień związanych z miejscem i rolą kobiety w strukturze tej społeczności na przestrzeni dziejów oraz postawami ludności romskiej wobec działań aparatu państwowego prowadzonych w stosunku do nich w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

Wydana w maju pozycja pod tytułem „Kobieta w środowisku romskim” autorstwa doktorantki SWPS w Warszawie mgr Elżbiety Aliny Jakimik oraz romskiego pisarza i artysty Karola Parno Gierlińskiego opisuje rolę i miejsce kobiet w strukturze społeczności romskiej. Pokazuje ona jak pozycja kobiety wyglądała w przeszłości i jakie zmiany zaszły w tej sferze. Opisane są także oczekiwania społeczeństwa romskiego wobec kobiet oraz stosowane przy tym nagrody i kary. Autorzy w swym opierają się między innymi na przykładach 3 wybitnych kobiet romskich w Polsce: poetki Bronisławy Wajs – Papuszy, posiadaczki nadanego przez Prezydenta RP Krzyża Kawalerskiego Alfredy Markowskiej – Nonci oraz Szefowej Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce i członkini Zespołu do Spraw Romskich Krystyny Markowskiej – Perełki. Ponadto omawiają znaczenie zawodu asystentek romskich. Wreszcie na koniec apelują o zaprzestanie używania nietrafionej nazwy Romka i zastąpienie tego prawidłowym określeniem Romni.

Kolejna pozycja, tym razem autorstwa samej Elżbiety Jakimik, która wydana została na początku lipca to „Romowie. Koczownictwo, osiadły tryb życia – wybór, konieczność czy przymus?”. Książka pokazuje przykłady reakcji osób społeczności romskiej na politykę władz PRL, ze wskazaniem na osiedlanie i zatrudnianie. Autorka opisuje postawy ludności romskiej z uwzględnieniem specyfiki największych grup Romów (Polska Roma, Bergitka Roma, Lowara, Kełderasze i Sinti). Elżbieta Jakimik pokazuje ponadto na ile wędrówki romskie były prowadzone z ich własnej woli, a na ile byli oni do tego zmuszani przez otaczającą rzeczywistość. W książce opisane są dość szczegółowo losy każdej z wymienionych wcześniej grup romskich w rzeczywistości Polski powojennej oraz ich sposoby adaptowania się do niej, z uwzględnieniem kwestii edukacji, zatrudnienia i relacji z otoczeniem. Doktorantka SWPS swe badania, oprócz dokumentów archiwalnych, opierała na relacjach przedstawicieli społeczności romskiej, uczestników i świadków powojennych dziejów Romów w Polsce.

Wysłany przez admin_zrp dnia 21-07-2009 o godz. 15:18:59 (1126 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Nagrody dla romskich uczniów

News
Włochy: skuteczny projekt skolaryzacji dzieci romskich

Stypendium w wysokości 100 Euro miesięcznie dla każdego romskiego dziecka regularnie chodzącego do szkoły. Zasady są proste i jasne: nie więcej niż 3 nieusprawiedliwione nieobecności w miesiącu, uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych z wycieczkami włącznie i żadnego żebrania. Za pomocą tych metod wspólnota Sant’ Egidio nagrodziła 30 romskich dzieci w Rzymie. Projekt rozpoczęty w obozie Gordiani został stopniowo rozszerzony o inne osiedla obejmując 42 dzieci.

Przedsięwzięcie zostało przedstawione wspólnie przez przewodniczącego wspólnoty Sant’ Egidio – Marco Impagliazzo oraz Dyrektora Generalnego Departamentu Imigracji Ministerstwa Opieki Społecznej – Giuseppe Silveriego. Jak powiedział Impagliazzo cała inicjatywa opiera się na zaangażowaniu w nią rodziców. Mają oni obowiązek nie tylko pilnować by dzieci regularnie uczęszczały do szkoły, ale i również chodzić na spotkania z nauczycielami. Rezultaty okazały się jego zdaniem zaskakujące: większość rodziców za pieniądze ze stypendium kupiła książki i podręczniki szkolne. Na 42 dzieci zaledwie 12 nie dostosowało się do reguł i nie otrzymało stypendium, co daje tylko 1 na 4. Silveri powiedział, że jest to przykład skutecznego działania. Koszt przedsięwzięcia 134 tys. Euro był niewielki w porównaniu do uzyskanych efektów.

Źródło: ERIO

Wysłany przez admin_zrp dnia 20-07-2009 o godz. 12:29:53 (826 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Niepokojące wieści z Irlandii Północnej

News
Irlandia Północna: rasistowskie napady zmuszają Romów z Belfastu do opuszczenia swych domów.

Rodziny rumuńskich Romów z Irlandii Północnej zostały zmuszone do opuszczenia swych domów po rasistowskich napadach, o dokonanie których podejrzewani są prawicowi członkowie ugrupowań probrytyjskich lojalistów. Około 100 osób, wśród których zdaniem miejscowych polityków są osoby narodowości romskiej, musiało spędzić noc w ośrodku rekreacyjnym w Belfaście. Musieli skorzystać z eskorty Policji, gdyż poprzedniej nocy ich domy zostały obrzucane kamieniami przez członków skrajnie prawicowej Combat 18.

Jak powiedział dla irlandzkiego radia Martin Guinness, wicepremier Irlandii Północnej z ramienia Sinn Fein, nie ma wątpliwości, że osoby za to odpowiedzialne wywodzą się ze społeczności lojalistów, jednak na tym etapie nie przesądzałby czy są członkami jakiejkolwiek grupy paramilitarnej. Stwierdził, że myśli, iż prawdopodobnie nie są.

Od zakończenia wojny domowej w Ulsterze miało miejsce kilka ataków o podłożu rasistowskim, między innymi na miejscowych Chińczyków, największej mniejszości etnicznej. Jednakże ostatnie incydenty oznaczają nowy kryzys w relacjach rasowych w regionie, który od przez 30 lat był areną przemocy pomiędzy zwaśnionymi społecznościami protestantów i katolików.

Źródło: ERIO

Wysłany przez admin_zrp dnia 17-07-2009 o godz. 15:39:30 (875 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Romski festiwal filmowy w Austrii

News
W ramach projektu Unii Europejskiej, mającego na celu podnoszenie wiedzy na temat obecności ludności romskiej w Europie, w czerwcu w austriackim mieście Salzburg miał miejsce festiwal filmów na temat Romów i Sinti. Łącznie 14 filmów z Rumunii, Kosowa, Serbii, Izraela oraz Stanów Zjednoczonych było wyświetlanych przez 4 dni pokazując kulturę i życie Romów i Sinti – największej mniejszości w Europie.

Jak na ironię, zaledwie jeden film został nakręcony przez Roma, a mianowicie „Cyganie w Komitecie Centralnym Komunistycznej Partii Bułgarii” Ludmiły Żiwkowej z Bułgarii. Festiwal finansowany przez miasto i prowincję Salzburg, a także Unię Europejską i Bank Światowy jest częścią Dekady Integracji Społecznej Romów – projektu UE mającego na celu poprawę warunków życia Romów. Festiwal był również okazją do upamiętnienia 300 salzburskich Romów, wysiedlonych i zabitych przez nazistów w czasie II wojny światowej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 16-07-2009 o godz. 13:48:10 (788 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Kanada przywróciła wizy dla obywateli Czech

News
Od dziś Czesi, którzy chcą wybrać się do Kanady muszą ponownie ubiegać się o wizę. Władze Kanady uzasadniają swoją decyzję coraz większą liczbą czeskich Romów ubiegających się o azyl w ich kraju. Serwis tvn24.pl podał, że Czechów oburzył również sposób przekazania informacji o przywróceniu wiz. Informacja o obowiązku wiz ukazała się bez uprzedzenia strony czeskiej, na stronach internetowych kanadyjskiego resortu ds. obywatelstwa, imigracji i wielokulturowości.

Źródło: tvn24.pl

Wysłany przez admin_zrp dnia 14-07-2009 o godz. 11:09:35 (973 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

 Gwardia Węgierska zdelegalizowana!

News
2 - go lipca sąd apelacyjny w Budapeszcie nakazał rozwiązanie Gwardii Węgierskiej. Decyzja ta nadała moc prawną decyzji sądu niższej instancji, który nakazał jej rozwiązanie w grudniu 2008 roku. Powodem rozwiązania skrajnie prawicowej organizacji była działalność dyskryminująca mniejszość romską na Węgrzech.

Jak podała PAP sąd oznajmił: "Członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego i Tradycyjnego Węgierska Gwardia stworzyli atmosferę obaw, a jego działalność - defilady członków i przemówienia przywódców w miasteczkach i wioskach zamieszkanych przez Romów - narusza godność mniejszości romskiej". Sąd podkreślił, że "sam mechanizm siania strachu może prowadzić do łamania praw innych osób tak samo, jak akty zewnętrzne".

Licząca ok. 1500 członków Gwardia Węgierska została założona w sierpniu 2007 roku. Obrońcy praw człowieka podkreślali, że Gwardia Węgierska jest paramilitarną organizacją, "prawą ręką" skrajnej partii Jobbik (Ruchu na rzecz Lepszych Węgier).  W czasie parad i pochodów przez wioski zamieszkałe przez Romów, Gwardziści ubierali się w stroje przypominające mundury faszystowskiej partii rządzącej na Węgrzech pod koniec II wojny światowej, odpowiedzialnej za deportacje Żydów. Według Gwardii głównym powodem problemów społecznych Węgier jest romska mniejszość.

Szef Jobbiku powiedział mediom, że wyrok zostanie zaskarżony w wyższej instancji. Gabor Vona potwierdził również, iż w przypadku kolejnej niekorzystnej decyzji, Jobbik odwoła się do trybunału w Strasburgu.

Tymczasem kilka dni po zdelegalizowaniu ugrupowania, członkowie Gwardii zorganizowali demonstrację w Budapeszcie, protestując przeciw rozwiązaniu stowarzyszenia. Jak podała węgierska policja, ponad 200 osób zatrzymano podczas nielegalnej demonstracji. Z komunikatu PAP wiadomo, że podczas rozpraszania tłumu 17 osób zostało lekko rannych. Policja użyła przeciwko demonstrantom armatek wodnych i gazu łzawiącego. PAP podała również, że wśród zatrzymanych osób był lider partii Jobbik, Gabor Vona. Zwolniono go rano następnego dnia.

Źródło: PAP, newsweek.pl, Rzeczpospolita

Wysłany przez admin_zrp dnia 13-07-2009 o godz. 15:22:15 (1155 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 1)

 Romano Atmo 21 już dostępne!

News
Pojawił się trzeci tegoroczny numer naszego dwumiesięcznika Romano Atmo. W numerze jak zwykle wiele ciekawych artykułów oraz kolorowych zdjęć.

Obok tradycyjncyh Newsów o Romach z całego świata, w tym numrze przedstawiamy Romów w Czechach. Ponadto w numerze kolejne wspomnienia Prezesa Związku Romów Polskich ze spotkania z Romami w Turcji. Kontynuujemy również perypetie mieszkaniowe Romów z Nadułek, piszemy Niszczącej mocy stereotypów oraz Romskiej sile przetrwania.

W tej edycji Romano Atmo prezentujemy Wam dwa wywiady: z kobietą romskiego pochodzenia, która pracuje jako fotograf oraz z gwiazdą muzyki romskiej Dzianim, z którym rozmawiała romska studentka Paula Rola.

W naszych stałych działach również wiele ciekawych informacji. W kąciku porad prawnych dla Romów, piszemy o funduszu alimentacyjnym a w Kuchni prezentujemy m.in. przepis na Przysmak romski. W Zdrowiu i urodzie odradzamy Romom palić papierosy, w Wybitnych osobowościach przedstawiamy Ceferino Gimeneza Malla, jedynego beatyfikowanego Roma, patrona wszystkich Romów - Błogosławionego Zefiryna. Wreszcie, w dziale Romowie i Sport, tym razem gości Dani Guiza, hiszpański Rom, mistrz Europy w piłce nożnej. Natomiast w Hobby tym razem, nietypowo dla Romów, DART.

Numer dopełnia artykuł Czy spełni się apokalipsa? przedstawiający obawy Romów związane z proroctwem Oriona na rok 2012.

Przypominamy, że nasze pismo można nabyć w ramach prenumeraty: cena - tylko - 5zł.


Wysłany przez admin_zrp dnia 10-07-2009 o godz. 13:06:44 (945 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 5)

 Raport Rady Europy o mniejszościach na Ukrainie

News
Rada Europy: trzeci raport na temat ochrony mniejszości na Ukrainie.

Procesy demokratyzacyjne w ukraińskim społeczeństwie otworzyły nowe możliwości i wzmocniły siły do konstruktywnego działania wśród społeczności romskiej, tak aby mogła aktywnie wpływać na swoją sytuację. Raport stwierdza zmiany na lepsze sytuacji Romów na Ukrainie. Według danych z 1 stycznia 2009 r. na Ukrainie zarejestrowanych było 88 organizacji romskich. Dwie z nich funkcjonowały na szczeblu ogólnokrajowym – związek organizacji „Kongres Romów Ukrainy” (Przewodniczący P. Grygoryczenko) oraz ukraińska organizacja „Ośrodek Konsolidacji i Ochrony Praw Romów” (M. Kondenko). Z kolei Międzynarodowa Organizacja Romów „Ketane” (Y. Ivanenko) działa na arenie międzynarodowej. Pozostałe organizacje mają charakter regionalny lub lokalny.

Działalność organizacji romskich skupia się głównie wokół zachowania i promocji romskiego języka, kultury, tradycji i obyczajów. Niektóre organizacje zajmują się ochroną praw Romów. Niestety raport stwierdza, że brak jest koordynacji i współpracy pomiędzy romskimi organizacjami. Niemniej jako pozytyw należy uznać chęć i gotowość społeczności romskiej do integracji ze społeczeństwem Ukrainy przy jednoczesnym zachowaniu i rozwijaniu swej tożsamości narodowej.

Wysłany przez admin_zrp dnia 09-07-2009 o godz. 11:46:43 (916 odsłon)
(Czytaj więcej... | Wynik: 0)

1053 newsów (106 stron, 10 na stronie)
[ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100 | 101 | 102 | 103 | 104 | 105 | 106 ]

     Stypendia

     Wsparcie

     Ogłoszenie IPN

     Monitoring

     Raport
W latach 2007-2013 strona ZRP 
była realizowana dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Administracji i Cyfryzacji
w ramach realizacji Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce


Związek Romów Polskich
       www.romowie.com

Pierwszy romski portal w Polsce oparty o PHPNuke.
All logos and trademarks in this site are property of their respective owner. The comments are property of their posters, all the rest © 2006 by: Webmaster and Admin_ZRP.

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Tworzenie strony: 0.14 sekund